Test i opis IŻ-38 - IZH 38

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

Potwierdzam informacje o celności tego jeżyka :) W domu na 10m zdejmowałem dwugroszówki. W terenie na tak małych celach nie ćwiczyłem jeszcze z uwagi na wiatr. Swoją drogą, ciekawe, na czym polega fenomen tych wiatrówek? Dobrze dobrana osada i mały odrzut? Pamiętam jak kupiłem swego pierwszego polimerowego IŻ-38P to właściwie po 2 strzałach zdejmowałem kapsle itp. obiekty na 10m, czego z Łucznika-87 nigdy by mi się nie udało osiągnąć...
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
robson372
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 15 lutego 2009, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: oberschlesien
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: robson372 »

Gallernik pisze:Potwierdzam informacje o celności tego jeżyka :) W domu na 10m zdejmowałem dwugroszówki. W terenie na tak małych celach nie ćwiczyłem jeszcze z uwagi na wiatr. Swoją drogą, ciekawe, na czym polega fenomen tych wiatrówek? Dobrze dobrana osada i mały odrzut? Pamiętam jak kupiłem swego pierwszego polimerowego IŻ-38P to właściwie po 2 strzałach zdejmowałem kapsle itp. obiekty na 10m, czego z Łucznika-87 nigdy by mi się nie udało osiągnąć...

Rozumiem że chcesz powiedzieć że Iż jest dużo celniejszy od łucznika?A jak ma się do IŻA Slavia 630?
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Slavia 630/631 bije celnością Iża-38 na głowę.
Robiliśmy z kolegami taki test, Slavia jest lepsza jeśli chodzi o celność, prawie maczowy spust też jest poważnym atutem.
Chyba że strzelać ma młodzież, tutaj przewagę ma Iż jako wiatrówka lżejsza i poręczniejsza.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
robson372
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 15 lutego 2009, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: oberschlesien
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: robson372 »

Czyli rozumie że z tych 3 starych komuchów najgorzej wypada Polski łucznik? :cry:
Awatar użytkownika
kometes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1316
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:06
Tematy: 75
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kometes »

robson372 pisze:Czyli rozumie że z tych 3 starych komuchów najgorzej wypada Polski łucznik? :cry:
Niestety tak.
Ale dobrze zrobiony, może być celny. Z tego co widziałem, w długich Łucznikach często jest bardzo kiepsko wykonana korona lufy.
Mam jednego kl.187, z uciętą lufą i tłumikiem. Założone zepto, prowadnica itd. Strzela z Ek 7J, (złożona słaba sprężynka) i jest naprawdę celnym sprzętem.
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

a jaki to spust maczowy? :) taki dla maczo? :)

bez obrazy, żartuję. atut iża? waga - na 30m puszka po tigerze z postawy stojącej 8/10 strzałów celnych. mi nie przeszkadzają ciężkie sprzęty bo łapy mam dość mocne ale iża trzyma się jak bambusowy kij a strzela się jak z rasowego sprzętu. odrzut prawie zerowy, fajny odgłos pracy i celność z otwartych trudna do pobicia. sądzę że jak by zamontować w moim iżu optykę to dawał by radę nie gorzej niż S 630/631. co do twardości spustu - dla mnie jest ok. iż jest łatwy do opanowania bo jest lekki więc ściskając spust łatwo jest karabinek utrzymać żeby nim nie wstrząsnąć. chyba że ktoś już jest na prawdę upierd...wy to może powiedzieć że go palec boli bo spust twardy.

powoli przymierzam się do zakupu sprężyny slaviowskiej z kolby chyba. niestety oryginał iża jest nie do zdobycia a szkoda, wolał bym oryginalną sprężynę...
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

Powtarzałem to kilkakrotnie i będę powtarzał: najlepsza sprężyna do jeżyka to ta z Konceptusa. Z wiaderka (to sprężynowa jednostka ilości) sprężyn, jakie próbowałem dopasować, ta była (zdaje się A28 czy cuś) była najbardziej miodna. Sprężyna od slavi jest zbyt za zbytnia (to określenie utraty miodności).

Heh, mam jeszcze taką sprężynkę, chyba z drutu 2mm - to jest dopiero miodność!
Wprawdzie energia niewielka, może ze 4 dżule, ale spust mięciutki, odrzut prawie nieobecny, celność na 10m nieporównywalnie większa niż w przypadku 7 dżuli.
A'propose spustu maczowego. Przydałoby się wyjaśnić o co chodzi w tym określeniu, bo jak widzę nie o to chodzi, o co powinno chodzić ;laughing:
+++
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

variag pisze:Slavia 630/631 bije celnością Iża-38 na głowę.
Robiliśmy z kolegami taki test, Slavia jest lepsza jeśli chodzi o celność, prawie maczowy spust też jest poważnym atutem.
Chyba że strzelać ma młodzież, tutaj przewagę ma Iż jako wiatrówka lżejsza i poręczniejsza.


