Enfiled 1861 Parker Hale?

Moderator: Moderatorzy CP

masterxaoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 18:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: masterxaoo »

Cześć wszystkim,
to jest mój pierwszy post na tym forum, choć jestem tu od dawna to wcześniej wolałem samemu poszukać i poczytać tematy innych, które mnie interesowały. A teraz do rzeczy.
Rozważam zakup karabinka artyleryjskiego Enfield 1861 i taki też znalazłem:
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wg ozanczeń na lufie jest to Parker Hale, jednak mam pewne wątpliwości co do oryginalności kolby tego karabinka. A mianowicie na kolbie w tylnej nie ma części stempla-pieczątki Parker Hale Ltd. a drewno nad zamkiem przy brędce jest inaczej wykończone niż w wszystkich karabinkach tego modelu jakie oglądałem. To wykończenie jest podobne do Enfildów 1861 produkcji Pedersoli. Czy może to być jakiś składak? Czy może oryginalna produkcja tylko inaczej wykończona? Co o tym myślicie?

Z góry dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam
Tomasz
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Darlon »

może to być składak z euroarmsa po zakupie resztek z P-H. oni tak właśnie robili - lufa od anglików a drewno z włoch, tyle że chyba wtedy dodawali też punce włoskiego odbioru ale tego na 100% nie wiem bo mam 100% brytyjczyka a mieszańców chyba nie macałem. odkręć lufę, sprawdź sobie punce i odbiór. najważniejsze w mojej opinii jest oznaczenie odbioru lufy. powinieneś mieć najprawdopodobniej dwa miecze skrzyżowane z literami po bokach i cyfrą na dole. to znak birmingham proof house mark. litery to oznaczenie roku produkcji lufy a cyfra to klasa specjalisty rusznikarza który lufę wypuścił. im niższa tym lepiej. najlepsze to 1. nie sugeruj się numerem seryjnym, bo on właściwie nic nie znaczy.

masz rozpiskę:
http://www.hallowellco.com/birmingham_p ... e_code.htm

jak drewno nieoryginalne to się nie przejmuj za dużo. lufa strzela, jak karabin celny to się nie ma co zastanawiać bo to bardzo dobra broń przeważnie o ile dobrze traktowana. tyle że akurat jak według mnie to 61 jest chyba najmniej ciekawa ze względu na krótką lufę i niech mnie ktoś ewentualnie poprawi ale zdaje się że gwint chyba 1:78 pod kulę - podkreślam, tego nie jestem pewien
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
masterxaoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 18:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: masterxaoo »

Darlon dziękuję za odpowiedź I pomocny link.
Będę go dokładniej oglądał w sobotę, więc punc narazie nie znam ale nr seryjny jest wg mnie bardzo wysoki bo prawie 37 tyś. Co do lufy to wszyscy piszą że miały skok przyspieszony w porównaniu z dluzszymi braćmi, że niby 1:48. Na razie wiem że napewno jest 5-cio połowy. Dziwi mnie nadal brak stempla na kolbie, może już im się nie chciało bo była siesta😅 i to inne wykończenie drewna w okolicy brendki. Takiego wykończenia nie widziałem, podobne jest w Pedersoli. No nic czekam jeszcze na inne opinie, do weekendu jeszcze trochę czasu zostało. A Tobie jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Darlon »

jak 1:48 to ok, minie podejdzie. numer rzeczywiście jakiś wysoki co by mogło faktycznie sugerować jakieś zabawy euroarmsa. osobiście nie spotkałem nigdy lufy parkera z numerem wyższym niż 4 cyfry ale tak jak mówię, numer nie ma tu właściwie większego sensu - odnoszę wrażenie że tłukli byle by był. gwint 5 polowy to norma w tych karabinach. jest też progresywny. nie wiem jak jest z drewnem pedersoli, ale zdaje się że nie dało by się jakoś tego zgrać żeby wszystko pasowało bo się nie zgodzą wymiary wielu rzeczy. otwór na zamek jest lekko inny, warkocz chyba też. inaczej jest wykrojony otwór na spust, śruby w innych miejscach. P-H lepiej przypomina oryginał bo niby był robiony na podstawie dokumentacji z epoki a pedersoli to tak jak chińskie kopie - dostali zdjęcie to zrobili żeby się z zewnątrz zgadzało :-D mniej więcej zgadzało :-D
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
czarny_konik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 20 czerwca 2018, 08:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: czarny_konik »

Karabin ze zdjec jest produkcji Euroarmsu. Wczesne numery seryjne mialy jeszcze angielskie lufy, pozniesjze juz tylko wloskie. Drewno i zamek sa produkcji wloskiej.

https://www.northwestfirearms.com/threa ... rs.297315/

Jesli ma numer wiekszy niz 14000 to wloska lufa. Aby miec calkowita pewnosc sciag lufe i sprawdz punce. Jesli sa z birmingham to anglik.
Wloskie lufy w mod. 1861 maja faktycznie gwint 5-polowy ze skokiem 1:48. Jednak nie maja juz progreswynej glebokosci gwintu i nie sa kute na zimno - jak to bylo w przypadku tych angielskich.

