Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Spidi! »

Rok stażu na forum - to już pewne pytania raczej nie przystoją :052:
Co lupek do HFT, o wszystkich dedykowanych chyba wszystko w tym wątku napisano a odpowiedź na ciągle zadawane te same pytanie, też nadal jest ta sama - kupujesz to na co Cię stać :one:
mariuszj0808
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 28 lutego 2013, 09:35
Tematy: 7
Lokalizacja: łuków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: mariuszj0808 »

Witam koledzy powiedzcie mi czy jest sens kombinować obecnie mam lightstream-a zastanawiam się nad wymianą ewentualnie nad dokupieniem drugiej lunetki myślę nad Sightron-em SIII 10x42 MMD i nie wiem czy to będzie krok do przodu czy dreptanie w miejscu .
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Michaus »

Powinieneś być zadowolony z poprawy jeśli chodzi o błąd paralaksy.
Najlepiej, gdybyś miał możliwość popatrzenia i bezpośredniego porównania przed zakupem.
Oprócz tego, na co będziesz mógł popatrzeć w terenie, figurek FT, proponuję wydrukować w dobrej jakości kilka takich: http://www.bealecorner.org/red/test-pat ... schart.pdf i umieścić na różnych dystansach.
Nie chcę wyrażać swoich opinii, bo już się przekonałem, że jednak każdy widzi trochę inaczej i inaczej potrafi ocenić daną konstrukcję optyczną.
Jestem stronniczy, bo SIII 10x42 MMD bardzo mi przypasował.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: red5555 »

Michaus pisze: już się przekonałem, że jednak każdy widzi trochę inaczej i inaczej potrafi ocenić daną konstrukcję optyczną.

dokładnie jest tak jak Kolega mówi musisz popatrzeć i ocenić sam !
od siebie dodam że porównywałem jednocześnie SIII i SWFA SS - osobiście żadnej różnicy nie widziałem więc biorąc pod uwagę różnicę cen wybrałem SS :-D
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Krzych »

Jak Red pisze! Trzeba samemu zerknąć. A i takie zerknięcie, to moim zdaniem, źdźbło mało. Jak dla mnie... Dla przykładu, Red wybrał SS'a ponieważ nie widział różnic. A dla mnie to przepaść optyczna, pomiędzy wymienionymi przez Niego optykami. Ale jak spojrzysz, w tabele z wynikami Reda na zawodach, to zrozumiesz, że jemu ten celownik leży, dobrze go rozumie, i takie wyniki osiąga z nim. Nie ma złotego środka!!!
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: red5555 »

Krzych pisze:....Ale jak spojrzysz, w tabele z wynikami Reda na zawodach, to zrozumiesz, że jemu ten celownik leży, dobrze go rozumie.....
Ho ho ho ! Bez przesady ! :-D
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: wenflon »

Oj tam oj tam , jak ja to mówię celownik pomaga ale najważniejsze to mieć czas i z niego trochę postrzelać
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: raf1231 »

Witam kolegów.
Mam pytanie dotyczące leupolda vx2 .
Cz może któ :583: :583: ryś z kolegów ma taką lupkę i wie jak skonfigurować nastawy celownika żeby ostrzył od 16 do 35 metra i czy to wogule możliwe..Jak narazie to ostrzy od 16 metra do nieskączoności strzelałem narazie na x8 .
Snajper.
Awatar użytkownika
speniuch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 30 listopada 2013, 16:52
Tematy: 1
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: speniuch »

Cześć Rafał. Ja co prawda nie mam leupolda, ale wiem że im większe powiększenie tym mniejsza jest ostrość na skrajnych odległościach.
Spróbuj ustawić na razy 9, tylko wtedy będzie Ci zaczynała ostrzyć na dalszej odległości niż 16 metrów. Druga sprawa to zmienią się nieco poprawki na opad ponieważ zmniejszy się odległość pomiędzy środkiem krzyża a dotem. Myślę że najprostszym rozwiązaniem było by zmienić AO na mniejszą wartość i zwiększyć powiększenie.
Pozdrawiam Piotrek.
CZĘSTOCHOWA YOGI TIM :502:
AA tx200 mk3 + Vortex
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: red5555 »

Rafał czy na początek ustawiłeś prawidłowo ostrość okulara pod swój wzrok ? To po pierwsze.
Po drugie spróbuj tak:
Ustaw figurkę na dystans ktory chcesz widzieć nieostro (rozumiem że w tym przypadku chodzi o 40-41m) i kręć AO oraz powiekszeniem aż uzyskasz pożądany efekt. Generalnie im większe powiększenie tym mniejsza głębia ostrości ale część lunet jest zbyt dobra pod tym względem ... ;)
Jak już uzyskasz nieostrość na danym dystansie to zobacz jak wyglądają inne newralgiczne dystanse.
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
debowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 21 lipca 2008, 17:23
Tematy: 6
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: debowy »

Cenna rada.

