Jak zamontować lunetę?

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Podejrzewam że każdy wie jak zamontować lunetę na karabinku, część wie że luneta ma być zamontowana w osi w stosunku do lufy karabinka. Ale jak ustalić by oś lufy zgrała się z osią lunety a pionowa siatka lunety zgrała się z osią przecinającą oś lufy i lunety? Szyna karabinka nie zawsze jest w osi lufy a poza tym montaże często bywają nieosiowe.

Próbowałem w ten sposób: kładłem poziomnicę na szynie montażowej i ustalałem poziom karabinka. Poziomnicę kładłem w odległości kilkunastu metrów od karabinka i obracałem lunetą tak by pozioma belka zrównała się z poziomnicą. Niby OK ale okazało się że gdy montaż "wychyla" się na bok w stosunku do karabinka i patrząc na lecący śrut wylatywał np. po lewej a potem przelatywał przez środek krzyża i leciał w bok na prawo. No dobra, montaż symetryczny powinien zakończyć problem ale kazało się że nie jestem w stanie ustalić linii przebiegającej przez oś lufy i lunety.

Nawet jeśli montaż wychyla się na bok a ustawimy lunetę w linii lufy a belkę poziomą pod dokładnie 90* kątem do linii przecinającej środek lufy i optyki to karabinek będzie celny. Ale jak ustalić tą linię?

Rysunek nr 1 to montaż wychylony poza oś lufy, nr 2 to oś ustalona pod kątem 90* do poziomej belki lunety, nr 3 to stan po ustawieniu karabinka by pozioma belka lunety była w poziomie do stanu rzeczywistego co niekoniecznie musi skutkować trzymaniem karabinka w poziomie.
Obrazek

Nie wiem czy ktoś to zrozumie.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Spidi! »

Myślę, że Kolega trochę wyolbrzymia problem. W markowym sprzęcie przesunięcie osi lufy do linii montażu to co najwyżej mikrony a regulacja siatki w lunecie to i tak po części przesunięcie osi optycznej lunety. Najważniejsze aby oś lufy i szyny były idealnie do siebie równoległe w pionie i w efekcie osie lufy i lunety zbieżne a to czy ten pion będzie delikatnie odchylony w lewo czy prawo względem systemu nie ma znaczenia i sytuacja z rys.2 też będzie poprawna.
Bardziej bym skupił się na doborze montażu i poprawnym posadzeniu lupki niż wchodził w pomiary błędu producenta karabinka.
Z mojej obserwacji teoretycznie nieosiowy SM okazuje się bardziej osiowy od BKL-a, ważna jest jakość i precyzja wykonania, ponadto zawsze można zlecić wykonanie świetnego montażu np. Domarowi a będziemy się zastanawiać tylko jaką lupkę kupić...
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: tommylee »

Cześć,

Może to coś Ci podpowie/pomoże.

Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Dziś spróbowałem w ten sposób: Do obiektywu lunety (od góry)przykleiłem kawałek pręcika, do niego przywiązałem nitkę z pionem, nitkę ustawiłem na środek obiektywu pokręcając pierścieniem AO. Pion ustawiłem na środek lufy korygując statywem. Potem ustawiłem poziomnicę w odległości 20 metrów i według niej ustawiłem poziomą belkę krzyża.

Wszystko wydaje się być OK, strzelając w niebo ( z zachowaniem marginesu upadku śrutu na teren niezamieszkały) śrut leci po linii pionowej belki lunety. Test celności też jest OK ale kończy mi się luft w butli i na razie koniec testów.

Może wydaje się Wam to dziwactwem ale jeśli zdarzyło się Wam że na 15 metrów POI jest po lewej, na 30 centralnie w punkt a na 42 po prawej to już wiecie dlaczego.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2585
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: tommylee »

Ja tak miałem więc wiem o czym piszesz.
Mi pomogły metody przedstawione na filmach.
Jak się je zrobi dobrze powinno być ok.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Ustalenie osi optycznej lunety jest jednym ze sposobów, ale wraz z nim powinno iść dopasowanie montażu do osi optycznej. Jednym ze sposobów jest sukcesywne podpiłowywanie jednej z nóżek montażu. Montaż przesuwa się wtedy w stronę w którą chcemy przesunąć POI. Jest to praca żmudna i stresująca, innym sposobem jest właśnie dopasowanie osi optycznej do lufy właśnie przez ustalenie obrotu lunety. Tutaj akurat nie mam jakiegoś rewelacyjnego pomysłu by było to proste i skuteczne.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: kłapek »

Jaki karabin?
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Raczej karabinek. Hatsan AT44.

