jak to jest z używaniem kaszki manny?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
skorupa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 195
Rejestracja: 10 lutego 2005, 09:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: skorupa »

Pytanie jak w temacie. Stosować ją w rewolwerze czy nie? Ten kolo, który ostatnio wydał podręcznik "Strzelanie z broni odprzodowej" stanowczo odradza, natomiast czytam na forum, że towarzystwo jak najbardziej jej używa. Pytam, bo mam colta yank navy .44 od czterech tygodni i jestem na etapie uczenia się obsługi i strzelania. Nie kryję, że powoduje mną głównie poznańska chytrość :oops:
pozdrawiam
:piwo:
Łucznik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 728
Rejestracja: 20 listopada 2003, 15:13
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Łucznik »

Chyba żartujesz? Torba kaszy kosztuje 1,55 złotego i wystarcza na rok strzelania.
Na marginesie: używałem ostatnio kaszkę kukurydzianą na przybitkę i olej rzepakowy do flejtuchów. Fantastyczne doznania węchowe po strzale. Z celnością gorzej.
Awatar użytkownika
skorupa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 195
Rejestracja: 10 lutego 2005, 09:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: skorupa »

Poznańska chytrość w relacji do dylematu kaszka (jak rzekłeś mój miły 1,55 za paczkę), czy też komplet przybitek filcowych (tu miałem wybór w sklepie: polskie za 16zł/paczka lub bodajże niemieckie za owych złotych 50...).
:piwo:
Awatar użytkownika
maab
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 881
Rejestracja: 24 lutego 2003, 23:52
Tematy: 13
Lokalizacja: VI krąg piekieł
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: maab »

Nie bedę dyskutował, czy kaszka jest dobra, czy zła. Z praktyki wynika, że się sprawdza zarówno manna, jak i bardzo drobna kukurydziana. Ma wielką zaletę - można do komory nasypać założoną objętość prochu i uzupełnić kaszką, tak aby pocisk po wtłoczeniu do komory sięgał prawie jej brzegu. Najprawdopodobniej można dobrać odpowiednią przybitke aby to samo osiągnąć, ale kaszka zapewnia prostotę, elastyczność i wygodę w trakcie ładowania. Najważniejsze, że efekt jest zadowalający.

maab
Proszę nie strzelać do pianisty. Robi co może. (Oscar Wilde)
Awatar użytkownika
Simon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 28 listopada 2004, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Świecie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Simon »

Witam!


Pewien gość wypowiadał się kiedys na ten temat i twierdził że kasza manna jest zbyt twarda i rysuje (zdziera?) oksyde wew. lufy. Osobiscie nie zauwazylem niczego takiego ale strzelam z kaszy dopiero od niedawna. Wczesniej uzywalem przybitki ale kasza pozwala jak juz koledzy powiedzieli lepiej ubic ladunek w komorze.

Pozdrawiam
andre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 19 października 2004, 15:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: andre »

To ze lepiej sie dobiera ilosc kaszy niz wklada 2 filce to jest oczywiste ale kasza ma jeszcze inna zalete -czysci lufe z nagaru co jest bardzo wazne przy oddaniu wielu strzalow nie musimy w trakcie strzelania czyscic lufy, bo wszyscy wiemy ze za duzo nagaru moze spowodowac rozerwanie lufy. najlepiej jest too widoczne przy strzelaniu ze sztucerka odprzodowego jak na pociski trzeba nacinac gwint i ilosc nagaru sie przyczynia do wiekszej pracochlonnosci w ladowaniu sztucera
Dragoon Whitneyville
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

NA calym swiecie strzelaja z kaszy. Czasem kus-kus - na zachodzie stosowali "grubo zmielona mage" . Na przyklad do nabojow w Sharpsie. Jest to zgodne z historia i jest stosowane do dzis. We Francji uzywaj kus-kus :-).