Z tego co pamiętam używałem w takim samym celowniku około 10x.
"no drill, no skill"

Obrazek
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Cin91 »

Bardzo powątpiewałem w Burris Timberline 4.5-14x32, bo naczytałem się forum. Byłem mocno uprzedzony. Nawet mając możliwość popatrzenia i pomacania, bo kolega Szuwarek taką zakupił, nadal byłem mocno sceptyczny.

Dopiero, gdy przycisnęło mnie życie, że byłem zmuszony na szybko wykombinować jakąś lunetę, postanowiłem sięgnąć po Burka.
I co? NIE ŻAŁUJĘ. Jak się z nią trochę zaprzyjaźniłem, to moje wyniki w HFT poszły w górę. Burris to optyka dla mnie - umożliwia mi bardzo fajne szacowanie odległości celu po rozmazaniu, czego nie udało mi się osiągnąć w żadnej innej lunecie, jaką miałem (nawet w SS10x42MQ). A po ustawieniu powiększenia, aby krzyż wyskalował się w miliradianach (około 11,7x) dodatkowo jest możliwość domierzania killzone.

Luneta była ze mną już na 3 imprezach HFT i nie mogę złego słowa powiedzieć. Nawet jej "ciemność" w połączeniu z sunshaderem nie jest taka tragiczna, jak wszyscy mówią.
"No, ale to dlatego, bo jeszcze nie miałeś figurki w naprawdę ciemnym miejscu!!!!!!111oneoneone" - dlatego zrobiłem test. Gdy już zmierzchało postawiłem figurkę w głębi garażu i oddaliłem się na 25m. Różnica pomiędzy Burrisem a Falconem M18 były widoczne, ale dla moich oczu - nieistotne. Tak samo ch...owo miałbym strzelać z Burrisa jak i z Falcona, który nota bene ma bardzo ładny i jasny obraz, porównywalny do DOTa.

Za to błąd paralaksy w Burrisie, jego kompaktowość, prostota, waga i gabaryty w zupełności rekompensują okrojony krzyż oraz "ciemność".

Dlatego gorąco polecam to szkło. Jakbym miał zmieniać, to tylko na coś naprawdę kilka półek wyżej - Leupold EFR, Sightron III, albo coś z poczciwych szkieł: SWFA SS10x42 MD, etc.

Wg mnie Burrek w swojej cenie jest jedną z najlepszych lup do HFT i szerokiej rekreacji - rekreacja ze względu na powiększenia do x14.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: kryspin 110 »

Do rekreacji jest akurat dużo lepszych lunet a do HFT Burris jest idealny pod warunkiem że nie ma się wady wzroku.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: Cin91 »

A co ja napisałem? Że do HFT jest super, a do rekreacji też się nada.
A dlaczego się nada? Bo ma powiększenia do x14 i zmienne AO. Dla mnie lupa do rekreacji musi mieć powiększenia powyżej 10x i zmienne AO. To warunki konieczne, które Burrek spełnia. Więc jest ok.

Główne zastosowanie - HFT.
Rekreacja okazjonalnie - daje radę.

A to wszystko w cenie małego DOTa :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Lupka do HFT? - Lista proponowanych szkiełek

Post autor: wenflon »

Kurcze w chwili obecnej taką prawie idealną lunetką do HFT jest Vortex Viper 2,5-10x32 FFP tyle, że prawie idealną bo trzeba go przefokusować (chociaż nie wszyscy tak robią i też strzelają super) i dla niektórych x10 to trochę za mało bo sam lubię strzelać na x11 lub x12 bo wtedy ładniej mi nie ostrzy lupka na początku i końcu toru. Ale te niedogodności i tak nie powodują, że przestaje o niej marzyć, tyle, że nowej już się nie kupi a używanych nikt nie sprzedaje. :cry:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”