ATAMAN AP16 4,5mm

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Maciek82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:32
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: Maciek82 »

Słowem wstępu ; ( dla niecierpliwych polecam zacząć czytać od akapitu "ATAMAN AP16") po kilkuletniej przerwie w hobby, wracam bo przypomniałem sobie że to była całkiem fajna zabawa :-D Mega pasjonatem nigdy nie byłem ale od małego gdzieś ciągło człowieka do strzelania.Z czasem po zabawie z pneumatykami chciałem spróbować szczęścia w palnej ale przy badaniu okulistycznym miła pani doktor szybko dała mi do zrozumienia że mogę co najwyżej popykać z czarnoprochowca póki legalny lub z pcp bez rejestracji (też wymagane badania okulistyczne :-/ ) - mam żal do tej pory bo powodem było ograniczenie pola widzenia w jednym oku- lewym- oraz jego ostrość na granicy ,przy drugim całkiem sprawnym .. jakoś z badaniami na pilota samolotu nie miałem żadnego problemu i licencje zrobiłem i latam ... mniejsza z tym, na szczęście jest się czym bawić i w limicie.

Moje dotychczasowe pukawki pcp to : brocock aimx-6, s400 4,5 , twinmaster sport, HW 100 , wildcat 5.5mm.
Ogólnie:
Pistol aimx6 5.5mm z energią ok 7J zakupiony w UK do zabawy był bardzo fajny , dobrze wyważony , z magazynkiem ale bez regulatora i jak się później okazało przy tej energii w 5,5 to o celnym strzelaniu na 25m można było zapomnieć a do tego w miarę stabilnych strzałów ok 30.
S400 w 4,5 to chyba najmilej wspominany sprzęt , lekki ,w miarę tani ,też bez regulatora ,mało strzałów z ładowania, celny ale zwyczajnie się znudził :-) , HW 100 kupiłem tylko z ciekawości aby sprawdzić czy pozytywne opinie wszechobecne mają odzwierciedlenie w rzeczywistości - tak mają , prawie wszystko super,cichutki z tłumikiem, celny , ciężki, super wykonanie. Twinmaster-a kupiłem używanego, fajnie leżał w dłoni ale sprawdzając skupienie w imadle to rozrzut miał na tyle spory że nadawał się co najwyżej do zabawy przy grilu i puszkach i to z energia ok 4J- strzałów przy tej energii ok 25... Wildcat miał być uniwersalnym sprzętem do wszystkiego - lekki , 5,5mm, celny , składny ale... w limicie w 5,5 jako tako na 50m do tarczy latał tylko exact RS i to w bezwietrznej. Łatwo można było wejść na 40J i wtedy i na 100m heavy robił dobra robotę (tarczową) ale gdzieś potem z tyłu głowy czując presję i schodząc do limitu stwierdziłem że 5,5 do 17J nie ma sensu .Wszystkie zabawki sprzedałem i tak po latach nabyłem jak w tytule :

Ataman AP16
Dziś opiszę krótko tylko pierwsze wrażenia. zdjęcia wrzucę osobno:-)
Jest jak na pistolet nie sportowy , dość drogi choć i tak zakup w PL wychodzi chyba najkorzystniej obecnie. ( z Rosjii taniej ale nie wiem ile za cło itp). Tak , produkcja Rosyjska co jest ładnie wygrawerowane na bloku. W pewnym sensie ten fakt był dla mnie na plus - spodziewałem się solidnej "ruskiej" konstrukcji :-) I taki tez dotarł sprzęt w skromnym kartonowym pudełku bez naklejek i innych zbędnych błyskotek. Po otwarciu i odsłonie piankowych zabezpieczeń światło dzienne ujrzał pistolet, woreczek z końcówkami do ładowania kartusza, tłumikiem oraz dodatkowym magazynkiem.
Z zawodu jestem m.in. frezerem więc najpierw przeglądnąłem sprzęt od strony technicznej ,mechaniki jak i samego wykonania detali - w skrócie napiszę że wykonanie oraz praca mechanizmów jak indeksowania magazynku czy praca spustu jest doskonała. Oczywiście wszystko zależy na jakim tle ,dlatego wyżej napisałem jaki sprzęt posiadałem dotychczas co jest moim punktem odniesienia.

