Dobór śrutu dla HW100 - test

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: red5555 »

Korzystając z ładnej weekendowej pogody (w miarę ciepło, słonecznie i bezwietrznie) postanowiłem trochę się pobawić i przetestować śrut który miałem zgromadzony w domu w różnych testerach i resztkach pudełkowych.Do tej pory strzelałem z JSB Exacta 4.52 ale nie zaszkodzi sprawdzić czy może inny nie lata lepiej ;)
Podzielę się wynikami może komuś się przyda ?

Sprzęt:
HW100 FSB wersja T na bipodzie i podparty na poduszce, moc coś koło 15.4J
optyka DOT FFP, ustawiona na potrzeby testu x16 (normalnie strzelam x10), zero na 25m ustawione na Exact 4.52
pozycja leżąca, śrut brany prosto z puszki
Pierwsza seria po 5 strzałów z każdego rodzaju śrutu na 25m
Druga seria też po 5 strzałów na 41m (przy cięższym śrucie brałem poprawkę 0.5-1 DOT)

Testowany śrut JSB:
Exact 4.50 0.547g JSB Match S100 4.49 0.535g
Exact 4.51 0.547g JSB Match S100 4.50 0.535g
Exact 4.52 0.547g JSB Match S100 4.51 0.535g
Exact 4.53 0.547g JSB Match 4.49 0.520g
Exact RS 4.52 0.475g JSB Match 4.50 0.520g
Exact Monster 4.52 0.870g JSB Match 4.51 0.520g
Exact Express 4.52 0.510g JSB Straton 4.50 0.535g
Exact Heavy 4.52 0.670g

Śrut H&N Sport:
Field Target Trophy 4.50 0.560g Baracuda Match 4.50 0.690g
Field Target Trophy 4.51 0.560g Baracuda Match 4.50 0.690g
Field Target Trophy 4.52 0.560g Baracuda Match 4.50 0.690g

Tarczki 25m:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tarczki 41m:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o 25m to generalnie wszystkie śruty nieźle sobie radzą z przewagą Exacta i śrutów HN, ale jeśli już strzelamy na 41 to robi się ciekawie...
Odpadają w przedbiegach JSB S100 i Match, najlepiej radą sobie HN i Exacty.

Mój wybór po testach:
HN FT 4.52 - dla mnie rewelacja !
Exact 4.52 - minimalnie gorsze skupienie niż HN
Exact Express 4.52 - tu zaskoczenie bo pomimo mniejszego ciężaru lata bardzo dobrze no ale nie było praktycznie wiatru...
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: witboj »

Zabieram się od wczoraj,żeby coś napisać, bo test mocno mnie zaintrygował. Sporo pracy wykonane :-D

Generalnie to jestem trochę zaskoczony wynikami. Mi przeważnie najlepiej wychodził Exact 4,53. Tyle tylko,że Exact to od dawna naklejka,a w pudełku niespodzianki.Oczywiście jedna niespodzianka 4,53 "lata" gorzej niż druga. W każdym razie ograniczałem się do testów dostępnych matryc 4,53. To, że H&N FTT wyszedł lepiej w HW100 jest dla mnie zdzwieniem. Nie dlatego, że H&N uważam za śrut słabej jakości, wręcz odwrotnie, ale dlatego, że mi zawsze dawał odskoki w HW100. Co prawda u Ciebie też są odskoki są, ale małe.

Natomiast mam wątpliwości co do wyników ponieważ metodologia nie do końca odpowiada mojej.
Po pierwsze nie jestem tak cierpliwy jak Ty i tyle różnych śrutów na raz nie testuję. Ograniczam się do takich, które w ogóle jest sens testować pod konkretne zastosowanie. Np. jeśli to HFT to Exact 4,52, 4,53, Express, H&N FTT oraz Crosman Domed 7,9 gr. Do tarczy oddaje zawsze 10 strzałów, a serii co najmniej 3 z każdego śrutu.
Po śrucie każdego producenta czyszczę lufę i "układam" ją przed testem co najmniej 20-stoma strzałami próbnymi tylko z tego śrutu, co będzie test. Wieleokrotnie obserwowałem, że np. H&N "lata" LEPIEJ po "ułożeniu" lufy Exactem, ale jak już przetrze przewód to skupienia zaczynają się pogarszać. Dokadnie odwrotnie jest z Crosmanem - po Exact sieje, a po wyczyszczeniu lufy i ułożony na własnym ołowiu (i olejku, bo Crosmana zawsze myję i traktuje Napierem) jest zaskakująco celny.

Jestem miło zaskoczony Exactami tarczowymi. Używam ale na 10m. Nawet by nie wpadł na testy na 41 m a tu niespodzianka.Wiele śrutów "FT" nawet nie ma szans z tymi Exactami...
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kłapek »

