ss 10x42 Mil Quad

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Święty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 22 marca 2009, 15:06
Tematy: 1
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Święty »

Szkoda tylko że wersja z mildot jest jeszcze trudniejsza do zdobycia. Jeżeli byłoby więcej chętnych to może uda się namówi naszego forumowego importera żeby sprowadził bo na razie dostępna tylko wersja mq.
hw 97 kt
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Święty pisze:Szkoda tylko że wersja z mildot jest jeszcze trudniejsza do zdobycia. Jeżeli byłoby więcej chętnych to może uda się namówi naszego forumowego importera żeby sprowadził bo na razie dostępna tylko wersja mq.
Wersja "mil dot" jest "passe", były czasy, że chodziły używki na forum po 900, w stanie perfekt... MQ jest bardziej trendy i się lepiej sprzedaje w świeżakach. A Kolega z komercyjnych, sciągnie Ci to, co zechcesz. Naczekasz się troszkę, jak ja sciągając pierwszego MQ, ale będziesz miał, to co chcesz. Niemniej jednak namawiam, aby przed zamówieniem, porównać sobie na spokojnie obydwie lupy. Ja osobiście zdecydowanie wolę MQ, wersje z mildotem miałem i sprzedawałem kilka razy.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Cortez
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3702
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 15:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Cortez »

ravkill pisze:...Wersja "mil dot" jest "passe"...
...eeetam....mam i jest git... :one:
Daystate Merlyn S + SS 10x42/Nitrex 3-9x42
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: Josef »

Faktycznie-wymiar 0,15 dotyczy długości kreseczek między diamencikami. Też dojrzałem to przez lupkę. :-D Ciekawe jest jednak to, że na tej siatce nie ma bezpośrednio zwymiarowanej grubości linii tworzących cienkie sekcje siatki, natomiast są zwymiarowane (0,05) grubości kreseczek między diamencikami (i to w dwóch miejscach-na ramieniu poziomym prawym oraz na ramieniu dolnym; po co w dwóch miejscach?) oraz grubości linii tworzących diamenciki, a także grubość linii przechodzącej prze diamencik na dolnym ramieniu. A może znowu coś nie dojrzałem?
Wiecho - dzięki za zwrócenie uwagi oraz za zaprezentowanie odwzorowanych w grafice wektorowej, w celach porównawczych, siatek w SS Mil Dot i SS Mil Quad. Super robota. :one:
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: FireFighter »

Witaj Ravkill.
Mam do Ciebie kilka pytań:
1. Na jakiej "sprężynie" masz zamontowany ten celownik? ( czy jest w limicie, czy powyżej, jak również po tuningu czy pudełkowa),
2. Na jakim montażu ? (jednoczęściowy, dwuczęściowy i jakiej firmy),
3. Czy da się spokojnie wyzerować ten celownik na 100 m przy wiatrówce pod limit 17 dżuli?
4. Oraz jak oceniasz go podczas prawie 2 letniego użytkowania, chodzi mi o jego mechanikę oraz trzymanie nastaw?
5. Czy faktycznie ostrzy od 10 m?
5. No i pytanie ostatnie, czy w ogóle można go zabić na sprężynie (może znasz jakiś przypadek) ?
Pozdrawiam i bym był wdzięczny za odpowiedź na te pytania, bo w przyszłości byłbym zainteresowany tym celownikiem ze względu na jego zakres regulacji, wytrzymałość i siatkę mq.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

1i 2 obecnie na PCP = Cricket. Miałem 2 lata na hw 90 bez dobijaka + dampa
3) nie zerowałem na 100 metrach, ale wydaje się to prawdopodobne, bo po siatce da się strzelać na 100m, przy zerze na 27.
4) Na 4 celowniki, jakie miałem, z żadnym nie miałem problemów, jeśli idzie o trzymanie nastaw. Jeśli idzie o powtarzalność i regulację SS 10x42 MQ to bajka, jak się nauczysz korzystać z siatki i pokręteł.
5) faktycznie ostrzy od bliżej niż 10, ale ja mam wrkęconą koreckcę dioptri..
6) Nie zależało mi na mordowaniu celowników, gdyby ktoś mi takowe sponsorował, mógbłbym się w to pobawić. Kiedyś sprzedawałem celownik DOT 5-20x50 z mieszanymi uczyciami, bo gość nie krył się wcale, że ma Harrego, co go ledwie złamać idzie, z pierdylionem żuli. Podejrzewam, że zabił tą deltę i zabił by cokolwiek byś mu dał (a bardzo zależało mu na długiej gwarancji...). Natomiast w limicie, na kulturalnej wiatrówce, jest raczej nie do zabicia i takowego przypadku nie znam.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: FireFighter »