Do czego miał by mi sprzęt służyć ? - głównie do strzelania tarczowego na 10 do 25m przy zachowaniu możliwie płaskiej trajektorii, celności, jak największej ilości strzałów z jednego tankowania i przy zachowaniu limitu co w rezultacie dało wybór 4,5mm. ( większość tych pistoletów jest dostępnych w 5,5mm i służą zupełnie innemu celowi a mianowicie polowaniu na szkodniki itp - oczywiście nie w Pl).

Gdzieś w garażu znalazłem starą butlę 300bar roboczego z przetoczką. Wkręciłem dostarczony króciec i udało się napompować kartusz do max 150 bar - tyle było ciśnienia w butli. Ok na pierwsze próby starczy pomyślałem. Znalazłem też w swoich starych zasobach wiatrówkowych jakieś pół paczki exacta 4,51 i do tego chrono cb625 więc przyszedł czas na pierwszy teścik czy to w ogóle działa :-)
Pyk... cichutko i to bez tłumika.... (dystrybutor polski deklaruje że sprzęty sprowadzane z Rosji nie mogą mieć więcej niz 4J i są dławione w tym przypadku wkrętem w port). Patrzę na chrono a tam 49m/s :shock: do 4J temu daleko... ok, zadzwoniłem do dystrybutora po wskazówki jak się dostać do dławika i okazało się że jest to bardzo proste - potrzebny jest imbus, mały płaski śrubokręt oraz młotek :-D
Tutaj będą potrzebne zdjęcia które zrobię jutro :516:
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: sirwolf78 »

Czekam na więcej info, np. jaką prędkość ustawiłeś, jestem ciekawy, bo mam u siebie taki sam. Wersja krótsza, czy dłuższa?
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Maciek82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:32
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: Maciek82 »

Aby dostać się do dławika należy usunąć naklejkę (plombę) z robaczka od strony magazynku, następnie wykręcić obydwa robaczki imbusem i zsunąć lufę.Dławik jest wykonany z aluminium, w środkowej jego części jest otworek o średnicy 0,5mm którego to rozwiercając możemy ustawić żądaną przepustowość powietrza w pewnym zakresie.Aby go wykręcić należy przyłożyć cienki najlepiej płaski śrubokręt i udeżyć w niego młotkiem :-D w ten sposób powstaną małe nacięcia dzieki którym można element wykręcać i wkręcać wg potrzeby.





Ok dławik wyjęty więc czas na teścik .
Kartusz nabity do 140atm, śrut JSB exact 4.51. 8.44gr
Pierwszy strzał po pompowaniu - 216m/s. Kolejne równo 218/ms z odskokami 0.3 -0.8m/s
strzałów między 140-100bar - przy tej prędkości - 12. Od 100bar każdy kolejny strzał ze spadkiem o kilka m/s aż do ciśnienia 70bar - potem pssssss.
Pistolet posiada regulacje napięcia sprężyny zbijaka za pomocą śrubki na imbus znajdującej się w tylnej części bloku nad rękojeścią. Wyżej opisane strzały były oddane na śrubie regulacyjnej - wykręconej do ścianki bloku. Po wkręceniu jej o ok 0.5cm - prędkość nieznacznie wzrosła o ok 5m/s i nadal strzały utrzymywały się w odskokach prędkości jak wyżej - max 0.8m/s co jest wg mnie wynikiem doskonałym.
Odgłos strzału bez tłumika przy tej energii ( ok 12.5J) jest na tyle głośny że w pomieszczeniu przydały by się słuchawki a strzelając w ogrodzie to najlepiej podczas gdy sąsiedzi wokoło są na wakacjach :-D Dedykowany tłumik działa ale nigdy nie będzie to to samo co długa lufa jak np w HW100 z oryginalnym tłumikiem.
Czas na regulację w inny sposób. Dławik rozwierciłem do średnicy 1mm ; w efekcie uzyskana energia to 4J . Nie sprawdzałem ile wyjdzie strzałów w tym zakresie 140-100 ( więcej ciśnienia narazie w butli ne mam) bo zmierzałem do celu którym miało byc 7J.
Rozwierciłem więc ponownie dławik do 1.5mm co okazało się strzałem w 10 :-) .
Prędkość 163m/s (ok 7,3J) z odskokami max 0-8m/s :P
strzałów równiutkich w zakresie 140-100 wyszło 20 i nastepnie od 100 w dół prędkość zaczęła spadać o kilka m/s co strzał aż do 70 bar j.w. Regulacja sprężyny również przy tym otworze przepustowym dławika daje jedynie +- kilka m/s.

