Zmiany w regulaminie PFTA

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

Artur, jeśli miałeś wątpliwości to należało sędziować na korzyść zawodnika, czy to sprawiedliwe to inna sprawa.
zbisz41 pisze:Z moich obserwacji i dyskusji na torach i logiki wynika ze żadna inna część karabinka a więc i palmrest nie może dotykać czy opierać sie o ziemię .
Czy jeden palec czy cała dłoń "izoluje" palmrest od ziemi to juz chyba nie ma znaczenia .
Dokładnie tak. Zawodnik może nawet żadnego palca pod palmrestem nie mieć, byleby nie dotykał on podłoża.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
Krzysztof S
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 14:43
Tematy: 15
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Krzysztof S »

Super, ale kto i jak ma to ocenić czy palmrest jest np. 5 mm nad podłożem czy się o nie opiera?
AA ProSport
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: PawelW »

Josef pisze:
Osobiście opowiadam się za systemem 0-1. Tylko do strzelającego niech należy jego wewnętrzna ocena jego strzału, czy spartolił kompletnie (tzw. dzięcioł), czy jednak trafił chociaż w "blachę", ale bez skutków w postaci zapisu wyniku strzału na karcie punktowej.
Nic dodać nic ująć.
Panowie - mylicie FT z HFT, Na 1-0 nigdy nie będzie zgody :!: :!: :!:
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Krzysztof S
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 26 sierpnia 2006, 14:43
Tematy: 15
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Krzysztof S »

Wracając do punktacji 0-1 oprócz już wspomnianych zalet widzę jeszcze jedną. Będzie można skończyć z przesadnym zmniejszaniem figurek. Małe pole blachy wokół kazetki powoduje, że znaczny odsetek śrutów wystrzelonych do figurki, ląduje w drzewach lub co gorsza leci bez przeszkód dalej. Przy figurce zawieszonej na wysokości np. 3 m kąt strzału może już być na tyle duży, że zasięg pocisku przy odrobinie pecha może wynieść ok. 300 m, jeśli oczywiście śrut nie trafi na żadną przeszkodę. Istnieje więc nikłe ryzyko trafienia "zabłąkanego grzybiarza".
Kwestią czasu natomiast jest to, że jakiś nadgorliwy leśnik podniesie problem ołowiu niszczącego drzewa :)
AA ProSport
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 410
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: zbisz41 »

Krzysztof S pisze:Super, ale kto i jak ma to ocenić czy palmrest jest np. 5 mm nad podłożem czy się o nie opiera?
Byłem 2 lub 3 razy świadkiem jak koledzy z grupy zwrócili uwagę strzelającemu ze ma oparty palrest na ziemi.
Raz w Dzierżnie i raz czy 2 w Jaworznie przy Stefanku .
czyli tak samo jak dzięciol czy 1 od tego są pewnie koledzy z grupy?
Ale mogę sie mylić bo dopiero sie uczę ...
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Januszpelle »

Temat punktacji był już wałkowany, więc przytoczę kilka argumentów pod uwagę:
Januszpelle pisze:W pierwszym momencie byłem zadowolony z możliwości zmiany punktacji na 1,0, by wyeliminować pewne niedomówienia, ale po przemyśleniu pewnych faktów, jestem przeciwny.
Fakty:
1.Z braku możliwości wyostrzenia obrazu i używania pomocy w domierzaniu odległości do celu, musimy mieć możliwość czasami chociaż trafienia w blachę.
Powinniśmy się jednak wystrzegać figurek o "ażurowym wyglądzie" Obrazek (przepraszam,ta fotka jest tylko jako przykład)
Trafienie 13mm od krawędzi KZ skutkuje = 0, a trafienie 13cm od KZ skutkuje = 1. Wypacza to sens zawodów "myśliwskich / sportowych" bo premie są najbliżej środka.
Wyobrażam sobie konsternację z ZERA na tak wielkiej figurce. To my sobie zgotowaliśmy ten los.

