Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

Cześć wszystkim!

W tym roku w okolicach lutego wszedłem w dwa nieznane mi wcześniej obszary: zawody terenowe HFT oraz strzelanie z PCP - czyli ładnie rzecz ujmując HFT1 :) Moje wcześniejsze doświadczenia to strzelanie z HW-95 Lux po Hoganie + DOE 3-9x40 w latach 2014-2019, strzelałem tylko z klęczaka HFT (90%) i stojaka (10%), a potem sprzedałem to w cholerę, wyjechałem do miasta i przerwa 3.5 letnia od pneumatyka. Zero doświadczenia w strzelaniu z podpórek, leżącej, palika itd. Nigdy nie miałem nad sobą trenera, w zasadzie tyle co umiem to nauczyłem się sam iiii chyba doszedłem do etapu, w którym potrzebuję inspiracji/sugestii na co zwrócić uwagę, żeby poprawić swoje wyniki :)

Na ostatnich zawodach w Kaletach udało się zająć 6 miejsce z 71 punktami w HFT1 ze sprzętem wymienionym w stopce. Wynik jak najbardziej zadowala, ale pozostał niesmak z powodu 3-4 jedynek na dystansie w okolicach 25m - czyli teoretycznie ŁATWE punkty, bo ostry obraz (mam paralaksę na 25m) i krzyż nie lata od paralaksy oraz strzelanie środkiem krzyża bez poprawek (mam jedno zero między 13 a 29 metrem z górką na 22m w okolicach 3 mm). Wiatru też na tych zawodach nie było. Mając ostry obraz widziałem gdzie trafiam. W większości przypadków z tego co pamiętam pudło = trafienie ok 1 cm nad KZ.

Będąc ciekaw jak to wygląda na papierze dziś pojechałem na testy na krakowski Pasternik.

Pogoda: ok 8 stC, mała aktywność komarów, osłonięte od wiatru - warunki dobre

Sprzęt: to co w stopce, montaż to jednoczęściowy Hawke średni dokręcony, że hoho. Lupka na 12x (wyskalowany MilDot).

Śrut: Exact 4.52 od Krzyśka. Matryca 13 z tego roku. Dobierałem z 3 matryc. Wszystkie latały podobnie, ale ta była najbardziej stabilna (najmniejsze odskoki). Na pożyczonej wadze .001g wyszło, że wszystkie pestki w testowej próbce 130 sztuk mieściły się między 0.540 a 0.555g. Testowo strzeliłem grupy z skrajnie lekkich, średnich i ciężkich, ale śruty latały tak samo, więc uznałem, że nie ma sensu ważyć i jedyna selekcja jaką stosuję to sprawdzenie gołym okiem czy sukienka nie jest pognieciona oraz główka czy główka nie ma jakichś widocznych deformacji. Max 5% odrzutów z paczki, czyli niewiele.

Pozycja: Leżąca HFT z oparciem o palik. Rękawica Gehmann 466 (drugie strzelanie w życiu) - tutaj muszę zauważyć, że rękawica robi kosmiczną różnicę i znacznie łatwiej i wygodniej uzyskać stabilną pozycję. Ręka dociśnięta do palika z boku i jednocześnie położona na ziemi - bardzo stabilnie - krzyż zamurowany na celu. Bok karabinu dodatkowo oparty o palik.

Technika strzału: Większość mięśni rozluźniona, lewe oko pół otwarte (mózg przełączony na prawe), ustawienie krzyża z grubsza 5-15 cm nad celem, powolne zjeżdżanie w dół, wydech, zamurowanie w środku celu, powtarzalne ułożenie palca na spuście, powolne ściąganie i pada strzał. Najmniejszy ruch (tak mi się wydaje) po strzale wykonuję dopiero gdy ujrzę przestrzelinę na tarczy.


24.5m: Koła o średnicy 15 mm (groszówka/najmniejsza KZ) strzelanie bez rozgrzewki zgodnie z numeracją, zawsze 5 strzałów do jednej kropki. Grupa 2 i 6 to eksperyment: wysokie łokcie i sama góra palika.
25.jpg
Komentarz: To co na początek chcę zwalczyć to odloty w górę jak w grupie nr 2 i 9. Chciałbym powtarzalnie robić grupy jak 4,5,7 i 9 (bez odskoku).

42m: Koło średnica 30mm. Celowane 1.2 DOT nad cel.
42.jpg
Komentarz: Ta sama historia. 4 pięknie, a piąty...oczywiście w górę nad cel :583:

Ktoś się mierzył z takimi problemami? Może udało się Wam wygrać z tym, albo chociaż zmniejszyć częstotliwość takich odskoków? Co pomogło? Może ktoś zasugeruje na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy kolejnym treningu :) Dałbym sobie rękę uciąć, że przy tych strzałach ponad cel nie wykonuję żadnego poderwania lufy do góry ;laughing: To na czym się złapałem, to gdy zbyt długo celuję, to odskoki są częstsze. Ale to już dziś było uwzględnione i strzelałem w miarę "szybko". Metodą kolejnych prób i treningu wierzę, że takie odlotki zaczną sukcesywnie zanikać.

