Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Moderator: Moderatorzy CP

Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: Telesfor »

Chyba byłem świadkiem doświadczeń kolegi w niedzielę ... Na tyle jednak zajęty dwoma początkującymi adeptami CP których wprowadzałem w tajniki "brudnego hobby" ,że nie zadałem pytania o cel tych chronodoświadczeń z krótkimi rewolwerami :-D . Ale może dyskusja się rozwinie.
Miranda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 07 kwietnia 2017, 12:02
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: Miranda »

A ja tak jestem ciekawy jak w zależności od stopniowego zwiększania naważki, powiedzmy od takiej tarczowej 15 grs do maksymalnej postępuje zwiększenie prędkości standardowej kuli ołowianej i czy jest to proporcjonalne do końca .
Chodzi o rewolwer z lufą normalnej długości i amunicję epokową - kula/pocisk ołowiany.
Dużo strzelców teoretyzuje że naważki powyżej tarczowych nie mają sensu bo i tak proch nie spali się do końca i " para idzie w gwizdek ". Mam trochę inne doświadczenia praktyczne ale nie poparte obiektywnymi pomiarami.
amakbachur
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 29 marca 2018, 11:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: amakbachur »

Bo Lubię wiedzieć co jak działa i lie jest warte. i do czego się nadaje . Ostatnimi czasy ciekawa narracja jest drogi kolego kozichwost w wyższej cenie niż proste fakty
i może rzeczywiście moje rewolwery są jakoś nieprawdziwe ale jedyną jaką mam . Broń Pietty Uberti czy Pedersoli to niewątpliwie są narzędzia dla hobbysty ale żeby się nie pokaleczyć trzeba wiedzieć które narzędzie jest ile warte i do jakiej pracy wystarczy. A nawet zwykły śrubokręt trzeba dopasować do roboty bo w przeciwnym razie pokancerujesz śrubę, porysujesz maszynę, narzędzie zniszczysz, palce pokaleczysz, a śruba zostanie nie odkręcona
Ludzie bez doświadczenia często piszą banialuki lub robią, cytując Stalina , za "pożytecznych idiotów" dla magików od marketingu i innych manipulatorów. Marks bodajże pisał: "wykładnikiem prawdy jest praktyka"
Ponawiam corowe pytanie jak praktycznie mierzyć prędkość wylotową pocisku elaborowanej prochem czarnym (dymnym) żeby uzyskać wynik jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości i uniknąć humorystycznych błędów
i przegranych zakładów.
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 18 listopada 2006, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: kozichwost »

Nie zrozumiałeś mnie - miałeś prawo. Twierdzisz, że ciekawa narracja jest wartościowsza niż proste fakty - ja tam wolę fakty zamiast grafomanii.
Odnośnie nieprawdziwości twoich rewolwerów fakty są takie, że są one replikami niczego... Nie było tych konstrukcji w wersji kapiszonowej. Nie wierzysz? Zastanów się nad tym co i dla czego mają pod lufą zamiast pobojczyka.
Kolejną kwestią jest strzelanie z miedziowanych pocisków. Samuel Colt się w grobie przewraca.
Cytat z Marksa piękny, ale nie trafiony. Prędkościami wylotowymi możesz sobie zawracać głowę kiedy będziesz w stanie z jednej oczywiście ręki zmieścić 13 strzałów w czarnym z 25 metrów.
Tylko czy wtedy będzie cię prędkość wylotowa z rewolweru jeszcze interesowała.
Przepraszam - pan tu nie stał
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: marekp »

Mylisz sie do do tego ze nie bylo. Byly owszem. Nie wiem dlaczego ale zdarzalo sie w XIX wieku przerabianie broni odtylcowej na kapiszonowa. Sa nawet pateny USA na ten temat. Byc moze powod taki jak obecnie przerabianie samochodu na gaz. Sam takimi jezdzilem. Jesli chodzi o sposob pomiaru. Mozna wziac wspolczesne chrono. Ale to nie bedzie pomiar XIX wiek. Lepiej uzyc wahadla balistycznego albo np. dwie tarcze w znanej odleglosci obracajace sie z okreslona szybkosca. To bedzie chociaz cwiczenie z matematyki. Teraz jak znalazl - matury sie zaczynaja. Jesli chodzi o sile tych werolwerow to jest bardzo duza i krowe zabije jesli zajdzie taka potrzeba.

