Springfield Trapdoor

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Springfield Trapdoor

Post autor: Cereus »

Założyłem nowy temat by nie zasmiecać innych wątków . Będzie to o Springfield Trapdoor czyli jedenej z pierwszych konwersji broni kapiszonowej na amunicję scaloną.
Był to karabin oczywiście napędzany czarnym prochem i służył w armii amerykańskiej do początku lat 90 XIX wieku.
Poprzepychamy się to z rusznikiem na argumenty bronioznawcze by wyjaśnić trochę ich historię .
rusznik pisze: Jesli myslisz ze ZABLYSLAES z ta pseudo wiedza i wytykiem mi roznic budowy M 1866 a M 1868 czyli dlugoscia lufy i iloscia baczkow 2 lub 3 to jestes poprostu niedouczony kolego lub czerpiesz swa wiedze z dyletanckich czytanek.
Juz Ci tlumacze na czym sprawa polega bo licho u Ciebie z precyzyjna bronioznawcza wiedza...tak samo M 1865 jak i M 1866 MIALY w swej produkcji wersjie z SKROCONA LUFA z pelnej dlugosci muszkietowej 40'' na standart trzybaczkowy M 1865 dlugosci 37 i 3/4'' oraz skrocony typ na 32'' w wersi dwubaczkowej!!!
W nastepnej wersi M 1866 lufy byly dlugosci z muszkietowej 40'' przerobione do standart modelu o dlugosci 36 i 5/8'' wersia trzybaczkowa a nastepnie wersia DWUBACZKOWA z lufa 36'' !!!! Teraz kto ma wiedze z Kosmosu kolego 8-) Wiec ja specjalnie nie wprowadzilem tej ROZNICY w dlugoscia lufy i ilosci baczkow pomiedzy M 1865-66 a nastepny model M 1868 ktora to WYPRODUKOWANO wlasnie w ilosci 51.389 sztuk w latach 1868-72 co by nie robic ''zametu'' gdyz roznica pomiedzy tymi modelami zewnetrznie-na oko sa tylko rozne celowniki !!! Popraw swa wiedze kolego lub zmien czytanki :)
A figa z makiem -kolejny - nie wystarczy oglądać obrazki w 'Flayderman's Guide...''- trzeba jeszcze czytać podpisy pod nimi ;laughing:
M1865 i M1866 nigdy nie miały w standardowej produkcji wersji z krótszą lufą a kto twierdzi inaczej jest dyletantem bronioznawczym :)
Nieliczne karabiny które wydają się wersjami dwubączkowymi to:
1.Prototyp M1865 Short rifle który nigdy nie wszedł do masowej produkcji.
Do dnia dzisiejszego znany jest chyba jeden taki egzemplarz na świecie.
2.Model 1865 jako niezbyt udany dość szybko trafił do demobilu gdzie przez cywilnych handlarzy przerabiany był przez skracanie luf i łoża do 33'' lub 36".
3To samo dotyczy M1866 Short rifle z dwoma bączkami. Powstał on w latach 1870 i 1871
Nie była to nowa produkcja fabryczna tylko efekt napraw wersji długiej. Wiele karabinów miało tak zniszczoną lufę przy wylocie że nadawały się tylko do obcięcia. Skrócono je o 4 cale.
4.Powstało jeszcze 424 sztuki 1866Cadet rifle ale była to broń do ćwiczenia kadetów w West Point a nie fukcjonalne egzemplarze do walki .
Wiec wszystko to co uznajesz za 2 bączkowe wersje to tak naprawdę wersje 3 bączkowe obcięte póżniej podczas napraw.
rusznik pisze:Cereusie spal ta swa czytanke bo dlugosc lufy w M 1868 BYLA 32 i 1/2'' i tak juz mialy wszystkie nastepne Trapdoor'y !!!!!!!!!!!!!! oraz owe dwa baczki ;laughing:
Dobra taktyka-najpierw powiedzieć że ktoś się nie zna a póżniej powtórzyć dokładnie to co on napisał jako swoje słowa. Dwa posty wcześniej napisałem:
Cereus pisze:Nie jest prawdą jak piszesz że M1868 różnił sie zasadniczo tylko innym celownikiem.
Zasadniczo to różnił się przede wszystkim krótszą lufą(zmniejszono ją z 36,5" na 32,5/8'' ) i TYLKO 2 bączkami zamiast trzema jak we wcześniejszych modelach!

