Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

gastovski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2019, 01:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: gastovski »

Kochani. Zanim zaczniecie do mnie strzelać. Dajcie wyjaśnić : )
Nadszedł ten moment gdy chce przejść na dalsze dystanse.
Zakochałem się w marce Hawke. Możecie już strzelać za tą markę ale wiecie... jedni wolą brunetki a inni blondynki... ja postawiłem na brytyjską Hawke.

Ale mam sporą zagwozdkę i za małe doświadczenie z analizowaniem "za i przeciw" w lunetach o takich zakresach i dystansach. O co chodzi?

Mam PCP Walther Rotex RM8. Naprawdę dobry jak za swoje pieniądze, tylko indeksacja magazynka i opór zamka nie zachwyca.

Na karabinek mogę obecnie położyć jedna z dwóch lupek:

1) Hawke 8-32×56 w wersji Sidewinder 30 w bardzo dobrej cenie która do mnie przemawia i kusi
2) Hawke 8-32×56 w wersji Airmax 30, w normalnej cenie

Identyczne (czyżby?) zakresy. Ale z pewnością możecie mi poradzić i wyjaśnić jakie będą konsekwencje jeżeli założę Sidewindera zamiast dedykowanego pneumatykom Airmaxa.
Boję się najbardziej o punkt zero i zakres regulacji. Boję się że Sidewinder ma dalsze zero jak na wiatrówkę i skończy się to montażem regulowanym. Dalej będzie to taniej w moim przypadku ale...

1) jakie Wy widzicie różnice w specyfikacji i jakie z tego widzicie konsekwencje dla mojego wyboru?

2) co byście rekomendowali pomiędzy TYMI DWOMA lupami i dlaczego?

PS: Siatki i dodatkowe akcesoria są w moim przypadku identyczne. Tu raczej będzie walka na specyfikację i zachowanie optyki w warunkach PCP na dystansie 50m a byc moze na FT jak się ostrzelam na dluższych dystansach.

RATUNKU BO UTKNĄŁEM i z góry przepraszam jeżeli trącam trochę laikiem w temacie, ale jak pisałem - ten dystans i zakres nie jest moim dominium.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2019, 18:37 przez gastovski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 12
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Zapp »

Z "TYCH DWÓCH": Sidewinder.
Ogólnie: jak do rekreacji, to się nie wypowiadam.
Jak do zawodów HFT - to nieodpowiednie obie, jak do FT - to także, może jako mocno entry 8-)
Różne alu-sprzęty :)
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Januszpelle »

gastovski pisze: PS: Tu raczej będzie walka na specyfikację i zachowanie optyki w warunkach PCP na dystansie 50m a byc moze na FT jak się ostrzelam na dluższych dystansach..

Nie obraź się, ale na twoim miejscu i z tym sprzętem skupiłbym się na treningu na dystansie do 25m.
Miałem kiedyś to cudo w ręku.
Luneta natomiast będzie idealna Hawke 4-16x44 , bo sam takiej używam i nie potrzeba większego powiększenia. Większe nie znaczy lepsze!
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
DrA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 378
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:43
Tematy: 21
Lokalizacja: opolska dziura
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: DrA »

Nie lepiej dolozyc kilka monet i kupic uzywane BigNikko ?

56 obiektyw z takim powiekszeniem to ani HFT, ani FT.
Warszawski Klub Field Target
======= WKFT =======
gastovski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2019, 01:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: gastovski »

Zapp pisze:Z "TYCH DWÓCH": Sidewinder. 8-)
Zapp, dzięki. Tak, na razie do zawodów się nie nadaję.
Traktuje to bardziej jako moje osobiste wyzwanie.

Napisałeś że Sidewinder. Przepraszam, że tak dopytuję ale możesz napisać coś więcej co zaważyło?
Albo inaczej - jaką widzisz przewagę Sidewinder nad Airmaxem w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Yurko »

Jesteś pewny, że nie pomyliłeś się z tym Aimax-em? Ja znalazłem tylko model Hawke 8-32×50 https://www.hawkeoptics.com/airmax-30-s ... mx-ir.html To już powoduje pewną różnicę, bo dzięki mniejszej średnicy obiektywu, przede wszystkim zewnętrznej, możesz zamontować lunetę niżej. Pewnie ok 3,5mm. Może to nie dużo, ale na regulację trochę wpływa...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 12
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Zapp »

I to, że można 3,5mm niżej, to jakie ma znaczenie? Skoro już uzgodniliśmy, że nie na zawody HFT. Już prędzej entry FT, a tutaj IMO wyżej to lepiej (w pewnym zakresie oczywiście, jak tam komu pasuje 8-) ).

1. Rzeczywiście obiektyw 50 vs. 56 - i to ma znaczenie (zwłaszcza, że producent jest jeden, i można przypuszczać, że szkła podobnej jakości). I tak też podają w necie odnośnie obrazu w gorszych warunkach.
2. Ilość powłok 16 vs. 18 - i to też ma znaczenie.
3. Sidewinder jest ładniejszy :wink: :-D
Różne alu-sprzęty :)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Yurko »

Wiem, że różne rzeczy mają znaczenie dla różnych ludzi. Dla mnie np. duże znaczenie mogło by mieć, że Sidewinder ma zalecaną mniejszą odległość oka od obiektywu oraz dużo mniejsze pole widzenia. ( Tyle, że w w tym Hawk-u to może nawet jest tego pola aż za dużo.)
Na prawdę nie wiem , po co komu takie wielkie obiektywy i wcale nie chodzi mi o to, bym chciał komuś coś narzucać. Myślę sobie też, że nawet gdy ktoś chce strzelać tylko w ogródku, to też chciałby trochę panować nad paralaksą. Nie jestem pewny czy te parametry na to pozwalają. I chodzi mi o obie lunety...
Ostatnio zmieniony 23 maja 2019, 20:20 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 12
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Zapp »

