Grot na krzyz

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

teston
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2560
Rejestracja: 22 listopada 2002, 09:42
Tematy: 126
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Grot na krzyz

Post autor: teston »

Jako ze musialem kupic sobie jakas lunetke na tym czasem, to wybor padl na VOMZ'a 4x32 ale niestety z grotem :( . Czy ktos sie orientuje jak moznaby go bylo podmienic na krzyz lub jeszcze lepiej siatke ? Czy w gre wchodzi tylko podmiana z padnietej lunety tej samej marki czy sa inne mozliwosci ?
Pozdrawiam
TK Teston
Awatar użytkownika
Bartic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1081
Rejestracja: 03 marca 2003, 13:53
Tematy: 61
Lokalizacja: CKS Stare Strzelby
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Bartic »

Może nie orientuje się najlepiej, ale w radzieckopochodnych lunetkach często grot, krzyż, czy tam inna siatka napylana jest na kawałku szkła. Gdyby udało się zmajstrować taką płytkę szklaną i umieścić na niej pożądany wzór to chyba nic nei stanie na przeszkodzie, żeby ją wymienić.
Albo zrób jak Wemar - płytka z przezroczystego plastiku (on bodajże użył opakowania z tic-tac-ów) i skalpel do wykonania malunku krzyża.
Oczywiście idealnie by było dostać gotową płytkę z krzyżem. Popytaj u towarzyszy zza Buga, a nuż któryć ma, albo przywiezie.
Pozdrawiam
-Marcin-
GG2512814 ________________
Se gut, se bon, se Sagalas London, se Iwan kowal de Bałabanówka
Piotr
Założyciel
Założyciel
Reactions:
Posty: 1498
Rejestracja: 15 listopada 2002, 16:36
Tematy: 60
Lokalizacja: W podrozy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Piotr »

To musi być szkło i to o bardzo czystej powierzchni. W przeciwnym razie najmniejszy paproch czy śladowe ilości kleju będą widziane w znacznym powiększeniu. Wemar ma zupełnie inną lunetę. W VOMZ-ie element wskazujący jest mały i ruchomy. Znajduje się po środku tubusa.
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

Bartic pisze:Może nie orientuje się najlepiej, ale w radzieckopochodnych lunetkach często grot, krzyż, czy tam inna siatka napylana jest na kawałku szkła. .
Zwykle jest tłoczony z cienkiej blachy. Zwłaszcza groty. Łatwo to poznać. Krzyże napylane ( drukowane, trawione ) na szkło nie stykają się z krawędzią obrazu ( wiszą ). Pozostałe "wychodzą" z krawędzi. W vomzach ( belomo ) krzyż jest ruchomy. Sam krzyż ma średnicę ok 12-15 mm. Umieszczony jest zwykle w pierścieniu (ok 20 mm ) mającym specjalne suwaki pozwalające na jego ruch w obu płaszczyznach. Pierścień porusza się pomiędzy stałą kryzą w obudowie lunety a wkręcanym pierścieniem mocującym. Pierścień ten jest dość głęboko i do jego odkręcenia potrzebny jest specjalny klucz. Wnętrze lunety jest wysmarowane specjalną pastą wychwytującą wszelkie pyłki. Rozbieranie tych lunet bez odpowiednich narzędzi i staranności zwylke kończy się ich "śmiercią". Metoda "na tictaki" może nie dać dobrego efektu, gdyż plastyk zmniejsza jasność lunety, która w lunetach *x24 czy *x32 i tak nie jest zbyt duża. Lepszym wyjściem będzie dobrać odpowiedniej średnicy pierścień ( lub uzyć tego z lunety ) i wykonać krzyż z drutu lub włosia ( żyłki ).
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Awatar użytkownika
Cerber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1241
Rejestracja: 05 czerwca 2003, 11:49
Tematy: 73
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Cerber »

Mam celownik zenit-bełomo PO 6x40 z pionowym, dość grubym grotem i cienkimi poziomymi belkami.
Po konsultacji z wemarem odważyłem się go rozebrać. Poszło gładko.
Siatka jest napylona na szklanym krążku fi 20mm, wklejonym w tulejkę.
Wygląda to tak:
Obrazek
Na szybko przyszedł mi pomysł modernizacji poprzez obrócenie siatki o 90 stopni. Np. koniec grubego grota z prawej lub lewej strony wskazuje punkt celowania a cienkie belki nie zasłaniając celu są w pionie :)
Planuję dalsze kominacje, może wkleję na krzyż żyłkę albo mil-dotową blaszkę od kinemax`a
Co o tym sądzicie :?:
Ostatnio zmieniony 14 października 2003, 17:23 przez Cerber, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yoshi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 236
Rejestracja: 12 lipca 2003, 08:47
Tematy: 17
Lokalizacja: Nowy Sącz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Yoshi »

Dołączając do dyskusji... Rozbierałem jakąś ruska lunetkę (nie wiem jaką - brak oznaczeń, zoom 3-9x40 prawdopodobnie- tak na oko) Zmusiła mnie do tego konieczność bo po przesiadce ze Slavki za Stingraya obrócił sie w niej krzyż :cry: I konkluzja: tam faktycznie można włożyć prawie wszystko :wink: Oryginalny krzyż jest napylony na szklanej płytce. Z tym, że zamiana tego na cokolwiek łączy się z zachowaniem maksymalnej czystości. KAŻDY :!: :!: :!: pyłek później widać. Wiem bo rozkręcałem i skręcałem ją z 5 razy zanim efekt był do przyjęcia...
Stingray+gas strut+Bushnell Trophy 3-9x40
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”