Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Zbigniew Rybka pisze:
kuras999 pisze:Nie mówię o takich ekstremalnych przypadkach gdzie kulka jest w połowie lufy :)
Wystarczy odrobina powietrza, żeby zepsuć strzał. Przy derringerze tego można nie zauważyć, ale w pistolecie czy rewolwerze z dłuższą lufą niedokładnie dociśnięta kula od razu daje kilka(naście) ładnych centymetrów poniżej punktu celowania, i nie trzeba do tego połowy lufy powietrza. Dodatkowo: pyrodeks czy triple seven nie jest prochem czarnym, to substytuty i mogą się do nich stosować inne prawa, niż do prawdziwego czarnego prochu. Derringer ma poza tym tak krótką lufę, że znaczna część prochu spala się poza lufą, nie dając oczywiście żadnego napędu kuli. W tej sytuacji mając chronograf można znaleźć właściwą naważkę bazując na szybkości pocisku - jeżeli zwiększanie naważki nie daje wzrostu prędkości, nie ma sensu dawać więcej prochu. Zresztą nie znam żadnego strzelca mogącego pochwalić się dobrymi wynikami, który strzelałby z substytutów (abstrahując od konieczności używania wyłącznie prawdziwego CP na zawodach zgodnych z MLAIC).
Nie twierdzę że tak nie jest, ale na pewno sprawdzę na chrono wpływ luźnego prochu 3fg w bębnie w rewolwerze 3,5cala żeby zaspokoić ciekawość :) Oczywiście to wszystko jako ciekawostka bo na pewno nie dociskając prochu nie uzyskamy takiej powtarzalności parametrów strzału i efekty na tarczy nie będą lepsze.
ben_sage pisze:
kuras999 pisze:Nie podwazam Twoich pomiarow ale ja w rewolwerze 3,5cala ze szczeliną sypiac ZS1 i kulce uzyskuje średnio 259m/s, pociski 237m/s. Vesuvit ma gorsze osiągi ale kulka nadal powyzej 200m/s. To jest kolosalna różnica. Kaliber nie gra tu duzej roli bo np. remingtony pockety .31 z lufa 3,5" osiągają też koło 250m/s.

Tutaj są szczegółowe pomiary z derringera chyba 3,5 cala z porównaniem górnej i dolnej lufy:
http://forum.gunshop.cz/derringer-od-fy ... -1890.html

Tutaj przy wymiarowym rewolwerze na vlc 175m/s 24gr.
Na innym filmie miał karabinek rewolwerowy i ok 270m/s.

Jeśli to .44 to kulka 140gr 259m/s to dało by ok 300J wierzysz w to z tak krótkiej lufy?
Kluczem jest właściwy proch, VLC bardzo słabo nadaje się do krótkiej lufy ZS1 (4fg) daje ogromy przyrost energii przy krótkich lufach. Facet z linka, którego wkleiłem, sypiąc szwajcara do derringera 3,5 cala osiągnął 500J.
Tutaj nie ma nic do wiary mam normalne chrono i takie mam odczyty. Te wartości to średnia prędkość nie maksymalna. Chrono działa wyniki są bardzo powtarzalne w różne dni a prędkość amunicji z mosina czy .223 pokazuje wręcz książkową. Przy strzelaniu na pograniczu prędkości dźwięku na słuch słychać że chrono dobrze pokazuje.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 12:07 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

do usunięcia
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 12:07 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: Zbigniew Rybka »

Proch 3 fg (czyli No.2) jest za gruby do tak krótkiej lufy (za wolne spalanie), 4 fg (No.1) byłby lepszy. A i tak nie ma co marnować prochu na zabawki, bo nazwać derringera pistoletem z prawdziwego zdarzenia to chyba jednak przerost formy nad treścią :). Ed.: za wolno pisałem i zdążyłeś sam sobie odpowiedzieć :-D . Dopisek co do chrono: Z jakiej odległości mierzysz prędkość przy CP? Dym może bardzo mocno wpłynąć na wynik, podobnie jak np. CO2 z wiatrówki!
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 12:11 przez Zbigniew Rybka, łącznie zmieniany 2 razy.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Zbigniew Rybka pisze:Proch 3 fg (czyli No.2) jest za gruby do tak krótkiej lufy (za wolne spalanie), 4 fg (No.1) byłby lepszy. A i tak nie ma co marnować prochu na zabawki, bo nazwać derringera pistoletem z prawdziwego zdarzenia to chyba jednak przerost formy nad treścią :). Ed.: za wolno pisałem i zdążyłeś sam sobie odpowiedzieć :-D . Dopisek co do chrono: Z jakiej odległości mierzysz prędkość przy CP? Dym może bardzo mocno wpłynąć na wynik, podobnie jak np. CO2 z wiatrówki!
Proch 3fg jest za gruby nawet do rewolweru 8cali jak się dużo nasypie. Ale przy takim prochu może być widoczny efekt, który spróbuje uzyskać.
Od chrono stoję jakieś 3-4m w przypadku zadymienia chrono pokazuje błąd albo jakąś dziwną prędkość rzędu np. 20m/s zdarza się to bardzo rzadko jakiś 1 raz na 30 strzałów (mam prochrono digital). Przy wystrzale dym nie jest szybszy od pocisku. Wyniki są na pewno dobre tak jak pisałem na słuch "widać" że działa jak powinno. Inni strzelcy czarnoprochowi też korzystali z mojego chrono i np. ktoś testował proch DIY i miał wyniki oscylujące w okolicach 100m/s. Wyniki były bardzo różne w zależności od ilości i rodzaju prochu.
Z takich ciekawostek zauważyłem że pierwszy bęben nigdy nie jest wystarczająco wyczyszczony z brunoxa i zawsze osiągi są znacznie niższe. Przy użyciu go drugi raz wszystko jest już ustabilizowane.
W internecie jest bardzo wiele filmików potwierdzających moje odczyty, trzeba trochę poszperać np:


