Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Młynek »

Delta z nowym cennikiem, to już przestała być konkurencyjna - ostatnia podwyżka jest kosmiczna DOT FFP 1999PLN :651:
Także Delta wypada już z obiegu - przynajmniej z nowymi szkłami, z drugiej ręki Ok.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Michaus »

Wspomniano o Burrisie, że taka fajna lupka...
Jak dla mnie jest po prostu za ciemny.
Młynek ustawiając ze Sławkiem tory HFT, lubił umilać życie posiadaczom tych celowników, sytuując stanowisko w nasłonecznionym miejscu, a figurkę w głęboko zacienionej dziurze. :621:
Takie rozwiązanie powodowało, że delikwent nie tylko nie widział KZ'tki, ale często całej figurki.

Można się zachwycać małym błędem paralaksy, ale nie wiem na co komu celownik, w którym nie widać celu.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: mrpgxx »

Burrisy są różne. Jedne mają szkła ciemniejsze a inne jaśniejsze (niestety te drugie to rzadkość). Ja miałem szczęście posiadać akurat jeden egzemplarz (a że miałem też drugi to było to łatwo porównać), w którym figurki na stanowiskach tak przygotowanych jak piszesz były po prostu widoczne. I tutaj powstanie pytanie - kiedy komu się uda złapać burka z jasnymi szkłami ;) Druga sprawa - stanowisk, które da się przygotować w taki sposób, żeby utrudnić życie ludziom z lupkami wyposażonymi w ciemne szkiełka można zliczyć na palcach u jednej ręki w całym sezonie strzeleckim, w związku z czym wcale nie jest to aż taki dramat - ważniejsze jest powtarzalne złożenie się do lunety, a to akurat burek dzięki względnie małemu błędowi umożliwia bez większego treningu.
Ostatnio zmieniony 01 marca 2017, 12:39 przez mrpgxx, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Spidi! »

Z tą ciemnością w burku aż tak bym nie przesadzał, chyba że ktoś strzela tylko na max powiększeniu.
Bez wątpienia dużo zależy od strzelca i jego wzroku, ja bynajmniej nigdy nie miałem takich problemów, co więcej - widziałem kazetki figurek ukrytych w ciemnych krzaciorach, których nie widziało dwóch właścicieli Weaverów Kaspa z obiektywem 44m. Być może są burki i burki, sam zauważyłem iż jedne mają cieńsze krzyże inne jakby grubsze, jedne mają wady optyczne inne świetny obraz.
Miałem swego czasu jednocześnie małego EFRa i Burka, jakoś dyskomfortu nie czułem i to lejpka sprzedałem a burek pozostał.
Patrzące obiektywnie w cenie do tysiaka za lupkę do HFT z drugiej ręki nie ma zdecydowanego faworyta względem burka, są lupki z lepszym obrazem lub może lepszą siatką ale mają za to inne wady. Na szczęście każdy może sobie popatrzeć własnymi oczyma i wybrać co mu najbardziej pasi... :052:
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Michaus »

Miałeś też SIII 10x42 MMD. Pominę kwestię ceny.
Nie robiło Ci różnicy patrzenie przez jeden, czy przez drugi?

Może niektórym wydać się to bluźnierstwem, ale dla mnie lepszy od burka był Optisan Viper 10x44 (z okropnym błędem paralaksy, który korygowałem za pomocą BARowego ucha), bo w nim widziałem, a w burku nie.

Nie będę się mądrzył, bo nie patrzyłem przez burka nocą, a lubię NHFT.
Próbowałeś może użyć go w takim celu? Jak się wtedy spisywał?
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Spidi! »

Strzelałem burkiem w nocy bez żadnego dyskomfortu, jak jest dobra latarka to w NHFT widać przecie lepiej niż w dzień. Nigdy nie rozumiałem tego strachu przed NHFT...
Irytuje mnie zawsze określenie, że burek ciemny itp. Mam burka i miałem też dwa wcześniej, pierwszy miał małą wadę w postaci glucika na małych powiększeniach ale wszystkie miały ładny kontrastowy obraz, obecny z nowej serii ma jakby cieńszy krzyż albo mi się tylko wydaje...
Miałem SIII i parę innych lupek łącznie z dotami, LS-ami, SS-manami czy małym EFR. SIII szczególnie z nowej serii jest rewelacyjny do HFT ale to już budżet ok. 2,5-3 tys. w cenie do 1,5tys. mamy rewelacyjnego SS a do tysiaka męczony w postach Burris. Co ciekawe jedne SS mają znikomy błąd paralaksy inne większy. Tak więc w optyce nic nie jest powtarzalne, ktoś trafi dobrego burka to się cieszy i strzela zawody, jeden na parunastu trafi burka drugiej kategorii i wylewa żale...
Do optyki trzeba podchodzić z obiektywizmem :103:
makarus
Multikonto
Multikonto
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 30 stycznia 2017, 00:33
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: makarus »