PS. 1sza zmiana jaką będę testował, to wyjdę po za utartego Exacta i spróbuję QYS Stremlined. Wyniki wrzucę tutaj pewnie za ~tydzień.

Pozdro :piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

A zrób sobie takie małe szkolenie:
- kilka dni zwracaj uwagę na złożenie się do lunety i strzał
- to samo@ praca na spuście
- to samo@ postawa
Porównaj po miesiącu :-D
No i strzel na 42m z zamurowanego karabinka. U mnie z LGM-a wychodzą takie grupy /12-15mm/ i wówczas wiem,że jak nie trafiam,to moja wina.
IMG_20230508_212733.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW95K HW50S Typhoon FT.
pitols
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 18:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: pitols »

Jak chcesz wyeliminować przyczynę takiego odskoku uważam że pasowałoby zawęzić wagowo partie umytego śrutu z którego będzie robiony test, wykorzystał wkładkę jednostrzałową (bo strzelasz z HW), selekcjonował wizualnie śrut przed podaniem do lufy, i wyeliminował wpływ warunków atmosferycznych (hala)
Jak to zrobisz i będą odskoki to już wiesz ze to Ty
Scyzor HFT
Tx200Hc
Steyr LG110
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2596
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

jarni8 pisze: 08 maja 2023, 23:14 Pozycja: Leżąca HFT z oparciem o palik.
Załóż bipod, daj jakiś worek pod tył. Postaw karabin na stole i strzelaj na 25m grupy 5 strzałowe.
Dla mnie to są zwykłe odskoki czyli nie ta matryca do tej lufy.
Jak strzelisz 100 razy to będziesz wiedział.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

bruno_Hof pisze: 09 maja 2023, 07:54 A zrób sobie takie małe szkolenie:
- kilka dni zwracaj uwagę na złożenie się do lunety i strzał
- to samo@ praca na spuście
- to samo@ postawa
Porównaj po miesiącu :-D
Ten plan realizuję ciągle. Przy każdym strzale staram się myśleć krok po kroku i nie omijać żadnej z wyżej wymienionych kwestii. Myślę, że nawet jeśli śrut nie jest idealnie dobrany, to jednak trochę się da skupienie polepszyć poprzez wyrobienie w sobie jak największej powtarzalności.

pitols pisze: 09 maja 2023, 15:16 Jak chcesz wyeliminować przyczynę takiego odskoku uważam że pasowałoby zawęzić wagowo partie umytego śrutu z którego będzie robiony test, wykorzystał wkładkę jednostrzałową (bo strzelasz z HW), selekcjonował wizualnie śrut przed podaniem do lufy, i wyeliminował wpływ warunków atmosferycznych (hala)
Jak to zrobisz i będą odskoki to już wiesz ze to Ty
Z magazynków w zasadzie po za rekreacją ze znajomymi nie używam. Wszystkie treningi to 100% wkładka. Śrut z tej matrycy jako jedyny wagowo mieścił się w przedziale 0.540 - 0.555 w praktycznie 100%. Rozumiem, że zawęzić, to np. wziąć grupę 0.545-0.548? Wizualną selekcję już przeprowadzam, ale ta partia jest na tyle dobra, że na prawdę ciężko coś odrzucić. Sukienki prawie zawsze idealne kółeczko, a główki gładkie i nieporysowane półkule.

Niestety z halą największy problem. Na chwilę obecną nie udało mi się nic takiego wypatrzeć, chociaż już się rozglądałem ;<
tommylee pisze: 09 maja 2023, 15:28 Załóż bipod, daj jakiś worek pod tył. Postaw karabin na stole i strzelaj na 25m grupy 5 strzałowe.
Dla mnie to są zwykłe odskoki czyli nie ta matryca do tej lufy.
Jak strzelisz 100 razy to będziesz wiedział.
Nie posiadam obecnie bipodu ani możliwości jego zamontowania, bo w HFT zasadniczo i tak się go nie używa. Co innego do takich testów.
Będą kolejne testy na 25m i grupki 5 strzałowe. Zobaczymy ile się uda poprawić sprzętem, a ile umiejętnościami :) Poświęcę chwilę i odważę 45 śrutów w jakimś wąskim przedziale typu np. 0.545-0.548, dokładnie każdego obejrzę pod szkłem powiększającym i strzelę 9 grup po 5. Potestuję też QYS Streamlined (też zważę + kontrola "kształtu") i zobaczymy czy coś się poprawi :)
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2596
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

