Pistolet Predom-Łucznik wz.1970

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Prozak »

Dzisiaj zrobiłem coś takiego :

Obrazek

Ostatnie 10 strzałów z 40 . 92/100 jesss .
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 03 lipca 2009, 09:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Hiszpan63 »

I jak jeszcze na spokojnie popykasz , to zrobisz więcej :-D Kupno Iża 46 zmusi Cię do nauki strzelania od nowa. No chyba , że masz w planach poważne zawody ..
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
HWunderGnom70 .
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

_GranD_ pisze:Witam, wrzuciłem na serwer ciekawe zdjęcia dotyczące wz.1970, znajduje się tam skan oryginalnej instrukcji obsługi, fotografie z rozbiórki, poszczególne części, kompensator lufy, i rożne przeróbki Łucznika, kilka zdjęć jest mojego autorstwa, reszta została znaleziona w sieci. Link: http://speedy.sh/GMD8g/Kopia-Wz-1970.rar

Swojego Łucznika rozebrałem bez najmniejszych problemów, gorzej było ze złożeniem, 2 dni męczyłem się nad zaczepem tłoka, jest to zdecydowanie najtrudniejsza cześć do montażu. W Łuczniku mam wymieniona uszczelkę lufy na o-ring, uszczelkę tłoka, dorobiona osłonę PET oraz pierścienie z tworzywa pod zakrętka i dnem tłoka. Kultura pracy po przeróbkach poprawiła się i to znacząco, Ek jest na poziomie 3,4J przy oryginalnych sprężynach.
Nawet moje fotki się znalazły :) Te z kompensatorem, ze ś.p. mojego bloga pewnie :) ps. w marcowym "Strzale" jest artykuł o pistolecie Łucznik :)
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
_GranD_
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 20:17
Tematy: 1
Lokalizacja: Świnoujscie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: _GranD_ »

Gallernik, chyba jako jedyny zrobiłeś tak obszerna fotorelacje Łucznika z kompensatorem, mógłbyś jeszcze opisać jak zmieniła się celność Łucznika, ponieważ niema zbyt wielu informacji na ten temat :). Tak jak kolega już wspomniał, w "Strzale" znalazł się bardzo ciekawy artykuł o Łuczniku wz.1970, jeśli jest ktoś zainteresowany to zamieszczam link do samego artykułu z magazynu "Strzał" http://speedy.sh/EKnDA/05-12-Pistolet-p ... -wz.70.pdf

Jeśli ktoś posiada to proszę o wrzucenie artykułu o Łuczniku z przeglądu strzeleckiego "Arsenał" nr 1/2007

Pozdrawiam _GranD_
Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Prozak »

Na temat łucznika wz.70 pojawił się też artykuł w nowym "Strzale" 3/2012 , jednak ten podany w linku od Granda jest dużo ciekawszy .
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Gallernik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 24 grudnia 2008, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Gallernik »

_GranD_ pisze:Gallernik, chyba jako jedyny zrobiłeś tak obszerna fotorelacje Łucznika z kompensatorem, mógłbyś jeszcze opisać jak zmieniła się celność Łucznika, ponieważ niema zbyt wielu informacji na ten temat :). Tak jak kolega już wspomniał, w "Strzale" znalazł się bardzo ciekawy artykuł o Łuczniku wz.1970, jeśli jest ktoś zainteresowany to zamieszczam link do samego artykułu z magazynu "Strzał" http://speedy.sh/EKnDA/05-12-Pistolet-p ... -wz.70.pdf

Jeśli ktoś posiada to proszę o wrzucenie artykułu o Łuczniku z przeglądu strzeleckiego "Arsenał" nr 1/2007

Pozdrawiam _GranD_
Witam! celność praktycznie się nie zmieniła, nieco większe skupienie bym przypisał albo autosugestii, albo konieczności mocniejszego trzymania pistoletu, który zaczyna ważyć 1,3 kg zamiast 1,1 i mocno ciąży na lufę. Czyli szału nie robi :P
Łucznik wz. 70 '72, HW-35 "Burgo", CZ vz. 35 & vz. 47
Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Prozak »

Zgadza się , dodatkowo gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej wagi wyniki się pogarszają na jakiś czas . U mnie jednak był lekki efekt placebo . Lufa jest stabilniejsza , to już nie HW 40 którego nie czuć , wieksza masa daleko od punktu podparcia , wieksza bezwładnośc , mniejsze latanie muszki , mi się strzela trochę lepiej .
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Organizator
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 29 sierpnia 2012, 08:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Organizator »

Witam, jestem nowiutenki na forum. Łucznik wz 70 to moja pierwsza wiatrówka.

Zgodnie ze sztuka konserwacji z uwzglednieniem różnych typów smarów i olejów, przesmarowałem pistolet. Jednak pojawił sie problem... po złozeniu spust nie odbija do konca. Czy ktos wie jak temu zaradzic? Dodam ze spstu nie rozkrecałem.
Drugi problem - muszka lekko rusza sie lewo-prawo, też jej nie zdejmowałem podczas czyszczenia. Miał ktos z Was którys z tych problemow?