Podsumowując pierwsze próby wychodzi że użytkowy zakres ciśnienia dla równych prędkości jest 300-100 bar co przy ek ok 7J powinno dać ok 100 równych strzałów i 60 przy ek ok 12J. (instrukcja podaje 90 strzałów przy ek 7.5J więc mogło by się zgadzać ). Czy tak bedzie w rzeczywistości ,czas pokaże jak zatankuje butle do pełna 8-)
Odpowiadając na pytanie : jest to wersja standard czyli z większym kartuszem i dłuższą lufą.
Testy na celność wkrótce :-)
kilka fotek poniżej






lufa wewnątrz jest idealnie lustrzana, jak znajdę lepszy sprzęt do foto to zrobię lepszą fotkę

cdn..
Maciek82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:32
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: Maciek82 »

Testu część druga.
Butelka 6L 300bar którą zamierzałem napełnić okazało się że po kilku latach leżakowania straciła legalizację a czas oczekiwania na badanie to ok 2-3 tygodnie. Nie ma co czekać pomyślałem i kupiłem pompkę MK5. Nie o pompce miało być ale kilka słów mogę powiedzieć :
Pompowanie kartusza 108ml od 100 do 300 bar to 70 pompnięć uwzględniając przewód ciśnieniowy który też trochę zabiera.
Od 100 do 200bar idzie dość łatwo , niektóre pompnięcia jakby nie wchodzą całe bo część jest odbijana - nie wiem czy to jakiś wadliwy egzemplarz czy tak ma być ( pompki nigdy nie miałem). Od 200 do 250 idzie ciężej , od 250 do 300 jeszcze trochę cieżej ale jednocześnie szybciej. Na końcowych pompnięciach przy mojej skromnej wadze 74kg można się zawiesić.
Podsumowując dać sie da , do pistola z kartuszem 200 - 230bar myślę że to super rozwiązanie - w tym przypadku też nie jest źle ale tricek musi chwilę odpocząć przed strzelaniem :-) dodam że sport nie jest mi obcy...Nie ma porównania do innej pompki więc to tyle.

Co do pistoletu . Okazuje się że tak całkiem kolorowo jak o pisane jest w instrukcji to nie jest . Zapowiadało sie że z pełnego tankowania przy ek ok 7.5J powinno wyjść jakieś 100 równych strzałów.producent podaje 90 natomiast rzeczywistość przynosi 70 w zakresie 300 do 100bar.Ek ztłumiona dławikiem z otworem 1.5mm jak wcześniej opisałem. Różnice w prędkości przy tych 70sstrzałach to max 2.3m/s - więcej niż przy pierwszych próbach ale to i tak myślę że jest bardzo dobrze.
Po wykręceniu dławika Ek wzrasta do ok 13J i wówczas w zakresie jw. mamy 45 równych strzałów.
Próby regulacji napięcia sprężyn talerzowych w regulatorze za pomocą śrubki od czoła zaworu dały w rezultacie max. Ek ok 17.5J oraz schodząc w dół ok 12 J przy czym odskoki prędkości wylotowej śrutu były znacznie większe przy ek mniejszej natomiast przy ek. max było równo jw. (testy na exact 4.51)

