.45 i .451 o szybkim gwincie

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

.45 i .451 o szybkim gwincie

Post autor: Domino81 »

Postanowiłem założyć nowy temat, bo mam jeszcze wiele pytań..

Z całego tego zamieszania stałem się właścicielem jeszcze jednego karabinu oprócz Tryona, tym razem wojskowego - Enfield Volunteer z lufą .451 Parker Hale z gwintem Henryego 1:20. Producentem Zamka Jest Euroarms a całość ztuningował Hege.

Obydwa karabiny mają podobny kaliber i wymagania.. oczywiście Volunteer nieco bardziej kapryśny. Volunteer ma dla mnie wymiar o wiele bardziej historyczny i bliższy niż Tryon, jest wojskowy, masywny no i celny..

Kilka zdjęć..

TRYON Match - dobrze wszystkim znany
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Volunteer
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A teraz pytania..
Jakie pociski powinienem stosować i jakie kalibratory powinien wykonać żółtodziób?
Cały czas byłem przekonany, że większe i ciaśniejsze będą lepsze, ale wyniki nieco temu przeczą.
Sugerowałem się tym co napisał rusznik - że powinny być większe niż 11,43 dla Tryona i 11,46 dla Volunteera. Zanim zabiorę się samodzielnie za elaborację, chciałbym dobrać do obydwu luf pociski do których kupię odpowiednie kulolejki. Dziś zgromadziłem następujące pociski:

Obrazek
Obrazek

Po kolei od lewej:
.452 - 480 grs Tynisz
.452 - Nie smarowane z Saguraro - 520 grs - niby miały być 451, ale większość ma ponad 452 w podstawie
.451 - Nie smarowane z Saguaro - 500 grs
.454 - 483 grs - Tynisz
.451 - 480 grs Tynisz
.451 - 530 grs - smarowane z Saguaro.
.451 - 480 grs - nie smarowane od Czarka - poprzedniego właściciela Volunteera - ponoć te najlepiej latały.

Przy tych temperaturach wchodzi .452 do Tryona i .454 do Volunteera.
Tyle, że zawsze używam siły znacznie większej niż po prostu ciężar pobojczyka.

Przy naważce 48 grains szwajcara obydwa karabiny myszkują po tarczy, Volunteer potrafi mieć rozrzut na poziomie 30-40 cm na 100m (tu winna naważka - powinno być około 60-70 grs). Zadaję sobie pytanie, jakie powinienem mieć wkładki do kalibratorów do obudwu luf?
W wielu miejscach doczytałem, że pocisk powinien leciutko siadać na przybitce i być kompresowany w lufie..
Na dowód.. instrukcja PH ze starych czasów..
http://stevespages.com/pdf/navy_arms-vo ... -rifle.pdf
oraz 2 filmy na YT.. na obydwu pokazane jest ładowanie volunteera




Jak to się ma do tego, by pocisk wchodził z oporem do lufy i tego co napisał kiedyś rusznik o pocisku do tryona, że powinien być większy jednak niż lufa.. i do tego jak pociski dobrał z dobrymi wynikami poprzedni właściciel?

"Marku pociski do luf kal .45 i szybkim gwincie powinny byc kalibrowane tak aby ich srednica-kaliber byl kilka setnych milimetra wiekszy do kalibru w polach gwintu [a niemcy proponuja 0.01mm do 0.05mm ] czyli lufa ma kal 11,43 to pocisk musi miec okolo 11,48mm...Pocisk powinien byc dlugosci min 3x kal czyli okolo 35mm...i stad dlugi styk z z gwintami lufy co daje duze obciazemie poprzeczne pocisku i nie wyrywa sie z gwintu pomimo tak niewielkiego wciecia sie w bruzdy.Pomiedzy pocisk a proch powinno!!! sie dac przybitke z kartoniku wycietego wycinakiem szewskim o srednicy 12mm...co uszczelnia i czysci lufe podczas ladowania z nagaru.Z tego karabinu mozna osiagnac skupienie rzedu 1 minuty katowej na 100m :) Pocisk moze byc z stopu lekko utwardzonego 2% do 5% cyny i antymonu.Pocisk przy ladowaniu powinien lekko wchodzic do lufy…centrychnie."
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2015, 21:44 przez Domino81, łącznie zmieniany 1 raz.
D.
Awatar użytkownika
Grze Zwie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 17:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Grze Zwie »

Zdjęcia maja po 5 MB i więcej
Ładne są ale .....
to pewnie ze 70 MB do załadowania...
Tyle samo informacji (dla forum) może zawierać fotka która ma 76 kB..

dowód.