Jeśli komuś wychodzą dramatycznie inne wyniki musi robić coś źle, spieprzyć jest łatwo i wtedy prędkość będzie zawsze zaniżona. Na swoją obronę powiem jeszcze że porównywałem jakie ślady zostawia na blaszce 4mm strzały z 9mm para i jakie z moich CP i dobry ładunek CP tak samo lub bardziej odkształca taką blachę niż współczesny pistolet o energii pocisku ponad 500J.

Jak ktoś nie ma chrono a chciałby sprawdzić swoje osiągi to można prędkość w przybliżeniu określić nagrywając film smartfonem lub jakimś gopro na 120 lub 240fps. Kamera z boku za celem i wystarczy policzyć ile klatek jest pomiędzy wystrzałem a trafieniem pocisku w cel na znanej odległości. Jest to obarczone jakimś błędem ale rząd wielkości będzie ok.
Ostatnio zmieniony 09 lutego 2017, 14:08 przez kuras999, łącznie zmieniany 2 razy.
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

Zbigniew Rybka pisze:Proch 3 fg (czyli No.2) jest za gruby do tak krótkiej lufy (za wolne spalanie), 4 fg (No.1) byłby lepszy. A i tak nie ma co marnować prochu na zabawki, bo nazwać derringera pistoletem z prawdziwego zdarzenia to chyba jednak przerost formy nad treścią :).
Dlaczego? w swoich zadaniach/celu do którego został stworzony wyśmienicie się sprawdza a ten pistolet z prawdziwego zdarzenia(pewnie duży?) pod tym względem wypada blado . Kiedyś może spotkasz paru to ci powiedzą.
Warto używać proch do tych fajnych zabawek chociażby żeby zdobyć jakieś nowe doświadczenie ale na pewno szkoda go sypać do tych amerykańskich tfu zapomniałem że to penne bo kojarzy mi się z tą rozchwytywaną szczeliną, że o krzywocie i całej reszcie półśrodku nie wspomnę.
3fg wcale nie jest za gruby do takiej lufy mogę ci pokazać :wink: Myślisz że te użytkowane przed 1885r były lepsze?
kuras999 pisze: Facet z linka, którego wkleiłem, sypiąc szwajcara do derringera 3,5 cala osiągnął 500J.
.
Chyba link4 jak wyliczał polisę 500zł za matiza :wink: Na pocisku 200gr .45 musiało by być co najmniej 277m/s. A jaki to kaliber i ile tego prochu sypnął?
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Kolego w internecie są setki źródeł, w których ludzie uzyskują przyzwoite parametry ze swoich rewolwerów. Film, który zaprezentowałeś nie oddaje maksymalnych możliwości tej broni. Zobacz sobie chociażby tutaj:
http://poconoshooting.com/blackpowderballistics.html
To że nie wierzysz w coś czego nie widziałeś na własne oczy nie znaczy że tak nie jest. Twierdząc że proch 3fg jest dobry dla 3 calowej lufy dajesz dowód swojej niewiedzy.
Sprawdzałem swojego czasu różnice między prochem 3fg i 4fg przy rewolwerach 3,5 i 8 cali i przy krótkim różnic była na prawdę dużo większa niż przy 8 calowym. Żeby przytoczyć liczby muszę zajrzeć do notatek, których teraz nie mam przy sobie.
Proch czarny nie jest jakimś kosmicznym wynalazkiem myślisz że przed 1885r ludzie nie potrafili robić go w rożnych granulacjach?