Zycze zdrowia i owocnych pomiarow szybkosci wylotowych.

MarekP
Kyle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 04 kwietnia 2014, 12:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: Kyle »

kozichwost pisze:Prędkościami wylotowymi możesz sobie zawracać głowę kiedy będziesz w stanie z jednej oczywiście ręki zmieścić 13 strzałów w czarnym z 25 metrów.
Bez sensu. Czyli Twoim zdaniem jak nie potrafisz strzelić w czarne na 25m z broni krótkiej, to moc obalająca, np. na dystansie 10m nie istotna - każdy wojskowy się w grobie przewraca. x-P
kozichwost pisze:Chrono w CP używa się tylko, aby móc wyliczyć przybliżoną trajektorię lotu pocisku,
... ta a prędkościomierz w aucie jest tylko po to, by nie przekraczać prędkości dozwolonej x-P
Ostatnio zmieniony 08 maja 2018, 16:21 przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
rosmo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: rosmo »

Marek napisał:
"Jesli chodzi o sposob pomiaru. Mozna wziac wspolczesne chrono. Ale to nie bedzie pomiar XIX wiek. Lepiej uzyc wahadla balistycznego albo np. dwie tarcze w znanej odleglosci obracajace sie z okreslona szybkosc"
Fajne toto. To by było cos dla mnie, ale póki co prędkości wylotowe odpuszczam. Ciekawe, czy bym wpadł na ten patent, samo liczenie to prościzna.
Miranda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 07 kwietnia 2017, 12:02
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: Miranda »

Co do historyczności tego Cattelmana to bodajże w miesięczniku Strzał było opis że gdzieś tam w muzeum jest jedna sztuka takiego Colta zamówiona w fabryce jako wersja na kapiszony ale nie odebrana nigdy przez właściciela w XIX w i na tej podstawie jest " podkładka" do produkcji tej bezpozwoleniowej repliki.
Nie wiem czy to prawda czy tylko " legenda " na potrzeby handlowe.
A sam rewolwer tego typu delikatnie mówiąc w wersji kapiszonowej nic lepszy od pełnokrwistej repliki Remingtona czy takich np. Coltów Navy/Army. Takie dziwadło bez pobojczyka z wyrzutnikiem do łusek których nie ma jak wypychać bo ich tam nie ma, rewolwer drogi i do tego krążą słuchy że ma poważną wadę konstrukcyjną skutkującą tym że przy dużych naważkach " rozłazi się " ;laughing:
Ten sprzęt ma sens ale tylko na scaloną ale to już na pozwolenie plus uciążliwa elaboracja amunicji z pozostawieniem wszystkich wad czarnego prochu.
A swierzaki bez jakichkolwiek zainteresowań historycznych myślą że to będzie taki zamiennik broni wspólczesnej - może za dużo westernów się naoglądali :)
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 07:08 przez Miranda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: marekp »

Nawet byl na jakies aukcji jakis czas temu do kupienia taki przerobiony. Proponuje pogrzebac na forum (mnie sie nie chce) gdzie podalem patenty w urzedu patentowego USA na temat przerobek broni odtylcowej na odprzodowa. Jakis powod byl skoro ludziom oplacalo sie to opatentowac. Bo to nie jest jeden patent.

