Pobojczyk czy prasa?

Moderator: Moderatorzy CP

Jasiek21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Jasiek21 »

Derek Mak pisze:Hmm - praska do rewolweru no tak współcześni uzytkownicy czyli ci z XIX w. byliby baaardzo zdumieni i rozbawieni tym wynalazkiem ;laughing:
Derek,
z drugiej strony na większości zawodów dopuszcza się tylko używanie fiolek i nie ma mowy o wystartowaniu z patronami.
A jak to się ma do historyczności? Ja uwielbiam patrony i tracenie na zawodach czasu na sypanie z fiolek prochu i kaszki uważam za bezsens. Tym większy, że nie pasujący do histori rewolwerów czarnoprochowych.
A przy patronach pobojczyk jest idealny.
Za wyjątkiem colta Police gdzie patrony nie wchodzą przy zamontowanym bębenku. W Remingtonach za to wchodzą super i załadowanie patronami i pobojczykiem to minutka.
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Derek Mak »

W epoce sypano najczęściej z prochownic bo patrony weszły w późniejszym okresie i wpierw na potrzeby armii.
Czyli nasze fiolki to takie zminiaturyzowane prochownice :P
Dobrze wiesz dlaczego nie dopuszcza się do zawodów ani prochownic ani patronów - to względy bezpieczeństwa i nic nie poradzimy na przepisy MLAIC no chyba, że ktoś zorganizuje zawody nie uwzględniające te minimum bhp strzeleckiego ale wtedy ja na takie nie jadę.
Fiolki - patrony ten dylemat także dotyczy karabinów ale nikt nie jojczy, że nie można.
No i na koniec porównaj swoje strzelanie na tarczy gdy strzelasz patronami a gdy strzelasz ładunkiem pakowanym z fiolek - proch, kaszka, kula i zamykanych uczciwie pobojczykiem do lica bębna.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
Jasiek21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Jasiek21 »

Wbrew pozorom patrony do rewolwerów weszły bardzo szybko z tym, że były pierwsze bez kul.
Prochownice używano głównie do karabinów. A jako entuzjasta karabinów odtylcowych przypominam, że używanie gotowych patronów do nich jest na zawodach dopuszczone. I żadna tragedia w związku z tym się nie zdarzyła.
Więc podciąganie używania patronów pod kwestie bezpieczeństwa jest więcej niż naciągane. Z tego co widziałem w Stanach to oni nie robią problemu z używania patronów, a nie słyszałem o wypadkach z tego powodu.
Jeśli mówimy zaś o celności to niestety nie jestem takim mistrzem, by zauważyć jakąś różnicę. Wiem za to, że patrony przygotowane w domu mają perfekcyjne proporcje a po ich załadowaniu kule są zlicowane idealnie. Jeśli mam w domu tracić czas na rozsypywanie do fiolek to w tym czasie wolę rozsypanie do patronów. Na spokojnie, przy oglądaniu filmiku tworze sobie patronki, a później na strzelnicy poświęcam czas głównie na strzelanie a nie ładowanie broni. Nie wspominając, o masie niepotrzebnego szpeju noszonego ze sobą. A przy patronach rewolwer + pudełko patronów i stanowiska gotowe. No i kluczyk do kominków w kieszeni.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Marek- »

Jasiek, nic sie nie martw to taka choroba dzieciństwa, z czasem większość z niej zdrowieje.
Jasiek21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Jasiek21 »

:-D
Marku, ja już nie wyzdrowieję.W moim przypadku to nieuleczalne, bo mam raczej leniwą naturę a tak jest wygodniej.
Dla ciekawości przytaczam jeszcze podręcznik użytkowania rewolweru z epoki:
https://www.nps.gov/stri/upload/19th-Ce ... Manual.pdf
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Willie357 »

Jak to jest z epoki to ja bzykam kota prezesa :)
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
Jasiek21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 09:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Jasiek21 »

Ok, racja. Źle się wysłowiłem. Chodziło mi o podręcznik posługiwania się rewolwerami kapiszonowymi nawiązujący do historycznego sposobu ich użytkowania.
Oni tam maja hopla na punkcie zgodności historycznej i opierali się na materiałach z epoki:
"...The information below largely comes from primary sources of the period during which the weapons described were
used..."
A używało się pobojczyka i patronów.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2018, 08:25 przez Jasiek21, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Zbigniew Rybka »

Jasiek21 pisze: Więc podciąganie używania patronów pod kwestie bezpieczeństwa jest więcej niż naciągane. Z tego co widziałem w Stanach to oni nie robią problemu z używania patronów, a nie słyszałem o wypadkach z tego powodu.
Szkoda, że nie widziałeś "rekonstruktorów", strzelających z pistoletu skałkowego właśnie z przygotowanych patronów. Trzymali je (kilkadziesiąt sztuk) na stoliku w otwartym pudełku, po którymś strzale iskra wpadła w pudełko i brodaty użytkownik stracił połowę zarostu, nadpalona wykładzina do dzisiaj straszy na osi. Dobrze, że nie skończyło się poważniejszymi obrażeniami. Nie życzę Ci podobnych doświadczeń.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Marek- »