Zastanawia mnie informacja odnośnie nowej wersji sport atamana ap16 w której producent podaje ilośc strzałów przy ek 7.5J ok 200. Przynajmniej z zewnątrz cały system wygląda jak wersji standard która posiadam więc sprawdziłem czy da się osiągnąć lepszy wynik jeśli o chodzi ilośc strzałów w 7,5 J grzebiąc w regulatorze 8-) Dostałem sie zatem do układu sprężyn talerzowych co było dośc proste. Jedną wyjąłem, resztę przestawiłem tak aby było symetrycznie i aby zgadzała się długość całkowita z poprzednim ustawieniem. (nigdy nie bawiłem sie regulatorem ).

ustawienie spręzyn fabryczne ok 110:

ustawienie sprężyn dla ciśnienia ok 70bar


Poskładałem całość , dławika usunąłem, kartusz już wcześniej nabity do ok 250bar wkręciłem powoli przy odciągniętej dźwigni przeładowania. Chrono na lufie i pyk pierwszy strzał i pssssss powietrze zaczęło schodzić czego się spodziewałem więc odciągłem szybko dzwignię spowrotem do momentu pełnego naciągu. Chrono pokazało 169m/s co mogło wskazywać na poprawne ustawienie rega jednak spręzyna zbijaka dla takiego ciśnienia okazała się za mocna i zawór komory pozostał otwarty po strzale.
Spężyny słabszej / krótszej nie mam więc do prób zamocowałem tylną jej zaślepkę o ok 1cm dalej co znacznie zmniejszyło napięcie wstępne jak i potrzebną siłę naciągu.
Zatankowałem do pełna 300 bar i pyk - 172m/s i tak z róznicami ok +- 1m/s wystrzelałem równo 80 strzałów do ciśnienia uwaga - 60bar :shock:
Wyszło na to że przypadkowo nie mając wiedzy w temacie a jedynie trochę wyobraźni i szczęścia ustawiłem rega idealnie jak chiałem. Problem w tym że nie wiele to dało bo strzałów przy tej Ek 8J wyszło zaledwie o 10 więcej . Było o te 5m/s więcej w prawdzie niż przy wcześniejszym teście gdzie wyszło strzałów 70 więc pewnie gdyby do tej prędkości wylotowej dorównać to może wyszło by w sumie z 15 -20 więcej co wówczas zgadzało by się z opisem producenta (dla ek 7,5J strzałow 90) ale jednak do wersji sport temu daleko. Podejrzewam że mogła by coś poprawić w tym zakresie wymiana spręzyny na krótszą i twardszą tak aby skrócić cykl zaworu bo to chyba jedyne miejsce w czasie gdzie powietrza może uchodzić zbyt dużo. Jeśli ktoś ma więdzę w tym temacie to chętnie poczytam :-D

AP 16 na "prześwietleniu "



Reasumując tę część testu dotyczącą ilości powtarzalnych strzałów- dla ek ok 14-15J ( w zależności od wagi śrutu) jestem bardzo zadowolony bo w zasadzie jest lepiej jak w steyr LP50 HP. Dla ek 12J strzałów ok 50 a w steyr wg producenta ok 30.(tak wiem , inne ciśnienie ale mimo wszystko)
Dla Ek 7,5J jest trochę gorzej niż zakładałem i niz mówi o tym instrukcja ale to przy ustawieniach zdłąwionych dławikiem ( pzry zmiane w regu jest j.w). Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można ek zwiększyć do tych 14J i postrzelać na 25m. daj to w pewnym sensie uniwersalność co jest na bardzo duży plus.


Edit...
Jako że pogoda nadal nie sprzyja testom tarczowym , pobawiłem się jeszcze raz regulatorem i spręzynkami w celu usprawnienia systemy :-)
Po kilku próbach regulacji napięcia sprężyn zbijaka , zaworu i regulatora chyba znalazłem jak do tej pory najlepszy kompromis energii do ilości strzałów
Co zostało zrobione: ustawienie sprężyn regulatora j.w , odkręcenie śruby dociskowej tych sprężyn w regu do oporu ( fabrycznie jest dokręcona o ok 1 obrót), zmniejszyłem napięcie sprężyny zbijaka dotaczając i zamieniając oryginalną zaślepkę z śrubą regulacyjna na stałą mosiężną z głębszą kieszenią na końcówkę sprężyny dzięki czemu nie musiałem jej obcinać, zwiększyłem napięcie spręzyny zaworu poprzez wkręcenie robaczka M3 w fabrycznie przystosowane miejsce z gwintem :-)
Musze przyznać że jest to naprawdę przemyslana i miła w obsłudze /grzebaniu konstrukcja.

