HW97KT - 30m

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: Zagorek »

A niby dlaczego? I co to znaczy mocna ?
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
misieksw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 18:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wieliczka
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: misieksw »

jurek40b pisze:Strzelanie z expressa RS, mocną sprężynówka nie jest dobre.
Masz na mysli że coś może jej zaszkodzić?od lekkiego śrutu?
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: Zagorek »

Czym większa moc a mniejsza waga to prawie jak strzelanie na sucho ze sprężyny. Nie dotyczy to na pewno wiatrówki w limicie czy to 4,5 czy 5,5 i śrutu RS. Jakies lekkie teflonowe g...o może zaszkodzić nie tylko wagą.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: rokasa58 »

misieksw pisze:Widze że koledzy sobie niezłe radzą... tez mam Hw 97 od paru dni najpierw ćwiczyłem strzelanie na 20 metrach i nawet wychodziło mi to .
Dzisiaj przeniosłem cel na 25 m i straszna różnica z celnością! Czy na takich małych zmianach dystansu o 5m trzeba lunete przestawiać? to normalne ? nadmienie że kaliber 5,5mm
A znasz prędkość wylotową. Poniżej co i przy jakiej prędkości"
http://www.guns.com.pl/tab.html
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: ben_sage »

Celność ta sama tylko inaczej się przestrzeliny układają.
Im dalej lub bliżej strzelasz tym inaczej się układają przestrzeliny względem krzyża. Lunetę ustawia się parę sekund czasem na raz po zmianie dystansu o kilka metrów dalej lub bliżej. Nie powinno być to zaskoczeniem czy też jakimś specjalnym utrudnieniem a jeśli masz doty lub inne bajery i się nie chce kręcić to możesz z nich korzystać. W 4,5 też inaczej się układają przestrzeliny różnica trochę mniejsza.

Jeśli strzelałeś z bliska to też możesz zgadywać czy masz odpowiedni śrut . Dopiero jak postrzelasz na 25m a najlepiej na 50m zobaczysz który lata jak trzeba.
Pytasz jakim śrutem było by najlepiej strzelać bo przecież masz od niedawna hw więc kup sobie expresa,ftt,exacta wszystkie kalibry i przestrzelaj zobaczysz co lata celnie. Opad większy nie oznacza gorszego skupienia.

A jak chcesz moc to najlepiej pogadać z Zagorek, ja się nie znam na tym.
lysy1791
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 04 kwietnia 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: HW97KT - 30m

Post autor: lysy1791 »

Jeżeli chcesz strzelać środkiem krzyża na różnych dystansach to niestety za każdym razem trzeba ustawiać lunetę. Ewentualnie jeśli masz dobrą lunetę i powtarzalne kliki możesz przestrzelić sobie karabinek np: na odległość 25 metrów a potem zmieniać odległość celu i przeklikiwać lunetę w pionie tak, żebyś mógł celować znów środkiem krzyża. Jak ostrzelasz sobie te odległości które cię interesują to robisz sobie tabelę z odległością i ilością klików w górę lub w dół aby był środek krzyża na celu. Chociaż o wiele prościej kupić lunetę z krzyżem Mil Dot lub podobnym ustawić zero np: na 22-23 metrze a potem przestrzelić sobie inne odległości i brać poprawki punktami (dotami) lub kreseczkami na krzyżu. Tak właśnie strzela się w konkurencji HFT z tym, że ty możesz dostosowywać sobie ostrość do odleglości a w HFT nie wolno kręcić ani powiększeniem ani ostrością.
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: FireFighter »

Przerabiałem to, lepiej wyzerować karabinek na 25 m i strzelać dalsze odległości z poprawkami na 50 m nie ma sensu zerować sprężyny 8-)
Co do RS to strzeliłem tylko raz z TX-a przez chrono wyszło 270 m/s czyli lekki FAC, natomiast z normalnego exacta o wadze 0,547 g prędkości w granicach 246-249 m/s.
A z kalibrami jest tak, że czy to jest 4,51-4,52-4,53 to jest tylko marketing jsb, przy najmniej tak twierdzi jedna osoba od śrutu występująca tutaj pod nick-iem Kubajazz a jak jest dobra partia to lata dobrze w każdym karabinku niezależnie od kalibru - przeważnie :-/ .
Właśnie od w/w osoby, przyszło mi 10 paczuszek exacta 4,52 prosto z Pragi i jestem bardzo zadowolony ze śrutu 8-)
Ostatnio zmieniony 24 kwietnia 2017, 12:57 przez FireFighter, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: Zagorek »

Jak masz ustawione pod sam limit (249 m/s to 16,96 J) to ryzykujesz. Wystarczy 250 m/s (17,09 J) i lipa. RS jak i exact wystarczy, że trafi się odrobinę inny i przekroczysz. RS 270 m/s (17,31 J) a inna sztuka 266 i w limicie. Tak mała różnica jest niepotrzebnym ryzykiem.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: FireFighter »