MarekP
andre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 19 października 2004, 15:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: andre »

najpierw byla maczka kukurydziana to oczywiscie tyczy sie stanow a u nas nie bylo kukurydzy (przynajmniej nie byla taka powszechna) to stosowano kasze manne. filc powstal po tej przebitce i jest lepszy przynajmniej jak strzelamy ze srutu z dworurki bo kasza sie nie nadaje do tego (to jest jedna zaleta ktorej nie podwaze). Pozatym kasza jest to tanszy material
Dragoon Whitneyville
Awatar użytkownika
Dazbi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 516
Rejestracja: 27 października 2003, 21:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Dazbi »

Ja używam kus-kus - jest grubszy od kaszy i bez pyłu.
Jako potrawa też smaczniejszy ;)
Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JohnWayne »

To teraz będzie że starocia odgrzebałem. :-D

Przy okazji odświeżenia tego wątku:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=54 ... 5#p1898154

Przeszukałem forum i trafiłem na ten wątek.
Minęło już trochę czasu od ostatniego wpisu więc pytanie czy są jakieś nowe przemyślenia w tej kwestii :?: :?: :?:

Pytam bo ostatnio również trafiłem na opinię że kasza manna jest "be" :651: i nie należy jej stosować. A że była to opinia znawcy dużo większego niż ja, to też utrwaliło mi się to w pamięci. :!:
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: Darlon »

zarejestrowałeś się tu miesiąc temu - poczytaj najpierw albo pogadaj z ludźmi na strzelnicy. nie wiem jak długo strzelasz ale pogadaj z tymi co mają wyniki albo chociaż strzelają kilka lat. sam postrzelaj, popróbuj i wtedy pytaj jeśli nie będziesz potrafił zrozumieć wyników. to kolejny temat typu wyższość nierdzewki nad oksydowaną klasyką
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
JohnWayne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 09 listopada 2019, 08:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: JohnWayne »

Darlon pisze:zarejestrowałeś się tu miesiąc temu - poczytaj najpierw...
Co ma do tego data rejestracji? I jakbyś nie zauważył to post jest właśnie efektem czytania.
Darlon pisze:...albo pogadaj z ludźmi na strzelnicy.
No i znowu jakbyś czytał uważnie to byś zauważył że pytanie jest po części wynikiem takiej rozmowy.
Darlon pisze:...nie wiem jak długo strzelasz...
No właśnie wielu rzeczy nie wiesz i pewnie dlatego próbujesz traktować innych "z góry". A widać nawet nie zadałeś sobie trudu aby dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać mój post.
Jeżeli nie masz nic rzeczowego do powiedzenia to po prostu pozostań w milczeniu.
Przez właśnie takie osoby i tego typu posty potem na forum znaleźć jest trudno cokolwiek. Bo zamiast rzeczowej odpowiedzi jest kilkanaście postów które kompletnie nic nie wnoszą.
Pozdrawienia z Rio Bravo :wink:
"Tylko ludzie mali i słabi używają w dyskusji argumentu siły zamiast siły argumentów."
03fxt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 30 czerwca 2016, 14:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: 03fxt »

zalety filcu: nie rozsypuje się, zatyka wlot uniemożliwiając wysypanie pędnika, nie miesza się z pędnikiem w trakcie ładowania, sam się porcjuje i potrafi się przylepić do tarczy jak jest bogato smaru :)
wady: cena, lubi się skończyć, w wersji nasączonej z czasem nasącza pędnik, lubi być nie w tej grubości co potrzeba itp
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: kewalsPL »

Dodatkowo zależy od sprzętu, w korku pistoletu mam kanał o średnicy 7mm i 25mm długości. Filcu tam nie wepchnę a około 30gr prochu bym musiał sypać by go wypełnić, dla mnie to za duża dawka a kasza go uzupełni.
03fxt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 276
Rejestracja: 30 czerwca 2016, 14:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jak to jest z używaniem kaszki manny?

Post autor: 03fxt »

a nie jest tak, że po to jest ta komora taka żeby tyle sypać ?
"kanał o średnicy 7mm i 25mm długości" wyszło mi ok 1cm3 tj. ~15grain
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń - CP”