Yurko pisze:...Myślę sobie też, że nawet gdy ktoś chce strzelać tylko w ogródku, to też chciałby trochę panować nad paralaksą. Nie jestem pewny czy te parametry na to pozwalają. I chodzi mi o obie lunety...
Wydawałoby się, że w podanych lunetach służy do tego SF.
Różne alu-sprzęty :)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Yurko »

Tak, chyba się źle wyraziłem i dlatego się nie rozumiemy. Przez "panowanie nad paralaksą" rozumiem raczej dążenie do zminimalizowania błędu strzelca wynikającego z paralaksy celownika , której niestety nie można całkowicie zlikwidować pokrętłem ogniskowania, i złej pozycji oka. Sama większa wartość paralaksy nie oznacza automatycznie, że strzelec będzie robił większe błędy. Jeśli będzie mu łatwiej kontrolować to, czy oko jest na osi optycznej, może być inaczej. No, ale chyba zapomnieliśmy o co chodziło autorowi pytania. (Przynajmniej ja :-D )

Szkoda, że nie zapytał o Hawke Sidewinder FFP 4-16×50 https://uk.hawkeoptics.com/sidewinder-f ... 0-mil.html bo moim zdaniem, taka lunetka by mu lepiej pasowała na jego Rotexa (nie pomyliłem się?) który przecież ma swoje charakterystyczne proporcje...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Zapp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1034
Rejestracja: 19 marca 2007, 17:21
Tematy: 12
Lokalizacja: ze wsi (OPO)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Zapp »

Rezygnuję.
Różne alu-sprzęty :)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Yurko »

Zapp pisze:Rezygnuję.
Bardzo mi przykro z tego powodu, bo konstruktywna krytyka się przydaje. Przecież nie występuje tu w roli eksperta tylko głoszę swoje "widzi-misie". Tak jak większość , zresztą...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: brrupsz »

Na niemieckich forach bardziej polecali Sidewindera niż Airmaxa do ichniego FT (zdanie było takie, że Airmax gorszy optycznie i mniej wytrzymały). Airmax dedykowany na wiatrówki jest tylko z nazwy, obie ostrzą od ~10 yardów. Zakresy mają prawie identyczne (~50MOA), więc jak będziesz chciał strzelać środkiem krzyża dalej niż na 60m to przyda się regulowany montaż tak czy siak. Rekreacyjnie oczywiście sięgniesz dalej, na mniejszym powiększeniu i celując po poprawkach na siatce. Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP bym na Twoim miejscu przemyślał jeżeli nie będziesz się bawił w FT - dożywotnia gwarancja, stałe poprawki bo FFP, wagowo też lepiej, bo lżejszy niż te dwa byki.

Zamiast kupić optykę najpierw wejdź na androidowski Google Play store jak masz smartfona z androidem i kup sobie program Strelok Pro. W aplikacji sobie "zrób" profil z rotexem (jeżeli nie mierzyłeś na chrono to przyjąłbym 235m/s na exact 4.50, zero na 15m, cel na 100m) i dosłownie "wybierz" sobie jaka siatka z jakiej lunety Ci pasuje. Przy okazji zobaczysz na jaki dystans możesz strzelić jakim powiększeniem, jaka poprawka będzie potrzebna itd.. W ten sposób będziesz bardziej świadomy jakiego sprzętu naprawdę potrzebujesz, a aplikacja przyda się jak już będziesz strzelał w terenie.
gastovski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2019, 01:34
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: gastovski »

Drodzy

Bardzo ale to bardzo Wam dziękuję za wszystkie opinie i porady.
Szczególnie te, które trafiały w zadane pytanie.

Tak, ze zmęczenia jak kopiowałem - zamiast poprawić w Airmax'ie obiektyw z 56 na 50 to zostawiłem 56mm. Dlatego Yurko dzięki za czujność.

Dziękuję Zapp za wartościowe, merytoryczne uwagi - i nie "rezygnuj", bo bardzo pomagasz!
Szczególne podziękowania dla brrupsza za ostatni post - ten o identycznej dyskusji na niemieckim forum. Dało do myślenia i z pewnością wykorzystam tą wiedzę.

Rzeczywiście z tych dwóch szala przechyliła się na Sidewinder a nie na Airmax. Ale kusicie też innymi lupkami.

Czy ktoś z Was używał lunety na montażu regulowanym?
Jakie są blaski i cienie (szczególnie te drugie) stosowania regulowanego?
Ostatnio zmieniony 24 maja 2019, 21:35 przez gastovski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prośba o poradę/pomoc - Hawke 8-32x56

Post autor: Januszpelle »

gastovski pisze:Drodzy,
Jak tam wygląda teraz sytuacja w dawnym ośrodku Wisła?
Można tam strzelać? Czy już nieaktualne ?

Na Twoje pytanie odpowiedział kol. Red5555, ale skoro masz (domyślam się) niedaleko do Zalesia, to również niedaleko miał byś na Siekierki.
Tam mógłbyś porozmawiać z kolegami na przeróżne tematy, które Cię interesują.
Dodatkowo miałbyś szansę popatrzeć przez różne szkła i porównać namacalnie różne karabinki.

Najczęściej umawiamy się tu: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=36 ... 7#p1881567
W tą niedzielę na pewno ktoś tam będzie.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”