Będe wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kometes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1316
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:06
Tematy: 75
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kometes »

Możliwe że pękła Ci sprężynka spustu. Możesz dobrać taką ze starej dyskietki.
Kasowanie luzu szczerbinki było opisywane na Forum, poszukaj.
CP od .31 do .44. Slavia, Łuczniki i inne strzeladła
Uszczelki skórzane na zamówienie - wszystkie typy i średnice - info na PW
Organizator
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 29 sierpnia 2012, 08:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Organizator »

Tak wiem, ale u mnie jest luz na muszce a nie szczerbince, trochę ''lata'' lewo-prawo. Sprężynkę można wymienić bez całkowitego rozkręcania spustu ?
Awatar użytkownika
Prozak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 201
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Wałcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Prozak »

Wobec tego albo jest wyrobiony bolec albo w ogóle go nie ma , da się to jednak dorobić , może np. z wiertła , ale nie wiem czy nie będzie za twarde i zbyt kruche . Sprężynkę można wymienić odkręcając śrubkę która jest zaraz obok spustu , trzeba też wyjąć małą płytkę w którą była wkręcona ta śrubka .
Benelli MP95 E , Bajkał ИЖ-46 , TT-33 '44 , Łucznik wz.70 "Macz" '75
LOK Impuls Szczecinek , LOK Grot Wałcz .
Awatar użytkownika
francoferre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 13 marca 2011, 19:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Wa-wa Mokotów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pistolet Predom-Łucznik wz.1970

Post autor: francoferre »

Pomiar na Chronografie, po zamontowaniu zestawu tuningowo-naprawczego od Jerzego N.:

Śrut - Exact 4.51

Pomiar Vo i Ek z zestawem (prowadnica z mosiądzu):

111,5 m/s ; 3,41J
113,5 m/s ; 3,54J
113,1 m/s ; 3,51J
109,7 m/s ; 3,30J
111,8 m/s ; 3,43J
Pomiar Vo i Ek z zestawem (prowadnica z tworzywa POM):

110,2 m/s ; 3,33J
110,6 m/s ; 3,36J
107,2 m/s ; 3,16J
109,9 m/s ; 3,32J
109,5 m/s ; 3,29J

Pomiar Vo i Ek z 2 sprężynami (standard), uszczelka tłoka z teflonu:

107,5 m/s ; 3,17J
106,7 m/s ; 3,13J
104,4 m/s ; 2,99J
105,4 m/s ; 3,05J
105,3 m/s ; 3,04J

Jak widać, użycie prowadnicy z mosiądzu nie podnosi znacznie Vo, za to wg mnie przy prowadnicy z tworzywa POM, uzyskuje się przyjemniejszą pracę mechanizmów. Zestaw od Jerzego jest jednak nieco ciężej zamontować, aniżeli standardowe 2 sprężyny.[/quote]

mierzyłem na chrono radeckowym tego łucznika wyciagnietego prosto ze skrzyni wojskowej.stan magazynowy nigdy nie używany.dymił jak cygaro Fidela.pokazywał równo 120m/s 3,9J 119m/s na exact 4.50
super pistolecik,kawałek historii,warto go po prostu miec.bardzo dobry i ciekawy temat,przydatne opisy.wreszcie cos polskiego i fajnego.gratule
hw97KT ,theoben evo thumbole,łucznik 1976 i aby do przodu!
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

No to i mój test:

Od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem tego kultowego (dla mnie) pistoletu. Spędziłem dwie noce na renowacji (polerowanie, smarowanie, pojenie uszczelek, regulację spustu...).

sprężyny i uszczelki oryginalne, rocznik 75, pomiar na chrono radeckowym, śrut Geko, próba 50 strzałów:

Vmax 129, Vmin 121, Vśr 125, |dV| 2m/s.

Nie wiem czy to dobrze na tle innych egz, ale wydaje mi się, że super. W sumie prawie 4J.

zauważyłem, że szybkie strzelanie (prawdopodobnie rozgrzanie cylindra) powoduje spadek Vo o 3-4 m/s. Pierwsze wolne strzały były w granicach 127, potem spadło do 125.

o, tyle ;)
Awatar użytkownika
bruner23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 394
Rejestracja: 02 lutego 2007, 19:35
Tematy: 25
Lokalizacja: region wschodni
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bruner23 »

Witaj,
Miałem w swoich rekach juz kilka łuczników w rożnym stanie i różne roczniki .
Testowałem też różne konfiguracje sprężyn i uszczelek ,śrutów i nigdy Vo nie przekraczała 115m/s ( przynajmniej na komplecie nowych fabrycznych sprężyn ) :?:

Więc wydaje mi sie to trochę nieprawdopodobne te 4J :shock:
Może za bardzo spoiłeś tego staruszzka i teraz ma diesla :-D
albo rozkalibrowane chrono jest ...
Pozdr.
___________________
" Lepiej aby Cię trzech sądziło , niż czterech niosło..."
Awatar użytkownika
stah
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 15:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: stah »

żeby nie było, sam się zdziwiłem.

diesla nie ma, chrono na pozostałych sprzętach działa dobrze (identycznie jak inne, niby profesjonalne).

jako, że to małe zmartwienie, pewnie poprawiać nie będę 8-)
aha, jak do mnie trafił to na expresie wyciągał ledwie 80m/s. głównym powodem było (IMHO) kompletnie wadliwe nasmarowanie - kilogram MoS na sprężynie, uszczelka sucha, tłok suchy - co z resztą dało "piękne" rysy w cylindrze. Stąd lekkie polerowanie całego cylindra (lekkie bo dobrze to zrobić kupa roboty nie mając spec końcówek do polerowania).

Pozostaje przestrzelić na innym chrono.

Obrazek[/URL]
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”