Wariacje na temat śrutu

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: PawelW »

Paweł czy ten śrut nie ma cały czas jednego i tego samego kształtu???
Tak Tomku, to zresztą mówiono za każdym razem w Bohuminie: AA, Daystate i inni którzy zamawiają śrut sprzedawany pod własną marką mają swój kształt matryc i dla nich tłuką cały czas to samo.

Mikun
Nie mam czasu bez przerwy dobierać Jsb bo co dostawa to inny... strzelam z HN i dobrze mi z tym
Zgadzam się z Tobą. Kiedy byłem 'na etapie' ważenia śrutu odpuściłem sobie tę czynność dla H&N - tam odchyłek praktycznie nie było. To samo było dla śrutu Daystate.
Swoją drogą ciekaw jestem czy podobne 'eksperymenta' z geometrią śrutu mają miejsce w przypadku tarczowego. U nich wszakże na tarczy liczą się dziesiątki milimetra i nie ma miejsca na przypadek.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
forester2504
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 10 sierpnia 2011, 09:21
Tematy: 9
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: forester2504 »

Zgadzam się z Tobą. Kiedy byłem 'na etapie' ważenia śrutu odpuściłem sobie tę czynność dla H&N - tam odchyłek praktycznie nie było. To samo było dla śrutu Daystate.
Swoją drogą ciekaw jestem czy podobne 'eksperymenta' z geometrią śrutu mają miejsce w przypadku tarczowego. U nich wszakże na tarczy liczą się dziesiątki milimetra i nie ma miejsca na przypadek.
Strzelcy sportowi przyjeżdżają do Bohumina dobierać śrut, czyli też pewnie mnogość matryc i wyczuwalne różnice na tarczy.

Co do śrutu H&N to problem może być z dobraniem do lufy tego idealnego, gdyż produkują bardzo małe ilości z danej partii/matrycy . Pavel testujący w Bohuminie śruty twierdzi, że porównywalne są tylko partie produkowane w konkretny dzień, następnego dnia śrut już jest inny. Chyba wie co mówi, bo widziałem, że sporo śrutu H&N do testów ma na półkach - chyba , że to tylko zwalczanie konkurencji. Mowa oczywiście o śrucie przeznaczonym do strzelectwa terenowego.
Obecnie istnieje możliwość w Bohuminie doboru śrutu do lufy i zamówieniu wybranej matrycy w wersji Premium - w tej opcji dostajemy to samo co jest w pudełkach Daystate, czy AA. Ale pewnie cena odpowiednia :shock:

Jeśli mam śrut, który ewidentnie nie lata, to wykorzystuję do strzelania ze stojaka, wtedy nie widzę różnicy w skupieniu ;laughing:
dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny
MacGayver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: MacGayver »

W ciągu ostatnich kilku dyni przeważyłem 4 pudełka śrutu dzieląc go na 8 przedziałów wagowych. Efekt można zobaczyć na zdjęciach. Śrut z jednej dostawy z jednej partii.
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
HW 100T, CM-2, 9x19, .223rem, 7.5x55 Swiss
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: red5555 »

ja ważę na 3 kupki:
<0.540
0.540-0.550
>0.550
matryca 15120016 kal 4.53

w porównaniu z Twoim ważeniem mam odwrotną proporcję śrutu cięższego (>0.550) w stosunku do lżejszego (<0.540) około 2x więcej tego pierwszego

ps. mam identyczną wagę :-D
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: kryspin 110 »

Ważenie śrutu do strzelania HFT dla mnie jest bez sęsu. W benchrescie na 50 m jak najbardziej wtedy warto a nawet trzeba to robić.
Dużo ważniejszą sprawą jest mieć śrut dobrze dobrany do swojej lufy.
Ostatnio zmieniony 08 marca 2017, 07:11 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 592
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: Jorguś »