"jak drewno nieoryginalne to się nie przejmuj za dużo" - posiadam 2 sztuki P58 - jeden jest 100% anglik od PH, a drugi Euroarms z angielska Lufa (punce z Birmigham) i wloskim drewnem. P58 w 100% produkcji PH jest o 1kg (!) lzejszy od tego Euroarmsu. Do tego lepiej wykonany i wykonczony. Zeby bylo jeszcze ciekawiej jest celniejszy - na tym samym pocisku mam lepsze skupienie z angilka od tego euroarmsu. A lufy sa takie same. Stawiam ze drewno, a raczej osadzenie lufy w kolbie - jednak maja znaczenie.

Ten calkiem na dole to Euroarms, jeden wyzej PH.

Obrazek
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Darlon »

fajna kolekcja!
istotnie, zakładałem że lufa jest angielska, stąd progresja. późniejsze włochy już tego nie miały bo robili je inaczej i zdaje się już nie na maszynach z anglii. ciężar karabinu wcale nie musi być takim minusem. popatrz na profesjonalne współczesne karabiny tarczowe co ważą po 8 kg. wyważenie jest ważne i to jak ci broń "pływa". masa potrafi ci skutecznie to pływanie zmniejszać jeśli jest dobrze usytuowana. ja tam osobiście nie jestem jednak purystą w kwestii drewna i nie uważam żeby kierunek słojów albo pora roku w której ścięto drzewo wpływała na celność. ale nie bronię nikomu mieć innego podejścia. dla mnie strzela lufa i już :-D

ten link co podałeś znam, ale jakoś mu nie ufam. widziałem kiedyś 1858 takiego jak mam z numerem wyższym niż mój i puncami odbioru sugerującymi że był sporo starszy od mojego. to by trochę obalało teorię, ale masz więcej sztuk enfielda to się nie kłócę.

mówisz że lufy są takie same - nigdy nie są :-D a szczególnie w karabinach które mają czasami po 40 lat. mój na ten przykład ma 35 lat
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
czarny_konik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 20 czerwca 2018, 08:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: czarny_konik »

Euroarms nakladal wlasna numeracje serii na lufach, takze nie ma co porywnac numerow seryjnych "oryginalow" PH do tych euroarmsu. Euroarms przejal PH w 1991 roku. Moj P58 euroarmsu ma punce z '88 roku, a numer seryjny rzedu 7xxx. Pewnie sie znajda sztuki z wyzszymi numerami a starsza data przestrzelenia - i na odwrot.

Gdzies na jakims forum czytalem ze "PODOBNO" maszyna do produkcji luf od PH nadal stoi tam gdzie stala - czyli w Wielkiej Brytanii. Niby euroarms nie chcial - albo nie potrafil - zabrac maszyny ze soba wiec postanowili produkcje luf kontynuowac na swoich maszynach. Niesprawdzone forumowe plotki 8-)

Co do wagi - z reki na 50m strzela mi sie o wiele lepiej lzejszym karabinem od PH, miedzy innymi przez to ze jest lepiej wywazony. Kwestia gustu strzelca.
masterxaoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 18:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: masterxaoo »

Koledzy Darlon i czarny_konik serdecznie dziękuję za pomocne informacje.
Jednak zastanawia mnie dlaczego skoro jest to w 100% Euroarms to ma na lufie wybite Parker Hale, nie ma żadnych innych włoskich oznaczeń typu literowy rok produkcji itp? W sobotę jestem umówiony już na oględziny i ewentualne zakupy więc spróbuję zdjąć lufę z łoża i zobaczyć co tam od dołu nabito oraz pomierzyć skręt gwintu?
Kolego czarny_konik widzę że jesteś pasjonatem tych modeli więc masz wiedzę, proszę napisz mi czego mam szukać na spodzie lufy jeśli to w 100% Euroarms, a czego jeśli to mieszanina anglo-włoska? A także jeśli możesz orientacyjną cenę za jaką można kupić takiego Włocha czy też anglo-wlocha żeby za bardzo nie wtopić pieniędzy?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Tomasz
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Darlon »

punce birmingham proof powinieneś mieć już na warkoczu i trochę wyżej kominka od góry - BP z koroną. reszta pod spodem lufy od strony drewna. tam w brytyjczyku powinno być zalecenie pocisku i naważki (nie polecam stosować się do tego, przynajmniej w kwestii naważki bo jest bojowa) oraz odbiór rusznikarza testującego i rok. powinno być też powtórzenie BP z koroną na lufie. to w kwestii brytyjczyka. nie wiem jednak co euroarms klepał. to do kogo innego pytanie.

