Baikal IZH-61 - czyli podrasowana ukrainka

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

joszi
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 24 lipca 2007, 08:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Baikal IZH-61 - czyli podrasowana ukrainka

Post autor: joszi »

Witam wszystkich forumowiczów,

Będzie to mój pierwszy większy post na tym forum a w nim chciał bym wam przestawić jedną z moich obecnie trzech wiatrówek. Warto może w tym miejscu wspomnieć o tym że żadna z wiatrówek które dotychczas posiadałem lub posiadam nie była z drewna, wszystkie były za to czarne i ze znaczącą ilością plastiku. Jak się nie trudno domyśleć gustuje w wiatrówkach o militarnym wyglądzie i wiatrówka, którą chciał bym wam tutaj przedstawić nie jest wyjątkiem.

Obrazek

Baikal jest moją drugą wiatrówką i zaciekawiło mnie w niej jej futurystyczny wygląd, fakt że jest pięciostrzałowa (plastikowy magazynek kosztujący fortunę;), jest lekka wiatrówką, ma boczny naciąg i nie jest droga w nabyciu.

Na Baikalu widnieje napis „MADE IN RUSSIA”, chociaż wyczytałem gdzieś że wiatrówki te mają swoje pochodzenie w Ukrainie (stąd tytuł tematu). Moją zakupiłem używaną na Allegro z lunetą Point Precision 4x32 (krzyżem dupleks). Obecnie siedzi na niej Leapers 3-9x32 AO którą zakupiłem wraz z inną wiatrówką.

Przed zakupem trochę się poinformowałem na jej temat. Wyczytałem między innymi że jest ona dosyć krótką „strzelbą”. Faktycznie żaden z niej olbrzym bo w najkrótszym stanie (kolba jest regulowana) mierzy zaledwie 77 cm. Miało to być problemem zwłaszcza dla wysokich osób. Tak się skłąda że nie należe do najniższych (mierze 1,95m). Mimo to zdecydowałem się na zakup właśnie tej wiatrówki mając taką okazję.

Obrazek

Zakupiłem wiatrówkę w stanie oryginalnym, czyli bez żadnych przeróbek. Pozostała w tym stanie przez dłuzszy czas w któtym miałem z nią przednia zabawę. Fakt że jest bardzo lekka wiatrką, łatwo się ją naciąga i 2 magazynki pieciostrzałowe robią z niej świetna zabawkę. Pożera mnóstwo śrutu poniewasz użytkujac ją strzelec się nie męczy tak bardzo jak w przypadku wielu mocniejszych wiatrowek. W tym momencie doszlismy do ważnego elementu dotyczacego tego sprzetu, jego mocy. Moc nie jest przerazajaca, z originalą sprezyną wyciąga jakies 4J. Wystaracz to na strzelanie do 25m. Wbrew temu co czytalem na jej temat potrafi tłuc szklane butelki, przynajmniej mój egzemplarz.

Bardzo polubilem tą wiatrowke i postanowilem że warto by było cos w nią zainwestowac. Pierwsza czynnością było dorobienie drewnianiego przedłuzenia kolby, ponieważ okazalo się ze zwłaszcza dla wysokich osob jest ona jednak za krotka.

Nieszczęscie chciało że już podczas mojej pierwszej wyprawy z nią do lasu zgubiłem jeden z magazynków. Okazalo się wtedy ze ten maly kawałek czarnego plastiku z dziurkami w sobie jest niedość że trudno dostepny w Polsce, to tam gdzie już jest dostepny kosztuje ponad 60 zł. Jednego wieczoru przegladajac oferte sklepu internetowego w którym dostepny był ów magazynek zauważyłem że mają oni również tłumik Weihraucha i sprężynę Diany ktorę według jednego z zachodnich forów strzelecich da się zaadoptowac do Baikala. 200 zł mniej na koncie i tydzień poźniej otrzymałem paczkę z „tuning kitem” dla mojej małej.

Obrazek

W tym momencie należalo by przedstawić wam kolegę Dadi, którego wielu z was pewnie kojarzy. Kupiłem od niego swoją trzecią wiatrówke i widząc co ten człowiek z nią zrobił postanowiłem zapytać się go czy nie zechciał by się podjąc tuningu małej czarnej. Ku mojemu zadowolneniu Dadi się zgodził, chociasz tego się włąsnie po nim spodziewałem znając jego zamiłowanie do rozebierania wiatrówek i ulepszeniu w nich co się tylko da

Sam był by on (Dadi) o wiele lepjej w stanie opisać w tym miejscu co dokładnie w Baikalu zostało zrobione, postaram się jednak wszystko opisać najlepjej jak pamientam i potrafię. Tak wiec, przeróbka Baikala składała się z:

- dorobienia koronki
- dorobieniu porządnego przedłużenia kolby (zastępującego moją prowizorkę)
- obronienie końcowek sprężyny
- polerka tłoka
- dorobienie nowej prowadnicy lepjej dopasowaniej do spręzyny
- naprawa dzwigni naciagu (która ulegla uszkodzeniu podczas zimowych wypadów)
- wyczyszczenie, naoliwienie i nałozenie smarów

Cóż tu dużo pisać, tak jak się spodziewałem po tych zabiegach wiatrówka nie dość że była ponownie sprawna (mechanizm naciągania zepsuł się pewnego zimowego dnia) to jej osiągi i kultura pracy znacznie się poprawiły. Wiatrówka stała się „cieplejsza”, naciąganie sprężyny odbywa się „gładziej” i „milej”. Moc wzrosła z ~4 do ~6J. Dadi zna dokładne danę z chrono i mam nadzieje że dołączy kilka informacji od siebie w tym temacie.

