[HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

[HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Ok, wreszcie jest. Dziś kupiłem używaną lunetę Hawke Airmax 4-12x40 AO AMX Glass. Nie mogłem się doczekać, więc szybko ją zamontowałem i na szybko strzeliłem pod rząd cztery serie, każda innym śrutem. Było to moje pierwsze strzelanie, więc jestem zadowolony, kolejne powinny być tylko lepsze. 25m, marnej jakości podpórka, bo jeszcze nie mam poduszek. Możecie sami zobaczyć jak te śruty latają. HW30 z osadą custom. Karabinek ze mną zostaje bo jest zrobiony przez Hogana - aksamitnie strzela i wypluwa 7,5-8J (w zależności od śrutu).

PS. Nie sugerujcie się miejscem przestrzelin przy konkretnym śrucie, bo kręciłem trochę wieżyczkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Yurko »

Skupienie śliczne! (Sam bym chciał mieć ze sprężyny takie) Ten montaż bo taki miałeś pod ręką, czy może to przemyślane?
I jeszcze pytanie osobiste - jak Ci się podoba ta siatka w Airmax-ie? (Mi się nie podobała)
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Ten montaż bo taki miałeś pod ręką, czy może to przemyślane?
Nic nie miałem przemyślane. Sprzedający miał taki montaż, tylko założony odwrotnie. Kupiłem go i założyłem tak jak mówił sprzedający, ale miałem problem z odległością od oka i pozycja była dla mnie dziwna. Odwróciłem go i teraz jest idealnie, jakbym się urodził z tym karabinkiem.
I jeszcze pytanie osobiste - jak Ci się podoba ta siatka w Airmax-ie? (Mi się nie podobała)
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Za wcześnie, za mało strzelałem. Szczerze nie zwróciłem uwagi na kształt, tylko zachwyciłem się jego ostrością. Żadna z lunet pistoletowych jakie miałem nie dawała mi nawet w połowie takiej ostrości jak ta luneta. Krzyż jest jak żyletka i od razu zacząłem strzelać z przyjemnością. W przypadku pistoletowych lunet tej przyjemności było o wiele mniej, albo wcale (zależało od lupki).

Teraz wiem, że tamto strzelanie to tylko namiastka. No ale spróbowałem, sprawdziłem, że się da, wyselekcjonowałem śrut, który z HW40 najlepiej lata na 25m i tyle. Będę kolekcjonował lunety pistoletowe i robił ich mini "recenzje", ale strzelanie w przypadku karabinka i tej lunety to czysta przyjemność. Pistolet jest fajny, ale jednak z otwartych z 10m (maksymalnie 15m jak się uprzeć). To co teraz piszę forumowicze pisali mi od dawna, tylko ja sam się muszę przekonać - tak już mam.

Na koniec - dość sprzętu, teraz trzeba się tym bawić, strzelać, próbować, testować i dojść do konkretnych wniosków. Do tego został Zoraki do zrozumienia. On się tak inaczej zachowuje od HW40 na tych samych śrutach, że trzeba wszystko na nowo badać.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 472
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: bruno_Hof »

Kacper_Potocki pisze: 25 lutego 2023, 16:32 Możecie sami zobaczyć jak te śruty latają. HW30 z osadą custom. Karabinek ze mną zostaje bo jest zrobiony przez Hogana - aksamitnie strzela i wypluwa 7,5-8J (w zależności od śrutu).
Jak na warunki halowe,to skupienie takie sobie.Szukaj odpowiedniego śrutu,najlepiej JSB "diabolo",a i przy takiej postawie,to stopka powinna być wyżej-odwrotnie :-D
HW95K HW50S
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Dziękuję, zastosuję się do rad.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: witboj »

Jednak HW30 w takiej sadzie to zupełnie inny karabinek. System fajny ale ta fabryczna osada to porażka o ile nie jesteś dzieckiem lub drobną kobietą.

Fajnie się czyta posty początkujących. Pamiętam jak w 2007r się zachwycałem możliwościami AirMagnum 850 bo wcześniej strzelałam tylko z rozkletotanych Iż38, Łucznika, jakiejś starej Diany do remontu i Tigera 1 (obecnie Lider). To oczywiście w kwestii tej lunety. Jest dobra dopóki nie zobaczysz naprawdę dobrych ;-)

A skupienia całkiem zacne tym bardziej, że śrut w większości płaski - wiele takich śrutów to już sieje na 25m nawet z PCP. Mam tez takiego Exacta , jeszcze z zawodów na 10m, nawet nie wpadłem na pomysł, żeby go spróbować na dalsze odległości.

W mojej Hw30 najlepiej latał Exact Express.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Januszpelle »

Kacper_Potocki pisze: 25 lutego 2023, 19:40
Zoraki do zrozumienia. On się tak inaczej zachowuje od HW40 na tych samych śrutach, że trzeba wszystko na nowo badać.

Zoraki pasuje do nie konwencjonalnych rąk, czyli, nie każdemu. Mnie pasował bardzo!
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Ok, dziś dużo postrzelałem. Na warsztat wziąłem tylko HW30 z lunetą z 25m ze stołu. Ale wziąłem się za strzelanie z przeróżnych śrutów - tak z ciekawości. Ładowałem do niej takie specyfiki, że nie macie pojęcia - super lekkie, ciężkie, super ciężkie, kluski, bezołowiowe... Okazuje się, że bardzo dużo śrutów wcale nie chce celnie trafiać. Natomiast znalazłem dwa, które fajnie trafiały. Dziś waga poszła w ruch.