cały internet kłóci się na temat jakie półprodukty euroarms wywiózł z UK i chyba nikt nie dojdzie prawdy. podobno brali nawet lufy w fazie "rury" bez żadnej obróbki.

z tym jak z każdą bronią. nawet włosi potrafią robić kapitalne egzemplarze a brytole szrot. przy czym jednak częściej jest na odwrót. najlepiej strzelić z tego... jak będzie celne i wygodne to bym brał. jeśli ci nie zależy na 100% koszerności to euroarms też jest ok choć P-H jest jednak bliżej oryginału, a raczej zlepka oryginałów bo to taki swoisty mix kilku ewolucji enfieldów. co do cen to trudno powiedzieć przez sytuację na rynku. są tu tacy co próbowali sprzedawać na fali popytu Parkery za ponad 5000 zł. co do anglików to jak go nie zepsujesz to raczej na nim nie stracisz. póki co więcej ich nie będzie i nie zapowiada się żeby doklepali a gdzie nie zapytasz to P-H jest określany w miarę obiektywnie jako najlepszy producent replik enfielda
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Maykito »

Czołem. Postaram się pomóc. Tak jak pisał Kol. czarny_konik broń jest produkcji Euroarmsu. Euroarms robił P61 z lufą o 5 polowym gwincie o stałej głębokości i skręcie 1-48. Odnośnie oznaczeń. Około roku 2005 w ofercie Euroarmsu były 3 rodzaje opcji do wyboru (zarówno P61, P58 jak i P53): włoszczyzna, włoszczyzna z biciami PH oraz włoszczyzna do samodzielnego wykończenia. Ze zdjeć wynika, iż jest to model figurujący w katalogu Euroarms pod numerem EN241 czyli 100% włoszczyzna + koślawe bicia a'la PH na plycie zamka i lufie, za które dodatkowo kasowali (puncy na kolbie nie nabijali).

Odnośnie ceny. Według mnie w przypadku tego egz. nie ma co odnosić się do cen prawdziwego PH tylko do włoskiej produkcji. Jeśli przy karabinie nikt nie grzebał, to po zakupie czeka Kolegę bedding, spust, przyrządy itp. Sugeruję zwrócić również uwagę na rzeczywisty kaliber lufy, bo tu różnie bywa - najlepiej gdyby miał .577 (największy wybór form do pocisków).

Pozdrawiam i udanych zakupów życzę :), a gdyby Kolega chciał pomacać i porównać przed ew. zakupem oryginalnego P61 PH zapraszam w Sobotę do Jaworzna.
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
Awatar użytkownika
czarny_konik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 20 czerwca 2018, 08:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: czarny_konik »

Tak wygladaja punce na moim euroarmsie z angielska lufa.

Obrazek

Co do ceny faktycznie ciezko powiedziec, ceny CP w Polsce juz przed pandemia byly szalone - a teraz to wogole. Widzialem stare Missisipi euroarmsu za ponad 4000 i P53 od PH za 6000, wiec mnie juz nic nie zdziwi.

Jak dla mnie ceny CP na eGun'ie najlepiej odzwierciedlaja faktyczna wartosc rynkowa. Enfieldy od Euroarmsu nie przekraczaja tam ceny 500€ i osobiscie w zyciu nie dalbym za takiego wiecej niz 2000zl.
Za "oryginalnego" P61 od PH wylozylbym max. 3500zl.
masterxaoo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 18:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: masterxaoo »

