Po czym poznać datę produkcji broni czarnoprochowej?

Moderator: Moderatorzy CP

Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Po czym poznać datę produkcji broni czarnoprochowej?

Post autor: Janek_M »

Witajcie,
Mam problem, jeśli jest oryginalny bardzo długi czarnoprochowy karabin na zamek kapiszonowy, prawie pewne że sztucer myśliwski, z biciami(przejęty na stan armii?) to jak mam możliwość określenia daty produkcji tego karabinu, chodzi mi o określenie która połowa XVIII wieku. Mówiąc prostu z mostu- czy jest legalny. Pytanie dziwne ale obserwuje aukcję internetową i się waham- po prostu jak karabin jednak nie byłby legalny nie mam nawet co myśleć o jego zakupie- szkoda potem problemów z nim.
Pozdrawiam
Jasiek Matacz
Awatar użytkownika
spamer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 288
Rejestracja: 12 lutego 2007, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: Warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: spamer »

Jak z XVIII w. To nie ma znaczenia z której połowy. Po prostu legal.
.177, .... .75
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Hmmm faktycznie bo graniczna data to 1850r... A co jeśli to jednak nowsza coś niż deklaruje sprzedawca i np. XIXw? Czy jest jakiś sposób na identyfikacje broni nie-wojskowej(więc nie będącej jakimś konkretnym modelem produkowanym w konkretnych latach)? I jak Policja reaguje na broń nowszą ale nadal ładowaną odprzodowo i czarnoprochową? Tak jak z nielegalną/wykopkami masz sprawę w sądzie czy ze względu na niską szkodliwość czynu(broń jest tak samo zaawansowana technologicznie jak starsze odpowiedniki) po prostu ją zabiera?
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

Janek_M pisze:Hmmm faktycznie bo graniczna data to 1850r... A co jeśli to jednak nowsza coś niż deklaruje sprzedawca i np. XIXw? Czy jest jakiś sposób na identyfikacje broni nie-wojskowej(więc nie będącej jakimś konkretnym modelem produkowanym w konkretnych latach)? I jak Policja reaguje na broń nowszą ale nadal ładowaną odprzodowo i czarnoprochową? Tak jak z nielegalną/wykopkami masz sprawę w sądzie czy ze względu na niską szkodliwość czynu(broń jest tak samo zaawansowana technologicznie jak starsze odpowiedniki) po prostu ją zabiera?
Daj zdjęcie, pomożemy zidentyfikować. Będzie najłatwiej.
A co się stanie. Zabiorą, sprawa a co dalej to już zależy od sędziego i Twojego obrońcy. :)
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

Telesfor pisze:Ale czemu to pytania i odpowiedzi znajdują się w dziale PSSH? Proszę moderatora o przeniesienie wątku do własciwego działu.
wydaje mi się, że nie tylko przez pomyłkę. Widać Stowarzyszenie ma już jakieś zaufanie społeczne, skoro kolega zwraca się "Witajcie". Znaczy nie do konkretnej osoby a do całego stowarzyszenia. To działa :)
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkowalczuk »

Nie chcę być złośliwy, ale pada pytanie w Stowarzyszeniu, a reakcja: "to nie do nas. Niewłaściwe miejsce. Zabierzcie to od nas"

Coś chyba nie halo :-?
"When seconds count, the cops are just minutes away."
Krzysiu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 493
Rejestracja: 16 października 2008, 10:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Świdnica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Krzysiu »

Jeśli zamek jest kapiszonowy, to broń należy określić jako dziewiętnastowieczną. Z dużą dozą prawdopodobieństwa - przed 1850 r. Dlaczego tak - ano dlatego, że zamków kapiszonowych nie było w XVIII w. Przyjmując najbardziej niekorzystną interpretację - broń ma taki wiek, jaki ma najmłodszy istotny jej element, w tym przypadku zamek.