Obrazek
.
Obrazek

Skoro się nastrzelałem różnymi specyfikami, to potem przyszła ochota na trenowanie moimi ulubionymi, czyli JSB Exact Express 0,510g 4,52mm. Moim skromnym zdaniem najlepiej latają w tym karabinku. Zrobiłem nimi 8 tarczek, każda po 5 strzałów i wszystkie wyglądają podobnie. Tutaj dwie najgorsze i dwie najlepsze. Czyli trafiam powtarzalnie. Lufa polubiła się z tym śrutem, a ja polubiłem się z kruszynką - zaczynamy się dogadywać.

Co dziś trenowałem? Stwierdziłem, że w tym karabinku jest jeszcze potencjał, który chcę wydobyć. Stwierdziłem, że zacznę od polubienia się z lunetą na poważnie. Bo już się lubimy, motylki w brzuszku są, ale to dopiero początek znajomości. Teraz pora na etap kolejny - poznawać się. Dziś olałem inne elementy strzelania i zacząłem poznawać różne odległości od oka i bawić się wykorzystując duszki, ścianki. Myślę, że jak poznam ją lepiej, to moje wyniki będą prawie jak z pcp. Chyba jeszcze nie ma sensu iść na dalsze odległości, bo do poprawy jest sporo. Nie umiem tego nazwać, ale czuję to, widzę to, wiem, że tak jest - duży potencjał i pole do poprawy :) Zestaw jest mega celny, tylko kierownik nie ogarnia do końca.

Obrazek
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Po ostatnim strzelaniu stwierdziłem, że "świńskie ucho" pomoże mi za każdym razem utrzymać taką samą odległość oka od lunety. Chłopaki na zielonym powiedzieli, że jednym pomaga, innym przeszkadza... No to musiałem je sprawdzić. Kupiłem kilka sztuk, założyłem najbardziej miękkie po docięciu i sprawdzeniu odległości. Moim zdaniem bardzo to pomaga, bo kiedy tylko dotykam nosem i okiem, to znaczy, że jestem w tej samej odległości i wtedy mogę szukać pól lunety. Jestem zadowolony i będę dalej z tym strzelał, dziś przestrzeliłem dużo śrutów, różnych, aby potwierdzić co lata, a co nie.

Obrazek
.
Obrazek

Okazuje się, że niby tak dużo śrutów jest, ale niektóre sieją, inne mają dziwne odskoki, a te trzy są najfajniejsze - lecą gdzie chcę. JSB są bardzo miękkie i ten karabinek je lubi.

Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2023, 23:19 przez Kacper_Potocki, łącznie zmieniany 1 raz.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

No waśnie... szukam cały czas czegoś innego, czym mógłbym zastąpić JSB, ale im więcej próbuję, tym bardziej się przekonuję, że coś w tym JSB jest i nie znajdę innego. No ale próbował będę, bo kto wie...
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 944
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Ultra3000 »

Anonymous pisze: 01 kwietnia 2023, 23:16 Król jest jeden :wink: Znaczy się JSB :piwo:
Jak dla mnie Qys
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Miałem duże nadzieje, ale nie lata :( Rozrzut około 3cm na tarczce - próbowałem wszystkie trzy rodzaje. No chyba, żeby zrobić czyszczenie lufy, porządnie przestrzelić ze 200 śrucin, ale nie ma pewności czy będzie latać. Cena też wysoka, więc nie bardzo widzę sens to robić, szukam czegoś tańszego.

Na chwilę obecną król w tym karabinku jest jeden - JSB Exact Express 0,510g 4,52mm.

QYS ma tę zalete nad JSB, że śruty nie mają wgniotek, są idealnie okrągłe. Też są miękkie, ale na minus mają bardzo duże rozbieżności w wadze między poszczególnymi pudełkami. Jedne mają 0,570, drugie 0,560, trzecie 0,580. Na pudełku 0,550, ale jeszcze ani razu moje tyle nie miały - ważyłem 7 paczek.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Pewnie zależy od lufy. W tym HW30 zupełnie nie chce latać H&N, a w Zoraki mi pięknie latają prawie wszystkie H&Ny.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Yurko »

Kacper_Potocki pisze: 01 kwietnia 2023, 23:25 No waśnie... szukam cały czas czegoś innego, czym mógłbym zastąpić JSB, ale im więcej próbuję, tym bardziej się przekonuję, że coś w tym JSB jest i nie znajdę innego. No ale próbował będę, bo kto wie...
Ciężko będzie znaleźć coś lepszego, szczególnie do karabinka o umiarkowanej energii czy pistoletu. Widzę jednak, że nadal nie spróbowałeś żadnego RWS. A takie ładne są :wink: :

Obrazek

Obrazek

Asortyment produkowanych śrutów na stronie producenta: https://rws-ammunition.com/en/products/air-gun-pellets
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1327
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 32
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [HW30] Pierwsze strzelanie z lunetą

Post autor: Kacper_Potocki »

Nigdzie ich nie widziałem w sklepach stacjonarnych, ale predzej czy pozniej kupie.
Grupa BESKID TARGET
----------------------------------------------------------------------------------------------
Walther LG400 HFT | Walther LG400 BR | Walther LGM-2 PCA | Beeman P17
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”