Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: radecek »

Nabywając sprzęt do pomiaru - często ma się zaufanie do producenta, który podpiera się dodatkowo dokumentami wydanymi przez instytucje akredytacyjne.
Rzeczywistość może być inna, a klient sam nie jest w stanie stwierdzić, co kupił. Może być tak, że nawet producent nie wie co wyprodukował :>
Na błąd składa się kilka głównych czynników: błąd układu elektronicznego ( błąd konwersji i czujników ), błąd metody ( sposób pomiaru, precyzja wykonania czujników ), błąd od zakłóceń, błąd kalibracji.
Na filmie chronograf czeski, który posiada świadectwo TUV i chronograf moduł oraz test za pomocą prostej sondy emulującej prędkości.
Test pokazuje, że w przypadku małych chronografów nie da się uzyskać większej dokładności niż 1%. W przypadku czeskiego urządzenia - producent deklaruje 0.14m/s, co przy podawanym górnym zakresie 1000m/s nie ma żadnej zasadności.


Jak ktoś ma inny chronograf do przetestowania zachęcam do kontaktu.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: Ślubek »

To chyba dlatego, że dokładność pomiaru tą metodą zależy głównie od dokładności pomiaru odległości między bramkami (zapewne większy wpływ ma odległość między diodami rejestrującymi, niż oświetlającymi). 1% przy odległości rzędu 5 cm to ok. 0,5 mm, czyli rząd wielkości elementu światłoczułego w fotodiodzie.

Dobrze się domyślam, że magiczna listwa testowa z diodami ma za zadanie oświetlać elementy światłoczułe ze ściśle określonym opóźnieniem?
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: radecek »

Sygnały z sondy są przesunięte w czasie, co pozwala na zasymulowanie prędkości.

Tu kolejny zestaw CED M2 vs chrono. Zestaw CED M2 trzeba jeszcze doposażyć w podświetlenie. Trochę za dużo gratów ...
Obrazek

Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: kłapek »

Okazuje się, że nawet do skopiowania potrzeba trochę wiedzy :wink:
Myślę, że nałożone na siebie wykresy prędkości z dwóch równolegle ustawionych 'Air Chrony' rozłożyłyby na łopatki ten 'czeski pomysłu na biznes'. Byłoby bardziej dosadnie i z pewnością trafiłoby nawet w będących z elektroniką na bakier ;laughing:
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: Kraku »

W Bohuminie stało to czeskie chrono. Pomyślałem sobie że sprawdzę karabinek.
Miało taką fajną prowadnicę aby lufę oprzeć... No to oparłem, strzeliłem kilka razy i pierwsze zaskoczenie. Pomiar z dokładnością do centymetra, ekstra. Strzeliłem kilka razy i okazały się dwie rzeczy, mój TX200 trzyma prędkość z dokładnością do 20cm/s :). Tylko że o około 10m/s niżej niż powinien...
Tutaj zacząłem upatrywać przyczyn swojego kiepskiego dnia na zawodach.
Ale podszedł też kolega z grupy i powiedział żebym dalej wylot lufy trzymał bo on wczoraj też się dziwił że mu zaniża.
Co się okazuje? Chrono pokazuje inne wyniki w zależności od odległości wylotu lufy od niego, co gorsze nie wiadomo jaka jest prawidłowa odległość. U mnie wyszło tak z 10cm poza tą bajerancką prowadniczką.
Przyjechałem do domu potestowałem pod tym kątem R2H, wydaje się być nieczułe na odległość lufy mojego TX'a od czujników. No i te wahania +-2m, szkoda ;)
Jednym słowem czech może ładniej wygląda oraz ładniej i dokładniej prezentuje wynik pomiaru (lepsza roździałka wyświetlacza), ale kompletnie nie można mu zaufać.
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2017, 08:48 przez Kraku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: wiatq »

Z tym bajerem że podaje tak precyzyjne wyniki ten czeski wynalazek to bym się tak nie podniecał bo te poprzecinkowe dane podaje zupełnie losowo - z resztą może wkrótce będę miał okazję dokonac takiego testu i nagrania z tego więc z pewnością dam znać. Z resztą Radek jak zauważy Twój post pewnie nieomieszka obalić mitu precyzyjności czeskiej myśli technologicznej ;)
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: gabro »

Też w Bohumienie strzelałem przez to chrono Dusana. Mam w domu dwa Radeckowe przez które strzeliłem rano i pokazały 239-240m/s. Dusanowe pokazało 236-237 m/s czyli nie tak źle. Karabinek Steyr, temperatura w której strzelałem w domu i w Bohuminie ta sama. Mieszkam niedaloeko Bohumina wiec zakładam że strzały w tych samych warunkach oddane.
radecek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 828
Rejestracja: 11 lutego 2007, 22:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: radecek »

Deklarowana dokładność lepsza niż < 0.14 m/s w zakresie 2-1000m/s, to są fałszywe dane. Popełnili błędy popełnili przy kopiowaniu polskiego chronografu.

Obrazek

Tu jak działa pomiar szybkostrzelności ( przy symulacji szybkości 500 pocisków / sek. ).

gabro pisze:Też w Bohumienie strzelałem przez to chrono Dusana. Mam w domu dwa Radeckowe przez które strzeliłem rano i pokazały 239-240m/s. Dusanowe pokazało 236-237 m/s czyli nie tak źle..
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: raf1231 »

Witam .
A ja ostatnio też miałem okazje strzelić przez dwa chrona radeckowe oba miały tak samo zkalibrowane bramki a różnica w pomiarach sięgała 5 m/s .?.Niebardzo wiem vo ztym fantem zrobić.
Snajper.
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: raf1231 »

A czy któryś z kolegów wie w jaki sposób kalibruje się bramki w hronie Radeckowym i taką wiedzą chciałby się podzielić.Pozdrawiam.
Snajper.
Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: wiatq »

Kalibracja bramek polega na ustawieniu odległości między nimi. Aby dostać się do tego parametru należy podczas włączania chrono przytrzymać wciśnięty klawisz S3.
Awatar użytkownika
raf1231
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 12 czerwca 2014, 14:48
Tematy: 1
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Testowanie chronografów,czyli jak nie dać zrobić się w bambuko.

Post autor: raf1231 »

Dziękuje za wskazówkę jest ok.
Snajper.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”