Sposób z drugiego filmiku też przerabiałem tyle że zamiast kłaść poziomniczkę na wieżyczkę, stawiałem poziomnicę murarską 20 metrów dalej i ustawiałem poziom patrząc przez lunetę. Sposób dobry ale nie uwzględnia w dalszym ciągu niecentralnego ustawienia montażu.
A jak bardzo montaże mogą być nieosiowe niech przedstawi poniższe zdjęcie:
Obrazek

Pierwszy montaż jest ustawiony normalnie a drugi obrócony względem pierwszego o 180*. Podpiłowywałem nóżki obu aż się zgrały ze sobą i stały się osiowe. Ale to ciągle nie uwzględnia nieosiowości całego systemu.

Teraz gdy mamy już osiowy montaż trzeba by było linie pionowej belki teoretyczni przedłużyć i poprowadzić dokładnie przez środek lufy, ale jak to zrobić? Jak do tej pory robią to na oko ale może ktoś ma lepszy pomysł?
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: kłapek »

Moim zdaniem montaż, to jest niewłaściwy kierunek.
Zrób prosty test -> zamontuj lunetę, ustaw paralaksę na 40,50m i strzel w niebo pod kątem 45st. w kierunku jakiś pól obserwując jednocześnie w lunecie, co wyprawia śrut. Obstawiam, że będzie kręcił ładne spiralki. W takim wypadku nie pomogą najdroższe osiowe montaże nawet te z regulacją.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Spidi! »

Ja do ustawiania lupki używam oczka, które normalnie służy do poziomowania gramofonu. Łatwo wówczas wypoziomować szynę karabinka, montaż i lupkę, dodatkowo sprawdzam czy siatka w lunecie zgrywa się z pionową linią na ścianie.
Oczywiście jeśli montaż przesuwa oś optyczną lunety na bok to ciężko będzie ustawić lunetę względem nowej osi lufa-luneta bo wówczas szyna nie będzie wyznaczała poziomu a to żeby sprawdzić czy szyna nie rozjeżdża się z osią lufy bez lasera raczej się nie obędzie...
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Przemyślałem temat wzdłuż i wszerz i wymyśliłem sposób.

Na lunetę położyłem sznurek z obciążnikami tzw. pejsy. Suwmiarką i nóżkami statywu ustaliłem identyczną odległość po obu stronach lufy.

Obrazek

Teraz oś lufy i oś lunety są idealnie w pionie. Nie ważne czy montaż wychyla się na bok, nie ważne czy szyna jest przesunięta. Ważne że osie są w pionie i to nam powinno wystarczyć.

Teraz obracając lunetą ustalamy jej pion/poziom.

Obrazek

Teraz powinno być wszystko idealnie. Ważne by poziomą belkę krzyża trzymać w poziomie podczas strzelania i jeżeli mamy poziomniczkę to w tym momencie trzeba ją też ustalić do poziomu.

Kilka strzałów by sprawdzić celność.

Obrazek

Okazuje się że jest.

Odległość 15 metrów. Teraz tylko sprawdzić czy nie ma zjawiska o którym pisałem wcześniej
Może wydaje się Wam to dziwactwem ale jeśli zdarzyło się Wam że na 15 metrów POI jest po lewej, na 30 centralnie w punkt a na 42 po prawej to już wiecie dlaczego.
Ale to później, wydaje mi się że będzie wszystko OK.

Jeszcze tylko sprawdzenie czy wszystkie śruty wpadły w jedną dziurę.