Obrazek


Bardzo ciężko dotrwać do końca aż sie załaduje, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Pozdro - wiedziałem, że wsiakniesz ;-) na maksa.
WSPIERAM AKCJĘ - Nie pisz co masz - Twoja Żona czyta forum !
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Domino81
pozmniejszaj te foty.
raz dla szybszego ładowania, DWA dla oszczędzenia "silnika forum"
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domino81 »

No już już.. faktycznie przesadziłem.. mea culpa
D.
Awatar użytkownika
Grze Zwie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 17:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Grze Zwie »

Genialny pomysł w filmiku z wagą na ziemi do powtarzalnej kompresji prochu.
Kuśna jeszcze jeden klamot do wożenia :mad:
WSPIERAM AKCJĘ - Nie pisz co masz - Twoja Żona czyta forum !
Awatar użytkownika
Forget
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 452
Rejestracja: 28 lutego 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Forget »

Niezła to jest ta skrzynka/stojak z pierwszego filmu. Jak nic zaraz ktoś taką zmontuje.
Obrazek
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Derek Mak »

No skrzyneczka genialna :)
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
hugo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 17 marca 2012, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: hugo »

tu sam Pedersoli wprowadza zamieszanie. Na swojej www podaje że pocisk waży 520gr (tak podaje też Saguaro), natomiast na ulotce dołączonej do pudełka z kokila jest że 308-451 waży 535gr (i to jest jego właściwa waga).
Mnie natomiast ciekawi duża różnica w budowie pocisku 500 i 535gr (czyli wymiary i rozmieszczenie rowków). Jakie to może mieć znaczenie dla balistyki (wewnętrznej ?)
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MaciekSz »

Pytanie tylko, czy Pedersoli podaje wartosci dla czystego olowiu, czy np. dla olowiu z 1-,2- albo 5-proc. dodatiem cyny. 2 proc. cyny to bedzie z 8-10 grain roznicy.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domino81 »

Będę próbować strzelać pociskami które najlżej wchodzą do lufy.. Zobaczę które z nich latają najlepiej.. Najpierw z braku laku potestuję wszystkie 541 w volunteerze z 60grs Szwajcara, potem jak dostanę Kalibrator 450 od Żółtodzioba, będę szukać dla Tryona..
D.
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1312
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zielonorogi »

...
hugo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 17 marca 2012, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: hugo »

ja radziłbym jednak kalibrację z minimalnym luzem, czyli takim że pocisk (nasmarowany oczywiście) wprowadzony do lufy nie opada sam, dopiero pod ciężarem pobojczyka - czyli tak jak piszą Anglicy i większość kolegów tutaj. Jeżeli wychodzi że pocisk "surowy" ma duży naddatek do skalibrowania (czyli duży opór przy kalibracji) - trzeba go kalibrować na 2-3 przejścia, żeby go nie zdemolować.
Poza tym ważenie pocisków (podział na grupy z odchyłką 1 grain), naważki +/- 0.2 grain (co najwyżej).
No i dojście do ładu z czyszczeniem lufy po strzale - nie ma prawa być niewypał ! ja szmatkę wilgotną nie wprowadzam od razu na dno lufy tylko najpierw parę "pompowań" na długości "pracy" pocisku a następnie do końca (wtedy wyraźnie można wyczuć próg nagaru). Potem szmatka sucha. Generalnie chodzi o to żeby pocisk wchodził zawsze z tym samym oporem do lufy - jak będzie jakiś "próg" nagaru po drodze to odskok murowany.
hugo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 17 marca 2012, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: hugo »

co do Tryona: dzisiaj robiłem kolejne testy na 100m najcięższych pocisków Pedersoli czyli 535gr.
Naważki 58, 60, 62gr. Najlepszy wynik: naważka 62gr CH3, na 10 strzałów 8 w grupie 5cm (z czego 5 tylko 3cm). 2 odskoki, w całości grupa 8cm :(
Ale i tak jest wyraźnie lepiej niż moje stare pociski Lyman Volunteer 450gr (mi wychodzą ok. 440gr)
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Domino81 »

A to ciekawe, szkoda, bo Zielonorogi przekazał bardzo ciekawą informację o tym jak wprowadzać pociski do lufy i jak wykonać matrycę do startera i co oznacza tak naprawdę osiowość wprowadzania pocisku do lufy. Szkoda, że skasował.. ja już zamówiłem obrotowego jaga. Inaczej będę też kładł pocisk na prochu - znacznie bardziej delikatnie.

Spora naważka te 62 grain.. cóż i pocisk spory. 5 pocisków w grupie 3cm to bardzo dobry wynik na 100m..

Zacznę od kalibratora .450 - taki już niedługo u mnie od żółtodzioba, jutro jadę sprawdzać jak .451 latają w Volunteerze. Mam ich kilka do wypróbowania i już gotowe naważki 60 grain.
D.
hugo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 92
Rejestracja: 17 marca 2012, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: hugo »

hmmm, a mnie się wydaje że z pociskami ciasno spasowanymi jak radził Zielonorogi będziesz miał znacznie więcej problemów - ale jak zawsze - najlepiej sprawdzić samemu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”