Obrazek

Jeśli chodzi o celność to jest to parametr którego poprawa jest najbardziej uderzająca. Mimo że nie uważam siebie za dobrego strzelca to podziele się z wami tym co udało mi się z niej wystrzelać. Domowa strzelnica (mam przestronne mieszkanko ), odległość 15m, pozycja siedziąca przy stole. Śrut to Tomitex 4,5 płaski i JSB Exact 4,52 Diabolo.

Obrazek

Jestem świadom że w rękach dobrego strzelca Lelu (bo tak ją nazwałem;) pokazała by dopiero swój prawdziwy potenciał.

Obrazek

Kończąc chciał bym podziękować Dadi’iemu w tym miejscu za świetną robotę którą odwalił i za masę rad i bezcennej wiedzy z którą się dzieli. Wszystkich czytających przepraszam za styl pisania i błędy ortograficzne, jestem inszy (nietutejszy, tzn. teraz już tutejszy;) i nigdy się nie uczyłem pisać po naszemu;)

Obrazek

Pozdrawiam

DPeak
IZH-61 tuning & H70 custom
Gaworon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gaworon »

joszi fajnego masz tego baikala :) - zawsze mnie on kusił bo tani i ma ten magazynek. Zawsze to pięć strzałów bez ładowania ale śrut szybciej schodzi :D Zdaje mi się że miałem tą aukcję kiedyś na oku.. Zmartwiło mnie to że magazynek jest plastikowy - jakoś wcześniej widać nie wczytałem się w opisy (fakt 60zeta za kawałek i to plastiku to lekka przesada ale u nas to już tak jest - importer to Pan i władca rynku a szczególnie wyłączny..). Napisz ile dałeś za jego tuning?
Daystate MK4,AA ProSport,FalconPF25CSProfile Leapers3-9x32,HW97+BL 5-15x40,Slavia631+Nikko,H55,B4+pistole
joszi
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 24 lipca 2007, 08:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Elbląg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: joszi »

Hej,

magazynek, tłumik + sprężyna (Diania, niezałożona) = ~200zł
dwójnóg = nie pamiętam, coś koło 140 zł chyba
przeróbki = 100zł

efekt końcowy + frajda = nie do zapłacenia :)

Są rzeczy itd.. :b
IZH-61 tuning & H70 custom
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PJU »

Witam serdecznie.
Byłem kiedyś posiadaczem takiego Bajkała, ale poszedł do ludzi.
Uważam, że jest to całkiem przyjemny rekreacyjny karabinek, w szczególności dla dzieciaków.
Skupienie które pokazałeś na zdjęciach to prawdopodobnie maximum tego co mozna z tego karabinka osiągnąć - u mnie było podobnie, trzeba jadnak zaznaczyć, że w porównaniu choćby nawet do np. HW to jest ono beznadziejne.
Kiedyś wyczytałem, że najlepsze skupienie jaki mozna osiągnąć z tego karabinka to ok 20 mm na 10 m.
Swego czasu interesowały mnie przeróbki tego Bajkała w szczególności po tym jak zobaczyłem na rosyjskich forach jego wersję PCP :)

Mimo wszystko polecam ten karabinek jest godny uwagi i relatywnie bardzo tani.
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
tomek mauz(s)er
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 356
Rejestracja: 18 lutego 2006, 23:44
Tematy: 0
Lokalizacja: wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tomek mauz(s)er »

Grupa Strzelecka Dziki Zachód
Grupa Strzelecka Wrocław
Awatar użytkownika
benio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 470
Rejestracja: 19 czerwca 2006, 21:29
Tematy: 35
Lokalizacja: GÓRNY ŚLĄSK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Baikal IZ -61-czyli podrasowana

Post autor: benio »

