Zoraki HP-01 4,5mm

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kiku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 maja 2012, 01:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zoraki HP-01 4,5mm

Post autor: Kiku »

Witam.

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o strzelanie, choć w okresie 2007 - 2012 przez moje raczki przewinęło się wiele wiatrówek długich i krótkich. Zwłaszcza w 2012 miałem ogromną przyjemność postrzelać z wielu klameczek napędzanych kapsułami CO2 12g w ramach testowania i dobrania dla siebie wiatróweczki, którą bym chciał sobie zakupić jako kolejną - niestety CO2 i śrut BB to zabawa czysto "puszkowa" nic więcej.

OK a teraz od początku. Dosyć dawno temu (pod koniec 2010) zakupiłem sobie Zoraki HP-01 4,5mm. Wiatróweczka praktycznie przeleżała cały rok 2011 bo nie było motywacji by strzelać do tarcz a przede wszystkim brak było dogodnego miejsca do strzelania - może wystrzelałem 1000śrutów. W 2012 (coś koło marca) otworzyłem walizkę z wiatrówką i postanowiłem wziąć się za strzelanie do tarcz.

Przez lufę przeleciało 6paczek śrutu UMAREX szpic-molet Cobra 500szt. i muszę stwierdzić, że z odległości 7-8m trafiałem w tarczki bez kłopotu ale ciężko było mi utrzymać skupienie w czarnym. Strzelałem oburącz, stojąc bez żadnych podpórek i otwartych przyrządów celowniczych na jednym pominięciu. Z jednej strony byłem zadowolony a z drugiej byłem świadom ogromu pracy który będzie trzeba włożyć by poprawić swoje umiejętności i właśnie dlatego tyle czasu byłem zniechęcony do strzelania tarczowego.

W między czasie przez lufę przewinęło się parę paczek śrutu typowo nastawionego na destrukcję - Umarex HAMMER-SHERIDAN. Puszki po ananasie/brzoskwiniach/mandarynkach dziurawiło się bardzo i to bardzo przyjemnie. Strzelanie do puszek było ok ale na krótkie okresy czasu i to w gronie znajomych, samemu było nudno.

Od początku maja zmieniłem śrut na JSB. Kurde naprawdę lata o niebo lepiej od tego Umarexowego. Dnia dzisiejszego na tyle dobrze poszło mi strzelanie, że jestem gotów podzielić się moimi tarczkami z resztą forum. Strzelałem do tarcz 14x14cm oburącz, stojąc bez żadnych podpórek i otwartych przyrządów celowniczych na jednym pominięciu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdaję sobie sprawę, że gdybym strzelał z podpórki i siedział wyniki były by o wiele lepsze ale te z dnia dzisiejszego tak i tak bardzo mnie satysfakcjonują (zwłaszcza pierwsza tarczka). Poza tym wolę wyćwiczyć strzelanie z właśnie takiej pozycji (stojąc + oburącz + otwarte) bo w terenie rzadko kiedy można znaleźć dogodne miejsce by oprzeć dłoń czy wygodnie się usadowić.

W swoim arsenale posiadam wiele modeli JSB 4,52 - lekki, normalny, ciężki i super ciężki. Myślę, ze każdy się przyda. Najcięższym bardzo przyjemnie jest postrzelać na x2/x3 pompkach do puszek - poczucie destrukcji i widok podziurawionych puszek jest naprawdę bezcenny. Wszystko to potrafi odstresować i w mig wprowadzić uśmiech na twarz.

Polecam wszystkim pistolet Zoraki HP-01. Cenię go za precyzję, jakość wykonania oraz przede wszystkim za mega mega frajdę którą daje podczas strzelania. Wystarczy o niego należycie dbać a jestem pewien, że będzie służył latami. Przecieraki filcowe co 250 strzałów, brak strzelania na sucho, olej silikonowy w odpowiednie miejsca. Fakt widać ślady użytkowania, ale to chyba normalne gdy się strzela a nie patrzy na eksponat.

Zdarte malowanie mocowania lufy przy porcie ładowania śrutu.
Obrazek

Dodatkowo powiem, że mam porównanie do innych wiatrówek krótkich (na CO2) Beretta Elite II, Beretta 92 FS, Umarex SA177, Umarex CP Sport, Desert Eagle Magnum, Colt 1911, Walther CP99, Walther CP88. Jednym wartym uwagi pistoletem z tych wszystkich jest według mnie Walther CP88. Jako jedyny po małym tuningu (dłuższa lufa gwintowana + kompensator) nadawał się do strzelania tarczowego z jako takim skutkiem. Strzelałem ze wszystkich tych pistoletów, z każdego wywaliłem ponad 1k śrutu BB/500szt śrutu Diabolo. Strzelałem nimi od marca do końca maja 2012 i ostatecznie stwierdzam, ze pistolety na CO2 to czysta "puszkowa" rekreacja nie mająca nic wspólnego ze strzelaniem do tarczy.

