ss 10x42 Mil Quad

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 135
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

spite pisze: ma lepsze szkła jak SWFA. No i nie ma rozmiaru 32.)
32 jest nawet "ta duże", poluje na obiektyw 25 -28 - do 32 z dobrymi szkłami (przy powiększeniu do 10x). Mała błąd paralasky = małe szkła. Chociaż nie ma reguły, wszystko da się "spier****". Spidi - każdy ma jednak inny wzrok, w dodatku z wiekiem przeważnie coraz gorszy, zwłaszcza przy naszym zawodzie... Deltę chciałem namówić na nowy celownik, jednak po modelu FFP, mają jakąś małą chęć do wsrpółpracy...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Spidi! »

Ale się ta Delta przy FFP napracowała, raptem siatkę względem LS-a tylko zmienili :)
A mogli zrobić coś pożytecznego z tubusem 30mm soczewką max 32mm i z zakresem 4-12, siatka z połówkami dotów i świecącą kropką centralną...

Mnie ciekawi ciągle ten MTC Viper Connect 3-12x24..
Awatar użytkownika
spite
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 08:56
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: spite »

Poważnie widzicie coś w soczewce max 32mm? Mi jak przyszedł tak zachwalany burris timberline 4.5-14x32 to nie chciałem go znać. zajee.... małe pole widzenia. Ja tam wolę większy błąd paralaksy a jednak coś zobaczyć ;)
Ja na chwilę obecną zastanawiam się między ss-em a Leupoldem Mark AR Mod1 4-12x40 AO
tyle że ja szukam lupy na wszystko. nie tylko pod limit 17j i nie na zawody hft hft2 itd...
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2975
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Josef »

Pozwalam sobie zauważyć, że temat dotyczy SS 10x42 Mil Quad, a nie tego, co kto woli do strzelania "uniwersalnego". Starajmy się nie zaśmiecać tematów. :-D
Awatar użytkownika
spite
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 08:56
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: spite »

to dawaj... wtrąć swoje trzy grosze odnośnie SS 10x42 Mil Quad :) a innymi lupkami w tej cenie
Ostatnio zmieniony 03 stycznia 2016, 22:00 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Spidi! »

spite pisze:Poważnie widzicie coś w soczewce max 32mm? ...
Mały EFR czy Vortex PST mają małe szkła a widać przez nie bardzo dobrze, większe znaczenie ma jakość szkła i powłok niż średnica...
A jak komuś znika w SS-manie siatka MQ to ma do wyboru jeszcze siatkę MD, która zawsze jest ładnie widoczna :one:
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: PawelW »

Rafał
poluje na obiektyw 25 -28 - do 32 z dobrymi szkłami (przy powiększeniu do 10x).
no to masz fajny model jedna nerka i Twój
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2975
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Josef »

Spidi! pisze:A jak komuś znika w SS-manie siatka MQ to ma do wyboru jeszcze siatkę MD, która zawsze jest ładnie widoczna :one:
Grubość siatki w cienkiej sekcji w SS MQ wynosi 0,15 MIL (patrz fotkę na początku tematu). Grubość siatki DOT-a FFP w cienkiej sekcji wynosi 0,075 MIL. Wynika z tego, że siatka SS MQ jest 2x grubsza.
Mam obecnie SS 10x42 z siatką MD oraz DOT-a 4-16x42. Zakładam, że grubości siatek w DOT 4-16x42 i w FFP są identyczne. Porównując grubość siatki w SS MD oraz w DOT-ie, moimi steranymi oczami widzę, że siatka w SS MD jest co najwyżej baaaardzo minimalnie cieńsza, a doty baaaaaardzo minimalnie mniejsze niż w DOT. Można więc przyjąć, że są porównywalne. Jeśli siatka w SS MD ma być wyraźniejsza niż w SS MQ, tzn. grubsza, to jak to się ma do oznaczeń fabrycznych, według których siatka w MQ jest 2 x grubsza niż w DOT, a DOT i SS MD mają porównywalne grubości siatek ? Wynikałoby z tego, że siatka w SS MD byłaby grubsza niż w SS MQ,a z danych fabrycznych wynika, że jest odwrotnie.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2975
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Josef »

Według danych fabrycznych, siatka w SS MQ ma grubość 0,15 MIL. Grubość większości siatek, także w celownikach o stałym powiększeniu oraz o zmiennym powiększeniu z siatką w drugim planie, wynosi ok. 0,06-0,08 MIL, a wyskalowanych w MOA wynosi ok. 0,2 MOA. Problem w ocenie grubości siatek nie leży zatem w tym, czy siatka jest w pierwszym planie, czy w drugim. Siatka o grubości 0,15 MIL należy zatem do siatek dość grubych, znacznie grubszych niż w wielu innych celownikach, w tym w SS 10x42 MD. I to jest dla mnie zagadką kłócąca się z opinią Spidi-ego.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Spidi! »

Nie interesuje mnie jaką producent podaje grubość siatki w danej lupce wg własnych kryteriów bo ni jak ma się to do siatek innego producenta...
Siatka SS-mana MD jest znacznie grubsza od siatki MQ a i tak cieńsza od większości siatek MD w innych lupkach, a wygląda tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Wiecho »

Josef pisze:...Grubość siatki w cienkiej sekcji w SS MQ wynosi 0,15 MIL (patrz fotkę na początku tematu). Grubość siatki DOT-a FFP w cienkiej sekcji wynosi 0,075 MIL. Wynika z tego, że siatka SS MQ jest 2x grubsza...
Piszesz zapewne o tym fragmencie:
ravkill pisze:...Zaletami optyki są:
a)siateczka (obrazek z uprzejmości SWFA.com, dotyczący modelu hd - ale siatka "identyczna" w zwykłym ss),

Obrazek
Otóż zostałeś wprowadzony w błąd, ponieważ siatka opisywanego w temacie SSa ma następujące parametry:

Obrazek

Jeżeli chciałbyś porównać bezwzględną grubość siatki SS 10x42MMQ do DOT FFP, musiałbyś w Delcie ustawić powiększenie na nieco poniżej 7x.