red5555 pisze:ja ważę na 3 kupki:
ps. mam identyczną wagę :-D
Identyczna waga to nie znaczy że waży identycznie, kwestia skalibrowania.
Dlaczego rozkładasz śrut tylko na trzy kupki skoro już znasz jego wagę z dokładnością trzech miejsc po przecinku , jak już ważysz to rozkładaj na 30 kupek wtedy dopiero jest szansa na wyselekcjonowany śrut pod względem wagi.
Zważ ponownie 50 szt śrutu który wcześniej już zważyłeś i odłożyłeś do pudełka z napisem 0,547, ile śrutów z tej 50-tki potwierdzi wagę. A potem zważ je jeszcze raz i będziesz wiedział z jaką powtarzalnością waży Twoja waga.
Tylko o powtarzalności można powiedzieć bo jeżeli chodzi od rzeczywistą masę to nie na takiej wadze.
Ostatnio zmieniony 04 marca 2017, 20:27 przez Jorguś, łącznie zmieniany 1 raz.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: kryspin 110 »

Dokładnie dopiero trzykrotne ważenie tej samej paczki śrutu da wiarygodny pomiar. W międzyczasie jak będziecie ważyć śrut my strzelimy zawody i zdążymy wrócić do domu.
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: red5555 »

Jorguś pisze: Identyczna waga to nie znaczy że waży identycznie, kwestia skalibrowania.
Dlaczego rozkładasz śrut tylko na trzy kupki skoro już znasz jego wagę z dokładnością trzech miejsc po przecinku , jak już ważysz to rozkładaj na 30 kupek wtedy dopiero jest szansa na wyselekcjonowany śrut pod względem wagi.
Zważ ponownie 50 szt śrutu który wcześniej już zważyłeś i odłożyłeś do pudełka z napisem 0,547, ile śrutów z tej 50-tki potwierdzi wagę. A potem zważ je jeszcze raz i będziesz wiedział z jaką powtarzalnością waży Twoja waga.
Tylko o powtarzalności można powiedzieć bo jeżeli chodzi od rzeczywistą masę to nie na takiej wadze.

mówiąc że mam taką samą wagę nie miałem na myśli, że waży tak samo - to była tylko taka luźna uwaga do tego popularnego chińskiego urządzenia :-D

sprawdzałem jej powtarzalność na już zważonym śrucie i jest ok, różnice są niewielkie i dopiero w tysięcznych - sam byłem zaskoczony
robię 3 kupki bo wystarczy mi dokładność w setnych, przy okazji odrzucam śrut pognieciony i z widocznymi wadami
w tysięczne nie będę się bawił bo nie jestem aptekarzem ;laughing:
śrut spoza zakresu używam do treningu wymuszonych a zważony do zerowania i na zawody

ps. z ciekawości zważyłem kiedyś RWS R10 (śrut matchowy) i myślałem że waga mi się zepsuła ;laughing: brane prosto z pudełka praktycznie wszystkie miały tą samą wagę !
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
MacGayver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: MacGayver »

Śrut selekcjonowałem pod kontem strzelania benchrestu. Nie widzę sensu robienia tutaj doktoratu z metrologii, najważniejsze aby ten sam śrut ważył codziennie tyle samo. Cena wagi z legalizacją i procedura pomiarowa wykluczają zastosowanie takiego sprzętu do ważenia 2000 szt śrutów.
HW 100T, CM-2, 9x19, .223rem, 7.5x55 Swiss
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: rokasa58 »

Niedawno zważyłem kilka sztuk i wybrałem 0,540 i 0,570 .Po wystrzeleniu z FWB na 25 m oba trafiły na pole 1x1cm. Czyli dla sprężyn waga śr. to jest egal. Ale niżej jest filmik gdzie w 3.4min widać ciekawy przyrząd do selekcji.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Wola
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 27 września 2013, 14:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: Wola »

W przypadku tej wagi (zdjęcie 6) dokładność pomiaru z biedą to drugie miejsce po przecinku, więc ważenie i analiza pomiarów do trzeciego miejsca to strata czasu.
Ostatnio zmieniony 05 marca 2017, 23:58 przez Wola, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: Krzych »

W skali czasu, popieram spostrzeżenia MASZOT'a, w stu procentach !
antboj
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 11 lipca 2016, 17:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wariacje na temat śrutu

Post autor: antboj »

Mały test 20m fwb 300s poz. podparta, exact pierwszy 4,52 drugi 4,50 target 4,50
serie 5 strzałów, tarcza 15mm


Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”