Jeśli kupować wiatrówkę krótką z zamiarem popykania do tarczy to Zoraki HP-01 jest jak najbardziej odpowiedni. W tej chwili zastanawiam się nad przejściem o klasę wyżej na krótkie PCP czyli Twinmasterka. Na razie czekam i pykam z Zorakiego aż w końcu cała oferta ROHM będzie w ofercie sklepu z siedzibą w Częstochowie.

Zadowolony użytkownik Zorakiego,
Michał.
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2013, 02:02 przez Kiku, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kris1980_147
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 13 marca 2010, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kris1980_147 »

A z ilu metrów te tarczki dziurawione ?

Też mam od niedawna Zorakiego w wersji Ultra 4,5
Strzela się sympatycznie, jedne czego muszę się przyczepić to spust. Nie da się ustawić drugiego stopnia, tak aby był wyczuwalny i strzał praktycznie za każdym razem zaskakuje.
Szkoda że nie mogę go wyregulować tak aby działał jak w HW45

Do tej pory wystrzeliłem może z 500-700 szt różnego rodzaju śrutu i jest dobrze.
Jak znajdę chwilę to wrzucę tarczki z moich testów.
Slavia 631 + Leapers 3-9x32 AO
HW40, HW45, Zoraki HP-01 Ultra
AdamWawa11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 21 maja 2011, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AdamWawa11 »

Kolego, zacznij trenować strzelanie z jednej ręki na odległość 6m, zobaczysz jaka to frajda, ja na Zielonym strzelałem teraz ligę Ppn6 właśnie z Zorakiego, strzelcem raczej słabym jestem, ale po te 80- 85 punktów na kolejkę strzelałem. Tarcze do obejżenia na Zielonym. Na Bemowie w tą niedziele z Hiszpanem strzelaliśmy na 50m przy jednej pompce :) śrut dolatywał, ale poprawkę w pionie dużą trzeba było brać :)
Awatar użytkownika
Kiku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 maja 2012, 01:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiku »

kris1980_147 pisze:A z ilu metrów te tarczki dziurawione ?
Tarczki dziurawione jak zawsze w moim przypadku z 7-8m. Co do spustu ja tam nie narzekam da się go ustawić w tylu płaszczyznach dodatkowo da się regulować jego moc oraz drogę więc jest super.
AdamWawa11 pisze:Kolego, zacznij trenować strzelanie z jednej ręki na odległość 6m, zobaczysz jaka to frajda, ja na Zielonym strzelałem teraz ligę Ppn6 właśnie z Zorakiego, strzelcem raczej słabym jestem, ale po te 80- 85 punktów na kolejkę strzelałem. Tarcze do obejżenia na Zielonym. Na Bemowie w tą niedziele z Hiszpanem strzelaliśmy na 50m przy jednej pompce :) śrut dolatywał, ale poprawkę w pionie dużą trzeba było brać :)
Kurczę nie powiem z chęcią wziął bym udział w jakichś zawodach ale po pierwsze wiecznie nie mam czasu, po drugie nie jestem "mobilny" (brak prawka), a po trzecie i chyba najważniejsze uważam, że moje wyniki są słabe więc puki co nie warto pchać się między doświadczonych strzelców. Najprawdopodobniej mój Zoraki połknie jeszcze troszkę śrutu zanim go odsprzedam i zaopatrzę się w Twinka. Wtedy zacznę myśleć o jakichś zawodach.
Zoraki HP-01 Ultra 4,5mm + Weihrauch 2x20
AdamWawa11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 21 maja 2011, 15:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: AdamWawa11 »

Kiku- poszło PW
Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1056
Rejestracja: 05 listopada 2004, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scaRpel »

kris1980_147 pisze: Szkoda że nie mogę go wyregulować tak aby działał jak w HW45
można tak wyregulować,
zmiana sprężyny na miększą albo nagięcie oryginalnej i punkt oporu jest wyraźnie odczuwalny.
co tam Panie w wielkim świecie?
Awatar użytkownika
kris1980_147
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 13 marca 2010, 16:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kris1980_147 »

scaRpel pisze:
kris1980_147 pisze: Szkoda że nie mogę go wyregulować tak aby działał jak w HW45
można tak wyregulować,
zmiana sprężyny na miększą albo nagięcie oryginalnej i punkt oporu jest wyraźnie odczuwalny.
A możesz mi napisać, ewentualnie podrzucić linka gdzie by było napisane jak to zrobić krok po kroku ?
Z drugiej strony to nie chciałbym niczego popsuć, zwłaszcza że mam na niego jeszcze ponad 20 m-cy gwarancji.
Slavia 631 + Leapers 3-9x32 AO
HW40, HW45, Zoraki HP-01 Ultra
Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1056
Rejestracja: 05 listopada 2004, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scaRpel »

kris1980_147 pisze: A możesz mi napisać, ewentualnie podrzucić linka gdzie by było napisane jak to zrobić krok po kroku ?
odkręcić rączkę/okładzinę od prawej strony, zdejmuj powoli bo sprężyna niemile walnie.
Wyjmij ją i odegnij wyłącznie na obwodzie koła. Nie przyginaj końcówek bo drut jest kruchy i pęka.
Albo zrób taką samą ze szprychy rowerowej w rozmiarówce "dwójki".
linków brak, robiłem kilkakrotnie ponad rok temu, jeszcze się tym doświadczeniem nie dzieliłem.
co tam Panie w wielkim świecie?
Awatar użytkownika
Kiku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 maja 2012, 01:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiku »

