krótki karabin .58

Moderator: Moderatorzy CP

ooshy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 18 listopada 2016, 18:52
Tematy: 5
Lokalizacja: Strzelce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

krótki karabin .58

Post autor: ooshy »

Witam,

mam ciekawy temat (przynajmniej dla mnie).

Otóż, kupno karabinu wojskowego jest już dla mnie tematem jasnym i oczywistym.

Po tym jak żona w saguaro nie mogła wypuścić z rąk żuławy ze skracaną lufą (która nie była na sprzedaż), postanowiłem rozejrzeć się za dostępnymi opcjami. Coś tam było o krótkich lufach (Enfield P58 i P61) ale nie znalazłem odpowiedzi, na pytania które mnie nurtują.

Znalazłem dwie interesujące propozycje, obydwie dostępne od ręki w jednym ze sklepów na Ursynowie ;)

1. Cook & Brother 1863
2. Enfield P61 Tower

Obydwa od Pedersoli, obydwa są dwubączkowe i mają podobną długość lufy, ten sam kaliber.

Sprzęt ma służyć do rekreacji, może kiedyś do jakiś zawodów. Strzelamy aktualnie na 50 m z Hawkena do tarczy / gongu, z Remika gong na 50 m (a co ;) )

Tak jak kiedyś pisał, że karabin wojskowy to celność wojskowa. Rozumiem, że same dychy za pierwszym razem nie wejdą w tarczę, ale czy na 100 m można coś zdziałać, jaki jest akceptowalny w miarę celny zasięg przy takiej krótkiej lufie, w przypadku tego kalibru i Minie?

Ktoś ma powyższe zabawki? Strzela? Jak odczucia? Celność?

ps. Długie lufy są fajne, ale sobie Springfielda kupię na jeszcze kolejną gwiazdkę. Na dziś temat: karabin dla żony, która doskonale wie co to 14 gram czecha w Żuławie.
16 ga IŻ / .22 LR Browning / 5,56x45 DB / 6,5x55 SE CG / 7,62x39 AKMS / 9 mm Beretta / .45 Glock 30 / .357 mag .38 sp Winchester 1892 / 12 ga Winchester 1897
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: kapera »

Miałem takiego obrzezanego :-D , zadowalającego skupienia przez 3 miesiące nie mogłem uzyskać więc odpuściłem . Ten filmik pokazuje w zwolnionym tempie moment strzału i jakiego dostajesz kopa :-D Dla miania może być , szału na tarczy się nie spodziewaj .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
adriano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 318
Rejestracja: 02 lutego 2014, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: adriano »

Miałem cook&brother. Z perspektywy czasu trochę żałuję że go sprzedałem. Wyniki jak na mój gust nie odbiegaly od innych karabinów wojskowych przynajmniej na 50 metrów. Na 100 nie strzelalem z niego. Tak naprawdę enfield i c&b to praktycznie takie same karabiny poza drobnymi różnicami. Kaliber i skok gwintu i długość taka sama. Enfield ma lepszą szczerbinke no i mocowanie do bagnetu ale to akurat pewnie mało istotne, za to cook&brother ładniejszy ;-)
Gibbs .40, 1777 Corrigé An IX .69, Hatfield (frontier) .45 skałka, Remington nma .44, Kentucky .54
ooshy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 18 listopada 2016, 18:52
Tematy: 5
Lokalizacja: Strzelce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: ooshy »

Cook&brother leżał mi wyśmienicie. Przyrządy celownicze też jakoś bardziej pasowały... dobrze trzyma się w ręku, dobrze mierzy, cena niższa, No i nie aż tak popularny jak Remik, Hawken czy Enfield, co też ma znaczenie. Nie jest to tarczówka, wiem, tarczowka będzie po Springfield :) dzięki za odpowiedzi!
Ps. Tego braku mocowania bagnetu w c&b szkoda :( wisienka na torcie... ale bagnet bedzię... moze do emerytury się dorobię :)
16 ga IŻ / .22 LR Browning / 5,56x45 DB / 6,5x55 SE CG / 7,62x39 AKMS / 9 mm Beretta / .45 Glock 30 / .357 mag .38 sp Winchester 1892 / 12 ga Winchester 1897
ooshy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 18 listopada 2016, 18:52
Tematy: 5
Lokalizacja: Strzelce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: ooshy »

Jedna istotna różnica pomiędzy tymi dwoma karabinami, o której zapomniałem (a nie mogę wyedytować poprzedniego posta): Tower (Enfield 1861) ma regulowaną w pionie szczerbinkę 100 / 300 / 500 m. Rozumiem, że dla tej długości lufy regulacja na 300 - 500 m to jak spoiler w 126p ?? Wyczytałem, że Tower miał zasięg powodujący eliminację przeciwnika do jakiś 500 yardów, ale rozumiem, że tylko w wypadku, jak się utrafiło jakimś cudem jegomościa, bo to raczej ruletka jeśli chodzi o celność a w tamtych czasach po prostu się strzelało, a gdzie trafił pocisk, to już inna historia.
Czy ktoś w szeroko pojętym centrum bywa na strzelnicy z taką lub podobną zabawką?
16 ga IŻ / .22 LR Browning / 5,56x45 DB / 6,5x55 SE CG / 7,62x39 AKMS / 9 mm Beretta / .45 Glock 30 / .357 mag .38 sp Winchester 1892 / 12 ga Winchester 1897
jorge
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 366
Rejestracja: 03 lutego 2007, 19:38
Tematy: 14
Lokalizacja: Cieszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: jorge »