Mnie nie pasuje chwyt w Slavii. Nominalnie Slavia 630/631 ma większą moc i jest dokładniej wykonana niż IŻ-e, stąd może być celniejsza, natomiast do rekreacji wystarcza w zupełności dobrze zrobiony IŻ-38. Łucznik z tej trójcy wypada najgorzej z uwagi na kiepskie łoże bez chwytu pistoletowego (jak kij od szczotki, po strzelaniu z IŻa i Slavii) i w wersji kl. 87 schodkowy celownik bez regulacji bocznej (chociaż łatwiej go przestawiać, nie trzeba liczyć kliknięć, ostatnia działka w moim odpowiadała 40m, potem rozrzut i opad były masakryczne). Łuczniki jako nie posiadające blokady spustu są też mało bezpieczne - zwolnienie spustu przy naciąganiu może być nieprzyjemne. Jeżeli miałby mi zostać rusek, czy Łucznik, wygrałby wyrób wschodni. Co innego z pistoletami, zostawiłbym sobie narowisty wz. 1970, pozbywając się mastodonta IŻ-40
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

no tak, wszystko cacy, tylko konceptus życzy sobie za byle sprężynę 70 zł! to dla mnie trochę zdzierstwo... tylko do air armsa sprężyna jest droższa. chore...
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

Darlon pisze:no tak, wszystko cacy, tylko konceptus życzy sobie za byle sprężynę 70 zł! to dla mnie trochę zdzierstwo... tylko do air armsa sprężyna jest droższa. chore...
Nie wiem o czym piszesz, ale na pewno nie o TYM.
Dwa lata temu kosztowała 30 teraz tyle samo.
+++
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

pisałem o sprężynie do S630/631
do 22 jest z tego co się orientuję inna sprężyna krótsza o jakieś 10 zwojów. na sprężynie od 22 iż 38 będzie miał z 5J czyli tyle ile mam na 20 letniej sprężynie oryginalnej
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Darlon pisze:a jaki to spust maczowy? :) taki dla maczo? :)
Miałem oczywiście na myśli spust porównywalny ze spustem w wyczynowych wiatrówkach do konkurencji Kpn.
Darlon pisze: atut iża? waga - na 30m puszka po tigerze z postawy stojącej 8/10 strzałów celnych. mi nie przeszkadzają ciężkie sprzęty bo łapy mam dość mocne ale iża trzyma się jak bambusowy kij a strzela się jak z rasowego sprzętu. odrzut prawie zerowy, fajny odgłos pracy i celność z otwartych trudna do pobicia. sądzę że jak by zamontować w moim iżu optykę to dawał by radę nie gorzej niż S 630/631.
Mam Iż-38 z optyką. Wiem że każda (w dobrym stanie technicznym) Slavia z taką samą optyką mu dokopie.
"Jeżyk" to prosta, dobrze wykonana wiatrówka "pierwszego kontaktu".
Ale nic ponadto.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Jarek Fujarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1269
Rejestracja: 10 lutego 2004, 23:16
Tematy: 52
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jarek Fujarek »

robson372 pisze:Czyli rozumie że z tych 3 starych komuchów najgorzej wypada Polski łucznik? :cry:
Niestety tak. Nie wiem dlaczego, ale kilkakrotnie miałem taki zestaw zabytkowych wiatrówek i łucznik zawsze wypadał najgorzej. Był też najmniej składny, może więc tu leży przyczyna.
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
przemo13067
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 25 maja 2007, 05:26
Tematy: 11
Lokalizacja: Koszalin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: przemo13067 »

variag pisze:Slavia 630/631 bije celnością Iża-38 na głowę.
Robiliśmy z kolegami taki test, Slavia jest lepsza jeśli chodzi o celność, prawie maczowy spust też jest poważnym atutem.
Chyba że strzelać ma młodzież, tutaj przewagę ma Iż jako wiatrówka lżejsza i poręczniejsza.
"Slavia jest lepsza jeśli chodzi o celność, prawie maczowy", a to dobre...ubawiłem się trochę.
P-99/9x19P, P-17 (.177), HW30S
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

nie wiem o co chodzi... spust w slavii przynajmniej mojej działa na praktycznie zerowy nacisk. strzelałem nawet z daystate i muszę powiedzieć że spust elektroniczny nie ma wcale takiej przewagi nad takim ze slavii. tam był na dotyk, w mojej slavii jest niewiele twardszy... ma w prawdzie dłuższą drogę pracy, ale moim zdaniem bardzo udana konstrukcja
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”