Wyniki po zmianach na odkręconym dławiku opisywanym wcześniej, śrut OLYMPIA DOMED:
prędkość 191,9 - 187,4m/s ok 10J
290 - 250bar = 16 strzałów
250 - 200bar = 22 strzały
200 - 150bar = 25 strzałów
150 - 100bar = 25 strzałów
100 - 80bar = 12 strzałów
Razem w zakresie 290-80bar = 100 strzałów przy ek ok 10J i max różnicy prędkości w całej serii 4,5m/s

po zmianach ale z przykręconym dławikiem, śrut OLYMPIA MATCH:
prędkość 146 - 138,8 m/s ok 5,5J

290 - 250 bar = 22 strzały
250 - 200 bar = 33 strzały
200 - 150 bar = 37 strzałów
150 - 100 bar = 36 strzałów
100 - 75 bar = 20 strzałów

Razem w zakresie 290 - 75 bar = 150 strzałów ( wiem liczby dość okrągłe ale tak wyszło ) przy ek ok 5,5J i max różnicy prędkości z całej serii 7,2 m/s przy czym sa to skrajne odskoki z kilku strzałów w tym pierwszy po pompowaniu kartusza. Srut exact wcześniej sprawdzony mi sie skończył więc test był na Olimpii gdzie większość śrutów wchodziła lekko do magazynka a niektóre trzeba było wepchnąć. Zważę część przypadkowych z pudełka i podam róznice jeśli występują.
Maciek82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:32
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: Maciek82 »

TEST SPRZĘTU :
- mocowanie w imadle maszynowym , ścisk za kartusz poprzez styrodurowe wkładki, stosunkowo stabilnie ale patrząc przez optykę dało się zrobić minimalne ruchy
-odległość 10m
-pomieszczenie zamknięte
- ek. 10-10,5J w zależności od śrutu
- śruty bez czarowania , prosto z pudełka, po jednej serii 10- cio strzałowej na każdy rodzaj śrutu

Testowane śruty:
exact 4,50 , exact 4,51 , exact 4,52 , exact monster , exact heavy , Olympia domed , olympia MATCH ,

Miejsce 1 zajął exact heavy z wynikiem przestrzeliny przy 10 strzałach 6 na 7 mm ( na tym śrucie również są najmniejsze odchyłki prędkości wylotowej w granicach 1-2m/s . Miejsce ostatnie exact 4,50.




Podsumowując , myślę że to bardzo dobry sprzęt zarówno do rekreacji jak i treningu tarczowego. Jedynym jak dotąd mankamentem jest symetryczna rękojeść przy której o powtarzalny uchwyt ciężko nie mówiąc już o stabilności. Zdecydowanie to przy strzelaniu tarczowym trzeba zmienić na coś bardziej anatomicznego...

Trochę pracy na CNC i teraz można zacząć trenować :-)

mierka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2016, 20:56
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: mierka »

Świetny opis i testy pistoletu. Ja zakupiłem teraz Reximexa RP ale zwróciłem i bije się z myślami nad zakupem pomiędzy Atamanem AP 16 standard a wersja sport.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: Yurko »

Ataman AP16 - zdjęcia przesłane przez Michała:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: ATAMAN AP16 4,5mm

Post autor: adnikauto »

W Stanach DonnyFL sprzedaje przejscowki z gwintem 1/2UNF co pozwala uzyc kazdy tlumik wyposazony w powyzszy gwint.
Na zdjeciu ponizej z tlumikiem SUMO od DonnyFL...
/posiadam ten model tlumika na karabinku 16J i naprawde robi fantastyczna robote/ :-D

Obrazek
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Testy sprzętu - Wiatrówki”