Dzięki za wyczerpujące informacje o tym celowniku Ravkill.
Ja na razie z dot 4-16x42 ao md jestem zadowolony, ale jak padnie na tuningowanym TX 200 Mk3 to od razu dam znać.
W dot-cie wkurza mnie zakres regulacji po dzisiejszym strzelaniu stwierdziłem, ze da się go wyzerować na 50m z plusem około 2 cm.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za informacje na temat ss10x42mq
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Dot na kulturalnym TXie, też nie powinien paść.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: FireFighter »

Pożyjemy zobaczymy, może przeżyje 8-) Poza tym jest jeszcze prawie trzy lata gwarancji.
Wczoraj trochę postrzelałem na 25 i 50 m (odległości mam wymierzone taśmą 25 metrową). Był silny wiatr i co chwilę z nieba leciał sobie słaby deszczyk taki "kapuśniaczek". Pozycja siedząca krzesełko + stolik + poduszka benchrest, więc raczej wychodziły możliwości karabinka nie strzelca. Na 25 metrów w 10 strzałowej serii dwa śruty w polu 8, następnych 8 śruciń w pozycji 9 i 10 (jedna większa nieregularna dziura). Na 50 metrów po wyzerowaniu karabinka wyniki na 10 strzałów jedna 3, jedna 4, jedna 5, trzy 6, trzy 7, jedna 9. Tarcze o wymiarach kwadrat 14x14 cm,ponumerowane koło
o średnicy 11,5 cm.
Wiem, że to nie są jeszcze jakieś super wyniki, ale na wiosnę przy sprzyjającej pogodzie (sucho i bezwietrznie) i przy oswojeniu się z karabinkiem, uzyskam lepsze wyniki a przynajmniej się tak łudzę :)
Na 25 metrów miałem lepsze wyniki, ale przy lepszych warunkach atmosferycznych, chociaż 25 metrów z pozycji podpartej to nie jest wyzwanie dla tego karabinka, bo wycina jedną dziurę (chociaż sporą i nieregularną :) ) przestrzeliny się łączą, a 50 metrów to już wyzwanie, gdyby nie trzy strzały to bym się zmieścił 5,5 cm w poziomie na 3,5 cm w pionie, ale się nie udało może na wiosnę zrobię 3,5 cm na 3,5 cm przy idealnej pogodzie :-/
Swoją drogą strzelanie do tarczy z takiej pozycji to chyba nic trudnego. W HFT to już trzeba umieć strzelać, może za jakiś rok wystartuje w zawodach jak poćwiczę i pewnie zajmę ostatnie miejsce, byle by się tam jakieś punkty pojawiły, bo ze starymi wyjadaczami to pewnie szanse marne :)
To jest pewnie jak z jazdą na motocyklach, ktoś kto jeździ po drodze myśli, że jest kozak a jak wyjedzie na tor to musi uważać żeby mu ktoś w plecy nie wjechał :)
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Nie jest źle. Na 50 m i spręzynówce jest ok. Wynikami z forum, się nie przejmuj. Sam kiedyś naczytałem się jakie tu skupienia na 50 m mają. Pojechałem na zawody i okazało się, że może pierwszy nie byłem, ale do ostatniego to mi było zdecydowanie dalej, niż do pierwszego. Więc strzelać, strzelać i strzelac. Zmienne dystanse, zmienne odległości, zmienne warunki pogodowe. Stałe "zero" i ustawienie AO i wyniki w hft "przyjdą same"....