Natomiast siatka w Twoim SSie (w moim również :wink: ) ma, wg producenta, następujące parametry:

Obrazek

SS10x42MD w bezpośrednim porównaniu z SS10x42MMQ, przy takich samych nastawach okularu, ma bez wątpienia grubsze (i lepiej widoczne) cienkie sekcje siatki.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 135
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Wiecho, prawdę możesz pisać, niemniej jednak nie mam sprzętu pomiarowego, a na oko przy tak małych wymiarach, różne głupoty mogą wychodzić... Jedno, co na pewno potwierdzam, to fakt że w SS mil dot wąskie sekcje, są szersze niż w wersji MQ... Do pomiarów i tak stosuje "doty" i "diamenty", natomiast wzrok mam jeszcze na tyle dobry, że "chudość" siatki mi nie przeszkadza. W zawodach HFT startowałem w ubiegłym roku wyłącznie u Poznaniaków, i zarówno w SS MQw werji 10x jak i w wersji 6x (też takową męczyłem przez rok), siatka w terenie mi nie znikała. Ale to są oczywiście kwestie osobiste i subiektywne. W Iorze 10x42 i 6x42 wielokrotnie miałem problem ze znikaniem siatki. Problemem w iorze, nie była wąska sekcja, a brak obecności "grube sekcji"... Oczywiście podświetlenie rozwiązało by problem, dlatego przez lata, polowałem na IORa 2-12x32 (czy 35 - nie pamiętam dokładnie). Niestety bezskutecznie, bo w kraju są chyba zaledwie 2 sztuki..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Wiecho »

Wklejone powyżej grafiki producenta dalekie są od ideału i należy traktować je z dystansem - często odbiegają od towarzyszących im danych liczbowych.
Jeżeli dane liczbowe na tamtych obrazkach są prawidłowe, to porównanie krzyży MD i MMQ made by SWFA, odwzorowane w grafice wektorowej, wyglądałoby następująco:

Obrazek

Gołym okiem widać, że siatka MD jest inna, niż przedstawiona na grafice producenta.
Jestem jednak gotów przyznać, że tak wygląda ona w rzeczywistości.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 135
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Wiecho, opisując siatką, zasugerwałem się amerykańskim modelem HD (co wyraźnie jest zaznaczone w pierwszym poście).. Mam zwykłego. Widocznie nie zostałem wprowadzony w błąd, ale "wprowadziłem w błąd" . Drobny szczegół... W momencie Tworzenia prze zemnie pierwszego postu, nie było nigdzie dostępnego schematu z wymiarami modelu MQ bez "hd"... Tak wiec, Twoja słuszna, sprostowująca model, uwaga z wymiarami siatki.. Malkontentom, z kiepskim wzrokiem, pozostaje zbierać na model HD (jak by ktoś taki miał gdzieś przy mnie, chętnie zerknę i porównam..). Pozostaje "jeden problem" Rear Focus Adjustment (m): 50 - infinity - w modelu hd... I to niestety spowodwało, że nie dozbierałem (chciałem mieć fabryczną lupę, bez grzebania...)
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Wiecho »

ravkill pisze:Malkontentom, z kiepskim wzrokiem, pozostaje zbierać na model HD (jak by ktoś taki miał gdzieś przy mnie, chętnie zerknę i porównam..).

Obraz w tej lunecie prawdopodobnie będzie zauważalnie lepszy niż w modelu Classic i to może okazać się jedynym pocieszeniem dla "malkontentów". Nabywca modelu HD może się jednak rozczarować, licząc na większą grubość krzyża.
Proporcje siatki z Twojego pierwszego wpisu nie dawały mi spokoju, więc powiększyłem tamtą grafikę.
Okazuje się, że Josef nie został wprowadzony w błąd lecz błędnie odczytał wymiar.
Obraz jest mało czytelny ale po powiększeniu daje się zauważyć, że wymiar 0.15 wskazuje długość kreseczki pomiędzy "diamentami". Grubość elementów cienkiej sekcji (za wyjątkiem głównych linii tej sekcji), zwymiarowana jest jako "0.05 THICK".
Można zatem oczekiwać że, tak jak napisałeś, krzyże w wersji Classic i HD są identyczne.

Jeśli chodzi o "kiepskowzrokowców", to wystarczającym pocieszeniem powinien być zwykły 300-dolarowy mildot w SSie Classic. Proporcje tego mildota wydają się być świetnym kompromisem pomiędzy precyzją celowania i widocznością siatki w trudnych warunkach.
Luneta, ze swoim zakresem regulacji oraz jej powtarzalnością wręcz zaprasza, aby strzelać środkiem krzyża praktycznie na każdym dystansie. Wtedy boczne doty można w pełni wykorzystać do poprawek na wiatr.
W ten sposób użytkuję swojego SSa, który zintegrowany z dalmierzem laserowym stanowi niezwykle precyzyjne narzędzie do strzelania z 17dżulowej wiatrówki.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”