Ja strzelam swoim Vortexem Diamondbackiem 4-12x40 AO BDC w jaśniejsze noce i na dystansie 25 metrów bez najmniejszych problemów widzę kz-tkę a jak jest noc z ładnym księżycem to kz-tkę widzę bez problemu na 40 metrze, oczywiście bez dodatkowego oświetlenia. Mam ustawioną jedną figurkę z KZ 25 mm na 25 metrze od okna i często nawet w nocy otwieram okienko i strzelam powtarzalenie. Z burka nie było by najmniejszych szans to powtórzyć. Vortex ma bardzo jasny obraz który idealnie pasuje do mojego oka.
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Michaus »

Spidi! może mam gorszy wzrok, a może nie trafił mi się lepszy Burris.
Co do NHFT, to określenie "strach" jest lekkim nadużyciem. Pytałem tylko jak się nadaje szkło, w moim mniemaniu ciemne.
Mnie chodziło tylko konfrontację z innymi celownikami, nawet w świetle tej samej latarki, by mieć lepsze odniesienie.
Tasco SS mi się podobało. Błąd paralaksy był "żaden" i było widno.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Tommy54 »

No bo Burris w porównaniu choćby z budżetowym Vortexem HP 4-16x42 SF - jest dużo ciemniejszy. Szczególnie to widać w niedoświetlonych pomieszczeniach, gdzie Vortex jakby "rozjaśnia" rzeczywisty obraz.
Ale generalnie jest OK.
Ostatnio zmieniony 03 marca 2017, 10:16 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Szuwarek »

Nazwanie Vortexa budżetowym to przesada przy jego aktualnych cenach (nomen omen wyższych niż Burrisa).

Ale Spidi ma rację. Przez jego Burrisa miałem okazję zerknąć (podczas odbioru Pro Sporta) i był w miarę jasny - jak na średnicę okularu oczywiście.

Później miałem okazję patrzeć przez inne egzepmlarze i one miały jakby inne szkła.

Vortex Diamondback HP jest zdecydowanie jaśniejszy - moim zdaniem szkła o klasę lub dwie wyżej. Niestety błąd paralaksy ma zdecydownie większy.

Nie ma ideałów w tym przedziale cenowym.

Czekam na możliwośc popatrzenia przez Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP. Ale przy aktualnej cenie w USA 1250$ jest to propozycja raczej niszowa.

Pozdrawiam
Maciek
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: kryspin 110 »

Z Burisem sprawa jest wbrew pozorom dosyć prosta. Jak ktoś ma wzrok w bardzo dobrej kondycji to sobie poradzi i dla niego nie będzie problemu. Osoby z gorszym wzrokiem lub jakąś wadą będą miały problem z burkiem.
Uważam że należy wspomnieć o kiepskiej mechanice w tej lunecie. Mój burek i dwa inne od kolegów nie wracały do poprzednich nastaw i za każdym razem ilość klików potrzebna żeby wrócić w ten sam punkt była różna.
Jak dla mnie mały EFR miażdzy Burisa pod każdym względem no może tylko powiększenie w burku na plusik. Ale co mi daje powiększenie x12 jak nie widze KZ-ty a nie raz figurki.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Spidi! »

Mnie w Burku przeszkadza tylko jedna rzecz - małe pole widzenia.
Nie wiem czy kliki w Burku są powtarzalne czy nie, bo jak raz się ustawi zero to po co kręcić tam i z powrotem :052:
Bynajmniej zero trzyma, znajomi mają na sprężynach i jeszcze żaden burek się nie rozklekotał... a SS niby taki pancerny a siatkę zgubił na HW97...
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: kryspin 110 »

O SS też słuszałem że padł na sprężynie no cóż bywa i tak. U nas koledze Buris padły na ucywilizowanej sprężynie. Tutaj nie ma reguły jak źle trafisz to nawet na PCP się zepsuje.
Dla mnie temat lunet to temat rzeka każdy ma troche inny wzrok dlatego to co jednemu pasuje drugiemu nie będzie odpowiadało.
Sam się boleśnie przekonałem na Vortexie Diamondbacku. Oglądałem u kolegów i było super zaje...fajnie a jak kupiłem nówkę sztuke to się okazało że na dłuższą mete mi nie pasuje i po miesiącu wylądowała w dziale K/S.
Awatar użytkownika
Cortez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3702
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 15:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Cortez »

Michaus pisze:....Mnie chodziło tylko konfrontację z innymi celownikami, nawet w świetle tej samej latarki, by mieć lepsze odniesienie.
Tasco SS mi się podobało. Błąd paralaksy był "żaden" i było widno...
...o to, to...miałem dwa i na NHFT z Predatorem widać spawy na figurce... :one:
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Tommy54 »

Spidi! pisze:Mnie w Burku przeszkadza tylko jedna rzecz - małe pole widzenia.
Nie wiem czy kliki w Burku są powtarzalne czy nie, bo jak raz się ustawi zero to po co kręcić tam i z powrotem :052:
Bynajmniej zero trzyma, znajomi mają na sprężynach i jeszcze żaden burek się nie rozklekotał... a SS niby taki pancerny a siatkę zgubił na HW97...
To nic tylko sie przekonać i zrobić "test kwadratu".
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”