P.S. Troszkę dziwne, że Ci się Dota na 50m dało wyzerować. Ja miewałem z tym problemy na slavii 634.. (akurat wtedy "dołek" sprzętowy miałem..)
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: FireFighter »

Witaj Ravkill na 25 metrów karabinek zerował mi Waldemar vel Hogan i z tego co wiem męczył się z tym dłuższy czas 8-)
Pozostaje mi 29 clik UP i po ustawieniu nawet tych 28 click-ów do góry, śruciny układają mi się powyżej poziomej linii liczb 123456789(10)987654321na tarczy w przedziale od 0 do maks. 3 cm jedna dziurka na 10 strzałów jest tylko poniżej tej linii o 5 mm, oczywiście mowa tu o dystansie 50 metrów i celowaniu do tarczy środkiem krzyża przy powiększeniu x10 i paralaksie ustawionej na 50 metrów.
Średnia energia TX wczoraj to miał E śr 17 dżuli na 10 strzałów , V min 247 m/s, V max 251 m/s, dwa razy na 10 strzałów przeFACzył 251 m/s wyszło 17,4 Joule i 250 m/s wyszło 17, 2 Joule, V śr. 249 m/s. dv 4 m/s , sv - 1 m/s pomiary były robione przy pomocy chronografu R2 radecek, waga śrutu wpisana do chronografu przy zaokrągleniu 0,55 g, faktyczna waga 0,547 g JSB Exact cal. 4,51.
Dziwi mnie twoje stwierdzenie, że wyzerowałem TX z tym montażem i przy tej optyce na 50 metrów, bo ja myślałem, że przy tej energii to kiepski wynik, bo ktoś kiedyś pisał, że wyzerował małego DOT-a na 75 metrów w wiatrówce ustawionej pod limit, tylko nie pamiętam czy to była sprężyna czy PCP i jaki miał montaż :roll:
Z drugiej strony Slavia to chyba nie ten przedział energii co TX 200 wiem , bo mój Ojciec ma Slavię 630, jeszcze bez frezów na optykę i jak byłem mały to się z niej nastrzelałem a było to już ze 30 lat temu :)
Teraz jest w opłakanym stanie oczywiście wiatrówka ale wspominam ją z sentymentem.
Pozdrawiam Darek vel FireFighter.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: FireFighter »

Witam Panowie !
Mam jeszcze takie pytanie w związku z tym, iż rzuciłem palenie i odkładam sobie po te 150 zł. miesięcznie za jakiś rok mi się uzbiera sumka na
SS SWFA 10x42 MQ i teraz dylemat na jakim montażu posadzić na TX 200 Mk3 ?
W rachubę wchodzą dwa:
1. Sportsmatch DM 70 DAMPA (wolałbym jej nie zakładać w związku jej wysokością, ale z drugiej strony chroni celownik przed wstrząsami chociaż w tym celowniku to chyba nie istotne przy sprężynie w limicie?).
2. Sportsmatch OP39C (odpowiada mi jego wysokość nawet niższa od SM OP25C, natomiast pytanie czy na nim wytrzyma SS 10x42 MQ na wiatrówce j/w?)
Pytam, bo akurat jeden z tych montaży kupiłbym już 8-)
Pozdrawiam 8-)
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Dampiszon lepszy, chociaż "mniej pewny". Lepiej ochroni lunetę, ale w skrajnych przypadkach może zgubić zero. Dampiszona, w wersji "turaszon" - tak pojawiła się odmiana zrobiona przez hassanów - unikaj. Co do mojej rady - kupuj z lunetą, lub luneta pierwsza. Nie ma to nic wspólnego ze strzelectwem, ale po prostu "życie"...
Na Tx, to możesz założyć na czymkolwiek, byle nie było z plasteliny i było raczej jednoczęsciowe...

P.S. Na pecepie używam chinoli selekcjowanych i jestem zadowolony... W cenie dampiszona kupiłem tego z 5 szt, w różnych wysokościach..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
PiterM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 25 listopada 2002, 22:58
Tematy: 34
Lokalizacja: kto to wie...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: PiterM »

Dostałem pytanie na priv (ale w sumie może komuś się przyda): jak daleko się da strzelać "po siatce" przy kal 5,5mm i szmocy 16,3J?

Więc proszę - MilQuad 10x42 przy strzelaniu standardowym Exactem 5.5mm o masie 1.03 gramów przy energii 16,3J (178m/s). Zero ustawone na 25m. Jak widać można strzelać do 80m (a nawet 84m) z samej siatki bez żadnego problemu:

Obrazek
a w kieszeni - Sebenza
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: ss 10x42 Mil Quad

Post autor: ravkill »

Głupie pytanie.....
Ale dałeś odpowiedź - jak daleko można strzelać po siatce, przy zerze na 25metrów... Przy zerze na 50 metrów, można strzelać jeszcze dalej, a wyzerować SSmana w kalibrze 5,5 i energii limitowej, powinno się dać spokojnie, do 75 metrów..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”