Test i opis IŻ-38 - IZH 38

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

skonsultuje z ojcem kiedy kupił sprzęt. może coś więcej się dowiemy. możliwe że znalazł by papiery od iża, wtedy coś więcej się dowiemy... a z numeracją to podejrzewam że nie jest to tak do końca z tymi numerami. pewnie bili jak popadnie bo z tego co ja czytałem to faktycznie te numery seryjne są nie do namierzenia... z tego co się orientuję to mój iż może być z lat 1981-84. 85 wydaje się być trochę nierealne, ale jeszcze się dowiem dokładniej

widzę że wreszcie wywiązała się jakaś konkretna dyskusja o iżach. im więcej tu informacji zgromadzimy, tym lepiej :) wszelkie kulturalne uwagi w temacie mile widziane :)
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

Mój pistol Iż-40 ma numer 8915026, co by się nawet zgadzało z okresem produkcji tego pistoletu (wyczytałem na którymś z forów, że robiono je w l. 1985-1990). Miałem IŻ-38P który miał chyba 91 na początku. Początkowe cyfry na pistolecie są jakby większe i umieszczone nieco wyżej, ale to już może autosugestia :shame:


Swoją drogą taka monografia pt. Historia Wiatrówek to byłby dobry pomysł :) Myślę, że warto uwiecznić Łuczniki, Haenele, Slavie, Iż-e, Diany etc. Tylko kto to wyda :(
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Ciekawe dane, ale skąd się tam wziął rok 1949 jako początek produkcji Iż-22? Może chodzi o wszystkie wytwory zakładów w Iżewsku?
Chodzi o każdą broń produkowaną w ZSRR.
W 1949 roku nadano w produkcji prefix "A". Obojętnie jaki zakład był producentem.
widzę że wreszcie wywiązała się jakaś konkretna dyskusja o iżach. im więcej tu informacji zgromadzimy, tym lepiej
Co najwyżej łączy mnie z tą wiatrówką sentyment.
Dane te nikomu i do niczego potrzebne nie będą, produkcji też nikt nie wznowi.
Popiszemy, popiszemy i z czasem zapomnimy o tych naszych Iżach...

Swoją drogą taka monografia pt. Historia Wiatrówek to byłby dobry pomysł :) Myślę, że warto uwiecznić Łuczniki, Haenele, Slavie, Iż-e, Diany etc. Tylko kto to wyda
Jest kilka pozycji o broni pneumatycznej, Rosjanie opisali wszystkie Iże, Niemcy Haenele.
Łuczniki opisane są w "Polskich konstrukcjach broni".
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

ja tam nie zapomnę iża :) i sądzę że każdy kto ma takiego klasyka i lubi z niego strzelać nie zapomni. pamiętam ten karabinek od kiedy mogłem go tylko podnieść :) ojciec strzelał często i uczył mnie :) absolutna klasyka. choć bym miał nie wiem ile sprzętu to iż ma zawsze pierwsze miejsce w arsenale! :) mi się ten temat miło czyta i sądzę że więcej osób chętnie poczyta. już w tej chwili jest tu bardzo dużo przydatnych informacji których ja dość długo szukałem. na polskich forach tylko na naszych wiatrówkach jest trochę o iżach, reszta w języku rosyjskim...

więc czy dane nikomu potrzebne nie będą?
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Z innych danych wynikało że od 1979 roku znowu rozpoczęto numerację od bukwy "A" a nie "Я".
Jeszcze jedna zagadka, "paszport" wiatrówki Iż-38 z 1979 roku z prefixem "X" numeru seryjnego
:one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

może ruski był na gazie jak przygotowywał bicie i mu się z 1979 zrobiło 1969 :)
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

Darlon pisze:ja tam nie zapomnę iża :) i sądzę że każdy kto ma takiego klasyka i lubi z niego strzelać nie zapomni. pamiętam ten karabinek od kiedy mogłem go tylko podnieść :) ojciec strzelał często i uczył mnie :) absolutna klasyka. choć bym miał nie wiem ile sprzętu to iż ma zawsze pierwsze miejsce w arsenale! :) mi się ten temat miło czyta i sądzę że więcej osób chętnie poczyta. już w tej chwili jest tu bardzo dużo przydatnych informacji których ja dość długo szukałem. na polskich forach tylko na naszych wiatrówkach jest trochę o iżach, reszta w języku rosyjskim...

więc czy dane nikomu potrzebne nie będą?
Iże to ponadczasowe pukawki. Chińczyki dawno staną się niskoprocentową rudą żelaza, a one ledwie się zużyją :) Są lekkie, celne, składne, niezawodne, łatwe w naprawie. I najtańsze w swojej klasie, jeżeli chodzi o stosunek cena-jakość.

