ss 10x42 Mil Quad

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Sprawiłem sobie na stare lata "optykę doskonałą" SS 10x42 MQ. Jest to stary, dobry "ssman", idealny na kopiące sprężyny (ma ktoś jeszcze takie? :)) oraz broń palną do kalibru .50 bmg włącznie. Szkiełka, jak na dzisiejsze czasy, przeciętne (nie mam do czego porównać, na chwilę obecną). Zaletami optyki są:
a)siateczka (obrazek z uprzejmości SWFA.com, dotyczący modelu hd - ale siatka "identyczna" w zwykłym ss),

Obrazek

b)pokrętła wyskalowane w miliradianach (10skoków na jeden miliradian).

Zerowanie lunety, powinno być więc trywialne, i 2 strzały, teoretycznie, powinny temat załatwić. Jak będzie, napiszę, jak zamontuję i przestrzelam.

Generalnie celownik bije na głowę deltę Titanium FFP, jeśli idzie o zakres regulacji (ponad 100 moa). Ostrzy od 10 metrów, bez kombinowania. Jak ktoś lubi stałe 10x, to lepszego celownika, za te pieniądze, się raczej nie znajdzie. Przynajmniej na wiatrówkę sprężynową - to na bank, bo na PCP, to wiadomo, że są "gusta i guściki".
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1181
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 14
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: AndyOO »

ravkill pisze:Sprawiłem sobie na stare lata "optykę doskonałą" SS 10x42 MQ. Jest to stary, dobry "ssman", idealny na kopiące sprężyny (ma ktoś jeszcze takie? :))...
Wiem, że nie na temat, choć może, mam sprężynę i ma małego kopa, bo była u Waldka, ale nie o tym chciałem :shame:
Czekam na przyjazd bardzo podobnego celownika, SS 6x42 z takim samym jak Twój krzyżem.
Postaram się też coś napisać jak dojdzie.
Szkoda trochę, że nie robią 8x42, bo dla mnie byłby idealny, 10x to już trochę za dużo jak dla mnie :idea:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
RAFAŁ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 396
Rejestracja: 23 sierpnia 2007, 17:06
Tematy: 0
Lokalizacja: dolnyśląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: RAFAŁ »

Oglądałem te celowniki zastanawiam się , czy wytrzyma na .308W ? Jakbyś mógł porównać szkiełka do IOR-a , bo ze swojego 6x42 widzialność na 1000m bez problemu :) . Jeszcze gdym mógł cię poprosić o ocenę grubości siatki celowniczej . Optyka bardzo mi się podoba i fajna cenowo ,tylko czy podoła do strzelań długodystansowych .

Edit : Jeszcze małe ,pytanie ,czy jest dostępny w Polsce ?
Ostatnio zmieniony 04 kwietnia 2013, 23:03 przez RAFAŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Savage 10 FCP-K ,KK-150 SUHL,Brno 4
Awatar użytkownika
miesnyJez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 209
Rejestracja: 26 marca 2012, 15:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: miesnyJez »

Powinien dać radę !
Siatka w SS 10x42 MillDot jest dość cienka - polecam.

Rafał - SS jest dedykowany do .50 BMG

opis z fotkami siatki SS-a
AA PS 4,5 Lazaglide Hogana + SS 10x42
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1181
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 14
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AndyOO »

RAFAŁ pisze:...Edit : Jeszcze małe ,pytanie ,czy jest dostępny w Polsce ?...
Tutaj zajrzyj
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
marder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 381
Rejestracja: 18 maja 2006, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marder »

...dokładnie Kolega buba1340 w ściąganiu optyki zza wielkiej wody jest nie zawodny. Parę lupek już u niego kupiłem na przestrzeni lat. Ostatnia to właśnie SWFA SS 6x42. Naprawdę fajny celowniczek dla lubiących mniejsze i stałe powiększenia.
Theo Evo - SS 6x42
Łuczek wz.70
HW 30S
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: kłapek »

Jest/będzie model, który swoim zakresem powiększeń powinien pogodzić wszystkich :)
http://swfa.com/SWFA-SS-3-15x42-Tactica ... 62238.aspx
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1181
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 14
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AndyOO »

kłapek pisze:Jest/będzie model, który swoim zakresem powiększeń powinien pogodzić wszystkich :) ...
No niby tak, bo siatka w pierwszym planie, ale czy na sprężynie będzie tak samo wytrzymały jak stałki :?:
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

kłapek pisze:Jest/będzie model, który swoim zakresem powiększeń powinien pogodzić wszystkich :)
http://swfa.com/SWFA-SS-3-15x42-Tactica ... 62238.aspx

Ceną, przy wykorzystywaniu na sprężynie, jest już troszkę dyskusyjna. Wiem, gentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale w większość z nas, jednak pracuję w kraju...