Właśnie, bo przeważnie śruty nie ważą tyle co jest napisane na opakowaniu, fakt ze 30% tyle waży, a reszta już nie i wtedy są te skoki prędkości:-/
Ciekawi mnie właśnie jak to jest podczas pomiaru na FAC-a czy jak np. karabinek przeFACzy raz na 20 strzałów, to już przestępstwo, a może nie przeFACzył tylko ktoś źle dokonał pomiaru, np. zasugerował się wagą śrutu na opakowaniu (czyli niedbalstwo podczas pomiaru) :)
Reasumując to najlepiej ustawić karabinek, np. takiego TX-a na 11 "żuli" i wtedy głowa spokojna, czy pomiary robi ktoś na Antarktydzie czy na Saharze, magicznego limitu 17 "żuli" się nie przekroczy :) Ja mam ustawiony karabinek pod 17 żuli tak lubię i tak mam w zawodach nie biorę udziału, więc nic się nie dzieje, bo sprzęt w limicie nie przekracza 17 J 8-)
Prawa przestrzegam, chodź do końca się z nim nie zgadzam, bo jak ktoś nie ma dobrze w "główce" to i w limicie jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt 8-)
Pozdrawiam a rządzącym życzę trochę wiary w ludzi 8-)
Tak dla przykładu, nieraz jeżdżę na ryby do Norwegi (półwysep Loppa) i tam np. jak jest ktoś urodzony przed 1981 r. to nie musi mieć kursu motorowodnego, aby pływać motorówką.
Po prostu ładujesz sprzęt na motorówkę 6,2 m długości z silnikiem 150 KM i sobie płyniesz, jak coś uszkodzisz to płacisz, proste. 8-)
Jeszcze nie widziałem tam żadnego wypadku na morzu, to samo dotyczy ich dróg, wypadki są sporadyczne i najczęściej z winy zwierząt (np. renifery) a nie ludzi 8-)
A u nas zbytnio się nie wierzy obywatelom, chociaż osobiście nie spotkałem się z pomiarem wiatrówki przez Policję, nawet nie wiem czy mają chronograf, pewnie wysyłają do jakiegoś biegłego w tym zakresie pod warunkiem, ze ktoś strzela w miejscu do tego nie przeznaczonym i bez zbytniej wyobraźni. Np. są delikwenci którzy strzelają sobie na posesji nie bacząc na to że śruty latają sobie po przekroczeniu ich granicy - płotu zagrażając innym 8-) I wtedy uważam za zasadne, że Policja karze takie osoby i sprawdza im sprzęt 8-)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24 kwietnia 2017, 15:48 przez FireFighter, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: Zagorek »

Limit jest sztywny i już. Dlatego lepiej mieć 16,5 J jak nie jeździsz na zawody a wówczas masz miejsce na odchyłki. Różniąca w strzelaniu będzie żadna a pewność duża. Pomiar dokonuje biegły powołany przez daną instytucję np. policję. Nie musi być to badane na Twoim śrucie a na standardowym np. exact. Nie RS i nie Heavy tylko zwykły. Wyniki będą i tak podobne bo waga/prędkość zawsze wyjdzie prawie taka sama. Tylko, że prawie robi różnicę i po to bufor bezpieczeństwa np. 16,5 a nie 16,95 J.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: FireFighter »

No to powiem Ci tak, jeżeli ktoś jest "biegłym" w jakiejś dziedzinie to niech do swoich czynności podchodzi profesjonalnie.
Czyli niech dysponuje odpowiednim sprzętem - chronografem, dokładną - wagą a nie wierzy w to co jest napisane na pudełku ze śrutem, bo tak jak napisałeś limit jest sztywny, ale jeżeli ktoś podchodzi do swoich czynności bez profesjonalizmu, może dojść do krzywdzących pomyłek, przez niechlujstwo rzekomego biegłego w danej dziedzinie.
Na szczęście zawsze można się odwołać od tak zwanych "biegłych", wiem bo kiedyś mi taki "fachowiec" określił prędkość jaką miałem podczas wypadku motocyklowego a następnie drugi go podważył a prawda i tak była inna, chociaż nie miało to znaczenia, bo wina i tak była moja i nieważne było to że pan wyjeżdżał z hurtowni, ważne było to, iż na motocyklach jeżdżą "źli" ludzie tak było w 2006 r. teraz może jest już inna świadomość ludzi - "biegłych - fachowców":)
Ale tak jak napisałeś lepiej mieć 16,5 J i jest oki, przynajmniej jest tolerancja dla "fachowców" nie posiadających wagi. :)
Ostatnio zmieniony 24 kwietnia 2017, 16:03 przez FireFighter, łącznie zmieniany 1 raz.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
misieksw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 18:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wieliczka
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: misieksw »

Diś postrzelałem troszkę na dystansie 45m bez regulacji lunety a mam DOC3-9X40 TYLKO mierzyłem na podziałce na krzyżu 3 kropki wyżej i pomogło...
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: Zagorek »

Po to jest podziałka na siatce :idea: Pamiętaj tylko, że wraz ze zmianą powiększenia zmieni się poprawka. Jak zmienisz powiększenie to nie trafisz tak jak dzisiaj :502:
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
misieksw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 18:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wieliczka
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: misieksw »

Jedynie trzeba strzelać i próbować innego wyjścia niema...
petermiki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HW97KT - 30m

Post autor: petermiki »

Trening czyni "miszcza" :) Przy sprężynie trzeba pamiętać o powtarzalnym i niezbyt mocnym chwycie, tak by pozwolić na odrzut... inna kwestia to poradzenie sobie z błędem paralaksy, który występuje w wielu, jak nie większości lunet oraz dobór śrutu do lufy :-D
Air Arms TX200 HC (Hogan)
Burris Timberline 4.5-14x32mm
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”