2.Sędziowie - zawodnicy nie mogą "podglądać" przez lupki figurki ostrzeliwanej i z tego powodu nie są w stanie w 100% stwierdzić o trafieniu blachy czy chybieniu.
Opisywałem to wcześniej na przykładzie trafienia w ogon Żyrafy, ogon to też Żyrafa? Obrazek
W innym przypadku trafienie w rant figurki / obcierka, to tylko strzelający może zaobserwować bujnięcie się figurki. Ten przykład też opisywałem wcześniej z odpowiednimi fotkami po tamtych zawodach.
Jeśli jest inaczej proszę udowodnić, że rant figurki czy ogon nie jest figurką?
To zawodnik będzie musiał z tym żyć jeśli skłamał.

3.Być może z powyższych przykładów niepotrzebnie wywiązała się burza w szklance wody, domniemanie niewinności jest priorytetem.
Jeśli sędzia będzie złośliwy może bardzo szybko popsuć zabawę i podnieść ciśnienie innemu, mówiąc o "dzięciole / zerze"bez powodu. Ja po prostu czekam na odpowiedź samego zawodnika, to on ma odpowiedzieć jako pierwszy (obserwuję jego zachowanie na wariografie :-) i potwierdzam blachę, lub jeśli jesteśmy z innymi pewni mówimy, że niestety ZERO.
Zawsze zawodnik u mnie w grupie ma odpowiedzieć jako pierwszy!

4. Wymyślanie maleńkich, bezmięsnych figurek niestety wymknęło nam się z pod kontroli, by śmiać się z początkujących łapiących zera. Innego wytłumaczenia na to nie mam. To my sobie zgotowaliśmy ten los i w wymyślaniu utrudnień jesteśmy MISTRZAMI.
(przy okazji wspomnę) - Ustawianie maleńkich figurek na stanowiskach "Stojak" jest również tylko złośliwością, bo nie widzę ustawiaczy tychże na zawodach "Sylwetkowych" w których mogli by się wykazać swoimi umiejętnościami.
Zmieńmy na "normalne zwierzaczki" bez dziur w "klatce piersiowej", ustawiajmy małe figurki blisko, a duże daleko i będzie dobrze!

5. U siebie na podwórku nikt mi nie zabroni ustawiać figurki: kratownicy, szubienicy, otwornicy czy ladacznicy :-D :-D :-D
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Krzysztof S pisze:Wracając do punktacji 0-1 oprócz już wspomnianych zalet widzę jeszcze jedną. Będzie można skończyć z przesadnym zmniejszaniem figurek. Małe pole blachy wokół kazetki powoduje, że znaczny odsetek śrutów wystrzelonych do figurki, ląduje w drzewach lub co gorsza leci bez przeszkód dalej. Przy figurce zawieszonej na wysokości np. 3 m kąt strzału może już być na tyle duży, że zasięg pocisku przy odrobinie pecha może wynieść ok. 300 m, jeśli oczywiście śrut nie trafi na żadną przeszkodę. Istnieje więc nikłe ryzyko trafienia "zabłąkanego grzybiarza".
Kwestią czasu natomiast jest to, że jakiś nadgorliwy leśnik podniesie problem ołowiu niszczącego drzewa :)
Brawo Krzysiek za merytoryczną argumentację!
Akurat ja jestem fanem tych mniejszych figurek z małą ilością mięsa wokół KZ, ale Twoje argumenty dot. bezpieczeństwa całkowicie mnie przekonują, i przy punktacji 0-1 jak dla mnie na torach mogą stać nawet 20-calowe telewizory :) :piwo:
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Januszpelle »

Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: - Dlaczego coraz częściej nie jesteśmy w stanie usłyszeć "ciszy zera" czy dźwięku blachy?

Odpowiedź jest zawarta, po części w samych figurkach, czyli zbyt skąpego jej wyglądu, (świeczki, mazgierki, czy inne kratownice), a to dlatego by właśnie było jak najwięcej ZER!!!!!!!!

Na własne życzenie nas....liśmy sobie w talerz, bo takie fikuśne figurki miały być dla zabawy na piknikach, a nie na zawodach.