To chociaż strzelaj przez chrono.
Będziesz wiedział czy to śrut czy prędkość
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 09:23 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

tommylee pisze: 09 maja 2023, 21:13 To chociaż strzelaj przez chrono.
Będziesz wiedział czy to śrut czy prędkość
A To akurat dobry pomysł. Mam R2H, a tam jest spore okno, chyba z 20 cm wysokości, więc nie będzie przeszkadzać przy strzelaniu z lunetą - sprawdzałem. Mam jeszcze tanie poduszki do BR, ale nie jestem ich wielkim fanem. Może kwestia tego, że źle z nich korzystam. O ile przednia poduszka to wiadomo karabin leży po prostu i tyle, to co z tylną? Karabin ma na niej leżeć bez dotykania stołu stopką i idealnie patrzeć w środek tarczy? Czy co strzał mam tak idealnie ustawiać poduszkę z tyłu, żeby znów patrzyła w środek? Przy przyładowaniu zawsze się to coś wzruszy. Jaki kontakt z karabinem? Tylko jedna ręka z palcem na spuście?
worki.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2596
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: tommylee »

"Wbij" karabin w poduszki.
Przy każdym strzale poprawisz na cel i tyle.
Regulujesz karabin na cel tylna poduszką.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Sandacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 03 listopada 2016, 09:49
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: Sandacz »

bruno_Hof już jest dobrze jeśli to tarcze na ponad 40m. Zamiast myć i smarować spróbuj różnych śrutów. Proponuje exact heavy i QYS Streamlined lub Pointed.
To, że po każdym strzale trzeba od nowa ustawiać wiatrówkę na poduchach to normalne.
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 09:24 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
Awatar użytkownika
jarni8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 314
Rejestracja: 17 stycznia 2023, 22:34
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: jarni8 »

pitols pisze: 09 maja 2023, 15:16 Jak chcesz wyeliminować przyczynę takiego odskoku uważam że pasowałoby zawęzić wagowo partie umytego śrutu z którego będzie robiony test...
Jak myjesz śrut i w czym? Rozumiem, że trzeba to robić w jakiś delikatny sposób by go nie pognieść za bardzo.
Jak wygląda suszenie? Czy potem używasz jakiegoś smaru typu Napier, czy strzelasz suchym?
Robiłeś kiedyś test gdzie wszystkie warunki były takie same, ten sam punkt celowania i różne grupy wagowe (najlepiej skrajne)? Jakie wyszły wyniki? :D
Weihrauch HW100T by Witboj + Falcon Endura S10i 1-10x24

Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
wichura
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 01 lutego 2019, 18:03
Tematy: 5
Lokalizacja: Kielce i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: wichura »

Sandacz pisze: 10 maja 2023, 17:00 To, że po każdym strzale trzeba od nowa ustawiać wiatrówkę na poduchach to normalne.
I tu przewaga dużego X-a nad dwoma małymi podusiami. Po każdym manewrze z karabinkiem niewiele trzeba żeby znów był bardzo stabilnie posadowiony.
.177, .22, .25, .30, .44
pitols
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 18:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: pitols »

Jak myjesz śrut i w czym? Rozumiem, że trzeba to robić w jakiś delikatny sposób by go nie pognieść za bardzo.
Jak wygląda suszenie? Czy potem używasz jakiegoś smaru typu Napier, czy strzelasz suchym?
Robiłeś kiedyś test gdzie wszystkie warunki były takie same, ten sam punkt celowania i różne grupy wagowe (najlepiej skrajne)? Jakie wyszły wyniki? :D
Myje w benzynie ekstracyjnej w dwóch plastikowych pudełeczkach gdzie to mniejsze w środkujest z dziurkami i w nim pędzlem mieszam śrut. Po umyciu odparowywuje na szmatce. I nie smaruje niczym bo uważam że nie jestem w stanie tego za każdym razem zrobić tak samo.
Nigdy nie walczyłem o jakieś milimetry (nie mam warunków) jednak śrut z odpowiedniej matrycy i przedziału wagowego od 0,545 do 0,550 (moze być inny) w dobrych warunkach pogodowych i po powyższych zabiegach daje skupienie na 50m groszówki co mnie zadowala. Oczywiście zdarzają mi się odskoki ale to raczej powód złego złożenia do karabinka (siedząca FT)
Śrut myje z głównie jednego powodu, strzelam że Steyra i jak nie myłem to co 300 śrucin musiałem czyścić lufę bo był siewnik. Teraz np. jadę 4 paczkę i spokój.
Scyzor HFT
Tx200Hc
Steyr LG110
bruno_Hof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 lutego 2023, 21:43
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsze 3 miesiące z PCP i w HFT

Post autor: bruno_Hof »

..
Ostatnio zmieniony 04 lutego 2024, 09:24 przez bruno_Hof, łącznie zmieniany 1 raz.
HW95K HW50S Typhoon FT.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”