Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Ceska Zbrojovka publikuje nieprawdziwe informacje na swojej stronie. Rekomendowanie urządzenie jako niezawodnego do pomiarów mało-kalibrowej broni palnej, łuków i kusz jest wątpliwe.

Wobec tego wysyłam do nich zamówienie na chronograf z gwarancją zastosowania do pomiarów łuków i przetestowania pod kątem przydatności oraz dokładności pomiaru.

https://www.czub.cz/en/eu-eshop/dlouhe- ... -guns.html


....Chronograph Air Chrony MK3 has been tested especially with air rifles but it is reliable also in measurements of other small-caliber weapons (airsoft, paintball, rook rifles, bow, crossbow, etc.)

Techical data: Specified dimensions may vary according to design and configuration.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Chronograf Air CHrony MK3 został przetestowany szczególnie z karabinkami pneumatycznymi, lecz jest niezawodny również w pomiarach innej mało-kalibrowej broni ( airsoft, paitball, maly kaliber, łuki, kusze, etc. )

Dane techniczne: Podane wymiary mogą się różnić w zależności od projektu i konfiguracji.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2018, 18:59 przez Michaus, łącznie zmieniany 4 razy.
Mikun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 221
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, 21:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: Mikun »

Radek daj spokój,nie produkuj się 8-) Twoje urządzenia są najdokładniejsze i tyle w temacie :one:
HW 100 FSB. FX WILDCAT. KANDAR CP1 :-D Daystate Pulsar
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Ja nie wiem które chrono jest dokładniejsze. Wiem za to, że Dusan robi sobie dobry marketing i prawdopodobnie sprzedają mu się dobrze jego produkty.

Drobny przykład. Dusan przyjechał z kolegą na MS FT 2018 do Łaz. 4 dni obsługiwał swoje chrono służąc jako oficjalny pomiar Mistrzostw.
Zrobił to całkowicie bezinteresownie. Organizatorzy nie pokryli nic z jego kosztów.

Szybko przeskanowałem net. Oba R2 i MK3 są równie popularne.

Ja sam dowiedziałem się, że R2 istnieje bo ktoś takowe miał na zawodach. Jak bym nie jeździł na zawody to bym nie wiedział że R2 istnieje.
Natomiast o MK3 dowiedziałem się z netu i to nie specjalnie go szukając. Wyskoczył mi kiedyś baner z MK3 na jakiejś stronie o strzelaniu. Potem kilkakrotnie widziałem reklamy na zawodach w Czechach.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: kewalsPL »

Zrobić swoje chrono a skopiować cudze (razem z programem) to dwie różne sprawy, nie mam zamiaru dotykać tej podróbki nawet za pół ceny.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Już o tym pisałem, od tego są patenty.

Nikt nie zabrania praktyki kopiowania nie chronionych patentem produktów.
O tym, że MK3 to kopia R2 wiem tylko z tego forum. Przy czym przytoczę:
kewalsPL pisze:.... Kto chce zrobić chrono i ma minimalne pojęcie o tym to da radę,.... .
We współczesnym świecie kopiowanie to chyba powszechna praktyka. To trochę niegrzeczne może....

Znam przypadek skopiowania kotła fluidalnego, który nie był chroniony patentem. Kocioł ma już ponad 500 kopii. Świetnie się sprzedaje. Koszt takiego kotła to 2-5 mld USD.
Międzynarodowe arbitraże nic nie poradziły na to aby ukarać producenta.



Nikogo tu nie oskarżam i nikogo nie chce obrazić, ale moja wiedza nie pozwala mi jednoznacznie stwierdzić, że MK3 to kopia R2.
To tylko opinia promowana na tym forum, dokładnie jak opinia promowana na stronie Air Chrony i innych, że da się zmierzyć prędkość obiektu urządzeniem MK3 z dokładnością do 0,02% ( a może to czeski błąd i może ma być 2%, ;))

Własnie zerknąłem na stronę AirChrony. Chwalą się że dostali Tuv dla MK3, nawet skan jakiegoś certyfikatu jest na stronie. No chyba, że są takimi sk...synami, że ten certyfikat też skopiowali.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Wysłałem do AirChrony zapytanie o numer certyfikatu TUV, bo oni nie podają go na stronie. A na stronie TUV też nie można znaleźć certyfikatu dla MK3.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

W gębę też nikt nikomu nie zabrania dać, tylko mogą iść za tym dalsze konsekwencje.... Naruszenia praw autorskich i konsumenckich ( stosowanie praktyk rynkowych wprowadzających konsumentów w błąd ) - powinny być krytykowane, a nie usprawiedliwiane.

Temat powstał w celu zwrócenia uwagi na czeski produkt i nie poszło wszystko zgodnie z zamiarami. Pojawiły się argumenty przeciw i trzeba szukać usprawiedliwienia i wyjaśnić z producentem ( dokładności pomiaru, zastosowania, czy TUV to certyfikat, czy protokół pomiarowy ).

Mało konkretnego materiału w samym temacie: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3 tj. polskiego amatorskiego 1% vs czeskiemu profesjonalnemu (0.02% lub 0.14%) z certyfikatem TUV.

Myślisz, że czesi pomogą ?

gabro pisze:Już o tym pisałem, od tego są patenty.

