Walther 3-9x44 - traci ostrość przy powiększeniu.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Zima
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 17 października 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther 3-9x44 - traci ostrość przy powiększeniu.

Post autor: Zima »

Przepraszam, że odkopuję tak stary wątek, ale jakiś czas temu stałem się posiadaczem ww. lunety i widziałem opinie że to szmelc.
Rzeczywiście przy powiększeniach bliżej 8-9x ostrość dalszych planów się traci (>30m? nie wiem, musiałbym więcej potestować z miarką).
Ale.
Wg producenta, fabryczne ustawienie to Parallax adjustment: 10 m i wygląda na to, że w tym samym miejscu jest fabryczne ustawienie ostrości.
Było nie było, to jest luneta bez AO i jak mówił ś.p. Jak Kobuszewski "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb" :-D
Zastanawiam się jednak, kto w Umarexie wpadł na pomysł ustawiania ostrości w lunecie 9x na 10m, bo moim zdaniem sensu w tym niewiele.
Ostatnio zmieniony 22 października 2019, 12:18 przez tommylee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: Yurko »

Zima pisze:Przepraszam, że odkopuję tak stary wątek, ale jakiś czas temu stałem się posiadaczem ww. lunety i widziałem opinie że to szmelc...
Masz rację. Przez pomyłkę zacząłem odpowiadać na stare pytanie...

Jeśli luneta ma paralaksę ustawioną na bliską odległość: dokładnie 10 metrów to na tej samej odległości można się spodziewać najlepszej ostrości. Czyli powyżej 15 może być już słabo. Jest to trochę bez sensu. Lunety wyregulowane na 30 metrów, przy większym powiększeniu będą w tych okolicach miały wyraźny obraz, a na bliższy dystans, przy zmniejszeniu powiększenia dużo nie stracą dzięki zwiększeniu głębi ostrości to daje użytkownikowi więcej możliwości. Ta luneta niestety bez "przefokusowania" nadaje się tylko na bliski dystans...

Jaki jest tego sens? Widocznie ktoś w firmie pomyślał, że są ludzie którzy będą strzelać z lunetą tylko na 10 metrów i taka luneta idealnie bez błędu paralaksy na tej dokładnie odległości im się przyda. Było by to zrozumiałe, gdyby była do tego adekwatna dyscyplina sportowa ...
Ostatnio zmieniony 20 października 2019, 01:47 przez Yurko, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
never
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 146
Rejestracja: 05 stycznia 2020, 15:23
Tematy: 7
Lokalizacja: śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther 3-9x44 - traci ostrość przy powiększeniu.

Post autor: never »

Widzę, że nie tylko ja się naciąłem z tą lunetą, szkoda, bo na dystansie ok.10m jest bardzo przyzwoita. Pytanie: czy któremuś z kolegów udało się coś z tym zrobić?
Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz - w obu przypadkach masz rację.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther 3-9x44 - traci ostrość przy powiększeniu.

Post autor: Linek »

Na jakim karabinku się przestawia?
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”