Smarowanie śrutu i jego efekty.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Zagorek »

Temat wielokrotnie poruszany więc i ja coś dodam.
http://lubelskieforumstrzeleckie.pl/vie ... f=53&t=173
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Zagorek »

Nie każdemu otwiera zdjęcia więc krótki opis. Wyraźna poprawa skupienia. 10 strzałów w opisanych warunkach mieści się w 8 na 10 mm a bez smarowania 10 na 15 mm. Ponadto na 27 m podniesienie punktu celowania o 5 mm a na 41 m o 15 mm. Nie mam chrono ale świadczy to o zwiększonej prędkości.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
Tomek_tom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 25 lipca 2013, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Tomek_tom »

U mnie smarowanie śrutu podnosi prędkość o 10 m/s - sprawdzone na wltherze i styerze. Smarowanie śrutu wyeliminowało u mnie "dziwne odskoki" ( śrut tylko smarowany ( 3 psyki na puszkę i mieszanie puszka jak w betoniarce) bez ważenia i innych czarów). :502:
Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2016, 21:01 przez Tomek_tom, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek1957
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 13 listopada 2009, 15:25
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: zbyszek1957 »

Strzelam rekreacyjnie, więc i smaruję rekreacyjnie :
ok. 10 kropel na pół puszki i betoniarkuje puszką .

Nie wiem jak skupienie, ale bardzo poprawia mi się samopoczucie,
a o to głównie ( mi ) chodzi. :-D
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1556
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 71
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Rlyeh »

Kiedyś też się tak bawiłem, zapodaję zatem z archiwum polskiego jazzu:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1385
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1497

8 lat temu, jak ten czas leci...
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Tommy54 »

Jako resume jednego z artykułów z linku powyżej, czytamy : .... to głupota, głupota, głupota !
I to PRAWDA - ołów (z klasowych śrutów) najlepiej smaruje lufę !
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Tommy54 »

A można się o tym po latach strzelania autopsyjnie przekonać.
Ostatnio zmieniony 17 grudnia 2016, 22:50 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Engeneer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 959
Rejestracja: 11 marca 2004, 13:45
Tematy: 33
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Engeneer »

A jakich specyfików koledzy używacie?
Druga kwestia to czy odtluszczacie w jakiś sposób śrut prosto z pudełka przed ponownym smarowaniem?
Pozdrawiam Tomek
Ślaski Klub Strzelecki "HUNTER" LOK
LG 300 Dominator + Leupold Competition
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Janosik2007 »

Zagorek pisze:(...) Wyraźna poprawa skupienia. 10 strzałów w opisanych warunkach mieści się w 8 na 10 mm a bez smarowania 10 na 15 mm.
Trochę za mało, a właściwie dużo za mało tych strzałów, żeby wyciągać tak radykalny wniosek :idea:
Zagorek pisze:Ponadto na 27 m podniesienie punktu celowania o 5 mm a na 41 m o 15 mm. Nie mam chrono ale świadczy to o zwiększonej prędkości.
Skoro podniosłeś punkt celowania, to świadczy raczej o spadku prędkości...
Awatar użytkownika
Engeneer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 959
Rejestracja: 11 marca 2004, 13:45
Tematy: 33
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Engeneer »

Janosik2007 pisze: Skoro podniosłeś punkt celowania, to świadczy raczej o spadku prędkości...
Myślę że koledze chodziło raczej podwyższenie średniego punktu trafienia względem punktu celowania.
Ślaski Klub Strzelecki "HUNTER" LOK
LG 300 Dominator + Leupold Competition
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Zagorek »