Nikt nie zabrania praktyki kopiowania nie chronionych patentem produktów........Chwalą się że dostali Tuv dla MK3, nawet skan jakiegoś certyfikatu jest na stronie. No chyba, że są takimi sk...synami, że ten certyfikat też skopiowali.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2018, 15:05 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Odnoście pojęć: dokładność pomiarowa ( measurement accuracy 0.02% ) nie jest to samo, co błąd pomiarowy ( measurement error 0.02% ).
Błąd pomiarowy: ERROR %=100-ACCURACY tj. 100-0.02= 99,98 %

Tak więc nie kłamią ! Może rzeczywiście w zakresie do 2000m/s błąd wynosić 99.98%.
8-)
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Jeszcze raz, nie napisałem że R2 jest amatorskie. Tylko, że do amatorskich zastosowań jest idealne i tego będę się trzymał. MK3 też jest do amatorskich zastosowań idealne.

W pierwszym poście chciałem tylko zwrócić uwagę na to co sam obserwowałem i słyszałem. Powtórzę: sklepowe R2 pokazuje 2-4 m/s wiecej niż sklepowe MK3 (sklepowe mam na myśli nie kalibrowane po zakupie). I to jest tylko taki amatoski test jako, że tylko mieliśmy po jednym egzemplarzu.

Osobiście miałem już 3 szt. R2, nadal posiadam 2 szt. , pokazują to samo.

Kwestie kopiowania, a nawet kradzieży myśli technicznej nie są mi znane w tym temacie, choć kolejny raz przyznam że coś o tym słyszałem.

Nie zmienię mojego zdania we wszystkim co napisałem we wszystkich postach, są to moje jak najbardziej subiektywne obserwacje w temacie chrono.
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 111
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: Ernii »

gabro pisze: W pierwszym poście chciałem tylko zwrócić uwagę na to co sam obserwowałem i słyszałem. Powtórzę: sklepowe R2 pokazuje 2-4 m/s wiecej niż sklepowe MK3 (sklepowe mam na myśli nie kalibrowane po zakupie). I to jest tylko taki amatoski test jako, że tylko mieliśmy po jednym egzemplarzu.
I właśnie w tym miejscu napisałeś to, co w moich kategoriach z miejsca dyskwalifikuje MK3.
Nie wyobrażam sobie zakupu jakiegokolwiek urządzenia pomiarowego, które po zakupie wymaga ustawień do wartości wzorcowych.
Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy idziesz do sklepu, kupujesz voltomierz, mierzysz nim napięcie w domu będąc pewnym tego, że masz 230V, a tu masz wskazanie 680V, bo w fabryce nikt tego nie ustawił - zaprogramował :?: :?:
Co robisz w takim wypadku? Oddajesz badziewie, czy szukasz kogoś, to Ci to zaprogramuje / skalibruje ??
Nie znam się na elektronice, ale taki przykład wpadł mi pierwszy do głowy.

Nie słyszałem, ani nie widziałem jeszcze żadnego chrono naszego kolegi z forum - a przez kilkanaście różnych już strzelałem, i do tego z różnych lat produkcji, jak również różnych modeli - które nie mają powtarzalnych wskazań.
Strzelając przez kilka MK3, nigdy nie byłem pewien tego, co pokażą. Z doświadczenia wiem, że jak postawisz obok siebie kilka takich MK3 i strzelisz przez każde, wskazania będą różne, w najlepszym wypadku odchyłki będą w granicach 6 - 18 m/s.
Stąd właśnie biorą się dyskwalifikacje na zawodach, na których używa się Air coś tam.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Jeżeli jest przyrząd na rynku o dokładności 0.02%, a nawet 0.1%, to niewątpliwie zasługuje na nagrodę Nobla.

Kilka starych filmików, na których widać, że wyniki są podobne jak się skalibruje z tol. ok. 1m/s


Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: MASZOT »

Radku, jak najbardziej możliwa jest konstrukcja o bardzo wysokiej precyzji. Jedna już taka jest - LHC.
Tylko trochę "drogie" to cudo i pewnie niewielu na nie stać. :-D
Ja z Twojej konstrukcji jestem zadowolony.

Co do pomiarów na czeskim chrono, to mi akurat na MŚ HFT pokazywało poprawne wyniki, ale byłem świadkiem pomiaru u jednego zawodnika, któremu przez przypadek (byłem w pobliżu) "uratowałem skórę" od dyskwalifikacji. Nie pamiętam z jakiego strzelał karabinka (chyba jakiś BSA), ale miał na lufie mikro-tłumik, z którego za śrutem, po wystrzale, wylatywała lekka mgiełka. Strzelał z lufą w odległości kilku centymetrów od chrono, a wskazania miał na zwykłym Exact na poziomie 260m/s. Powiedziałem mu wówczas aby odsunął się od chrono na co najmniej 30-40cm. Po tym wskazania były ok 235m/s. Tak wiec stojące tam chrono ewidentnie reagowało na mgiełkę z lufy, której prędkość była znacznie większa niż prędkość śrutu (notabene po to stosuje się separatory na lufę). Z podobną sytuacją spotkałem się przy pomiarach na Shooting Crony, tyle że w tym przypadku, w instrukcji tego ustrojstwa, jak wół jest napisane, że wylot lufy musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 3 stopy, a więc ok 1m.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2018, 16:54 przez MASZOT, łącznie zmieniany 3 razy.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Inny wynalazek MK1 ( dla fanów AirChrony ) wzorowany na polskim module z przepisanymi parametrami za jedyne 582 PLN + dodane zastosowanie do broni palnej małego kalibru. Kolejny czeski błąd...
https://www.balistas.pl/chronografy/air ... predkosci/


Polskie
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2018, 00:57 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

gabro pisze:.....Rożnica we wskazaniach była 3-4 metry/s...
W sumie od razu można było odpowiedzieć pokazując starszy film. Może zaniżać przy 100m /s, a przy 1000m/s już nie można mówić o dokładności.

gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

film niedostępny :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”