Co do pytania w związku z filmem, który ja wstawiłem autor napisał:
Trying to chronograph a custom 4-inch barreled 1858 remington. First two cylinders loaded with a 200 grain conical over 35 grains of pyrodex P. Last cylinder first three shots 200 grain conicals over 40 grains of pyrodex P, and the last three chambers were loaded with a 137 grain round ball and 37 grains pyrodex P. The wind kept on knocking over the camera recording the chrono results, so only the first two velocities were recorded. The first result was 922.4 FPS and the second was 900 FPS. All velocities were in the low 900s. 200gr.@922.4 fps=377.94foot pounds and 200gr.@900=359.80 foot pounds

Jakbyś chciał niewierny Tomaszu zobaczyć dowód to mam gdzieś jeszcze filmiki 240fps, które zrobiłem zanim przyleciało moje chrono ze Stanów. Na tych filmach strzelam w zależności od wariantu na 20 i 25m w metalowy cel. Jak policzy się klatki na filmie od wystrzału do trafienia to po przeliczeniu prędkości wychodzą analogiczne do pomiarów na chrono. Ale nawet to nie przekona sceptyka bo nie uwierzysz że strzelałem tam np. pociskiem a nie kulą i że było 25m a nie 10m.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2017, 08:39 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

kuras999 pisze: Twierdząc że proch 3fg jest dobry dla 3 calowej lufy dajesz dowód swojej niewiedzy.
Możesz rozwinąć myśl rzeczoznawco? a co jest dobre,dlaczego i po co?
Nigdy nie twierdziłem że jest zły. Względnie.
kuras999 pisze: Proch czarny nie jest jakimś kosmicznym wynalazkiem myślisz że przed 1885r ludzie nie potrafili robić go w rożnych granulacjach?
Z całą pewnością.

Nie czytam tych zagranicznych pudelków.
Skąd jesteś? Może podjadę jak do 100km i wezmę derringery pokażemy wszystkim te 500J i nagramy filma.
Tyle że prochu od autora nie pozwolę ci użyć :wink:
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Proch 3fg jest wolny, przy 3 calowej lufie nie wykorzystasz jego potencjału bo będzie się palił jak już pocisk opuści lufę. Przy krótkiej lufie bardzo ważne jest żeby przyrost ciśnienia był bardzo szybki. Broń strzela z nie ważne jaki nasypiesz ale osiągi nie będą takie same, można by nawet z 2fg strzelać tylko po co?
Jak najbardziej możemy zrobić wspólne testy ale uprzedzam że nie posiadam najlepszego prochu do derringera jakim jest CH No1 i może 500J nie wyjdzie :621: ale ZS1 też daje radę :) Jak mieszkasz w okolicach Poznania to możemy się spotkać. Jakie długie i jaki kaliber masz tych derringerów?
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

Jego potencjał jest wystarczający z groszku i pyłu tzw czeski nawóz, nie wiem jaki cel robienia z tego armaty.A jeśli ktoś chce mieć stabilniejsze strzały to ZS albo CH. Nie wiem dlaczego upierasz się że to takie ważne. To z założenia pistolet z przyłożenia ale można nim spokojnie celnie strzelać z 3fg z 4fg też można.
Pw.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: kuras999 »

Obiecałem że porównam strzelanie z nieubitego prochu w krótkim rewolwerze. Wystrzeliłem z jednego bębna 3 pociski na ubitym prochu i 3 na prochu luźnym (ta sama naważka) w rewolwerze .44 3,5 cala i nie zauważyłem różnicy w prędkości - tzn znaczącej bo odchyłki jakieś są przy każdym strzale. Ze względu na brak tych różnic więcej nie testowałem.
Reszta po staremu z nowego opakowania vesuvitu .44 3,5 cala prędkość koło 200m/s a z 8 calowego trochę powyżej 250m/s - pocisk 200 grain i naważka z mojej nowej prochownicy 2,07g. Patelnie z wprasowaną blachą stalową na indukcję oba podziurawiły bez najmniejszego problemu :621:
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2017, 13:14 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: gondol_jerzy »

bruner23 pisze:Henry Nock (1741-1804), brytyjski wynalazca i inżynier okresu napoleońskiego ,a także wybitny rusznikarz opatentował w kwietniu 1757 roku
oryginalne rozwiązanie mające poprawić " energetyczność" ówczesnej broni skałkowej.
... niewielka ilość prochu znajdująca się w komorze wstępnego spalania wytwarza silny impuls ognia odpalający ładunek główny dużo szybciej i na dużo większej powierzchni niż ma to miejsce w lufach z bezpośrednim kanałem ogniowym .W efekcie ładunek prochowy spala się szybciej ,powstaje wyższe ciśnienie gazów prochowych.

Z tym zjawiskiem spotkałem się w Derringerach Great Gun ... Górna lufa strzela słabiej , dolna z długim kanałem
ogniowym - mocniej.
Odgrzewam temat, bo zrodziło się w mej głowie pytanie. Skoro w jednej lufie spala się inaczej, szybciej i bardziej energetycznie, to czy są widoczne różnice w ilości dymu wylatującego z obydwu luf Derringera?
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent Henrego Nock,a na zwiększenie energii strzału ...

Post autor: ben_sage »

Przestrzeliny się podobnie układają na 50m w pionie. To samo dolna i górna(biorąc poprawkę na przyrządy celownicze)ja różnic nie widzę a jeśli jakieś są to nieznaczne nie zauważalne przy najmniej dla mnie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”