Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: kewalsPL »

Michaus pisze:Można też wykonać test z użyciem Combro i Shooting Chrony.
Parę lat temu zrobiłem porównanie wyników dla: Combro- Shooting Chrony- Radka- wyrób mój i syna. Jak strzelałem w cieniu to wyniki były identyczne, w słonku każde będzie świrować lub będzie wyświetlać błąd pomiaru (pod warunkiem prawidłowego wpisania długości bramki). W zasadzie błędy mogą być tylko jak jest błąd w zapisanym programie i w zależności od długości bramki pomiarowej(przy długości 50mm a 150mm może być wyłapana drobna różnica nie mająca większego wpływu na pomiar m/s).
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Zagorek pisze:... Pewnie cały świat używa Dusanowych Chrono...
Na pewno, szczególnie z tą niewiarygoną czeską dokładnością 0.02% i dwoma miejscami wskazań po przecinku.. powinien być uznany jako ogólnoświatowy wzorzec pomiarowy. Promowany również do zastosowań w łucznictwie i broni palnej....

Świat chętnie używa polskich produktów:


Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: Zagorek »

Panowie Gabro i Radecek przypisujecie mi nie moje cytaty, proszę to poprawić. Nie ja pisałem "... Pewnie cały świat używa Dusanowych Chrono..." ani
gabro pisze:
Zagorek pisze:
(...)
Ale był przypadek dyskwalifikacji zawodnika z PL z za dużą prędkością.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Zagorek pisze:Panowie Gabro i Radecek przypisujecie mi nie moje cytaty, proszę to poprawić. Nie ja pisałem "...

ja nie mam co poprawiać bo ja nie cytowałem tego
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: Zagorek »

Jasne to "ubejane" zacytował Ciebie i dodał niby moje.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

ubejane pisze:
Takie "pomiary" powinny na dzień dobry uwzględniać błąd/widełki na poziomie 10-15% i w takim zakresie powinno się przepuszczać zawodnika.

Karabinek ustawiony na 240 m/s, odejmujemy i dodajemy 10-15% i wychodzi na minus 204-216 m/s lub na plus 264-276m/s.

Czy gdzieś się pomyliłem ?
Jeśli nie pomyliłem się to niestety trudno będzie znaleźć strzelca HFT, FT który dopuści taki błąd pomiaru.


Radecek podaje błąd max 1%, i to rozumiem +/- 2.4 m/s
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: Ernii »

I właśnie z tego powodu optuję za tym, by na naszych Polskich zawodach, do pomiaru prędkości śrutu używane było chrono kolegi Radecka. Te przynajmniej od razu po zejściu "z taśmy produkcyjnej" są odpowiednio skalibrowane i powtarzalne w pomiarach.
Nie zdarzyło mi się jeszcze tak, bym przed zawodami na pomiarze w/w chrona miał jakiekolwiek obawy o to, że jego wskazania nagle wykluczą mnie z zawodów. Inaczej rzecz ma się z wymienionym w temacie Air Chrony - te - rzec można - żyją swoim własnym życiem.
radecek pisze:Światowa organizacja, pewnie obsadzona jest przez Czechów i niejawnie promuje czeski chronograf o nieprawdziwych parametrach. Osoby będące w komisji dokonującej pomiaru energii, powinny posiadać rezerwowy przyrząd pomiarowy do weryfikacji energii, zweryfikować pomiar i nie dyskwalifikować zawodnika
Otóż właśnie nie Panie Radku.
Była tak sytuacja, że nie można było zgłosić protestu co do wskazań Air...., oraz nie było tzw zapasowego chrona.
To tak na marginesie...

Jeżeli ten czeski chronograf potrzebuje oddzielnej kalibracji dla każdego egzemplarza z osobna, to dla mnie osobiście jest to zwykły bubel.
Tyle w temacie.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
Awatar użytkownika
leon013
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 27 lipca 2018, 16:48
Tematy: 3
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: leon013 »

Panowie bo jestem na etapie rozglądania się za chrono i teraz co nie patrzeć nawet na ten czeski wynalazek nie kombinować tylko brać R2 ?
___________________________________________
Scyzor HFT
Hatsan 55 AA 510 SL Walther Lgm 2 Lg 210(steyr)
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Ekonomia przemawia za R2. Na amatorskie potrzeby w zupełności wystarczy.