Zgadzam się, że jedna seria i na dodatek 5 strzałowa, to zdecydowanie mało żeby wyciągać wnioski.
Śrutu HN nie lubię (ale ja nie karabinek:). Jest z twardszego stopu = większy opad, dodatkowo droższy i trudniejszy do kupienia.
Nie mam zamkniętej hali i dla mnie b.dobre skupienie z wiatrówki, to jest w 10 strzałach 50 groszy na 50m. Wiem , że są lepsi i mi również trafiają się zdecydowanie lepsze serie, ale od samej średnicy wystrzelanej dziurki ważniejsza jest powtarzalność. Dodam tylko, że nie myję i nie oliwię. Ważę tylko żeby sprawdzić regulator.
Powodzenia w dalszych testach, bo lufa HW100 ma spory potencjał :-D
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: red5555 »

jeśli chodzi o porównanie exacta 4.53 i 4.52 to tylko potwierdziły się moje wcześniejsze testy, mniej więcej sprzed roku, kiedy przestrzeliwałem karabinek po raz pierwszy aby dobrać śrut i wtedy wybór padł właśnie na 4.52 a nie na 4.53 z powodu rozrzutu. Tak więc chyba lufa mojej HW woli jednak 4.52 a nie 4.53.
Wtedy też nie testowałem HN bo go nie miałem (tak jak kolega kłapek stwierdził jest on trudniej dostępny).
Nie wiem tylko co twardość (rodzaj stopu) może mieć wspólnego ze zwiększonym opadem śrutu, myślałem że raczej waga wchodzi w rachubę...?

Co do metodologii można oczywiście się spierać i pewnie dłuższe serie byłyby lepsze ale akurat naszło mnie na przetestowanie wszystkich rodzajów śrutu jakie miałem a przy większej liczbie strzałów chyba bym musiał poświęcić cały weekend a nie jedno popołudnie ;)
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kłapek »

Jeżeli masz możliwość łatwego korygowania energii w karabinie, to jak najbardziej twardość w tym momencie nie ma znaczenia. Miało być twardszy śrut = mniejsza prędkość = większy opad.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kryspin 110 »

Fajny test muszę spróbować w swojej HW 100 tego HN FT. Problem w tym że dzisiaj dobrze lata exact 4,52 a za kilka miesięcy 4,52 będzie już beee. Niestety JSB ma słabą powtarzalność serii dlatego uważam że jak komuś zależy to najlepiej jest jechać do Bohumina dobrać śrut i kupić jak największy zapas.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kewalsPL »

kłapek pisze: Miało być twardszy śrut = mniejsza prędkość = większy opad.
Nie do końca się z tym zgodzę, już chyba z dziesięciu karabinków sprawdzaliśmy taką niespodziankę: exact bije w punkt a następnie załadowany HN FTT (twardszy i trochę cięższy) bije około 2cm wyżej na np. 30m przy takim samym celowaniu :-D . O dostępność się nie martwię i głównie z niego strzelam (również z pistoletów) chociaż do Bohumina mam niedaleko, tylko zawsze biorę przynajmniej roczne zapasy.
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kłapek »

Poddaję się jak twardszy i cięższy strzela wyżej :-D
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kewalsPL »

Byliśmy z kolegami zaskoczeni, doszliśmy wspólnie do wniosku, że ten twardszy śrut ruszał w lufie dopiero przy większym ciśnieniu niż exact i to go "podkręciło" . Innego tłumaczenia nie wymyśliliśmy.
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: red5555 »

Jeśli spojrzeć uważnie na porównanie hn i exacta 4.52 na obu dystansach to faktycznie hn lata parę mm wyżej :)
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: witboj »

kłapek pisze:Poddaję się jak twardszy i cięższy strzela wyżej :-D
W PCP też byłbym zadziwiony. W sprężynie norma. Przebywa dłużej w lufie, a sprężyna podskakuje, sam śrut później startuje. Za pierwszym razem też zgłupiałem ale z faktami się nie dyskutuje. Zarówno w Crosmanie, TX-ie jak i Waltherze LGV dokładnie tak było. Co oczywiście nie oznacza, że po ponownym ustawieniu zera opad nie jest większy :-)

W PCP nie miałem takich niespodzianek.


Niestety twój pomysł z podkręcaniem energii też się nie sprawdzi do końca. A to dlatego, że strach podkręcić ponad 17J na Exact.... Jeżeli np. Steyra ustawię np. na Crosman Domed 7,9 gr na 252 m/s to na Exact też strzela 252 m/s... Więc kończy się na 247 dla pewności...

Ja już dawno doszedłem do wniosku, że całą tajemnicą JSB jest miękka mieszanka. Wystarczy porównać śruty RWS Superfield, które kształtem są kopią Exacta. Wykonanie lepsze niż Exact - zdecydowanie lepiej trzymają wagę i kaliber. Ale materiał twardszy... Efekt - Exact lepszy.
Pablo79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2012, 10:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: Pablo79 »

Ciekawe wyniki.
Jak dasz radę, to zrób test na 50 metrów, z dwoma-czterema najlepszymi śrutami.
Najlepiej bez wiatru i z metodologią Witboja:
czyszczenia lufy, co najmniej 20 strzałów na ułożenie i co najmniej 3 serie po 10 strzałów przy każdym rodzaju.

P.S.
Wiem, tak to tylko w Erze.
Anschütz Compressed Air 2002 RT + Delta ffp 4,5-14×44mm
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: kewalsPL »

witboj pisze:W PCP też byłbym zadziwiony. W sprężynie norma...
W PCP nie miałem takich niespodzianek.
Pierwszy raz się z tym spotkałem w QB 79, potem z ciekawości zrobiłem próbę z BSA lonestar, QB 78, BMK 50 i 51. Sprężynowe też biły wyżej :shock: Nie potrafię inaczej tego sobie wytłumaczyć jak twardością materiału.
petermiki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 35
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dobór śrutu dla HW100 - test

Post autor: petermiki »

U mnie w HW 97k H&N FTT 4,52 lata najlepiej, natomiast JSB niekoniecznie.
Air Arms TX200 HC (Hogan)
Burris Timberline 4.5-14x32mm
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”