Zatykanie otworu zapałowego (?)

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Railman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 12:13
Tematy: 65
Lokalizacja: Wrocław/Kiełczów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: Railman »

Spotkałem się w "literaturze" z sypaniem prochu do lufy broni odprzodowej z zatkanym otworem zapałowym. Nawet widziałem filmik jak do karabinu była na łańcuszku uwieszona taka zatyczka - drut.
O co tu chodzi i czemu to służy ?
Awatar użytkownika
Szaddam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: Szaddam »

Jak mniemam, chodzi o to, by:
1. Proch wsypywany do lufy nie wysypywał się przez rzeczony otwór.
2. Na podsypkę stosuję się (często) drobniejszy proch, niż ten użyty pod kulę. Drobniejszy proch szybciej się zapala i płonie z większą energią.
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 889
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: Irek M »

Kolego - tyle razy była już mowa o tym...Spróbuj, a sam wyczujesz różnicę :502: Iskra z podsypki ma wpaść do kanału zapałowego i inicjować ładunek. Gdy kanał zapałowy jest wypełniony prochem to wystąpi duża zwłoka od zapalenia podsypki do zapalenia ładunku. Ale stosując jedną i drugą metodę jakoś nie obserwowałem zbyt dużych różnic. A co jeśli nie ma kanału zapałowego - znaczy nie przebiega on przez otwór w korku tylko bezpośrednio przez otwór zapałowy? Wtedy zatykanie chyba zupełnie nie ma sensu (?)
Awatar użytkownika
Railman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 12:13
Tematy: 65
Lokalizacja: Wrocław/Kiełczów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: Railman »

Szaddam pisze:Jak mniemam, chodzi o to, by:
1. Proch wsypywany do lufy nie wysypywał się przez rzeczony otwór.
Mówi się że swego czasu Prusacy wygrali wojnę z Austrią zwiększająć szybkostrzelność swoich karabinów poprzez takie uformowanie otworu zapałowego-zamka, tak aby podczas sypania prochu do lufy od trazu sypał się na panewkę.
Takie OT :shame:

Doczytałem że taka zatyczka służy jako zabezpieczenie przed przypadkowym strzałem (?)
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2018, 10:10 przez Railman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: marekp »

Co innego na wojnie jak sie laduje muszkiet. Kiedys zolnierz bral ladunek odrywal kawalek papieru sypal nieco na panewke, zamyka i reszte sypal do lufy i na koniec wkladal kule z reszta papieru. Taka byla kolejnosc ladowania. Jak uksztaltowano otwor tak zeby proch sie sypal to wystarczylo zamknac panewke i juz. Oczywiscie szybciej mozna bylo strzelic.
Dzisiaj strzelamy sportowo i szybkosc nie jest tak wazna. Zwykle 30 min na 13 strzalow. Ale poniewaz jest istotne czy 10 czy 9 sie trafi to nie jest wskazane zeby proch sie wysypywal (bo nie wiadomo ile go zostalo). A tak naprawde to sie zatyka ze wzgledow bezpieczenstwa. Jest wymog regulaminowy ze otwor ma byc zatkany i to czyms co nie daje iskry. Przy okazji jest inaczej uksztaltowany kanal. Wiedomo ile prochu jest wsypane. Jesli kolego nie widziales roznicy w szybkosci zaplonu to znaczy ze strzelasz tylko dobrze. Nie widac tej roznicy (nie zawsze) ale czesto widac na tarczy szczegolnie przy gladkiej lufie. Zatem nalezy stosowac zatyczke co najmniej z 3 powodow. :-D

MarekP
Irek M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 889
Rejestracja: 21 grudnia 2014, 13:44
Tematy: 71
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zatykanie otworu zapałowego (?)

Post autor: Irek M »

Miałem na myśli to, że czy zatykałem czy nie to opóźnienie i tak było duże moim zdaniem.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”