Nitrex 3-9x42

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
JacekB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 marca 2006, 23:23
Tematy: 20
Lokalizacja: Ostrołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nitrex 3-9x42

Post autor: JacekB »

Witam!
Celownik, który chcę pokrótce przedstawić, trafił do mnie jako rozwiązanie, albo przynajmniej próba rozwiązania problemu: co posadzić na sprężynowej Slavi i w domyśle nie za mocnych wiatrówkach sprężynowych.
Wszystko dlatego, że czas jakiś temu chciałem „powrotu do korzeni”, czyli posiadania karabinka sprężynowego, obok tych „bezdusznych” pcp. Sprężynka daje przecież to poczucie wolności, uniezależnienia od butli i wszystkiego co z tym związane.
Jako, że karabinek się już pojawił, czyli rzeczona Slavia 634, to powstał dylemat, jaki celownik. Wiele osób może powiedzieć, a po co celownik, strzelaj z otwartych. Może i tak, ale ja jednak wolę z celownikiem. Przecież zawsze mogę go ustawić na niskie powiększenie i widać wiele, a nie muszę mordować się z tym upierdliwym zgrywaniem muszki ze szczerbinką.
Najpierw padło, na jakoś Deltę 3-9x40 lub Buschnella Trophy o tych samych parametrach. Delta nawet leżała już w szufladzie i co i nic. Nic bo jakoś nie mogłem się przekonać do tego celownika. Cóż nic nie poradzę Delta mi nie podchodzi i już. Zostało więc na niczym. Później Piotrek, nasz forumowy buba1340, zaproponował mi tytułowego Nitrexa 3-9x42. Myślę sobie, co mi szkodzi, celownik nie za drogi a wygląda obiecująco.
Najpierw patrzy się na pudło. Tu sobie pomyślałem, cóż Piotrek mnie wpuścił w maliny. Takie wielkie pudło, to celownik pewnie ma wielkość kowalskiego kowadła. Okazało się jednak, że nie jest źle, a to jedynie fajnie zapakowany celownik w duże pudło
Obrazek
Obrazek

Później przyszedł czas na dokładniejsze oględziny. Celownik jest lekki i w ogóle sprawia wrażenie subtelnego. Poza tym jest ten napis na obudowie celownika, przekonał mnie, że jednak warto mu poświęcić więcej czasu. Zawsze, co japońskie, to japońskie.
Obrazek

Teraz może kilka zdjęć, zanim napiszę co nieco o swoich wrażeniach z jeszcze krótkiego bądź co bądź posiadania celownika.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz co nieco o samym celowniku.
Jest na pewno subtelny, o czym już pisałem. Celownik nie posiada regulacji AO, co jednak nie jest problematyczne przy moim użytkowaniu ani trochę. O tym jednak dlaczego, za moment. Mamy przede wszystkim bardzo wygodną regulację powiększenia. Pierścień jest moletowany, dość szeroki i wygodny. Ma też "ząb", o który możemy wygodnie zaczepić palec przy zmianie powiększenia.
Obraz jest bardzo czysty jak na celownik w tej klasie cenowej. Klarowny, na całości i taki mówiąc kolokwialnie ostry. Celownik producent wyposażył, w świetny, cieniutki krzyż Duplex, zwany tu Triplex. Krzyż jest na tyle cienki, że nawet przy powiększeniu x9 i celach odległych o 50m, nie przysłania celu wielkości kapselka od szlachetnego trunku. Pole widzenia duże, a przynajmniej więcej niż wystarczające do zastosowań wiatrówkowych.
Celownik przy powiększeniu x3 i x4 ostrzy w zasadzi z kilku metrów. Przy powiększeniu x6 na 12-15 metrach jest bardzo ostro. Powiększenie od x7 w górę, sprawdzą się już bez problemu przy 20m, ale i strzelania na 15 m nie będzie problematyczne. Dlatego też AO, nie jest mi tu potrzebne, nie komplikuje konstrukcji i tym samym jest mniej części, które mogą się rozsypać na karabinku sprężynowym.
Pokrętła regulacji krzyża, jak widzimy są proste i może nawet były by mało wygodne, gdyby przyszło nimi kręcić non stop. Tu jednak raczej ustawiamy, zakręcamy kapsle ochronne i tyle widzieliśmy wieże regulacyjne :-D
Na koniec jeszcze kilka zdjęć celownika w towarzystwie Slavi 634
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam-JacekB
Strzelectwo w czasie pokoju, to .............. przyjemność :)
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Nitrex 3-9x42

Post autor: MFor »

Nitrexy (kopia Weaver), to moje ulubione celowniki. Szkoda, że nie są już produkowane, ale na szczęście zostawiłem sobie kilka sztuk. :)
JacekB pisze:... Duplex, zwany tu Triplex. ...
A nie TrexPlex? :wink:
weteran49
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 07 grudnia 2012, 12:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: weteran49 »

