Wybór broni długiej

Moderator: Moderatorzy CP

DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

Witam wszystkich jako nowy użytkownik forum. Z broni czarnoprochowej jako takiej strzelam od jakiegoś czasu, kiedy po przejściu na emeryturę postanowiłem powrócić do pasji z młodych lat, jednak do tej pory była to broń krótka. Planuję zakup karabinu i po namyśle pozostał wybór pomiędzy Rolling Blockiem .50, a Kodiak Exspres też oczywiście w kalibrze 50. Strzelam typowo rekreacyjnie, to znaczy do tarczy ewentualnie jakichś metalowych makiet. Interesuje mnie opinia użytkowników tego sprzętu, wygoda użytkowania, niezawodność, kwestia wygody czyszczenia i maksymalny dystans na którym można sensownie próbować swoich możliwości. Będę wdzięczy za rzeczowe porady.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 447
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: zbiho »

Ten wykastrowany Rolling Block ładowany odprzodowo przypomina mi mercedesa, tylko że ma tylko jedynkę, reszta biegów zablokowana.
Sto razy lepszy byle jaki Hawken.
Kodiak, to jak ktoś lubi strzelby to tak, ale kaliber .50" to za mało, przynajmniej 12Ga.
Jak mieszkasz gdzieś w okolicy to możemy się wybrać na strzelnicę i zobaczysz parę strzeladeł.
Ostatnio zmieniony 05 października 2020, 20:12 przez zbiho, łącznie zmieniany 1 raz.
Albo rybki i akwarium.
escobar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:42
Tematy: 16
Lokalizacja: Iława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: escobar »

Hm to z tym jednym biegiem to fajne porównanie z tym że ten bieg to wsteczny :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: mar_kow »

Skoro jesteś na emeryturze to raczej masz sporo wolnego czasu - proponuję coś bardziej ambitnego od Rolling Blocka. Za te dwa dostaniesz Sharpsa, Volunteera... Kodiak Express jest fajny w kalibrze .58 albo gładka lufa 12GA - ale to tylko "for fun". Dla mnie wyzwanie stanowi Tryon match - ogarniam go powoli w miarę wolnego czasu...
DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

zbiho pisze: 05 października 2020, 19:17 Ten wykastrowany Rolling Block ładowany odprzodowo przypomina mi mercedesa, tylko że ma tylko jedynkę, reszta biegów zablokowana.
Ale dlaczego aż tak radykalnie. Rozumiem że chodzi o broń, która nie jest zbyt lubiana przez miłośników wierności historycznych odwzorowań, ale mi chodzi głównie o wartość użytkową sprzętu, a tutaj opinie są raczej pozytywne, a nawet pozytywne bardzo. Z tego co się słyszy jest to broń celna i to na dosyć duże dystanse, materiały do jej produkcji użyte są naprawdę dobrej jakości, a i w czyszczeniu nie utrudnia użytkownikowi życia.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 447
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: zbiho »

Za te pieniądze to Sharpsa można kupić, jego można porównać z Rolling Blockiem, ale nie skonwersowanym do odprzodówki.
Jak widzę tę konwersję to płakać mi się chce z żalu. :cry:
Ale to co Ci się podoba to Twoja rzecz.
Celny to on był jak się go załadowało od tyłu.
Albo rybki i akwarium.
DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

mar_kow pisze: 05 października 2020, 20:22 Dla mnie wyzwanie stanowi Tryon match - ogarniam go powoli w miarę wolnego czasu...
Rzeczywiście jest to też ciekawa opcja, może coś bliżej o samym użytkowaniu i osiągach. Chodzi mi w tym momencie o właściwości użytkowe takie jak celność, dogodność czyszczenia (co jest moim zdaniem ważne), no i na jakie odległości można się tym sensownie bawić. Mam do dyspozycji oś 200m.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 303
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: mar_kow »