Kolego Maykito, dziękuję Ci za wyjaśnienie skąd wzięły się oznaczenie Parkera na lufie 100% Euroarmsu. Jest to wszystko trochę porabane jak podróbka firmy. Mnie przedwszystkim zależało na aspekcie historyczno-kolekcjonerskim, a trochę mniej na wyniku strzeleckim bo do tarcz to mam z czego strzelać. Poza tym strzelanie samych 10 też może być nudne😆
Poprosiłem jeszcze sprzedawcę o dodatkowe fotki oznaczeń producenta ze spodu lufy. Zobaczymy co pokażą. Bo jak dobrze zrozumiałem to nie masz kolego najmniejszych wątpliwości że lufa jest włoska? A nie taka jak pokazał kolega czarny_konik chwilę temu? Rozumiem też że jeśli chodzi o wycenę to mam traktować ten karabin bardziej jak np Zouave Euroarmsu
lub obecne oferowane Enfildy u Saguaro czy w Kalibrze niż bialego Kruka czy tam jednorożca Parkera?
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Darlon »

nie przesadzajmy z rzadkością P-H, nie jest tak źle. nawet na forum zdarzają się tu niezłe egzemplarze na sprzedaż. jak chcesz wiedzieć więcej o koszerności i historyczności enfieldów to możesz poczytać to:
https://www.myjacobfamily.com/johnjacob/jacobsrifles7
Maykito kiedyś chyba to wrzucił gdzieś na forum. tak jak mówiłem. dzisiejsze enfieldy nawet parkerowskie nie są idealnymi kopiami oryginału ale parker jest z nich w zasadzie najlepszy. jest też film od węgra z capandball o tym jaki to enfield pedersoliego nie jest wspaniały, ale pomimo że gość ma łeb i strzelać potrafi to brał bym ten film przez pół bo jest jednak perfidnym fanboyem tej firmy a zdarza się im wypuszczać straszne gnioty. u Saguaro masz pedersoliego.

ps. jak widzisz na zdjęciu zalecana naważka do tego karabinu według producenta to... około 6 gram prochu. osobiście strzelanie z 3 gram uważam za nieprzyjemne dla obojczyka a nie jestem jakiś słabo zbudowany :-D

co do pocisku to oryginalnie brytyjskie karabiny były sprzedawane z kokilą którą dziś z jakichś powodów okropnie trudno dostać.

jak coś to w Jaworznie będę miał swojego brytola 1858
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
czarny_konik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 20 czerwca 2018, 08:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: czarny_konik »

"nie przesadzajmy z rzadkością P-H, nie jest tak źle" racja. Na eGunie ciagle sie pojawiaja, aktualnie tam wisza chyba ze cztery lacznie z modelem 1861.

Wegier z capandball jest ziomkiem Stefano, takze jego filmiki na temat produktow Pedersoli nie mozna traktowac powaznie. Jest to reklama. Podobnie jest z testami rewolwerow Uberti, jakims dziwnym trafem jego sztuki sa zawsze idealne "out of the box". Podejrzewam zawartosc sponsorowana 8-)

Racja z ta kokila, tez kiedys szukalem. W koncu zakupilem podobna kokile od Hensel.
Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Enfiled 1861 Parker Hale?

Post autor: Maykito »

masterxaoo pisze: 30 lipca 2020, 09:30 Kolego Maykito, dziękuję Ci za wyjaśnienie skąd wzięły się oznaczenie Parkera na lufie 100% Euroarmsu. Jest to wszystko trochę porabane jak podróbka firmy. Mnie przedwszystkim zależało na aspekcie historyczno-kolekcjonerskim, a trochę mniej na wyniku strzeleckim bo do tarcz to mam z czego strzelać. Poza tym strzelanie samych 10 też może być nudne😆
Poprosiłem jeszcze sprzedawcę o dodatkowe fotki oznaczeń producenta ze spodu lufy. Zobaczymy co pokażą. Bo jak dobrze zrozumiałem to nie masz kolego najmniejszych wątpliwości że lufa jest włoska? A nie taka jak pokazał kolega czarny_konik chwilę temu? Rozumiem też że jeśli chodzi o wycenę to mam traktować ten karabin bardziej jak np Zouave Euroarmsu
lub obecne oferowane Enfildy u Saguaro czy w Kalibrze niż bialego Kruka czy tam jednorożca Parkera?
Cześć. Nie ma problemu. Jakieś 15lat temu przed zakupem pierwszego Enfielda dzwoniłem w tej sprawie do Euroarmsu. Potwierdzili mi wówczas, iż aktualne serie z biciami PH na płycie zamka i lufie mają wszystko to samo co standardowe serie Euroarms. Pomocne byłoby ustalenie daty produkcji broni. Teraz doczytałem, że karaban nie ma żadnych włoskich punc. Może to rzeczywiście składak z początku produkcji Euroarmsu. Na podstawie zdjęć i nr seryjnego stawiam jednak na lufę włoską ale ludzką rzeczą jest się mylić ;) Daj znać proszę jak będziesz po oględzinach.

Kolego czarny_konik czy mógłbym Cię prosić o info jakie numery seryjne posiadają Twoje obydwa P58?

Dzięki.
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”