Armata ze stodoły

Moderator: Moderatorzy CP

Kysio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 01 stycznia 2011, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Armata ze stodoły

Post autor: Kysio »

Witam Wszystkich. Mam tu prawdziwego kwiatka!! Takiego, że sam zbaraniałem i zapomniałam języka w palcach i nie wiedziałem co mam odpisać. Moi koledzy pojechali do Dani do roboty. Dziadek u którego wynajmują zapytał, czy posprzataja mu szope i stodole. Zapłaci im. OK! W połowie pracy SZOK. Pod startą śmieci armata... Cyt." Z metr długa, na takim wózku na dwóch ośkach, ale nie ma kółek, ciężkie, że w trzech to wynosiliśmy. Z 70-80 koło jak nic. A w lufę pasi idealnie puszka koncentratu pudliszków. Na lufie były napisy, herb i 1871.Stary nawet puszka z woreczkami z progiem była. Stary jak to zobaczył, natychmiast kazał postawić to do domu. Nawet fotek nie porobiliśmy."

Zagwozdka na niedzielę...

1. Okręgowa sygnałówka? Czy może bojowa pokladówka?
2. Ktoś kuma kalibru artyleryjskie z tamtych czasów?
3. Z ciekawości, jak liczyć w takim wypadku nadwyżkę, bo jak na mój rozum to już chyba inną liga.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Armata ze stodoły

Post autor: Garfield »

Zacznijmy od kalibru - przy pudliszkowej średnicy lufy to dwu lub trzyfuntówka. Nie mam przy sobie koncentratu ale 2 funty to niecałe 40 mm a 3 funty to 47 mm. Laweta na drewnianych " kołkach" wskazuje na okrętowe pochodzenie działa ale kaliber trochę tu miesza. Kaliber - ten wagomiar był montowany z reguły na obrotowych podstawach - taka litera Y wsadzona dołem w jakąś belkę. Obstawiałbym sygnałówkę. Szkoda że nie ma zdjęć bo herb wiele by wyjaśnił.

EDIT. Zabawka. Dla dzieciaków jakiegoś bogatego szlachcica lub arystokraty. Tego kalibru nie posadowiono by na okrętowej lawecie a już na pewno nie po 1871 roku. A bogacze w końcu XIX wieku zabawiali się w ten sposób.
Ostatnio zmieniony 25 marca 2018, 13:27 przez Garfield, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Armata ze stodoły

Post autor: Shooter7 »

Powiedz Dziadkowi, ze dostanie odemnie 100 Jurkow i przyjade z przyczepa odebrac zlom ktory trafi w dobre rece, papiery sa

:wink:
Kysio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 01 stycznia 2011, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Armata ze stodoły

Post autor: Kysio »

Sami chcieli kupić, ale on poszedł w zaparte. Ale zastanawia mnie ile prochu się sypie w takie cusik. Pamiętam też, że gdzieś czytałem o odskoku działalność po strzale. 1krok na funt pocisku, czy jakoś tak. 12 funtówka to parę ton! Wyjątkiem są działa okretowe, inny system hamowania, bloki i liny.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”