jak to jest z używaniem kaszki manny?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JohnWayne »

A słyszeliście może o teorii że niby kasza powoduje zwiększone zużycie przewodu lufy? :583:
Swego czasu gdzieś to przypadkiem wyczytałem na jakimś chyba amerykańskim forum przy okazji elaboracji czarnego prochu i wypełnianiu przestrzeni w długiej łusce.
Nie przywiązałem wtedy do tego uwagi, ale ostatnio rozmawiałem z człowiekiem w PL który też o tym wspomniał.
Dziś trafiłem na wątki gdzie kasza jest "be" no to w końcu czas zapytać innych czy coś też wiedzą w tym temacie? :-?
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Darlon »

ty wayne zluzuj bo ci żyłka pęknie. jest w szukajce przynajmniej 25 stron o kaszy - nawet jak odsiać pierdoły to sporo konkretów znajdziesz. jak wpiszesz "przybitka" to i jeszcze więcej. nie wspominając już o drugim forum na którym masz kolejną porcję wiedzy. jak już tak cię bardzo boli że ktoś ci podpowiada rozwiązania inne niż podanie na tacy faktów to śpieszę z odpowiedzią na twoje leniwe pytanie - nie. kasza manna nie jest "be". broni ci nie zniszczy. jak masz ochotę to możesz nawet sypać do rewolweru historyczne naważki pod brzeg bębna jak ci się podoba. połowa prochu spali się poza lufą (no i możesz wyrwać kulę z gwintu) ale możesz zaszpanować przed kumplami na strzelnicy. jestem daleki od mówienia ludziom co mają robić więc strzelaj z przybitką z czegokolwiek ci się podoba. filc, karton, korek, kasza a nawet plastik. przy czym z tym ostatnim nie pojawiaj się na zawodach bo mlaic zdaje się nie toleruje tworzyw sztucznych. na koniec - nie traktuję cię z góry tylko uważam że jesteś leniwy albo nie potrafisz używać internetu. całe książki o strzelaniu można znaleźć a i na 2 forum jak spytasz rusznika to ci pewnie powie trochę na ten temat. nie wiem też skąd jesteś, ale gwarantuje ci że jeśli pojedziesz na zawody (no chyba że jeździsz) to spotkasz przynajmniej kilku mistrzów - jak podejdziesz i spytasz to myślę że żaden cię nie oleje. jak jesteś nieśmiały to możesz sobie popatrzeć jak ładują broń na stanowisku
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JohnWayne »

Darlon pisze:ty wayne zluzuj bo ci żyłka pęknie. jest w szukajce przynajmniej 25 stron o kaszy...
Darlon - uwierz mi że ja jestem wyluzowany, co jak co ale Twoje posty na pewno tego nie zmienią. 8-)
Darlon pisze:...śpieszę z odpowiedzią na twoje leniwe pytanie...
Byłbym ostrożny zarzucając komuś lenistwo. Gdybym ja napisał posta w taki sposób jak Ty (zdania z małej litery, wszystko jednym ciągiem, itp.) to byś pewnie powiedział że to niechlujne lub z lenistwa tak napisane jest - ale ja tak o Tobie nie powiem. :wink:

Tak czy inaczej dziękuję Ci za Twoją odpowiedź. :-D Uspokoiła mnie ona, teraz w końcu będę mógł spokojnie zasnąć a i kaszkowe lęki również znikną. :wink:
Darlon pisze:...na 2 forum jak spytasz rusznika to ci pewnie powie trochę na ten temat.
FYI: on już chyba nie udziela się na forum.
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Darlon »

ironia i złośliwość. ok. w kwestii kaszy i zużycia lufy - żaden ze mnie specjalista ani materiałoznawca, ale na chłopski rozum - to trochę jak ze skalą Mohsa. rysowanie czystą kaszą stalowej lufy wydaje się być mało prawdopodobne. o ile w kaszy nie mamy sporej domieszki piachu - czego w sumie nie można zawsze wykluczyć to można spokojnie założyć, że do zniszczenia lufy kaszą nie starczy ci życia
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JohnWayne »

Darlon pisze:...na chłopski rozum - to trochę jak ze skalą Mohsa. rysowanie czystą kaszą stalowej lufy wydaje się być mało prawdopodobne.
Właśnie dlatego za pierwszym razem to zignorowałem. Za drugim pomyślałem ale też olałem bo to tylko przecież kasza jest. No ale jak dziś poszukałem na forum i znalazłem że kasza jest "be" no to w końcu zapytałem. :583:
Więc albo coś w tym jest albo to znowu jest jakaś "miejska legenda"/plotka która żyje własnym życiem.