Chrono ma pokazać czy prędkość nie skoczyła o +/-5 m/s i więcej.
Wiele karabinków jest czułych na temperaturę. Wymaga regulacji przy skokach temperatury.
Rano strzelasz przy 20C, a w południe przy 35C (dodatkowo słońce nagrzewa karabinek gdy nie chowany do kufra).
W moim karabinku (PCP) różnica prędkości przy takim skoku temperatury to miedzy 7-10 m/s na plus.

Druga sytuacja strzelanie w zimie. Karabinek wyniesiony z domu ma temp 20C. Na dworze -10C. Po godzinie strzelania prędkość może spaść nawet o 15 m/s.

Chrono ma Ci pomóc ustawić karabinek pod temperaturę w której strzelasz. Ewentualnie ustawić go po zmianie śrutu lub po zmianach w systemie, czyszczeniu, czy regulacji regulatora.
Do tego wystarczy R2.

Możesz poczekać jak ktoś wystawi na sprzedasz, zawsze można kilka zł zaoszczędzić.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

gabro pisze:Ekonomia przemawia za R2. Na amatorskie potrzeby w zupełności wystarczy.

Chrono ma pokazać czy prędkość nie skoczyła o +/-5 m/s i więcej. ...

Chronografy mają funkcje do precyzyjnej kalibracji:
1 - metodą porównawczą z innym chronografem referencyjnym ( film )

2 - za pomocą sygnału bramkowania dostępnego na płycie i dwóch chronografów. Metoda czasochłonna ale pozwala na skalibrowanie z małym błędem w stosunku do rzeczywistej prędkości bez użycia wzorców.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Doskonale wiem, że tak się da zrobić.

Błąd pomiaru to kwestia obróbki sygnału na której pewnie znasz się lepiej niż ja.

Śrut przelatując przez brankę nie daje sygnału 0/1, a raczej sygnał analogowy rozciagniety w czasie, czy dobrze piszę ??

Soft w chrono ma obrobić ten sygnał i podzielić drogę przez czas.

I dokładność chrono to kwestia tego softu. Tak przynajmniej mi się wydaje :)
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Wersja R2A i H mają otwartą szczelinę, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Można stosować w pomiarach broni palnej i łucznictwie.
Obrazek
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Najdokładniejszy chronograf na świecie - nie trzeba kalibrować. Jeżeli - tak nie jest, to czy to kłamstwo, czy pomyłka o 2 rzędy cyfr ?
A może zrobią film z pomiarami 1000m/s, 1500m/s lub 2000m/s ? Odpowiem: nie zrobią - bo nic nie zmierzy !



"Excellent measurement accuracy 0,02% Our chrony is one of the most accurate all over the world
The chronograph measures bullet velocity from 6.6 fps (2 m/s) to 6560 fps (2000 m/s),

wroobeell pisze:Ja mam takie chrono MK3 i sprawa jest tego rodzaju że trzeba je skalibrować w Jachrance jeszcze tego nie wiedziałem i było jak było na dzień dzisiejszy Chrono mam skalibrowane pod chrono Marcela i jest ok zresztą wszyscy teraz mamy skalibrowane chrona pod Marcelowe .
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: gabro »

Zgadzam się. Dokładność która podaje Mandat jest sporo przesadzona. Nie ma możliwości zmierzenia prędkości z taką dokładnością chromem o takiej konstrukcji.

Jak znajdę kamerę która uda się zrobić zdjęcia wylatujacego z lufy śrut to wtedy zrobię test Twojego chrono.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porównanie pomiarów R2 i Air Chrony MK3

Post autor: radecek »

Krótki filmik pokazujący polski chronograf ( do zastosowań amatorskich ) i chronograf produkcji czeskiej rekomendowany przez WHFTO.
Sonda optyczna symulująca przelot pocisku 500m/s działa na detektory urządzeń impulsami optycznymi. Zmiana jej położenia "symuluje" wpływ zakłóceń w tym również wielkości i kształtu amunicji. Na tymi z lewej nie wiele się dzieje na wyświetlaczu, a na profesjonalnym jest więcej danych do analizy.



Prawdopodobnie dlatego u kolegów z Beskydští vzduchovkáři w Bohuminie jest niżej o 3-4 m/s.
Ostatnio zmieniony 08 listopada 2018, 13:45 przez radecek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”