Dla ciekawości przytaczam jeszcze podręcznik użytkowania rewolweru z epoki:
I na ciekawości poprzestań.
W Polsce nie musisz obawiać się Indian, CW chyba nam nie grozi, a ten tekst to typowy przykład że niektórzy ludzie mają za dużo czasu i nie wiedzą jak go spożytkować, lub na przejawy grafomani.
Nasze realia wprowadziły szereg czynników mających zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Rewolwery można ładować robić różnie, nawet ze słoika litrowego łyżką, a patrony mają jedynie sens gdy masz się śpieszyć, nie wszędzie można je stosować, nawet czasem na strzelnicach są zabronione, bo jednak ta cienka bibuła nie jest zapezpieczniem prochu. Zawody MLAIC je eliminują, w westernowych chyba czasem mogą się przydać, sa tu lepsi eksperci niż ja i znaja realia.
Carol1973
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Carol1973 »

Marek- pisze:
Dla ciekawości przytaczam jeszcze podręcznik użytkowania rewolweru z epoki:
, w westernowych chyba czasem mogą się przydać, sa tu lepsi eksperci niż ja i znaja realia.
W zawodach westernowych można stosować patrony. Tutaj broń ładujemy w innym miejscu niż strzelamy i nie ma ryzyka sytuacji, którą opisał Darek.

Tylko nasuwa się pytanie po co?
Zawody westernowe to strzelanie na czas, a nie ładowanie na czas.

Jeśli proch i kaszkę mamy przygotowaną w probówkach (lub kaszkę sypiemy z prochownicy) to znacznie więcej czasu, niż sypanie prochu i kaszki, zajmuje wciskanie kul, smarowanie komór i zakładanie kapiszonów.

Między stage-ami jest bardzo, ale to bardzo dużo wolnego czasu, więc z ładowaniem nie trzeba się spieszyć.

Podczas dużych zawodów (12 stage-y, czyli 120 strzałów z rewolwerów) można pomyśleć o prasce.
Osobiście ładuje bez praski, ale po załadowaniu w ciągu 2 dni 240 razy ( dla siebie i córki) w miejscu opierania rękojeści o ciało można nabawić się siniaków.
Stare Maxisko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 15 marca 2017, 15:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Stare Maxisko »

Zawody westernowe? A co to? Podrzuci mnie ktoś linkiem gdzie takie rzeczy się odbywają i jak to wygląda? Jestem ostrożnie zainteresowany.
Nie chcę się kłócić, ale mam prawo mieć swoje zdanie!
I moim zdaniem, ty nie masz prawa mieć swojego zdania!
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Zbigniew Rybka »

W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Stare Maxisko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 15 marca 2017, 15:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Stare Maxisko »

Jak to się przede mną ukryło? Dziękuję kolego :piwo:
Nie chcę się kłócić, ale mam prawo mieć swoje zdanie!
I moim zdaniem, ty nie masz prawa mieć swojego zdania!
andrzej5219
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwietnia 2015, 15:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: andrzej5219 »

[quote="Kyle"]Mam dwa pytania:
1) Jakiej firmy praskę byście polecili? (by była solidna i nie sprawiała problemów)
2) ....

Używam tej z aukcji na ....linki reklamowe są wbrew regulaminowi i jestem z niej bardzo zadowolony ale decyzja należy do Ciebie ;)
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2018, 20:16 przez Marek-, łącznie zmieniany 1 raz.
Carol1973
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Re: Pobojczyk czy prasa?

Post autor: Carol1973 »

W Polsce strzelectwo westernowe to właściwe te dwa miejsca:
- https://caspoland.weebly.com/ - tu zawsze według zasad SASS
- https://sites.google.com/site/wasbanditospl/ - tutaj też są zawody organizowane według reguł mniej wymagających co do broni

Strzelectwo westernowe według SASS to dwie konkurencje główne:
- CAS - Cowboy Action Shooting (dwa rewolwery SA , dubeltówka, karabin leaver action)
- WB - Wild Bunch (pistolet 1911, pompka Winchester 1897 lub 1912, karabin leaver action)

W CAS jest konkurencja Frontiersman strzelamy z rewolwerów kapiszonowych, a strzelba i karabin to już centralny zapłon tyle, że naboje ładowane czarnym prochem (wygląda to tak -https://www.youtube.com/watch?v=LIy8Ea5oTmU (mam nadzieje że Michał się nie obrazi iż pojawi się w jakimś starym filmiku).

Oprócz strzelania ważny jest ubiór i miła atmosfera podczas spotkań. Często są to rodziny (typu maż+żona, dziadek+syn+wnuczka, ojciec i synowie). Nie do końca liczy się wynik, wszyscy sobie pomagają, podpowiadają podczas strzelania.

Najbliższe zawody są 8.12 koło Łodzi (szczegóły w pierwszym linku).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”