Czas wkleić następną tarczkę.

Wybrałem najlepszą spośród dziesięciu dziś dziurkowanych.

Strzelałem opisywanym Zorakiem - pozycja stojąca, oburącz, z otwartych, bez podpierania, jedno pompowanie, dystans 7m, śrut JSB Exact 4,52 Heavy, 5 strzałów. Te same tarczki w tym samym sklepie tylko nowa dostawa, a są wykonane z papieru o wiele gorszej jakości - gramatura papieru jest niższa.

Obrazek

Aj aj aj ten pistolet jest miodny w każdym calu.

Daje strzelcowi masę frajdy, zwłaszcza gdy widzi się poprawę w strzelaniu w stosunku do początków. Jestem pewien, że ta maszynka obnaża wszystkie błędy strzelca. Jeśli nie trafiłeś tam gdzie celowałeś to właśnie Twoja wina.
Zoraki HP-01 Ultra 4,5mm + Weihrauch 2x20
Awatar użytkownika
Kiku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 maja 2012, 01:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kiku »

Po przerwie nadszedł czas by powrócić do mojego Zoraka i coś postrzelać na powitanie jesieni.

Strzelałem wczoraj jak i dzisiaj.
Wczoraj totalna rekreacja ze znajomymi więc nawet nie starałem się o jakieś wyniki, dziś korzystając z kolejnego słonecznego dnia udałem się na swoje stanowisko strzeleckie by podziurawić troszku tarcz i wkleić coś na forum.

Jak zwykle strzelałem na dystansie 7m, x10 strzałów na tarczę, z otwartych, trzymałem wiatrówkę oburącz, bez podpórek, stojąc, kulochwyt mniej więcej na wysokości linii wzroku, śrut H&N Logo Sport tak jak leciał prosto z paczki.

Obrazek

Obrazek
Zoraki HP-01 Ultra 4,5mm + Weihrauch 2x20
polus111
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 września 2014, 12:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: polus111 »

Cześć Wam,
jestem tu nowy i postanowiłem się zarejestrować, gdyż mam dylemat którą wersję Zorakiego kupić, zwykłą czy ultra?
Ogólnie wolałbym Ultra, bo wyczytałem już chyba wszytko na ten temat i podobno ta wersja jest solidniejsza, ma bardziej trwałe elementy i lepiej dopracowana. Nie podoba mi się tylko ta przedłużona lufa i jego długość tym spowodowana. Czy różnica w celności i trwałości między obiema wersjami jest pomijalna, mała, duża czy ogromna (bo w mocy na pewno zauważalna)? Jeżeli różnice są pomijalne lub małe to wybrałbym wersję bez przedłużanej lufy...
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sp5it »

Wersja light i ultra to takie same wiatrówki - różnica tylko w lufie.
Ja wybrałem Ultra 4.5
M
Obrazek
Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1056
Rejestracja: 05 listopada 2004, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: scaRpel »

polus111 pisze: Czy różnica w celności i trwałości między obiema wersjami
do celności dłuższa lufa lepsza- ale co za różnica czy trafisz puszkę centymetr w lewo z 15/18 metrów.
Trwałość, to ten sam pistolet tylko może mieć inny kolor mechanizmów.
co tam Panie w wielkim świecie?
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: MFor »

sp5it pisze:Wersja light i ultra to takie same wiatrówki - różnica tylko w lufie. ...
Właśnie, tym samym zadziwia mnie poniższe stwierdzenie...
polus111 pisze:... wolałbym Ultra, bo wyczytałem już chyba wszytko na ten temat i podobno ta wersja jest solidniejsza (...) Nie podoba mi się tylko ta przedłużona lufa ...
:wink:

Ja bym kupił bez ultra (krótsza jest zgrabniejsza), naturalnie przy tej energii tylko i wyłącznie 4,5mm.
polus111
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 września 2014, 12:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: polus111 »

Chciałem po prostu dowiedzieć się, czy różnica faktycznie jest tylko w lufie. W takim razie bez namysłu decyduję się na zwykłą, tym bardziej że ultra nie występuje w wersji dla mańkutów :). I oczywiście 4,5mm. Dzięki wielkie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”