AndyOO pisze: Szkoda trochę, że nie robią 8x42, bo dla mnie byłby idealny, 10x to już trochę za dużo jak dla mnie :idea:
Niestety, muszę się zgodzić z Twoją opinią. Może to i dobrze, że nie robią stałki 8x, bo znowu trzeba by było zmieniać celownik. Na pocieszenie, strzelam z wkręconą regulacją "dioptri" i w realu mam powiększenie zawsze ciut mniejsze od 10x.
RAFAŁ pisze:Oglądałem te celowniki zastanawiam się , czy wytrzyma na .308W ? Jakbyś mógł porównać szkiełka do IOR-a , bo ze swojego 6x42 widzialność na 1000m bez problemu :) . Jeszcze gdym mógł cię poprosić o ocenę grubości siatki celowniczej . Optyka bardzo mi się podoba i fajna cenowo ,tylko czy podoła do strzelań długodystansowych .
Siatka, "cienkością" bardzo zbliżona do iorowskiej stałki 10x. Niestety bardziej, niż w miliradianach, tego się nie da wyrazić...
Można jeszcze pooglądać wątek na snipershide:

http://forum.snipershide.com/snipers-hi ... l-mil.html
Mc Gyver pisze:
ravkill pisze:Generalnie celownik bije na głowę deltę Titanium FFP, jeśli idzie o zakres regulacji (ponad 100 moa).
To sobie znalazłeś "chłopca do bicia". A jak jest ze szkłami? Też takie mocne w porównaniu z Deltą FFP?
Dlatego, ten chłopak do bicia, bo namawiałem kiedyś deltę "na stałkę" 10x lub 8x z siatką Yara. Odpowiedź - za mały rynek. Teraz ktoś w końcu, zbliżoną stałkę zrobił, na porządne kalibry, japońskim szkle i dla wielkiego rynku w Texasie :). Co by było ciekawiej, celownik jest do zdobycia w kraju, w cenie mniejszej od delty FFP.
RAFAŁ pisze:Oglądałem te celowniki zastanawiam się , czy wytrzyma na .308W ? Jakbyś mógł porównać szkiełka do IOR-a , bo ze swojego 6x42 widzialność na 1000m bez problemu :) . Jeszcze gdym mógł cię poprosić o ocenę grubości siatki celowniczej . Optyka bardzo mi się podoba i fajna cenowo ,tylko czy podoła do strzelań długodystansowych .
JA własnie zmieniłem iora 6x42, na ten celwonik. Jest ok. Co prawda miałem jeszcze 2x ior 10x42, 2x tasco 10x42 mil dot i parę innych, i zawsze było ok :), ale tym razem, to już chyba zostanie "na stałe" (zarzekała się żaba błota ). Celowonik jest uniwersalny - wiatrówkowo, palny. Właśnie przez trywialne zerowanie, prostą mechanikę i możliwe zastosowanie, na wszystkim, z czego strzelam obecnie i zamierzam w przyszłości. W dodatku montuje się go, na standardowy montaż 30 mm, a nie żadne wynalazki typu 34 mm..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
AndyOO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1181
Rejestracja: 13 września 2008, 15:08
Tematy: 14
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AndyOO »

ravkill pisze:...Niestety, muszę się zgodzić z Twoją opinią. Może to i dobrze, że nie robią stałki 8x, bo znowu trzeba by było zmieniać celownik...
Jakby Delta by zrobiła lub pojawiłby się celownik SS 8x40 albo nawet 8x32 z siatką jak tu opisywany, czy też z siatką Yara , to ja chętnie bym mimo wszystko zmienił :)
SQ7OO
I żeby nie było, ja świetnie strzelam, tylko rzadko trafiam :502:
AndrzejKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 13 sierpnia 2009, 07:35
Tematy: 0
Lokalizacja: sympatyk Tawerny.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: AndrzejKr »

ravkill pisze:Sprawiłem sobie na stare lata "optykę doskonałą" SS 10x42 MQ
Raczej "diamentową" i masz teraz karatów jak mrówków.
Czysta logika jest ruiną ducha.
Awatar użytkownika
Cortez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3702
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 15:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cortez »

Czy jakość szkieł różni się w jakiś sposób od "zwykłego" SSa MD?
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

AndrzejKr pisze: Raczej "diamentową" i masz teraz karatów jak mrówków.
jak by nie patrzeć, to plus. Nawet jak celuję w kupę, mam "bogaty obraz" ...
Cortez pisze:Czy jakość szkieł różni się w jakiś sposób od "zwykłego" SSa MD?
Wybacz, ale nie odpowiem. Moja "pamięć optyczna" jest zbyt zawodna. Jak będzie okazja postawić 2 celowniki obok siebie, pewnie to uczynię. Tyle, że z tego co pamiętam, kolejne wypusty SS 10x42 mil dot, troszkę od siebie odbiegały jakością. W dodatku, niekoniecznie "nowsze wypusty", były lepsze. Dlatego nawet postawienie tych 2óch celowników obok siebie, może nie być wiarygodne dla wszystkich
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

Bije na głowę DOT FPP - ale optycznie ?
Bo to że ma duży zakres regulacji i ostrzy od 10m, to jeszcze nie jest bicie na głowę.
Mam Mullera który ma tubus calowy i ma zakres regulacji 95MOA :wink:
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

Młynek pisze:Bije na głowę DOT FPP - ale optycznie ?
Nigdzie nie pisałem, że bije na głowę optycznie, tylko że bije zakresem regulacji. A tego muellera co masz, miałem na testach, zanim do Ciebie trafił "z masy upadłościowej" pewnej firmy. Wrażenia na mnie nie zrobił (w pieniądzach, w jakich go wyceniali, w momencie gdy dostałem go do testów. Ty kupiłeś go w "innych pieniądzach" i w tej kategorii cenowej był rewelacyjny. Niemniej jednak, zbytnią powtarzalnością nastaw, nie grzeszył, jeśli dobrze pamiętam i się nie mylę, co do żródła pochodzenia Twojego celownika.

Wracając do Super Snipera - optycznie żadna rewelacja, ale też i nie tragedia. Po prostu optyka "standard" w klasie cenowej -1000 do 1500 pln.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”