JSB Exact nadkalibrowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
pablo5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 04 października 2010, 21:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: pablo5 »

PawelW pisze:
Chyba masz rację! Coś w tym jest! Ważna matryca!
Gdybyś zadał sobie trud poszukania na tym forum informacji dowiedziałbyś się jak wygląda technologia produkcji śrutu w Bohuminie i co oznaczają 'kalibry' 4.50, 4.51, 4.52 .... Mówią o tym pracownicy w trakcie zwiedzania fabryki. Każda matryca jest utylizowana po wykonaniu określonej liczby śrucin a w trakcie jej zużywania zmienia się oznaczenie 'kalibru'. To, że jakiś śrut wchodzi ciaśniej lub luźniej w port ładowania zależy tylko i wyłącznie od konstrukcji tegoż.
Czy autor wpisu przy słowie "tegoż" miał na myśli konstrukcję śrutu czy konstrukcję portu ładowania ?
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: PawelW »

Miał na myśli konstrukcję portu ładowania :-D . Są wiatrówki do których większość śrutów wchodzi łatwo i sa takie gdzie go trzeba wpychać niemal na siłę.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
pablo5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 04 października 2010, 21:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: pablo5 »

Tak właśnie się domyślałem. Jednak jak widać poniżej chyba błędnie zinterpretowano ten wpis...
hilary22 pisze:Paweł ma zdecydowaną rację, nowe matryce jeśli są prawidłowo wykonane to produkują śrut 4,50 mm a w trakcie zużywania się matryca robi się "lużniejsza" dlatego określana jest kolejnymi nadkalibrami .
To czy jeden śrut wchodzi lużniej czy ciaśniej do lufy zależy tak jak napisał Paweł od samej konstrukcji śrutu czyli średnicy łepka czy długości sukienki (dłuższa jest cieńsza i łatwiej się odkształca wciskana do lufy) ale zależy również od stopu ołowiu który użyto do jego produkcji. Bo chociaż JSB stara się robić cały czas taki sam śrut to pewne różnice w składzie stopu się zdarzają i wynikają z błędów od dostawców jak i próby wynalezienia jeszcze lepszej mieszanki. Sam osobiście mam jedną paczkę śrutu JSB EXACT 4,52 która lata w mojej lufie o 8-10 metrów szybciej niż każda inna jaką testowałem i sądzę , że to właśnie troszkę inny stop który jakby miał mnie opory tarcia.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Cin91 »

Nie znam się to się wypowiem. Najlepiej latały mi zawsze Exacty, które miały bardziej okrągły (grzybkowaty) łeb, średnio cienkie skirty i głębokie kielichy. Najgorzej latał mi Premium w kształcie Expressa. Co ciekawe - sam Express za to z każdej matrycy latał wyśmienicie :583:
Teraz miałem matrycę '54' z 2017 roku i wyglądała dokładnie tak, jak opisałem na początku, no i latała fenomenalnie! Teraz mam matrycę '45' - zobaczymy.

Nadkalibry nie miały znaczenia w moich karabinkach. LGM żarł wszystko. Nawet z matrycami zbytnio się nie rozczulałem. W Dominatorze natomiast nadkaliber nie miał znaczenia, ale matryca i owszem.

Co do 'ciasności' - jak jeszcze miałem TX200 HC nierzadko zdarzało się, że 4,50 wchodził ciaśniej od 4,53. Właściwie wszystko zależało od danej partii śrutu i nie było w ogóle powiązane z samym nadkalibrem.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Ostatnio strzelałem na Lidze z Exacta 4,52 (już poszarzałego) z ...2012 r ;laughing: .
Do czasu jak go nie zamoczyłem :( - były same 2-ki .
Awatar użytkownika
Majecha76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 maja 2011, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Garwolin/Żukowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Majecha76 »

Głupoty piszesz.
Staram się być miły ale czasami gęba nie współpracuje
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: mimut »

Tommy54 pisze:......Do czasu jak go nie zamoczyłem :( - były same 2-ki .
masz jakieś zdjęcie karty startowej?
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

mimut pisze:...
masz jakieś zdjęcie karty startowej?
Tak ma , pierwsze 7 - 2ki, potem ósma samostrzał - 1ka, kolejne 5 - 2-ki .
Samostrzał, bo za lekko na mróz miałem wagę spustu - może było 50-60 g. Miałem tej jeszcze jeden samostrzał potem.
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 09:54 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Groul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 15:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościerzyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Groul »

