JSB Exact nadkalibrowy

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Ernii pisze:....Tommy, wyjaśnij proszę, co masz na myśli.
Chciałem przy okazji uspokoić kol. @Groul i wszystkich zawodników, że z moim karabinkiem FWB 603 16,3 J jest wszystko OK.
Po prostu to b.czuły spust matchowy który i tak przed zawodami lekko podkręciłem na + .
Ja zachowuję w strzelaniu dużą ostrożność - przez 51 lat postrzeliłem z pistoletu CO2 tylko ...siebie, kilkanaście lat temu.
Zawsze przed włożeniem palucha pod kabłąk , mam karabinek pi razy oko wycelowany w cel (tolerancja 10-15 cm od KZ).
Może żle powiedziałem "samostrzał". Chodziło mi o to, że strzelam bez rękawic i palce na mrozie mam skostniałe i usztywnione( na starość jest dużo słabsze krążenie ;laughing: - gdyby ktoś nie wiedział) .
Więc paluch słabo wyczuł 1-szą drogę i drgnął zanim dokładnie wycelowałem. Ale i tak z tych dwóch "niekontrolowanych" zrobiłem 3 pkt. :-D
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Majecha76 pisze:
Tommy54 pisze:Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D
A ja myślę że zamiast trenować to ciągle składasz na śrut.
Ps. 2 figurka to była 15kz na 23m. Trafiłeś?
30 figurka 20 kz na 26-27 m trafiłeś?
Obie ( 1 i 30 ) były niestety 1-ki :( . Pisząc o pierwszych miałem na myśli od 6-tej , gdyż tak zaczynaliśmy.
Wczoraj sprawdziłem nastawy nie ruszane od miesiąca i ... ZERO miałem w prawo 0,2 mil czyli 3/4 MOA !!! :(
Tak to jest , jak się nie przygotuje karabinka do zawodów , aż cud że w cokolwiek trafiałem...
Toć dopiero 3 miesiące w to się bawię , a mądrość przychodzi z czasem.
Ale kol. @ Majecha , solennie obiecuję potrenować , wyczaiłem w Gdyni fajną miejscówkę i ABY DO WIOSNY :-D
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 13:27 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Cin91 »

PawelW pisze:Radek, kiedyś badaliśmy temat naukowo - poważnie - wpływu temperatury na materiał, z którego wykonane są elementy wiatrówki. Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia 'materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy'. Przy różnicy temperatur 20 st. C zmiana liniowa krzywki mechanizmu spustowego Walthera LGM2 wyniosła.......0.0008 mm.
Dziękuję za wyjaśnienie ;) Mnie akurat takie ustawianie nie dotyczy. Spust reguluję w terenie, strzelając do tarczek :) Wtedy tak naprawdę dopiero wiem, jak jest ustawiony.
PawelW pisze:Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!
Zgadzam się. Nie zdarzyło mi się włożyć do lufy śrutu z ziemi. Jeszcze jak wypadnie mi z paluchów na matę podczas ładowania to odmucham go, obejrzę i włożę, ale z ziemi nie podniesę :D

Może lufa nie od razu szmelc, ale nie jest to zbyt mądre...
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

PawelW pisze:...
Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!
Panie Kolego Paweł - kilkanaście strzałów wilgotnym śrutem (bo w kieszeni spodni osuszałem) gwarantuję , że nie zaszkodziło mojej lufie.
Od razu po zawodach - lufę potraktowałem moim żyłkowym wyciorem .
Jak pisał chwilę temu kol. @Cin91 - strzelał zawody śrutem zmoczonym deszczem i też pewnie jego lufie nie zaszkodziło :-D
Tak więc - nie bój Pan żaby - mamy nadal dobre i celne karabinki.
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 13:39 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Cin91 pisze:......
Zgadzam się. Nie zdarzyło mi się włożyć do lufy śrutu z ziemi. Jeszcze jak wypadnie mi z paluchów na matę podczas ładowania to odmucham go, obejrzę i włożę, ale z ziemi nie podniesę :D

Może lufa nie od razu szmelc, ale nie jest to zbyt mądre...
Ludzie , o czy wy piszecie ...jaka ziemia , gdzie jest ta ziemia , kto podnosi z ziemi i wkłada do lufy ???
O kim Wy mówicie , bo na pewno nie o mnie .
Tam była warstwa 10 cm czystego śniegu , który wsypał się do pudełeczka a porozrzucane śruty miały do podłoża z 8 cm , leżały na górze czystego śniegu.
Po zawodach, nawek obrzucaliśmy poniektórych uczestników - śnieżkami ;laughing:
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 14:04 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: mimut »