Janosik2007 - do dzisiaj wystrzeliłem paczkę śruto podzieloną na 2 części (smarowany i nie). Wystrzelałem również po około 100 szt w innym nad kalibrze (4,52). Po każdym strzelaniu oddawałem 3 strzały przecierakiem filcowym i kilkoma śrutami bez celowania w tarczę aby się nie sugerować dopóki lufa się nie "przyzwyczai". Zrobiłem ten test ze zwykłej ciekawości a nie aby komuś coś udowadniać lub namawiać. Potwierdzam wcześniejsze spostrzeżenia i aby była jasność nie jestem nadal przekonany ale wyniki są bardzo powtarzalne na korzyść smarowanych. Opisuję jaki jest efekt na konkretnym śrucie i konkretnym karabinku (moim nie ogólnie AA). Testy prowadziłem na dystansie 8 - 50 m. Porównywałem zawsze w tych samych warunkach, podczas mrozu (czy ma wpływ stygnięcie smaru), w deszczu i podczas dodatniej temperatury. Niestety nie mam możliwości w upale :) Mam także crosmana pointeda, który lata bardzo ładnie do 30 m i zamierzam sprawdzić na nim i na dalszym dystansie. Oczywiście chodzi o podwyższenie średniego punktu trafienia względem punktu celowania
W następnej kolejności mam zamiar spróbować w kal. 5,5 mm exacta i crosmana premiera wiatrówką Walther Rotex R8 w limicie na dystansie 20 - 50 m.
Tommy54 nie zamierzam nikogo przekonywać a zwłaszcza takich jak Ty co to misiają. Nie czyszczę lufy bo szkoda mi zdejmować film ołowiany i wiem, że po czyszczeniu miałem zdecydowanie pogorszenie do kolejnego naołowienia lufy ale ja porównuję wyniki a Ty tylko negujesz dla samego negowania. Co do marki specyfiku jak pisałem używam taniego w stosunku do najbardziej znanego ale nazwy nie podaję aby nie być posądzonym o jakąkolwiek pseudo reklamę. Potwierdzam poprawę skupienia i wypłaszczenia toru lotu na zadanym dystansie. W najbliższym czasie będę miał dostęp do chrono i na pewno również sprawdzę na wymiernej ilości strzałów.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Janosik2007 »

Kol. Zagorek, ja nie twierdzę, że wnioski które wyciagnąłeś są błędne... Jednak z informacji, które przekazałeś w pierwszym poście, wynikało że wyciągnąłeś je na podstawie 18 strzałów... Dobrze, że powyżej podałeś uzupełniające info. Teraz to zupełnie inaczej wygląda i faktycznie nad wynikami można było popracowac no i wyciągnąć jakieś sensowne wnioski :idea:
Co do "punktu celowania" to ja się domyślam, że to pomyłka, może jednak wyedytować, bo w tej chwili jest bez sensu..
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Tommy54 »

Zagorek pisze:...
Tommy54 nie zamierzam nikogo przekonywać a zwłaszcza takich jak Ty co to misiają. Nie czyszczę lufy bo szkoda mi zdejmować film ołowiany i wiem, że po czyszczeniu miałem zdecydowanie pogorszenie do kolejnego naołowienia lufy ale ja porównuję wyniki a Ty tylko negujesz dla samego negowania. Co do marki specyfiku jak pisałem używam taniego w stosunku do najbardziej znanego ale nazwy nie podaję aby nie być posądzonym o jakąkolwiek pseudo reklamę. Potwierdzam poprawę skupienia i wypłaszczenia toru lotu na zadanym dystansie. W najbliższym czasie będę miał dostęp do chrono i na pewno również sprawdzę na wymiernej ilości strzałów.
Nie dla samego negowania, tylko kilka lat temu dowiedziałem się od chyba najbardziej znanego i cenionego na tym Forum tuningowca i strzelca - aby ...do kosza wszystkie Pellet Lube i tym podobne. Też dawniej "smarowałem".
I zastosowałem się i z wiatrówki z pudełka BEZ SMAROWANIA robię na 25m dziurkę fi-7mm. Moder Spiner był świadkiem - strzelaliśmy razem.
Co do czyszczenia lufy - zgoda. Co ok. 5.000 strzałów -żyłka + "becik" bawełniany.
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: kryspin 110 »

Smarowanie pomaga jak mamy śrut który lata słabo w danej lufie wtedy warto umyć i posmarować i wyniki faktycznie są lepsze.
Jak mamy śrut dobrany do lufy wtedy smarowanie już nie koniecznie poprawia a wręcz może pogorszyć wyniki tak było w moim przypadku.
O czyszczenie luf nie ma się co klucic bo to zależy od producenta. I tak jedna ma skupienie jak jest czysta a inna jak ma film ołowiany.
Zresztą obydwa tematy nie raz wałkowanie i powtarzane na tym forum.
Janosik2007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 580
Rejestracja: 24 lutego 2007, 12:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie śrutu i jego efekty.

Post autor: Janosik2007 »

Tommy54 pisze:(...) z pudełka BEZ SMAROWANIA robię na 25m dziurkę fi-7mm.(...)
Czyli c-t-c 2,5 mm :shock: A jak często jesteś w stanie powtórzyć taki wynik? No i ile to było strzalów?
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2016, 14:37 przez Janosik2007, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”