Tommy nie wiem jak z tym srutem jest czy ma znaczenie że mokry czy nie ale mam prośbę do Ciebie żebyś poprawił spust bo na strzelnicy czy zawodach w takim przypadku stwarzasz realne zagrozenie dla mnie i innych kolegów a także otoczenia.
A na kolejnym Naszym spotkaniu poproszę o sprawdzenie Twojego sprzętu pod tym kontem.
I żebyś tego nie odebrał jako moją złośliwość czy nadgorliwość bo nie ma to z tym nic wspólnego. Poprostu bezpieczeństwo przede wszystkim.
?
Awatar użytkownika
Majecha76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 maja 2011, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Garwolin/Żukowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Majecha76 »

Tommy54 pisze:Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D
A ja myślę że zamiast trenować to ciągle składasz na śrut.
Ps. 2 figurka to była 15kz na 23m. Trafiłeś?
30 figurka 20 kz na 26-27 m trafiłeś?
Staram się być miły ale czasami gęba nie współpracuje
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Ernii »

Tommy54 pisze:
mimut pisze:...
masz jakieś zdjęcie karty startowej?
Tak ma , pierwsze 7 - 2ki, potem ósma samostrzał - 1ka, kolejne 5 - 2-ki .
Samostrzał, bo za lekko na mróz miałem wagę spustu - może było 50-60 g. Miałem tej jeszcze jeden samostrzał potem.
Może się nie znam, może jeszcze mało wiem, ale.......
Pierwsze słyszę, żeby ustawiać spust w zależności od temperatury otoczenia :651:
Przecież to nie jest mechanizm pneumatyczny, w którym gaz się rozpręża podczas wysokich temperatur i kurczy, kiedy temperatura spada poniżej powiedzmy 5 stopni C.
Tommy, wyjaśnij proszę, co masz na myśli.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Cin91 »

Ernii, materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy. Dlatego ja mam z bezpiecznym marginesem i tego efektu nie mam. Natomiast w Mikstacie WuDe miał z tym problem w Tsarze - ustawił w domu na dotyk, a przy -4*C miał już spust na chuchnięcie.

Jest to jak najbardziej realne przy tak precyzyjnych zapadkach jak w karabinkach match.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Ernii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 29 lipca 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Chełm/okolice Wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Ernii »

Dzięki Radek.
Domyśliłem się, że chodzi właśnie o kurczliwość materiału pod wpływem temperatury, tylko zastanawiam się nad sensem takiego ustawiania spustu na pierdnięcie.
Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego ustawiania po kilku "samostrzałach", które zaliczyłem na treningowym strzelaniu.
Tym bardziej jest to niebezpieczne na zawodach jak wspomniał kolega Groul, a powiem więcej.
Przyznaję rację Groulowi co do sprawdzania takiego parametru, jak "waga" ściągania spustu przed zawodami. Pozwoli to na wyeliminowanie potencjalnego niebezpieczeństwa postrzelenia kogokolwiek.
LGM2 + Hawke SW 4,5-14x42
Walther Dominator + Hawke SW 4,5-14x42
Łucznik Wz 1970
Pardini K12

http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: PawelW »

Ernii, materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy. Dlatego ja mam z bezpiecznym marginesem i tego efektu nie mam. Natomiast w Mikstacie WuDe miał z tym problem w Tsarze - ustawił w domu na dotyk, a przy -4*C miał już spust na chuchnięcie.
Radek, kiedyś badaliśmy temat naukowo - poważnie - wpływu temperatury na materiał, z którego wykonane są elementy wiatrówki. Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia 'materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy'. Przy różnicy temperatur 20 st. C zmiana liniowa krzywki mechanizmu spustowego Walthera LGM2 wyniosła.......0.0008 mm.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam to nie ma znaczenia. Więc dlaczego "w Mikstacie WuDe miał z tym problem" ? Bo śrubki regulujące krzywki spustu mają luzy. Ustawiasz spust z domu, statycznie na czuja. Potem jedziesz x-kilometrów a karabin w kufrze/pokrowcu sobie podskakuje. Na miejscu okazuje się, że cały misterny plan wziął w pi*****du.
Co do kwestii czułego ustawienia spustu to wiele, wiele lat temu, kiedy nie obowiązywały aptekarski regulaminy a królował zdrowy rozsądek, przy pomiarze chrono na zawodach w Chrcynnym - kto pamięta wspaniałe zawody organizowane tam przez WKFT... - miałem samostrzał. Kolega obsługujacy chrono wziął mojego ProSporta, naciągnął, załadował śrut, puknął dłonią w kolbę - nastąpił samostrzał. Usłyszałem: albo poprawisz spust albo żegnaj. I tak - moim zdaniem - sprawy spustu powinny być załatwiane.
Odniosę się jeszcze do pewnej sprawy, którą opisał nasz Guru Forumowy Tommy54:
Wczoraj na lidze HFT niechcący nadepnąłem na puszeczkę Exacta leżącą na śniegu , przechyliło się i śrut stał się mokry.
Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 13:23 przez PawelW, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”