PawelW pisze:
Ernii, materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy. Dlatego ja mam z bezpiecznym marginesem i tego efektu nie mam. Natomiast w Mikstacie WuDe miał z tym problem w Tsarze - ustawił w domu na dotyk, a przy -4*C miał już spust na chuchnięcie.
Radek, kiedyś badaliśmy temat naukowo - poważnie - wpływu temperatury na materiał, z którego wykonane są elementy wiatrówki. Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia 'materiały wykonane są z metalu, który pod wpływem temp. zmienia swoją objętość. Jak masz na pierda ustawiony, to będzie jeszcze czulszy'. Przy różnicy temperatur 20 st. C zmiana liniowa krzywki mechanizmu spustowego Walthera LGM2 wyniosła.......0.0008 mm.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam to nie ma znaczenia. Więc dlaczego "w Mikstacie WuDe miał z tym problem" ? Bo śrubki regulujące krzywki spustu mają luzy. Ustawiasz spust z domu, statycznie na czuja. Potem jedziesz x-kilometrów a karabin w kufrze/pokrowcu sobie podskakuje. Na miejscu okazuje się, że cały misterny plan wziął w pi*****du.
Co do kwestii czułego ustawienia spustu to wiele, wiele lat temu, kiedy nie obowiązywały aptekarski regulaminy a królował zdrowy rozsądek, przy pomiarze chrono na zawodach w Chrcynnym - kto pamięta wspaniałe zawody organizowane tam przez WKFT... - miałem samostrzał. Kolega obsługujacy chrono wziął mojego ProSporta, naciągnął, załadował śrut, puknął dłonią w kolbę - nastąpił samostrzał. Usłyszałem: albo poprawisz spust albo żegnaj. I tak - moim zdaniem - sprawy spustu powinny być załatwiane.
Odniosę się jeszcze do pewnej sprawy, którą opisał nasz Guru Forumowy Tommy54:
Wczoraj na lidze HFT niechcący nadepnąłem na puszeczkę Exacta leżącą na śniegu , przechyliło się i śrut stał się mokry.
Szanowny Panie, taki śrut ląduje tam gdzie upadł. ŻADEN normalny zawodnik nie wsadzi do lufy śrutu, który upadł. Nie ważne w pudełku czy nie! I żaden normalny użytkownik nie kupi wiatrówki, której lufa traktowana była takim śrutem bo to już jest szmelc!
100% racji w tym co Paweł napisał. Przy okazji może obalę kolejny mit strzelania mokrym śrutem.

Taką pogodę miałem podczas popołudniowej sesji UKAHFT w Maldon. Woda stała w rynience portu ładowania, śrut praktycznie pływał, a nie był "tylko wilgotny" i z lufy wylatywał razem z wodą. Nie przeszkodziło to jednak wystrzelić 55pkt i wygrać całą sesję popołudniową. Wszystkie błędy popełniłem w zalesionej części toru, gdzie trzeba było lokalizować figurki po sznurku, bo po prostu nie było ich widać. Według mnie, oprócz dyskomfortu fizycznego, strzelanie w deszczu czy też mokrym śrutem nie ma znaczenia. Przynajmniej dla mojego sprzętu i śrutu :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: PawelW »

Według mnie, oprócz dyskomfortu fizycznego, strzelanie w deszczu czy też mokrym śrutem nie ma znaczenia
Od siebie dodam, że w taką pogodę, kiedy trzeba wylewać wodę z lufy ZAWSZE odstrzeliwuję raz na pusto przed zajęciem stanowiska by pozbyć się wody z układu.
Ludzie , o czy wy piszecie ...jaka ziemia , gdzie jest ta ziemia , kto podnosi z ziemi i wkłada do lufy ???
O kim Wy mówicie , bo na pewno nie o mnie .
Tam była warstwa 10 cm czystego śniegu , który wsypał się do pudełeczka a porozrzucane śruty miały do podłoża z 8 cm , leżały na górze czystego śniegu.
A potem taki sprzęt ląduje w K/S z opisem: nówka-sztuka nie śmigana, raz strzeliłem na próbę. Przypilnujemy :621:
Ostatnio zmieniony 06 marca 2018, 18:09 przez PawelW, łącznie zmieniany 2 razy.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Majecha76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 maja 2011, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Garwolin/Żukowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Majecha76 »