O Iż-40 popełniłem artykuł:

http://www.airguns.budu.pl/showme2.php? ... aikal_iz40
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Darlon pisze:
sprężyna od slavii? której? 630? bo wiem że od późniejszych wymaga przycięcia, niewielkiego ale wymaga... jak z wymiarami sprężyny? drut się zgadza? nie będzie bić za mocno w czoło cylindra?

chodzi o uszczelkę polimerową na wcisk? bo o takiej wiem że były stosowane. czy była przykręcana? według mnie póki co sprawdza się skóra.
Sprężyna oryginalna czeska od Slavi 630 i 631 jest taka sama.
Nic nie trzeba skracać.

Uszczelki polimerowe w Iż-38s pojawiły się w ostatniej wersji w ramach dalszej unifikacji bądź rozwoju konstrukcji pod kątem wprowadzenia na rynek wiatrówki MP-512.
Montowane są podobnie jak w MP-512 na wcisk.

Generalnie były trzy wersje Iż-38

Klasyczny Iż-38 bez szyny pod montaż celownika, z ryglem blokady lufy, lufą o 12 nitkach gwintu i szczerbinką mocowaną na jaskółczy ogon na kostce lufy.
Wiatrówka posiadała dwuczęściową prowadnicę sprężyny. Uszczelka tłoka skurzana mocowana śrubą do tłoka.

Iż-38p, brak już było rygla lufy, wiatrówka miała szynę pod montaż optyki

Iż-38s to wiatrówka w której fabrycznie jest szyna montażu do celownika optycznego, zmodyfikowany celownik nie wiadomo czemu aż tak rozbudowany przeniesiony z kostki lufy na cylinder, a lufie ma tylko 6 nitek gwintu.
Bez prowadnicy sprężyny głównej. Uszczelka tłoka z poliamidu mocowana na wcisk w tłok.
To miał być taki "milowy krok" w stosunku do Iż-38 z 1979 roku.

Ad Gallernik
Miałem Iż-40, sprzedałem, zapomniałem i się cieszę.
Podobnie i Iż53 m, miał już dwa razy dłuższą linię celowania ale to chyba była jego jedyna zaleta w stosunku do Iż-40.
Co do roku produkcji w Iż-40 masz rację, dwie pierwsze cyfry to rok produkcji "89" to rok 1989.

ps Iż-38 w 1979 roku kosztował 40 rubli :-D
Ostatnio zmieniony 05 maja 2010, 10:33 przez variag, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

jakoś 38 zwykła wydaje mi się być najbardziej sensowna pomijając szynę w wersjach późniejszych... reszta z tym gwintem i uszczelkami to jakoś mnie nie przekonała. skóra na lufie też się dobrze sprawdza, na tłoku też nie jest źle więc dalsze ulepszenia nie wydają mi się aż tak znaczące. może jeszcze przesunięcie szczerbinki, choć w iżach jest z tego co widziałem dość spory luz na kostce więc lufa nie zawsze może zamknąć się tak samo. nie jest to jednak sprzęt wyczynowy, więc pewnie nie ma to wielkiego znaczenia. chyba wymienię sprężynę u siebie. zobaczymy co da. ta która jest teraz na 5J z relacji ojca wynika że była ściśnięta przez dobrych kilka lat bo zapomniał jak złamał bez śrutu i schował na ileś lat :) po wielu latach wyciągając złapał za spust i okazało się że była naciągnięta. jednak nawet po tym sprężyna daje 5J a powinna pluć! :)
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

variag pisze:
Darlon pisze: Iż-38p, brak już było rygla lufy, wiatrówka miała szynę pod montaż optyki
Nie zgodzę się z tym, widziałem parę egzemplarzy bez szyny, charakterystyczną cechą tej wiatrówki była

* kolba z polimeru (choć widziałem zarówno IŻ22 jak i 38 w plastiku)

* uszczelka lufy w cylindrze a nie w kostce lufy, podobnie jak w pistolecie IŻ-40 (swoją drogą lufy te różnią się tylko długością, nawet numer i bicie Bajkał podobne, z tym, że na IŻ-38P pojawiają się już napisy Made in Russia, czego nie doczekały IŻ-40 produkowane do 1990)

* napis IŻ-38P umieszczony na wierzchu cylindra od strony kanału przelotowego, a nie przy korku systemu jak w klasycznym IŻ-38 (IŻ-22 z tego co wiem w ogóle nie miał bicia modelu na systemie, tylko na kolbie medalion).