Obrazek

Wydaje się że wpadły.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: variag »

Teraz oś lufy i oś lunety są idealnie w pionie.
Zakładając że wiercenie lufy też jest osiowe.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Dziś sprawdziłem czy śrut idzie po linii a że mam już mało dechu w butli więc podłączyłem na krótko. Okazuje się że śrut idzie jak po sznurku, więc patent sprawdzony i potwierdzony.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Josef »

Trochę uwag ode mnie w tym temacie, w szczególności dotyczących montaży.
Jestem zszokowany widząc montaż na zaprezentowanej wyżej fotce. Jak można w ogóle korzystać z takich montaży i następnie głowić się nad sposobami usunięcia skutków tak skandalicznego ich wykonania. :shock:
Kupiłem ostatnio średni dwuczęściowy montaż SM i posadowiłem go na Mk4 do mDOT-a, aby postrzelać na 50 m. W tym celu rozpocząłem zerowanie od 10 m, a następnie 15 m, 20 m, 25 m, 30 m, 35 m i 50 m. Szczególnie interesował mnie układ przestrzelin w poziomie, czyli układ przestrzelin, o który mowa w tym temacie. Przed rozpoczęciem zerowania ustaliłem maksymalny zakres klików w pionie (236 klików) oraz w poziomie (255 klików) i ustawiłem kliki "w środku". Oczywiście, nie przesądza to, że w ten sposób ustaliłem oś optyczną celownika. Po rozpoczęciu zerowania od 10 m przestrzeliny zaczęły układać się trochę po prawej stronie i oczywiście niżej (opad mnie w tym momencie nie interesował). Im był dalszy dystans, tym odchylenie przestrzelin w prawo zwiększało się proporcjonalnie do odległości, na jakiej było zerowanie. Wyliczyłem, że odchylenia w poziomie usunę przeklikając w lewo o 16 klików. Te 16 klików było właściwe dla wszystkich wyżej wymienionych odległości, ale przeklikałem w lewo dopiero na 30 m. Od razu był to strzał w "10". :-D Następnie sprawdziłem poprawność przeklikania tych 16 klików na dystansie 35 m i na 50 m. Na tych dystansach przestrzeliny układały się w linii pionowej pod pkt. celowania. Na końcu sprawdziłem poprawność tego przeklikania na 10 m i 15 m. Jest idealnie. :-D
Dla tego samego karabinka mam inny celownik Weaver Buck Commander posadowionym także na montażu średnim SM, lecz kupionym kilka lat wstecz, pod strzelanie HFT 1. W tym przypadku tak idealnie nie jest, ale minimalne odchylenie, rzędu ok. 3 mm w poziomie ma miejsce wyłącznie na dystansie do ok. 12-14 m. Nie jest to jakikolwiek problem.
Jako ciekawostkę podaję, że ostatnio (2 tygodnie wstecz) kupiony dwuczęściowy średni montaż SM jest wyższy o ok. 2 mm od takiego samego montażu sprzed kilku lat, który mam dla Weavera. Porównując aktualne dane fabryczne innych celowników SM mam podstawy stwierdzić, że są one także wyższe o ok. 2 mm od wcześniej produkowanych. Opieram to na porównaniu także dwuczęściowego montażu niskiego, który także mam, z aktualnymi wymiarami fabrycznymi dwuczęściowych montaży niskich SM.
PS
Wyjaśniam, że nie jestem dystrybutorem montaży SM ani nie mam jakichkolwiek interesów w powołaniu się na te montaże. :-D
Awatar użytkownika
Outside
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 04 grudnia 2007, 23:58
Tematy: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak zamontować lunetę?

Post autor: Outside »

Polecam montaże typu SM, nawet kiedyś kupiłem montaż tej zasady działania kwik-site ale okazało się że szyna 11mm w hatsanie że ma 12,35mm. Weź teraz człowieku bądź mądry i przefrezuj sobie szynę. Ściskasz montaż a luneta sobie siedzi luźno w montażu. Wręcz zajedwabiście, wydajesz stówę a okazuje się że montaż nie pasuje.
Ktoś może powiedzieć: kupiłeś słaby karabinek, kup lepszy z szyną 11 mm. Ale nie każdego stać.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”