Tommy54 pisze:
Majecha76 pisze:
Tommy54 pisze:Może głupoty, może nie głupoty - po prostu myślę, że to była raczej dobra seria Exacta :-D

Ps. 2 figurka to była 15kz na 23m. Trafiłeś?
30 figurka 20 kz na 26-27 m trafiłeś?
Obie ( 1 i 30 ) były niestety 1-ki :( . Pisząc o pierwszych miałem na myśli od 6-tej , gdyż tak zaczynaliśmy.
Figurka nr 2 (słownie: dwa )nie 1
Chyba robiłeś zdjęcie karty, zobacz jeszcze raz na nr 30 (słownie: trzydzieści)
A tą na 8-9 metrze trafiłeś??? Tylko jedna stała tak blisko...
Tommy54 pisze: Od razu po zawodach - lufę potraktowałem moim żyłkowym wyciorem .
Tommy54 pisze: Wczoraj sprawdziłem nastawy nie ruszane od miesiąca i ... ZERO miałem w prawo 0,2 mil czyli 3/4 MOA !!! :(
Tak to jest , jak się nie przygotuje karabinka do zawodów , aż cud że w cokolwiek trafiałem...
:roll:


Tommy54 pisze: Ale kol. @ Majecha , solennie obiecuję potrenować , wyczaiłem w Gdyni fajną miejscówkę i ABY DO WIOSNY :-D
I to szybko bo MMP zbliżają sie dużymi krokami

I chyba wszystko z mojej strony na ten temat.
Staram się być miły ale czasami gęba nie współpracuje
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Sorry, źle czytałem tabelkę.
Figurka nr 2 - KZ
Figurka nr 30 - KZ
Figurka KZ 15 na 8,5 m - blacha (od wczoraj wiem dlaczego).
Awatar użytkownika
Majecha76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 maja 2011, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Garwolin/Żukowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Majecha76 »

figurka druga za dwa punkty
Figurka trzydziesta za dwa punkty

KZ 20! na 8,5m 1 punkt

I wszystko jasne... Powili dochodzimy gdzie wyszły jedynki...
Staram się być miły ale czasami gęba nie współpracuje
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: MI-6 »

Jarek musisz częściej chodzić z Tommy'm w grupie... bo inaczej to kolega same komplety by miał :-D z tym swoim bajkopisarstwem... albo sklerozą... jak kto woli...
TX200 HC + Vortex Viper
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Tommy54 »

Czyli może być na małych KZ, jak myślę - przez przesunięcie Zera 3/4 MOA w prawo ?
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Spinner »

Dyskusja tak się ma do tematu, że pora trochę miejsca w rynsztoku zrobić albo innym niegodnym miejscu.
Awatar użytkownika
Majecha76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 maja 2011, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Garwolin/Żukowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: Majecha76 »

Tommy54 pisze:Czyli może być na małych KZ, jak myślę - przez przesunięcie Zera 3/4 MOA w prawo ?
Nie wiem czy dobrze liczę ale 3/4 MOA na 25m tj w przybliżeniu 5mm . Troszkę więcej niż grubość śrutu....
Staram się być miły ale czasami gęba nie współpracuje
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: JSB Exact nadkalibrowy

Post autor: TZ »

Tak zupełnie na pograniczu tematu. Do Diany 75 przesiałem ostatnio śrut wagowo. Do ważenia wybrałem Exacta 4,53, jakaś tam seria, bo jakoś takoś tam latała. Przesiałem tak, aby uzyskać przedział wagowy różnicy rzędu do 7 tysięcznych g max. Oczywiście bez czarów z płukaniem benzyną i takimi innymi czaro - olejkami. Doprowadzenie wagi do rozsądnego porządku i to wszystko. Efekt ? ..... dosłownie zerowy. Zero różnicy pomiędzy prosto z puchy a przesianego śruta. Dosłownie zero.
No i tyle. W sobotę zabieram wszystkie puchy jakie posiadam i dobieram najlepiej latający. Ważenie Exacta przyniosło efekt = 0, pomimo sporych różnic między max, średniej i miń wagi śruta.
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”