Tez kupilem ten karabinek,bardzo go lubie. :)
Wczoraj dostalem srut Tomitex Sport i Crosman-ten tani za 14zl-robilem porownania.
Okazalo sie.ze Tomitex,jest lepszy/skupienie/,poprobuje jeszcze dzisiaj o ile pogoda pozwoli,bo wspomniany Crosman b.dobrze latal kiedy strzelalem z nim z TX-a,stad jestem zdziwiony nieco.ze w IZ-u tak kiepsko. :/
Moze wplyw ma fakt.ze w IZ-u,magazynek ,popychacz,wiec deformuje go.chociaz z drugiej strony miekki srut/kielich/.lepiej,przynajmniej teoret. winien sie dopasowac do lufy?
Skupienie,wiadomo nie takie jak w TX-ie,ale jak na te klase niezle.
Mysle,czy nie dac go jakos udoskonalic-jak widze/czytam/,ze jednak cos mozna go poprawic.
HW 30+Weaver RV 7 2,5-7X28 Dual
HW50+Hawke Vantage3-9x40 AO MD
Beeman P17
cruenzo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 10 maja 2008, 12:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Stolyca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: cruenzo »

przed chwilą dokonałem zakupu IŻyka 61 na allegrogo.... :-)))
teraz pytanko: jaki śrut polecacie a jaki nie i dlaczego?
pozdroofka
michał vel cruenzo
=============
Baikal IŻ-61 - puszkobójca
Awatar użytkownika
benio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 470
Rejestracja: 19 czerwca 2006, 21:29
Tematy: 35
Lokalizacja: GÓRNY ŚLĄSK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Bajkal IZ-61-czyli podrasowana ukrainka

Post autor: benio »

Witaj!
Ja dotad uzywalem Tomitexa Sport,Crosmana-tego taniego w plast.opakowaniu i wystrzelilem pare srutow H&N Diabolo Sport Glatt.
Najlepiej latal Tomitex i Sport Glatt,chyba nawet z przewaga ,na korzysc tego ostatniego.
Sprawdze dokl. jak dojdzie zamowiony Sport Glatt,bede mial mozliwosc wystrzelic wiecej srutu.
Jedno ,jest pewne -w porownaniu do Tomitexa ,jest o niebo lepiej wykonany.Ciekawostka: obaj maja ponoc ten sam ciezar tj. 8,18 grain,ale Tomitex gabarytowo wiekszy,dluzszy i mam wrazenie ,ze z wieksza sila udeza w kulochwyt.
Pozdrawiam :)
HW 30+Weaver RV 7 2,5-7X28 Dual
HW50+Hawke Vantage3-9x40 AO MD
Beeman P17
JarekSw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 21 sierpnia 2007, 11:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Trzcianki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: JarekSw »

Według upodobań lufy mojego Jeżyka, to najlepszy jest EXACT 4,53. Mało , że daje nalepsze skupienie (na 20 m), to jeszcze dobrze siedzi w magazynku.
Pozdrawiam
HW 167SK (30S+40+97K)
S400 - lewy, ale w orzeszku :-)
i kilka innych zabawek.
Awatar użytkownika
benio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 470
Rejestracja: 19 czerwca 2006, 21:29
Tematy: 35
Lokalizacja: GÓRNY ŚLĄSK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Bajkal IZ-61- czyli podrasowana ukrainka

Post autor: benio »

Exactem nie strzelalem,ale mam jeszcze 4,52,sprobuje :zdziw:
Nawet,jak dobrze bedzie latal,to ma jeden feler-cena :/ ,zwlaszcza biorac pod uwage "srutozernosc" Bajkala.
Stad tez szukam srutu do IZ-a taniego i mozliwie celnego.
Pozdrawiam :D
HW 30+Weaver RV 7 2,5-7X28 Dual
HW50+Hawke Vantage3-9x40 AO MD
Beeman P17
grzesiek1118
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 22 czerwca 2009, 17:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: grzesiek1118 »

Co to za wiatrówka na pierwszym zdjęciu po środku
Awatar użytkownika
kulisty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 99
Rejestracja: 07 marca 2009, 08:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Gałkówek ŁGS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kulisty »

grzesiek1118 pisze:Co to za wiatrówka na pierwszym zdjęciu po środku


Mi się wydaje że to Hatsan już go kiedyś widziałem ale w innym kolorze, no chyba że się mylę :-D
AATx200MkIII+Hawke6-24x44
AT44
HW-45 Tex3
Cros2240
Original50
Gamo68
Awatar użytkownika
woytan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 339
Rejestracja: 24 września 2007, 00:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: woytan »

Wg. stopki powinien to być Hatsan 70 8-)
Awatar użytkownika
polak93
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 787
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 13:17
Tematy: 0
Lokalizacja: Wielka Brytania
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: polak93 »

A powiedzcie mi taką rzecz - ten Iż61, ma pięciostrzałowy magazynek - ale przed oddaniem każdego strzału, trzeba naciągnąć sprężynę?
Dawniej: "... co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy...".
Dziś: "... scyzorykiem o ostrzu 8cm długości, odbierzemy..."
Awatar użytkownika
benio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 470
Rejestracja: 19 czerwca 2006, 21:29
Tematy: 35
Lokalizacja: GÓRNY ŚLĄSK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Bajkal IZH-61 CZYLI PODRASOWANA UKRAINKA

Post autor: benio »

Oczywiscie :-D
HW 30+Weaver RV 7 2,5-7X28 Dual
HW50+Hawke Vantage3-9x40 AO MD
Beeman P17
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”