MarekP
PS. Zgadzam sie ze najczesciej to jest kupowane jak cos co przypomnia bron na scalone.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: stangret »

W UK na ten przykład namiętnie kupuja ludziska paskudny w/g mnie rewolwer Ruger Old Army. Wielkie to, brzydkie, nieporęczne i ciężkie, ale jako ersatz zbanowanej broni krótkiej jak najbardziej ;laughing: Takie troche przedłużanie fi...a ;laughing:
Potem kupują jakąś pseudo konwersję na nitro z bębnem na spłonki od dubeltówki i jazda startowac w zawodach. Gonię to towarzystwo bo patrzeć na to nie mogę :evil: :)
Z drugiej jednak strony, o gustach ponoć się nie dyskutuje. Ja tam różowego futerka zakładać nie zamierzam :103:

Trochę off top powyżej, bo wracając do mierzenia prędkości wylotowych w rewolwerach, gdzie przeważnie strzela się 25m to nie ta droga poszukiwania celności :-/ Problemów jest o wiele więcej a prędkość lokuje się na samym końcu w takim przypadku.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 09:05 przez stangret, łącznie zmieniany 2 razy.
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: marekp »

Wazne zeby byla jednakowa ta predkosc wylotowa. To warto zmierzyc i tak dobrac nawazki zeby zawsze bylo to samo z dokladnoscia do 0.5m/sek. Wtedy bedzie celnie. Ale jaka ona jest to jest w zasadzie mniej istotne. Byle nie osiagnac jakis 50m/sek bo pol sekundy bedzie pocisk lecial do tarczy. Ale w ganicach 150m .
Czyli nie jest to mierzenie mocy obalajacej..... ale zmierzyc warto bo sprawdzanie tylko na tarczy to moze byc malo. Wazne zeby dobrac tak nawazki i sposob ladowania zeby bylo zawsze jednakowo.

MarekP
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: stangret »

Czyli powtarzalność :one:
Prędkości będą takie same przy takim samym, powtarzalnym ładowaniu. End of the story :516:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
amakbachur
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 29 marca 2018, 11:28
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: amakbachur »

Niewiele mnie obchodzi historyczność broni , ale podziwiam że historycznie w Polsce to ludzię wszystko wiedza, sami z siębie bez czytania, bez sprawdzenia w źródłach
tylko kliknąć w internet i nawet nie czytają do końca albo widzą, że to w obcym języku, więc wróg pewnie napisał.
Polskiemu dr Google'owi wierzą jak Matce, tylko dlaczego Uniwersytet Warszawski kończy 4 setkę rankingu światowych uczelni a Jagielloński to sam ogon - nie wiem.
W takiej hameryce to każdy redneck próbuje coś sprawdzić, lub ulepszyć.
Pytanie, to dlaczego rewolwer zablokowany w specjalnym stojaku nie wypluwa pocisków z tą samą prędkością tylko różną.
Odpowiedzi moga być różne możliwe i na tym polega metodyka badań, żeby się tego dowiedzieć a nie kazać uwierzyć.
A może bo mu się lufa grzeje, bo inny człowiek ładował tą sztukę amunicji, bo waga pocisku ta sama ale był głębiej wciśnięty albo zdeformowany
albo ...??? ziemia jak każdy widzi i wie jest nieruchoma i płaska.
No to jak mierzyć tą prędkość panowie koledzy? Robił to ktoś z was kiedyś?? Ja próbowałem i mi wyraźnie nie wyszło. Z moich wyliczanek wynika, ze mam w domu bez pozwolenia coś , co miota pociski 230 grainów w koszulce miedzianej przy użyciu zaledwie 15 grainów w=+-1 gram (tyle co w łusce 9 para po wrąb)prochu szwajcarskiego z energią od 200 do 800J czyli taką jak .357 magnum i kiedy takie coś, od czego Samuel Colt przewraca się w grobie, walnie w betonowy murek to zostaje tylko miedziana gorąca szarotka podobna do tych na czapkach strzelców górskich. A ołów gdzie ? wyparował??
Pomóżcie mi uzyskać sensowne wyniki bo te co mam są niewiele warte.
A może ...moje Cepeliowe rewolwery to fajne zabawki dla dużych i odpowiedzialnych chłopców.
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: nosu »

Kto wyorał ten kamień? :027:
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Szybkosci wylotowe i mozliwosci popelnienia bledu przy pomiarze

Post autor: Marek- »

Wczoraj była burza. Czasem są osuwiska.

Piszesz ze byłeś dentystą, to precyzja nie powinna być Ci obca, w niej cały szkopuł.
A te miedziowane pociski ACP wsadź komuś zamiast taniej plomby, bo to do nitro.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”