Nie sądzę, żeby ktokolwiek wnikał w szczegóły co do wieku. Zauważ, że wszystkie problemy z bronią odprzodową powstają PRZY OKAZJI - jak ktoś się wygłupia na mieście, posiada amunicję zespoloną albo skacze władzy do oczu.
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Zdjęcia o których mówiłem, dopiero dziś bo czekałem aż sprzedający podeśle je w pełnej rozdzielczości:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mechanizm jest dość mało ozdobny więc to albo wczesna albo tańsza konstrukcja, dobrze myślę? No i czy opłaca się go kupować za 500zł? Wiem, ze strzelania nici ale na ścianę jak znalazł.

P.S Sprzedawca powiedział że w lufie na samiutkim końcu 1-2cm jest coś miękkiego jakby jakiś materiał itp.
Awatar użytkownika
spamer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 288
Rejestracja: 12 lutego 2007, 12:01
Tematy: 0
Lokalizacja: Warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: spamer »

Może się na tym nie znam, ale to jest chyba jakaś konwersja a blacha zamkowa typowo angielska. Może ala minie :?:
.177, .... .75
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Hmmm to może kilka pytań laika:
1.)Czy to oryginał?
2.)500zł za taki oryginał to dużo?
3.)Jest szansa strzelić na wiwat z czegoś takiego?
4.)I prosto z mostu- Czy mogę posiadać to legalnie bez obawy ze strony Policji. Czyli data produkcji...

Bardzo dziękuje za wyrozumiałość i cierpliwość ale na prawdę to co dla was jest oczywiste i banalne dla mnie który nie zna się na broni z tej epoki jest niewiadome...
Awatar użytkownika
kammarladdare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 341
Rejestracja: 03 marca 2008, 17:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Kalix-Nyborg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kammarladdare »

To jest konwersja muszkietu skalkowego na system kapiszonowy wiec smialo go mozesz kupowac (data prod. jest odpowiednia). Stan taki sobie ale 500 zl to nie pieniadze wiec tez spoko. Na wiwat tez pewnie da sie strzelic. Z kuli to raczej wczesniej nalezaloby zbadac stan lufy na ile glebokie sa te wzery widoczne na zdjeciach. No i oczywiscie musisz zakupic kominek bo jakos go nie widze.
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Mhm, tylko jak w tym wypadku mam na to patrzeć- to broń z XIXw(data ostatniej modyfikacji) czy z wcześniejszych wieków(szkielet) a jeśli tak to z którego wieku jest główna część muszkietu?
I dowiedziałem się że to może być "zauve", czy to w jakiś sposób kłóci się z twoją teorią i co o tym myślicie? I jeśli nie stanowiło by to problemu(ktoś ma takie zdjęcia na komputerze) to prosiłbym o zdjęcia czegoś podobnego.
A co do ceny to chyba się skuszę bo jeśli faktycznie szkielet jest starszy niż XIXw.(muszkietów skałkowych używam przy odtwarzaniu XVIIw.) to sama wartość historyczna przedmiotu jest duża...
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

Tak naprawdę to jest złom, dobry aby powiesić go na ścianie gdzieś daleko od ludzi aby widzieli sam kształt. Liczy się data produkcji.
Zobacz wżery na lufie, bałbym się strzelić z tego nawet hukowo. A pewnie zamek też jest skorodowany i niesprawny.
Ale drewno ma ładne, na ścianę będzie w sam raz.
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Janek_M »

Sprzedawca gwarantuje że wszystko płynnie chodzi beż żadnego problemu, sprężyny silne i mocno uderza o ten element na którym powinien być kominek...
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

Janek_M pisze:Sprzedawca gwarantuje że wszystko płynnie chodzi beż żadnego problemu, sprężyny silne i mocno uderza o ten element na którym powinien być kominek...
to zamek jest ok, ale zobacz jak wygląda lufa. ładnie wygląda z zewnątrz ale co w środku?
ja bym się bał.
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”