Tyle moich informacji. A tak na marginesie, mój IŻ-38 oscyluje wokół 7J i 155-168m/s, ale nie pamiętam jaką ma sprężynę :shame:
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

ja się chyba pokuszę o wymianę sprężyny. jedyne co jest tu problematyczne to fakt dość sporego napięcia sprężyny żeby ją upchnąć w system i zamknąć trzeba odrobiny siły i najlepiej 2 osób. chyba że ma się warsztat przystosowany - ja nie mam. w każdym razie jak mi raz mechanizm spustu wystrzelił na sprężynie i zatrzymał się na drewnianej framudze to niezły ślad został - odłupało kawałek framugi :)

co do iża 22 - potwierdzam, brak bić na systemie, tylko ten śmieszny medalion :)
egzemplarze z uszczelką w cylindrze również widywałem, tak więc zdarzało się :)
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Darlon pisze:ja się chyba pokuszę o wymianę sprężyny. jedyne co jest tu problematyczne to fakt dość sporego napięcia sprężyny żeby ją upchnąć w system i zamknąć trzeba odrobiny siły i najlepiej 2 osób. chyba że ma się warsztat przystosowany - ja nie mam.
Bez przesady, jedna ręka, lufa oparta o podłogę.
Acha, przypomniałem sobie, sprężynę od Slavi to się skraca ale przy montażu w Iż-22!
Darlon pisze:w każdym razie jak mi raz mechanizm spustu wystrzelił na sprężynie i zatrzymał się na drewnianej framudze to niezły ślad został - odłupało kawałek framugi :)
Przy zakładaniu po wciśnięciu i przekręceniu w wycięcie cylindra dobrze jest zabezpieczyć wszytko np wybijakiem przekładając ją poprzez cylinder.
Gallernik pisze: A tak na marginesie, mój IŻ-38 oscyluje wokół 7J i 155-168m/s, ale nie pamiętam jaką ma sprężynę :shame:
Mój na oryginalnej sprężynie nie jest takim demonem mocy.
41 zwoi z drutu 2,8 mm, dwuczęściowa prowadnica, uszczelka tłoka skóra, uszczelka lufa cylinder guma.
Zresztą często wyjmowano z "Jeżyków" prowadnice (lub tylko tę z tłoka) żeby zmniejszyć odrzut przy strzale.

Co do Iż-38p masz racje, podałem najbardziej rzucające się w oczy różnice zapominając o tej kolbie z tworzywa. Ale były takie Iż-38p z szyną pod montaż i bez, były takie z gwintem 6 nitkowym i z uszczelką z polimerów.

A jak wyniki na tarczy?
Znalazłem takie dwie tarcze z "Jeżyka" sprzed 5 lat (były też w jakimś topiku na forum)
http://img253.echo.cx/img253/39/tarcza18it.jpg
http://img253.echo.cx/img253/1874/tarcza27mm.jpg
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Darlon »

no właśnie mi się ten "zatrzask" jakimś cudem wyrobił. oryginalnie jest to tak zrobione że zanim założymy ten sworzeń to przekręcamy mechanizm spustowy w tą zapadkę i wszystko powinno się w miarę trzymać na miejscu zanim nie włożymy kołka, ale u mnie to niezbyt trzyma i właśnie mi wystrzeliło :)

co do sprężyny slavii - możliwe że dlatego zdawało mi się że nie pasuje.
z pewnością sprężynę wymienię niedługo. zobaczymy jak slaviowska będzie się "stawiać" przed upchnięciem w system :)

szkoda że wyniki z tarczy na optyce, ja niestety nie porównam zbyt dobrze bo dam tarczę z otwartych.
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Lopi69
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 22 lipca 2007, 08:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Iława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Lopi69 »

Koledzy, jeżeli chodzi o celność.
Iżyk-38 Gallernika kiedyś był mój. Posiada lufkę z 6 polowym gwintem.
Trafiałem tak na 80% baterie paluszki z 25m z otwartych oczywiście.

Mój drugi Iż38 dopiero się suszy. Celności jestem ciekaw, ponieważ jego lufka ma 10 lub (12)brózd.

Może ktoś ma doswiadczenie i opisze różnice w celności obydwu typów.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Lopi69 pisze:Koledzy, jeżeli chodzi o celność.
Iżyk-38 Gallernika kiedyś był mój. Posiada lufkę z 6 polowym gwintem.
Trafiałem tak na 80% baterie paluszki z 25m z otwartych oczywiście.

Mój drugi Iż38 dopiero się suszy. Celności jestem ciekaw, ponieważ jego lufka ma 10 lub (12)brózd.

Może ktoś ma doswiadczenie i opisze różnice w celności obydwu typów.
Sprzedając TAKĄ wiatrówkę popełniłeś chyba wielki błąd.
Bo ja miałbym problemy nawet na 15 metrów.

Co do gwintu 6-cio nitkowego zdania są podzielone, miałem taką lufkę w MP-512 i "szału nie było".
Podobnie w Iż-53m, lufa była o 6-ciu nitkach.
A proporcje pola-bruzdy 1-1.
Czy to jest korzystne czy też nie trudno mi się wypowiedzieć, gdyby nie była taka lufa celna to by jej tyle lat w Iżewsku nie produkowano.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”