Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: bruner23 »

Henry Nock (1741-1804), brytyjski wynalazca i inżynier okresu napoleońskiego ,a także wybitny rusznikarz opatentował w kwietniu 1757 roku
oryginalne rozwiązanie mające poprawić " energetyczność" ówczesnej broni skałkowej. Nock eksperymentował z komorami wstępnego spalania umieszczonymi przed ładunkiem głównym znajdującym się w lufie . Jak te komory wyglądają widać pod tym linkiem : https://www.trackofthewolf.com/Categori ... /PLAN-NOCK

Jakość zdjęć słaba ale lepszymi materiałami źródłowymi nie dysponuję.

Według tego patentu niewielka ilość prochu znajdująca się w komorze wstępnego spalania wytwarza silny impuls ognia odpalający ładunek główny dużo szybciej i na dużo większej powierzchni niż ma to miejsce w lufach z bezpośrednim kanałem ogniowym .W efekcie ładunek prochowy spala się szybciej ,powstaje wyższe ciśnienie gazów prochowych.

Z tym zjawiskiem spotkałem się w Derringerach Great Gun .Tam górna lufa posiada krótki ,bezpośredni kanał ogniowy z kominka a dolna długi i kręty. Obydwa kanały mają podobne średnice ale różną długość. Podczas strzelania zauważyłem znaczną różnice w prędkości wylotowej( mierzone na chrono ) dochodzące do 40-50% pomiędzy obydwoma lufami :651: Górna lufa strzela słabiej , dolna z długim kanałem
ogniowym - mocniej.Widocznie do tego kanału o średnicy 3mm podczas ładowania przedostaje się trochę prochu , który generuje dość silny impuls ognia inicjujący główny ładunek dużo skuteczniej niż w górnej lufie .

A więc wygląda na to ,że kształt i długość kanału ogniowego ma duży wpływ na energię strzału w broni czarnoprochowej .
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

40-50% to sci-ficiton w przypadku GG natomiast to prawda że na większej przestrzeni prochu się więcej spali a tym samym wytworzy większe ciśnienie nim ruszy pocisk. W górnej lufie bardziej stopniowo startuje ale różnice nie jakieś tam oszałamiające, pewnie nieznaczne.

A kolega do mnie napisał w piąt. 16:21
Masz też tak, że dolna lufa przy tej samej naważce dużo bardziej kopie?
Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: bruner23 »

Zmierz prędkości na chrono na różnych pociskach to sam zobaczysz jakie są różnice obydwu luf :-D U mnie bywało i tak: dolna 160m/s , górna 80 m/s szczególnie przy strzelaniu pociskami dedykowanymi. Przy kulach w łatce ciasno pakowanych różnice były mniejsze .
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

Przy 80m/s to było by ok 40J przy 200gr pociskach w .45 a przy twojej poprzedniej 3cal 9mm to miałbyś pewnie z 30J.
Coś kolego mieszasz i to sromotnie z tymi vo i z tą różnicą.
Awatar użytkownika
Cereus
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 2171
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 22:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: Cereus »

Dolna bardziej kopie bo znajduje się w osi dłoni. Odrzut górnej jest amortyzowany przez elastyczność nadgarstka.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: Marek- »

A same różnice w prędkości, jeżeli faktycznie dało się pomierzyć powstały z powodu różnic przy ładowaniu, pewnie różną średnicę lub twardość miały pociski.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Temat ciekawy. Ale 80m/s to troche smutna prędkość. W jakim derringerze są tak słabe osiągi? Jak przegladalem kiedys czeskie fora to osiagi byly powyzej 200m/s nawet przy tych krótkich.
Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: bruner23 »

W cal.36 z lufą 3,5 " . Z tak krótką lufą 200m/s to raczej pobożne życzenie .Mam chrono i te dane wynikały z pomiarów. Z tego Deringera na naważce 1 grama vesuwitu było dobrze jak wyszło 140-160 m/s.( dolna lufa) .Z górnej zawsze było mniej.

Ale wracając do tematu , poruszyłem wątek Derringerów GG bo tam właśnie to zjawisko zaobserwowałem - wpływu dłuższego kanału ogniowego na zwiększenie energii. Zresztą nawet na czeskich stronach poświęconych GG także są opisy znacznych różnic w energii pomiędzy lufą górną a dolną . Ja oczywiście mogłem popełnić błąd w sposobie ładowania,ale jeżeli pisze o tym więcej osób, że górna lufa jest słabsza to zaczyna to już być jakąś prawidłowością .
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Nie podwazam Twoich pomiarow ale ja w rewolwerze 3,5cala ze szczeliną sypiac ZS1 i kulce uzyskuje średnio 259m/s, pociski 237m/s. Vesuvit ma gorsze osiągi ale kulka nadal powyzej 200m/s. To jest kolosalna różnica. Kaliber nie gra tu duzej roli bo np. remingtony pockety .31 z lufa 3,5" osiągają też koło 250m/s. Jestes pewny ze wszystko dobrze robiles podczas tych pomiarów?

Tutaj są szczegółowe pomiary z derringera chyba 3,5 cala z porównaniem górnej i dolnej lufy:
http://forum.gunshop.cz/derringer-od-fy ... -1890.html
różnice występują tylko przy pierwszych strzałach, przy kolejnych wszystko się stabilizuje.
Kilka stron dalej są pomiary dla derringera 2,5cala:
http://forum.gunshop.cz/derringer-od-fy ... -1920.html
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 00:15 przez kuras999, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: bruner23 »

Aby nie być gołosłownym( dane ściągnięte kiedyś z czeskiego forum) Być może ja i źle ładowałem ten pistolet - tutaj masz dane dla cal.45 z lufą 4"
Ale mniejsza o to jaką energię te Derringery osiągają - Temat dotyczy wpływu komory( kanału) wstępnego spalania na energię strzału zwróć uwagę na różnice prędkości wylotowych z obydwu luf ...


