Chrono

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Chrono

Post autor: ravkill »

Michaus pisze:Jeśli mowa o wygodzie, to ja osobiście preferuję naładowanie urządzenia za pomocą ładowarki od telefonu (jak powerbank) zamiast szukać przybytku handlującego bateriami R6.
Żeby kupić przyzwoite baterie, muszę jechać do Ikei.
Łatwiej osiągalne są dla mnie 18650 dobrej jakości.
Przyznasz, że Li-Ion są lepsze niż Nimh'y..., ale jak to problem - mogą być R6 (eneloop/ladda też dadzą radę).
Byłoby super, gdybym nie musiał używać zewnętrznej ładowarki, kiedy wreszcie chrono będzie miało USB.
U mnie ogniwa 18650 są podstawowym, przenośnym żródłem energii... AA i aaa i tym podobne, nadają sie tylko do pilotów TV, a że nie mam TV to ich nie potrzebuję.... Co do ładowania, standardowa ładowarka z USB do srajfona...
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2019, 14:58 przez ravkill, łącznie zmieniany 1 raz.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

Tak - te najtańsze AA i AAA cynkowo-węglowe są mało wydajne i szybko się rozładowują. Nie nadają się nawet do latarek.
Ładowarki do telefonów - to nie są ładowarki, tylko zasilacze i nie nadają się do bezpośredniego ładowania Li-Ion.
Musi być układ ładowania np.
Obrazek
ravkill pisze:i... AA i aaa i tym podobne, nadają sie tylko do pilotów TV, a że nie mam TV to ich nie potrzebuję.... Co do ładowania, standardowa ładowarka z USB do srajfona...
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2019, 17:02 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2955
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 39
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: Josef »

radecek pisze:...Ładowanie wolne
Ni-MH prąd C/10,
Przeładowanie Ni-MH prądem większym niż C/40 może spowodować ich uszkodzenie.
Jak można przeładować prądem większym niż C/40, czyli prądem większym niż 1/40 pojemności, skoro wolne ładowanie odbywa się prądem 1/10 pojemności i jest bezpieczne. A może chodzi o przeładowanie prądem podtrzymującym większym niż 1/40 pojemności?
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: poeta »

18650 sprawdza się tam gdzie trzeba dużego prądu, są ogniwa o prądzie ciągłym 30A. W chrono eneloopki załatwiają sprawę nie ma tam żadnych dużych prądów
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Chrono

Post autor: Cin91 »

Ogniwa li-ion nie służą tylko do wysokich prądów. Za to pod każdym względem są lepsze niż ni-mh.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

tak, to ładownie podtrzymujące I > 1/40 C
Josef pisze:]... A może chodzi o przeładowanie prądem podtrzymującym większym niż 1/40 pojemności?
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: poeta »

Cin91 pisze:Ogniwa li-ion nie służą tylko do wysokich prądów. Za to pod każdym względem są lepsze niż ni-mh.
Samorozladowanie w eneloop mniejsze niż w li-ion, w przypadku chrono to ważne że raz na rok ładuje baterie i leży nie używane dłuższy czas
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

Zmierzone mostkiem rezystancyjnym ogniwa, które posiadam ( pomiar napięciem zmiennym @ 1kHz ): Eneloop HR-3UTGB, everActive 2000 posiadają rezystancje wewnętrzną 25 mR ( jak w karcie producenta).
https://eneloop101.com/wp-content/uploa ... -3UTGB.pdf

Baterie alkaliczne: everActive Industrial, MEGACELL: 0.12 R

Chwilowy prąd zwarcia akumulatorka o małej rezystancji wewnętrznej 48 A, baterii alkalicznej: 12.5A.
Chrono-R2 pobiera moc 0.2W i w przypadku dwóch akumulatorków Ni-MH, będzie to prąd 0.08A ( max. 0.1A gdy są w fazie przed rozładowaniem ).

Sanyo NCR18650GA: rez. wewnętrzna < 38mR, maksymalny prąd rozładowania: 10A. Chwilowy prąd zwarciowy > 95A.
https://www.bto.pl/pdf/07033/karta_NCR18650GA.pdf

W przypadku awarii baterii alkalicznych energia się wytraci na rezystancji wewnętrznej, ogniwo się nagrzeje i uszkodzi. W akumulatorach jest już gorzej - bo większy prąd rozładowania. Przy Li-Ion może dojść do pożaru jeżeli urządzenie jest źle wykonane i akumulator nie jest zabezpieczony.

Miałem przypadek uszkodzonej izolacji akumulatora Ni-MH w uchwycie metalowym - rozładował się, tak że uchwyt się nagrzał.
poeta pisze:18650 sprawdza się tam gdzie trzeba dużego prądu, są ogniwa o prądzie ciągłym 30A. W chrono eneloopki załatwiają sprawę nie ma tam żadnych dużych prądów
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2019, 21:28 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Chrono

Post autor: ravkill »

radecek pisze:Tak - te najtańsze AA i AAA cynkowo-węglowe są mało wydajne i szybko się rozładowują. Nie nadają się nawet do latarek.
Ładowarki do telefonów - to nie są ładowarki, tylko zasilacze i nie nadają się do bezpośredniego ładowania Li-Ion.
Musi być układ ładowania np.
Obrazek
Są ogniwa "protected", z układem zabezpieczającym, wbudowanym. Co do niebezpieczeństwa za dużego prądu i ewentualnie pożaru - zgoda.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

Trzeba zachować ostrożność przy Li-Ion







Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Chrono

Post autor: Cin91 »

Od 2 lat używam li-ion wszędzie gdzie się da, w tym w powerbankach i latarkach. Nic się nie dzieje. Trzeba uważać tak samo jak z każdym innym źródłem energii.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Chrono

Post autor: Michaus »

Mam pełną świadomość tego jak potrafi zachować się ogniwo Li-ion, gdy się je nieodpowiednio potraktuje.
Nie mam jednak zamiaru grzać chrono palnikiem, a blacha obudowy wystarczy, aby uchronić źródło zasilania przed uszkodzeniem mechanicznym w razie postrzału.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

Z broni palnej przechodzą na wylot.
Obrazek

Też mi się zdarzyło postrzelić R2A z PM63 podczas testu. Z akumulatorów Eneloop nic nie zostało.
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Chrono

Post autor: Michaus »

Z innych akumulatorków też nic by nie zostało. ;laughing:
W związku z tym, że temat jest w dziale "strzelectwo pneumatyczne", podtrzymuję, co napisałem wcześniej.
Zaraz pewnie wyciągniesz przykład z jakimś ekstremalnym FAC'em, ale mam wrażenie, że wiesz, co chciałem przekazać i... nie trzeba.
Do palnej (niezależnie, czy WBP, czy też CP) trzeba robić obudowy z grubszej i mocniejszej blachy lub lepiej celować. :one:
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chrono

Post autor: radecek »

Litowe mają większą wydajność prądową i będą lepsze do urządzeń pobierających duży prąd. Na zdjęciu baterie Li-Po do Daystate Red Wolf i NI-MH do Daystate Air Wolf. Pakiet Li-Po na rezystancję 50mR. Pakiet Ni-MH: ~140mR ( ogniwa ~20mR , Eneloop, Varta )
Elektronika w czasie strzału pobiera prąd chwilowy o wartości kilku amperów i w tym wypadku wydajniejsze będą Li-Po.
Obrazek

W przypadku małych urządzeń bateryjnych - wystarczające są AA.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”