Faktyczne , jak patrzy się na tego Nitrexa to już na pierwszy rzut oka (oby nie tylko) widać japońską solidność no i jak napisałeś subtelność . Żadnych zbędnych zdobień czy tysiąca niepotrzebnych napisów. Co prawda nie mam doświadczenia w optyce sportowej czy myśliwskiej ale znam się troszeczkę na optyce fotograficznej . No kto wie , może i jak testy i dłuższe użytkowanie przez Jacka pokażą tą praktyczną dobrą stronę to i ja się skuszę na zakup tego sprzętu ! Właśnie stałem niedawno przed dylematem zakupu optyki na sprężynówkę ale na razie mój budżet i niewiedza tematu pozwoliły jedynie na zakup używki Bushnella Sportview 3-9x(coś między35a40 - bo sprzedający Niemiec tego dokładnie nie wiedział). Może ktoś opisze tą lupkę tak na marginesie ?
Opisz Jacku wrażenia z użytkowania tego Nitrexa , bo to konkretny temat - :idea: optyka do niezamocnej sprężyny. :idea:
Awatar użytkownika
JackHunt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 116
Rejestracja: 03 listopada 2012, 01:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Muszyna/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: JackHunt »

Witam, ile zapłaciłeś za tę lunetę ?
Slavia 634 + DOC 3-9x40 MD
Łucznik wz. 1970r.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Spidi! »

normalnie większa kopia RV7
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nitrex 3-9x42

Post autor: Spidi! »

Trochę odgrzeję stary temacik :052:
W dobie niezrozumiałej do końca przeze mnie gonitwy za gęstymi siatkami, lupki z siatkami duplex stały się niemal daniem koneserów :651:
Myślę, że warto przypomnieć na forum tego Nitrexa bo obok skromnej szaty jest to bardzo ciekawa optycznie pozycja w swojej klasie cenowej.
Nitrex posiada przede wszystkim bardzo dobre japońskie szkła, o które co raz trudniej na współczesnym rynku i jak już wyżej Kolega napisał świetnie wykonany tubus a wieże o bardzo wyraźnych i pewnych klikach.
Obraz i wyrazistość siatki przypomina mi posiadanego swego czasu małego EFR-a ale tutaj mamy znacznie większe powiększenie bo realnie to prawie x10.
Dzięki dość dużemu obiektywowi bo niby 42mm jest to lupka jasna a jednocześnie z bardzo małym błędem paralaksy.
Aby być tu dokładnym - z bardzo szybko zauważalnym zejściem z osi optycznej, z moich porównań "błąd paralaksy" jest kontrolowany na poziome tego znanego z Burrisa Timberline a pole widzenia i jasność spore większe.
Kolejną fajną rzeczą względem wspomnianego małego EFR-a jest zakres głębi ostrości, po przefocusowaniu lupka jest jakby stworzona do HFT.
Wyraźna w zakresie 15-30m i ładnie rozmywa krańce dystansu HFT ale z większą przejrzystością niż np. w Burku.
Uważam, że warto czasem zwrócić uwagę na mniej znane optyki, które potrafią zawstydzić niejedną sporo droższą lunetę...
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 615
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nitrex 3-9x42

Post autor: Łysy »

Również używałem Nitrexa i faktycznie przychylam się do wypowiedzi Spidiego, że obraz w tej lunecie to bajka , porównywalny do Wevera RV7 ale jeszcze jaśniejszy. W ogóle ma się wrażenie patrząc w ten celownik, że tak jakby rozjaśniał obraz.
Gdyby miał AO byłby super - ale pewnie nie byłby taki ładny jak teraz, też miałem kilka tych lunet i teraz żałuję, że jednego sobie nie zostawiłem ale wtedy nie strzelałem HFT.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nitrex 3-9x42

Post autor: rokasa58 »

Też mam, przefokusowanego przez Yaro na 25 m.Polecam.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14899
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 164
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nitrex 3-9x42

Post autor: yaro »

Porządne japońskie szkło w wyjątkowo niskiej cenie. Teraz za tyle można kupić najwyżej lepsze chińskie.
Wyszło tak przez zrządzenie losu, kiedy ATK próbowało zrobić swoją markę (Nitrex) tuż przed ponownym przejęciem Weavera. Zostały im celowniki z marką której nikt nie będzie promował, więc poszły na sprzedaż w takiej niskiej cenie. (głównie przez Natchezss)
Nitrexy TR-2 są nadal w sprzedaży jako Weavery Super Slam a TR-1 nie wiem, może jako jakieś ich elementy konstrukcji czy pomysły wykorzystane w nowych Grand Slamach.
Teraz seria Nitrex to tylko rzadka ciekawostka. 3-10x50 już nie jest taki fajny jeśli chodzi o paralaksę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”