P.S. Mam dwa identyczne Remiki, w jednym będę używał kaszy a w drugim filcu i za 30 lat powiem w którym bardziej się lufa zużyła. :wink:
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
Awatar użytkownika
JoTiX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 07 lutego 2011, 22:17
Tematy: 3
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JoTiX »

Nigdy nie słyszałem opinii że kaszka jest zła. Wręcz przeciwnie, zwykle byla zachwalana. Stosowałem ją sam i nie zaobserwowałem żadnych negatywnych skutków. Zresztą strzelanie, generalnie źle wpływa na stan lufy, więc miękka kaszka manna raczej nie wiele tu zmieni. Chyba że, by była z piaskiem, ale to mało prawdopodobne bo produkt jest czesto podawany dzieciom.
JoTiX
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: kewalsPL »

03fxt pisze:a nie jest tak, że po to jest ta komora taka żeby tyle sypać ?
Do tarczy mi pasuje 13,5gr, czasem sypię nawet 30gr ale nie daje mi to takiej celności(mam lufę 280mm to proch się spali). Ile wejdzie do tego kanału (komory) mniej mnie obchodzi a nadmiar też musi być na dociśnięcie. Tak mam znacznie celniej i nie zmieniam tego.
Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2019, 14:28 przez kewalsPL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5758
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: sas88 »

Odpowiedzi co zrobić aby kasza nie niszczyła lufy, udzielono na tym forum wiele lat temu.
Mianowicie, należy ją ugotować i, następnie, powycinać wycinakiem krążki o odpowiednim kalibrze.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Marek- »

Musi być na gęsto, można tez dodać wanilii dla lepszego zapachu na strzelnicy.
03fxt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 30 czerwca 2016, 14:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: 03fxt »

Ja myślałem raczej o wiśni w syropie, bez pestki bo byłaby klasyfikacja jako naboju z pociskiem ppanc.
Awatar użytkownika
Semen.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 22 stycznia 2010, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Biłgoraj
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Semen. »

[quote="Marek-"]Musi być na gęsto, można tez dodać wanilii dla lepszego zapachu na strzelnicy.[/quote]

Ale tylko latem. W okresie zimowym powinna być trochę rzadsza.
A z dodatkami to już różnie, ja wolę szczyptę cynamonu.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Marek- »

Widziałem jak wróble później zbierały tą kaszkę na strzelnicy, nie wiem czy po cynamonu zgaga nie będzie je męczyć.
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: slaw2 »

No i się odezwali.
Swego czasu też słyszałem opinię że kasza Kus Kus podobno niszczy lufę . Była to opinia wypowiedziana przez człowieka który ma wiedzę bronioznawczą . On zasłyszał ją albo od Czechów albo od Francuzów ..... już nie pamiętam . Nie wiem jak w "refolferze "ale w karabinie kasza potrafi zniwelować błędy doboru i naważki i kalibracji pocisku . Po prostu uszczelnia i ciśnienie nie uchodzi bokiem . Stosowanie kaszy pozwala też uniknąć dużych naważek , aby wypełnić komorę prochowa.
Kiepscy strzelcy używają czasem kaszy w karabinach z kilku różnych powodów . Najlepsi raczej jej nie stosują .... przynajmniej nie widziałem . Podobno do "refolferów" najlepsza kasza to semolina . W karabinie stosuję kaszę Kus Kus bo nie pyli tak . Sypię jej w ilości dokładnie takiej jak dawkę prochu .
Awatar użytkownika
Semen.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 22 stycznia 2010, 19:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Biłgoraj
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Semen. »

[quote="slaw2"]
Kiepscy strzelcy używają czasem kaszy w karabinach z kilku różnych powodów . [/quote]

I się mi oberwało :shame: . A miałe się nie odzywać :090: .
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: slaw2 »

I się mi oberwało :shame: . A miałe się nie odzywać :090:
:-/

No nie wiedziałem że używasz kaszy - bo bym tak nie napisał ;laughing: . Myślałem raczej o sobie i moim młodym ..... pisząc o kiepskich strzelcach. Wydaje mi się że chyba nigdy nie widziałem aby ktoś zdobył medal i sypał kaszę - może jestem w błędzie, albo mało widziałem. Cóż człowiek się długo uczy a i tak głupi zejdzie z tego świata.
Do czego tą kaszę sypiesz i w jakim celu - bo chyba nie do Bristlen-a z którego osiągasz tak za***iste wyniki .
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2019, 08:49 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”