rusznik pisze:Cody mial swa Lukrecje na 99,9% w wersi M 1866 czyli kal.50-70 centralny zaplon z trzema baczkami...lubie jak ktos z forum stara mi sie ''na slie'' udowodnic ze czegos nie wiem o broni z 18-19 wieku....
No widzę że moje pisanie też przynosi efekt bo jeszcze niedawno twierdziłeś że miał M1865 na kaliber .58 bocznego zapłonu.
Codziennie się czegoś nowego uczymy ;laughing:
Myślę że około września przywiozę jakiegoś Trapdoora żeby postrzelac z niego zrobić jakieś testy i opisać to.
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

A dla mnie najwiekszym problemem z tym modelem jest to, ze jestem ostatnio ubogi i jeszcze sobie takiego nie kupiłem , mimo iz wielce tego pragnę.
Mam na razie kopie regulaminowej ładownicy, i czasami elaboruje 45-70 z pocisami -odpowiednikami wojskowych .
Ale do cierpliwych swiat nalezy.
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Post autor: Cereus »

Masz rację Jarku. A ja właśnie złapałem kontakt gdzie można kupić oryginalnego Trapdoora w stanie mało co strzelanym za cenę repliki Pedersoli.
Jak dobrze pójdzie w przyszłym roku będzie kilka w Polsce
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

Co nie zmienia faktu, ze trapdoor jest pieknym karabinem i warto go kupić.
Wojtek, nie zapominaj, ze armia ma czasami nieco inne priorytety, i jakiś powodów ten karabin pozostał w słuzbie dośc długo, co przy rewolucyjnych zmianach w konstrukcjach w owym okresie daje co nieco do myslenia.
Ja trapdora nie zamierzam kupić dla celności, ,ale dla tego pieknego brzeku wylatujacej łuski ;laughing:
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
Awatar użytkownika
SCAN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 11 września 2005, 11:07
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: SCAN »

Masz racje wyskakująca łuska z tego karabinku to jest za***iste , karabinu sobie takiego nie kupię bo mnie na niego nie stać. Ale zamek to sobie taki sprawie aby cały dzień wyrzucać z niego łuskę. :) :)
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Willie357 pisze:Co nie zmienia faktu, ze trapdoor jest pieknym karabinem i warto go kupić.
.........................Ja trapdora nie zamierzam kupić dla celności, ,ale dla tego pieknego brzeku wylatujacej łuski ;laughing:
Dla "brzęku wylatującej łuski to tepiej kupić hmmm. nie powiem
Bo i po-co ? bo to i tak na "decyzję"
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

Mirku drogi, ja nie kupuje swoich zabawek stosując rozumowanie czy to na "decyzję", czy bez niej.
Ja ja kupuję wedle obmyslonego kryterium i chwilowej dostępności środków na rachunku.
Mam tylko dylemat jaką wersję trapdoora kupić, czy piechoty, czy kawaleryjskiego,ale chyba kupię kawaleryjskiego, bo nigdy nie miałem kawaleryjskiego karabinka żadnej wersji, a warto uczcić jakoś 7 pułk kawalerii.
Za trapdoorem pójdzie Springfield 1903, a może przed nim, zalezy co i za ile wpoadnie w rece.
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Springfield Trapdoor

Post autor: Marcin P. »

Odkopuję temat. Tak sobie czytam książkę Grzegorza Swobody "Little Big Horn 1876" i również zapragnąłem posiadać Trapdoora w wersji kawaleryjskiej. Jedno że to konstrukcja z ciekawą historią, po drugie byłby to fajny karabinek do zabawy na 100m. Mój Sharps z 32 calową lufą to jednak przerost formy nad treścią na tym dystansie.
Może ktoś ma i używa?
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Springfield Trapdoor

Post autor: Marcin P. »

Jeszcze jedno pytanie do znawców tematu. Orginały miały lufę 3 bruzdową tak jak w replice pedersolego czy 6 bruzdową jak w Uberti?
Edit: Już znalazłem. Orginały miały 3 bruzdową lufę.
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2018, 14:38 przez Marcin P., łącznie zmieniany 1 raz.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”