Derringer pistolet lufa 4” cal ,45

derringer kal.45
Długość głównej 4 '
Pyrodex P 1,3 gramów.

12,7 g pocisku. Delikatnie doklepnutá (gumowym młotkiem)
Górna lufa ..... 105 m / s (70 J)
dolna lufa ..... 230 m / s (336 J)

12,7 g pocisku. prawidłowe uszczelnianie
Górna lufa ..... 172 m / s (188 J)
dolna lufa ..... 226 m / s (324 J)

15,3 g pocisku. prawidłowe uszczelnianie
pierwszy test
Górna lufa ..... 192 m / s (282 J)
dolna lufa ..... 200 m / s (306 J)

2-ty test
Górna lufa ..... 202 m / s (312 J)
dolna lufa ..... 225 m / s (387 J)

Wszystko strielané oczyszczonego, naoliwione, a następnie suchą vytretých dur.
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Te różnice są we wszystkich pomiarach niezaleznie od źródła, jak widać w tych co wkleiłem wyżej też. To jest bardzo ciekawy temat.
Próbował ktoś strzelać nieubitym prochem? Czy wystepuje podobne zjawisko? W amunicji nitro proch jest luźny.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 00:27 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: Zbigniew Rybka »

Na nieubitym prochu kula może w ogóle nie dolecieć do tarczy. A jak jest bardzo dużo powietrza, to i lufę potrafi rozdąć...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Nie mówię o takich ekstremalnych przypadkach gdzie kulka jest w połowie lufy :) Ale w broni bardzo krótkiej jeśli nie dysponujemy odpowiednio szybkim prochem zostawienie odrobiny przestrzeni zdroworozsądkowo mogłoby spowodować szybszy zapłon i spalenie prochu. Nie bez powodu w gotowym pellecie pyrodexowym czy 777 jest ten kanał po środku. Ogień z kapiszona mógłby zapalić większą ilość prochu na raz - strumień iskier mógłby się "wbić" w masę prochu a nie zapalić tylko na brzegu. Przy dużej kompresji proch będzie się spalał warstwowo i potrzeba więcej czasu na to. Mówię to oczywiście o broni z bardzo krótka lufą np 3 cale bo przy długiej lufie takie "kopnięcie" na początku jest raczej niewskazane.
Muszę to przetestować na strzelnicy. Myślę że z tym efektem jest związane wyższe prędkości wylotowe dolnej lufy derringera - zapłon większej ilości prochu na raz i mniej prochu się "marnuje".
Pomiary które wkleiłem z czeskiego forum zdają się potwierdzać trochę tą teorię przy szybkim prochu szwajcarskim no1 różnice między górną lufą a dolną są znacznie mniejsze niż przy wolnym Vesuvicie.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 10:10 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: Zbigniew Rybka »

kuras999 pisze:Nie mówię o takich ekstremalnych przypadkach gdzie kulka jest w połowie lufy :)
Wystarczy odrobina powietrza, żeby zepsuć strzał. Przy derringerze tego można nie zauważyć, ale w pistolecie czy rewolwerze z dłuższą lufą niedokładnie dociśnięta kula od razu daje kilka(naście) ładnych centymetrów poniżej punktu celowania, i nie trzeba do tego połowy lufy powietrza. Dodatkowo: pyrodeks czy triple seven nie jest prochem czarnym, to substytuty i mogą się do nich stosować inne prawa, niż do prawdziwego czarnego prochu. Derringer ma poza tym tak krótką lufę, że znaczna część prochu spala się poza lufą, nie dając oczywiście żadnego napędu kuli. W tej sytuacji mając chronograf można znaleźć właściwą naważkę bazując na szybkości pocisku - jeżeli zwiększanie naważki nie daje wzrostu prędkości, nie ma sensu dawać więcej prochu. Zresztą nie znam żadnego strzelca mogącego pochwalić się dobrymi wynikami, który strzelałby z substytutów (abstrahując od konieczności używania wyłącznie prawdziwego CP na zawodach zgodnych z MLAIC).
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

bruner23 pisze: Górna lufa ..... 105 m / s (70 J)
dolna lufa ..... 230 m / s (336 J)
.
Testów jest dużo zbyt dużo by uwierzyć w któryś rzetelny a każdy co innego pokazuje.
Przy 4" 70J to dobry żart albo ktoś kto ładuje kulką podkalibrową bez prześcieradła ewentualnie saletra z cukrem wyjętą dzieciom neo z nieudanego wulkaniku dymnego.
kuras999 pisze:Nie podwazam Twoich pomiarow ale ja w rewolwerze 3,5cala ze szczeliną sypiac ZS1 i kulce uzyskuje średnio 259m/s, pociski 237m/s. Vesuvit ma gorsze osiągi ale kulka nadal powyzej 200m/s. To jest kolosalna różnica. Kaliber nie gra tu duzej roli bo np. remingtony pockety .31 z lufa 3,5" osiągają też koło 250m/s.

Tutaj są szczegółowe pomiary z derringera chyba 3,5 cala z porównaniem górnej i dolnej lufy:
http://forum.gunshop.cz/derringer-od-fy ... -1890.html

Tutaj przy wymiarowym rewolwerze na vlc 175m/s 24gr.
Na innym filmie miał karabinek rewolwerowy i ok 270m/s.

Jeśli to .44 to kulka 140gr 259m/s to dało by ok 300J wierzysz w to z tak krótkiej lufy?
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 11:58 przez ben_sage, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”