Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Witajcie, swego czasu chciałem zbudować sobie własne chrono i przeglądając różne konstrukcje trafiłem na kilka projektów chronografów bez bramkowych.
O ile jestem w stanie zrozumieć metodę pomiaru akustyczną, magnetyczna i jedną chyba z najprostszych konstrukcji opartych o przerwanie wiązki światła podczerwonego < np Radeckowe, sparrow, Combro itp > to chrona oparte o światło ale nie posiadające bramki która je emituje to dla mnie jakaś czarna magia ;)

Tego typu konstrukcji jest na rynku jedna trochę
Obrazek
Białe patyczki wyznaczają tylko kont pracy sensorów i nie są odpowiedzialne za pomiar. Istna magia :P

"Bracia" Moskale przodują w produkcji takich sprzętów metodą chałupniczą co mnie zdziwiło i zainspirowało - sam nie wiem co bardziej :)
Przykład chronografu z korytka na kable. Pomysłowości to ja im zazdroszczę.
Obrazek

A tu stronka autora: https://forum.guns.ru/forum_light_messa ... 29153.html

Może ktoś z was ma taką konstrukcję na swoim koncie, albo jest w stanie wytłumaczyć laikowi metodę działania? Ja ze swojej strony mogę zaoferować stworzenie softu co mogło by zaowocować Polską edycją bida chrono DIY :D

Ps. Dział pewnie zły, poproszę o przenie ale w sumie nie mogłem znaleźć żadnego pasującego ;)
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kuras999 »

Banalnie prosta sprawa - w tych dwóch miejscach są sensory optyczne - takie jakby kamery ale tylko z jedną liną obrazu. Układ wypatruje obiektu przelatującego nad pierwszym sensorem i zaczyna zliczać czas do wyłapania przez drugi sensor. Z odległości między sensorami i czasu oblicza prędkość.
Nie potrzebne jest żadne źródło światła w dzień sensory obserwują chmury i czekają aż coś zakłóci im ten obraz. W słoneczne dni stosuje się takie plastikowe dyfuzory które dają ładne białe tło jak nie ma chmur.
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2017, 12:20 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Super, napiszesz coś więcej? Jaki to jest sensor np jakiś typ nazwa czego szukać? :)
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kuras999 »

Pewnie co producent to trochę inne rozwiązania. Takie coś mogłoby działać przy zastosowaniu pojedynczych fotodiod z odpowiednią optyką i układem wykrywającym nagłe niewielkie zmiany sygnału.
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Tylko czy taki system nie łapał by nam komarów, drobinek kurzu, zmian oświetlania wynikających z tysiąca zmiennych np ktoś przechodzi i minimalnie przysłania światło albo pojawia się jakieś losowe źródło ir <tego nawet nie musimy być świadomi bo nie widać ;)>

Druga sprawa to konstrukcja tego chrona z tunelem, z jeden strony wydaje mi się że owy tunel ma nam odizolować światło zewnętrzne ale w układzie nie ma żadnego źródła własnego.
Intrygują mnie również te paski pod sensorami, wyglądają mi na jakieś odbłyśniki. Na początku myślałem że to może jakieś taśmy ir ale tam nie ma zasilania.


Chronografy to niby proste urządzenia ale na wielu forach eng/rus można przeczytać że pojawiają się problemy nawet z komercyjnymi ;)
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kuras999 »

Po to jest ta cała elektronika żeby z całego zaszumionego sygnału wyciągnąć to co trzeba. Przelatujący pocisk powoduje specyficznie krótki impuls, którego nie da się pomylić z komarem albo rzuconym cieniem. O jakich paskach pod sensorami piszesz. Ja mam takie chrono i żadnych pasków nie widzę.
Ceezz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 02 października 2017, 10:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Ceezz »

kuras999 pisze:Pewnie co producent to trochę inne rozwiązania. Takie coś mogłoby działać przy zastosowaniu pojedynczych fotodiod z odpowiednią optyką i układem wykrywającym nagłe niewielkie zmiany sygnału.
I tak to robią w większości mniej i bardziej dokładnych chrono. Fototranzystor (jest najszybszy) i albo bramka gdy mamy własne podświetlenie IR lub laser albo światło słoneczne i wypatrywanie przez czujniki cienia. Do tego szereg wzmacniaczy, które najmniejszy sygnał z fototranzystora przerobią na czytelny dla mikroprocesora sygnał 0-1.

Wszystko pewnie się rozbija o ilość czujników oraz ewentualną optykę jeśli zostanie zastosowana. Na upartego, z pręta szkła można zrobić bramkę na jednym czujniku, wtedy tylko trzeba dobrego elektronika, który dobierze wzmacniacz.
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

kuras999 pisze:Po to jest ta cała elektronika żeby z całego zaszumionego sygnału wyciągnąć to co trzeba. Przelatujący pocisk powoduje specyficznie krótki impuls, którego nie da się pomylić z komarem albo rzuconym cieniem. O jakich paskach pod sensorami piszesz. Ja mam takie chrono i żadnych pasków nie widzę.
Na tej stronie przyjrzyj się wszystkim tunelowym chronom.
https://forum.guns.ru/forum_light_messa ... 29153.html
Mają pod sensorem taką jakby taśmę czy coś, niezależnie od modelu ;)


Tutaj widać najlepiej :D
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2017, 17:26 przez Panzer, łącznie zmieniany 2 razy.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kewalsPL »

Raczej tak, jednak jak robiłem swoje chrono to próbne strzały z dziecięcego pistoletu na kulki asg już łapał. Jeśli dobrze pamiętam to nie przekraczały 30m/s.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kuras999 »

Moje chrono ma zakres "Velocity Range: 21-7,000 feet per second"
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Henk1 pisze:A strzałę z łuku wyłapie?
Złapie wszystko co przeleci przez bramki, liczy się przerwanie strumienia światła. Jak mucha osiągnie prędkość odpowiednią do założeń oprogramowania chrona to też się zmierzy :P
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: kuras999 »

To postaw chrono metr przed łukiem ;)
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Henk1 pisze:Właśnie zamierzałem pomierzyć prędkość strzał z łuku, tylko teraz się zastanawiam, czy trafię między bramki.
Zaczyna się powoli klarować koncepcja chrona o bramce 25x18 cm :D
Wystarczy? :)
Awatar użytkownika
Panzer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:24
Tematy: 12
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Panzer »

Szerokość może być prawie dowolna ale to pociąga za sobą znaczący wzrost kosztów oraz minimalnie zmniejsza precyzje pomiaru. Strzał idealnie w osi bramek daje precyzję 99,(9)% natomiast im bardziej z ukosa tym odległość między bramkami z prawa Pietja Gorasa się powiększa co zaburza pomiar ;)

Mała bramka motywuje do prezyzyjniejszego oddania strzału :)
Zima
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 17 października 2019, 17:58
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Chronografy - metody działania różnych konstrukcji

Post autor: Zima »

Panzer pisze: Mają pod sensorem taką jakby taśmę czy coś, niezależnie od modelu ;)

Tutaj widać najlepiej :D
Od strony modułu elektroniki widać 2 x 7 otworów - podejrzewam, że część z tej siódemki to sensory a część diody oświetlające, natomiast pasek ma jedynie za zadanie odbijać światło.
Jednym słowem bramka fotoelektryczna, ale z odbiciem a nie bezpośrednim oświetleniem.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”