Czyszczenie jest proste, wyciągasz dwa kliny i możesz lufę brać pod prysznic. Broń jest bardzo celna, wszystko zależy jakie masz umiejętności celowania z dioptera z muchą tunelową. Ja zawodowo jestem przyzwyczajony do otwartych przyrządów ewentualnie optyki więc jest mi dość trudno. Odległość 200m to nie problem - jak już dopasujesz pocisk do naważki, odpowiedni smar albo na odwrót :). Lufa grubościenna, całość nawet dobrze wyważona - można spokojnie strzelać "z łokcia". Pocisk typowa "kluska" 500/520grs. Polecają też minie .450 ale to raczej do 100m. Ja mam oś tylko 100m najbliżej, do strzelnicy gdzie jest 300m musiałbym "drałować" 80km w jedną stronę. Nie jestem ekspertem od Tryona, miało go paru Kolegów na tym Forum ale raczej skąpo z informacjami. Generalnie bardzo wdzięczna broń jak poświęcisz trochę uwagi...
DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

No to zadałeś mi ćwieka tym Tryonem, będę miał o czym myśleć.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: Darlon »

Tryon to w zasadzie taki trochę lepszy hawken z różnymi skokami gwintu. nie wiem czy warto dopłacać do niego aż tyle. gwint 1:20 to raczej tylko kluski i spore naważki. warto pamiętać też że są tryony z gwintem 1:48 a to ci da już spory wybór pocisków a nawet kulę na łatce. jak ma być karabin dla zabawy to nie wiem czy to dobra opcja. nie jest to najłatwiejsza broń do opracowania, chyba że ci ktoś sprzeda gotowy przepis pocisk + naważka już opracowany
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: slaw2 »

Z broni czarnoprochowej jako takiej strzelam od jakiegoś czasu, kiedy po przejściu na emeryturę postanowiłem powrócić do pasji z młodych lat, jednak do tej pory była to broń krótka. .......
Bardzo często ludzie chcą przeskoczyć jakiś etap i szybko kończą zabawę , bo nie dają sobie rady . Kupisz sobie Voluntera to szybko się załamiesz jak na 50 m w tarczę nie trafisz . Przy innym Karabinie z gwintem 1/20 może być podobnie . Najlepszy karabin na początek to karabin z kulą na łatce . Od pierwszego dnia będziesz trafiał w tarczę i w czarne z podparcia . Da ci to dużo frajdy a frajda w tym najlepsza . Co z tego że będziesz miał karabin z potencjałem jak wiedza jeszcze nie ta i poddasz się po kilku dniach . Flustracja potrafi być naprawdę wielka i zabójcza dla tej pasji . Kup sobie Hawkena z gwintem 1/60 albo 1/48 i będziesz zadowolony co najmniej przez rok :one: . Ja bym se " bloka " odpuścił Tryjona odpuscił i kupił hawkena . Kulą na łatce można wywalić jedną dziurę na 50 m z podpórki . Co tylko najlepszym się udaje z długiego pocisku 500 grain
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: kewalsPL »

Co Wy z tymi gwintami, mam karabin ze skokiem 1/32'' , pistolet 1/18'' i kule na łatce latają w punkt jak im nie przeszkodzę. Dobrać trzeba co i jak wsadzić do lufy i jest OK.
DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

A powiedzcie mi koledzy dlaczego tak się utarło, że Kodiak Exspres w tym Kodiak Exspres .50 to tylko dla uciechy z hałasu czyli wielkiego bum :) . Przecież jego parametry takie jak skok gwintu, czy długość lufy, oraz przyrządy celownicze (oprócz wagi), pozwalają oczekiwać jakichś przyzwoitych wyników tarczowych myślę że w przedziale do 150 m.
DziadekMarek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 października 2020, 12:12
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: DziadekMarek »

Wiem że lufy nie są równoległe, ale to chyba jak się wydaje kwestia wyczucia i ewentualnych korekt podczas użytkowania. Wie ktoś może jak te szczerbinki w Kodiaku są regulowane fabrycznie?
Wojtek_F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 16 września 2009, 19:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wybór broni długiej

Post autor: Wojtek_F »

staszek7 pisze: 06 października 2020, 17:51 Pamiętaj że kodiak ma dwie lufy które nie są równoległe.
Dlatego ma dwie szczerbinki.
Czyli jakość wykonania jest odwrotnie proporcjonalna do ceny :angry:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”