Dlaczego na zawodach FT stosują normalne duże figurki? Filmik -
- Bo nie ma tam podstępnych ustawiaczy, sama odległość i wiatr robi swoje.
Uderzenia w normalną blachę figurki zawsze będzie słychać, szczególnie jak figurka stoi na platformie i nic za nią nie stoi.
Obrazek Obrazek
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Paweł.....jako starego wiatrówkowego wyjadacza poproszę o rzeczowe i przekonujące argumenty.
Może nawet jest ich tyle, że napiszesz tutaj coś innego niż wszyscy i będziesz miał rację.
Bo z czymś takim
PawelW pisze:Na 1-0 nigdy nie będzie zgody :!: :!: :!:
szczególnie nowi w środowisku mogą się poczuć tak, jakby usłyszeli mniej więcej coś takiego :)
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 2019, 08:11 przez tommylee, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Januszpelle pisze:świeczki, mazgierki, czy inne kratownice
Zapomniałeś o ladacznicy :)
Janusz OK, ale te świeczki itp. to po prostu ciekawa odmiana dla wszystkim już znanego, nudnego i miliard razy obstrzelanego starego betonu.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2596
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: tommylee »

Janusz pisze:To my sobie zgotowaliśmy ten los i w wymyślaniu utrudnień jesteśmy MISTRZAMI.
Janusz coś w tym jest.
Kiedyś dawno temu organizując pierwsze zawody Opolskie nie chcieliśmy by padł komplet.
To były zawody Pucharu Zimowego.
Niektóre bardziej prestiżowe zawody muszą mieć trudny tor. Myślę, że to przełożyło się na nasze wysokie wyniki na MŚ. :piwo:

Na kolejnych zawodach Opolskich, takich luźnych doszliśmy do wniosku z Śp. Michałem, że jednak łatwiejszy tor będzie większą radością dla zawodników szczególnie tych słabszych. I tak było.

Ja osobiście lubię trudne tory.
Jednak takie gdzie trudność polega na ocenie dystansu.
Światło i cień.
Było kilka takich stanowisk teraz u hunterów przy których po prostu nie wiedziałem co robić.
Utrudnianie zawodnikiom zajęcie dogodnego stanowiska w mojej ocenie jest nieporozumieniem.
Na szczęście organizatorzy odchodzą od tego zwyczaju. :532:
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: mrpgxx »

Odnośnie 0-1 jeszcze wtrace 5 groszy - tak to jakoś jest zrobione, że wielu zawodników z top (i to jest fakt) uważa że taka punktacja bylaby dzisiaj lepsza. Przemawia za nią wiele, a wskazane chociażby przez Krzyśka kwestie bezpieczeństwa powinny dodatkowo motywować na korzyść jej wprowadzenia, ale... Ten temat to pewnie nie na najbliższy sezon. Jedno głosowanie wśród członków pfta zostało przegrane przez zwolenników punktacji 0-1 i chyba nie ma sensu rok w rok tego walkowac. Ja uważam, że przy obecnej kulturze bycia wielu zawodników na zawodach punktacja 0-1 właściwie nie ingeruje w wyniki. Jak dla mnie to czy ktoś ma 0 czy 1 na karcie to nie tylko kwestia wygrania lub nie zawodów. Tak samo ważny jest zawodnik na 10, 20 czy 40 miejscu. Jemu również zależy na tym aby zdobyć jak najwięcej punktów, a często wpisanie 1 zamiast 0 bo nie słyszałem, bo tamten się wyklocil itd powoduje, że ktoś inny spada w klasyfikacji o kilka lub kilkanaście miejsc, a to jest wybitnie nie fair.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

Zawodnicy Top podchodzą do tego czysto sportowo, jestem pewien że nie przeszkadzałoby im nawet strzelanie do spinnerów. Nic w tym złego, ale pamietajmy też o słabszych. Dla mnie np punktacja 1-0 całkowicie zabije ducha dyscypliny.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Artkor pisze:pamiętajmy też o słabszych. punktacja 1-0 całkowicie zabije ducha dyscypliny.
Czyli pamiętasz między innymi o mnie - to miłe dziękuję :one:
mimo to Arturo jakoś nie mam poczucia, że 0-1 kiedykolwiek zniechęci mnie do HFT :piwo:
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Odbiegając od tematu(wybaczcie moderatorzy) - nie mogę się doczekać Mistrzostw Polski FT/HFT 2020 w wykonaniu Wikingów.
Jestem pewien, że ta impreza niejednemu uczestnikowi urwie tyłek i tak trzymać :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”