Zapomnieliście o J.P. Murray 58. Mam taki od paru lat i jest to mój ulubiony karabin z racji niezawodności, strzela bardzo dobrze. Są na dixie ale drogie bo coś powyżej 1000 usd. Do rekreacji idealny karabin, przede wszystkim jest niezawodny, zawsze odpala ( no może ten mój akurat tak ma ;laughing: ) celność na 50 przyzwoita na 100 w tarczę też da się trafić niekoniecznie w czarne ;laughing: ;laughing: . To taki obrzyn Mississippi, ale bardzo ładny, czyszczenie z racji krótkiej lufy banalnie proste. 55-60 grain ZS 4 pocisk minie 575 i frajda jakich mało :-)))) Do rekreacji warto kupić na dixie tuby quick loading , lepsze od fiolek.
user
Awatar użytkownika
Maykito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 30 listopada 2011, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: KRK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: Maykito »

Witam. Moim skromnym zdaniem 24 calowe lufy radzą sobie całkiem nieźle i nadają się nie tylko do rekreacji. Poniżej wyniki pierwszych strzelań z podpórki z mojego nowego i nie oswojonego jeszcze nabytku -> P61 Parker Hale. Karabin leży wyśmienicie, jest super składny i na 50m strzela powtarzalnie i celnie. Gdyby nie moje błędy to obydwie 5 strzałowe serie spokojnie mieściłyby się w polu 10. Na drugiej tarczy wynik dwóch serii po 4 strzały (ten sam punkt celowania). Jak na moje laickie oko to potencjał na Lamarmore czy nawet Vetterli jak najbardziej jest. W moim przypadku trzeba będzie tylko podwyższyć muszkę bo przy oryginalnej przewyższenie na 50m jest spore.

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Buying a rifle is like getting married, better to do it right the first time.
ooshy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 18 listopada 2016, 18:52
Tematy: 5
Lokalizacja: Strzelce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: ooshy »

A gdzie takie P61 PH można nabyć? USA? Z drugiej ręki? egun?
Na Dixie patrzyłem na J.P. Murray .58 ale 1100 USD, do tego przesyłka, podatki, cła i robi się bardzo nieciekawie.
Generalnie poza naszymi sklepami zerkałem na westernguns, ale tam ceny wyższe jak u nas... Na Frankonie nawet nie wchodzę.
16 ga IŻ / .22 LR Browning / 5,56x45 DB / 6,5x55 SE CG / 7,62x39 AKMS / 9 mm Beretta / .45 Glock 30 / .357 mag .38 sp Winchester 1892 / 12 ga Winchester 1897
Awatar użytkownika
adriano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 318
Rejestracja: 02 lutego 2014, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: adriano »

Parker hale to tylko używany. Trzeba na egunie patrzeć bo czasem się pojawiają. Jeśli chodzi o pedersoli to raczej ciężko będzie znaleźć taniej niż u nas.
Gibbs .40, 1777 Corrigé An IX .69, Hatfield (frontier) .45 skałka, Remington nma .44, Kentucky .54
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: krótki karabin .58

Post autor: variag »

jorge pisze:Zapomnieliście o J.P. Murray 58. Mam taki od paru lat i jest to mój ulubiony karabin z racji niezawodności, strzela bardzo dobrze.
(...)
55-60 grain ZS 4 pocisk minie 575 i frajda jakich mało :-)))) Do rekreacji warto kupić na dixie tuby quick loading , lepsze od fiolek.
Tak z ciekawości spytam, dalej twój Murray lubi takie duże naważki? Zastanawiam się czy nie zacząć prób od np. 40 grain? Czy od razu sypać te 55? Bo nadszedł czas na strzelnicę dla "mojego" J.P. Murray,a :502:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
jorge
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 366
Rejestracja: 03 lutego 2007, 19:38
Tematy: 14
Lokalizacja: Cieszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: jorge »

Mój Murray lubi wyłącznie duże naważki :-D :-D :-D
user
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: krótki karabin .58

Post autor: variag »

Jest to piękny choć trudny karabin. Z dużej naważki (>55 gr) zaczyna wierzgać jak młody źrebak.
Zaryzykujemy w Jaworznie 50 gr Vesuwitu i pocisk 500 gr.
:one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
kukulka00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 190
Rejestracja: 17 października 2013, 18:43
Tematy: 6
Lokalizacja: ŚWIDNICA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: kukulka00 »

Wczoraj obmacałem w końcu łyknietego z aukcji Murray'a-z niecierpliwością czekam na skonsumowanie mojego nowego związku. Jest kilka drobiazgów do poprawy-ale jest naprawdę ładny (ta przepiękna brunirowana gruba rura....)
petn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 16 marca 2016, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: krótki karabin .58

Post autor: petn »

To gratulacje. Jesli to ten z znanego serwisu aukcyjnego all...... to miałem jechać go oblukać do Wałbrzycha. Tez wydawał mi się wart uwagi. Napisz jak wyniki na tarczy gdy go juz przestrzelasz
Ostatnio zmieniony 29 marca 2018, 11:36 przez petn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: krótki karabin .58

Post autor: slepe_oko »

adriano pisze:Parker hale to tylko używany. Trzeba na egunie patrzeć bo czasem się pojawiają. Jeśli chodzi o pedersoli to raczej ciężko będzie znaleźć taniej niż u nas.
Parker jest na egunie, cena kosmiczna.
:512:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”