Zmiany w regulaminie PFTA

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

Nie, nie Grzesiek, tam gdzie pisaliśmy o prokuratorskim podejściu chodziło mi o coś zupełnie innego niż interpretacja i egzekwowanie regulaminów, ale zostawmy to proszę jak już zaczęliśmy gadać jak biali ludzie.

Co do czytania regulaminów to masz rację, czytam je dosłownie, po chłopsku, bez interpretacji i jestem za
prokuratorskim podejściem jeśli chodzi o ich przestrzeganie. Zgodnie z tym, luneta do FT to dla mnie dalmierz, nie ważne że nie ja go wniosłem na tor, używam, trzeba mnie usunąć.

Z drugiej strony patrząc, idąc moim tokiem myślenia nie wiem czy nie powinni mnie wyrzucić z ostatnich zawodów w Poznaniu:

Przede mną szła grupa FT. DrA, red5555 i jeszcze jeden zawodnik którego imienia nie pamiętam. Moja grupa strzelała dosyć szybko (a jak wiadomo FT-ciarze to "emeryci"), więc ciągle wisieliśmy chłopakom na plecach i przeszkadzaliśmy ile wlezie w strzelaniu. Korzystając z okazji oglądałem sprzęt FT, dopytywałem co do czego służy, podglądałem jak używają tego wszystkiego na stanowisku. Gdybym był oszustem to bez problemu mógłbym w tej sytuacji odczytywać odległości, i mimo że żartowaliśmy z tego to tak naprawdę uświadomił mi to dopiero wpis DrA w tym wątku, dla sędziego jednak mogłem kwalifikować się do odstrzału.
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2020, 10:37 przez Artkor, łącznie zmieniany 1 raz.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: mrpgxx »

Co do podglądania i tego o czym pisze PawełW. Moim zdaniem problemem nie jest sama organizacja toru, a podejście zawodników. Oczywiscie Należy zweryfikować zapisy o natychmiastowym przejściu do kolejnejego stanowiska. Nie chodzi o to, żeby je odwrócić o 180 stopni,ale trzeba pójść w tym kierunku, że jak ta grupa przechodząca ze stanowiska 1 na 2 widzi że na 2 jeszcze są ludzie, to nie wchodzi im na plecy. To oczywiście nie jest takie proste, bo Czasami na zawodach stanowiska są jedno obok drugiego, czasami sa na zmianę 2 tory itd. a czasami miedzy stanowiskami są takie przerwy że kolejnego nie widać. Moim zdaniem to wspomniane tutaj dyszenie za plecami nie jest dyskwalifikujące o ile zawodnicy nachodzacy na następną grupę zachowują się jak ludzie, a nie tak jakby byli w tym czasie w pubie podczas finału mistrzostw świata... I nie chodzi tylko o wyższa kulturę na zawodach rangi Pucharu Polski, ale... Innych też...

Co do regulaminów, to przepisy powinny być maksymalnie klarowne. Kiedyś były bardziej ogólne i umowne, ich poziom interpretacji był duży i trzeba było zwiększyć liczbę zdań i punktów, żeby wyeliminować praktyki, które wg niektórych pomysłowych dobromirow miescily się w granicach regulaminu...
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: PawelW »

Moim zdaniem problemem nie jest sama organizacja toru, a podejście zawodników. Oczywiscie Należy zweryfikować zapisy o natychmiastowym przejściu do kolejnejego stanowiska. Nie chodzi o to, żeby je odwrócić o 180 stopni,ale trzeba pójść w tym kierunku, że jak ta grupa przechodząca ze stanowiska 1 na 2 widzi że na 2 jeszcze są ludzie, to nie wchodzi im na plecy.
Pawle: dokładnie o to mi chodziło,
Grzesiu:
mamy takie lokalizacje zawodów gdzie zastosowanie tego przepisu może być technicznie w przypadku niektórych stanowisk niemożliwe do zastosowania
wiem i chciałbym wypracować realne podejście/zapis w tej kwestii
Może na początek wystarczy klarowny zapis, że taka "praktyka podglądania" jest zabroniona
IMHO taki zapis jest niepotrzebny bo nikt normalny tego nie robi. Przypomina mi to dyskusje w kwestii 'modyfikacji' regulaminów pod 'wynalazki' Czaputka: wszystkiego nie a się przewidzieć.
Marcin
U mnie czcionka jest tak mala, ze czasami mam sam problemy zeby zobaczyc co jest zaznaczone
Mnie wystarczył rzut oka na Twoje koło i potem położenie wskaźnika przy domierzaniu...
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Megabos
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 05 grudnia 2016, 09:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Megabos »

W temacie podglądania odległości u strzelców FT przez innych strzelców - jestem zdania, że jest to problem marginalny i nie wymaga żadnych (kolejnych) zmian w regulaminach.
O "sytuacji" z naszych zawodów w Poznaniu coś słyszałem, ale była to raczej anegdota, a nie wyraźny problem. Na naszych zawodach, w których często jestem sędzią, podchodzimy do regulaminów dość swobodnie i stawiamy raczej na dobrą zabawę w atmosferze uczciwej rywalizacji.

Czas liczony strzelcom HFT, to chyba też lekka przesada. Na zawodach pucharu PFTa w roku ubiegłym, na jednym stanowisku robiły się male zatory.
Figurka ustawiona między drzewami wymagała poświęcenia dodatkowego czasu na zajęcie pozycji. Z ciekawości mierzyłem czas części zawodników. Żaden z nich nawet nie zbliżył się do granicy, a wrażenie mogło być zupełnie inne. Na naszej lidze, zawodników którzy lubią sobie poleżeć też mamy, ale zwracamy na to uwagę w formie żartu i koleżeńskich uszczypliwości.

Tak w powyższych kwestiach, jak i innych - Zwróćcie uwagę na skomplikowanie regulaminów. Dla czynnych strzelców dodatkowy punkt, czy dwa nie robi różnicy. Dla kogoś kto musi ogarnąć od podstaw całość regulaminu, zaczyna to stanowić realny problem i może zniechęcać.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Januszpelle »

Też jestem przeciwny do wprowadzania stoperów, bo to wydłuży wszelkie zawody.
Niedogodnością byłoby również zerkanie na stoper w czasie leżenia. Siedząc na poduszce jest możliwość podglądania i niewymachiwania lufą.
Większość zawodników strzela w ciągu 30sek. a tak będą wykorzystywać swój czas 2min. bo będą mieli takie prawo.
Najgorsze jednak jest to, jak znajdzie się w grupie dwoje "leżakowców", którzy potrafią 3:07 min składać się do 1 figurki.
Rekordzista miał lekko ponad 4 min.
Ostatniemu trzeciemu w grupie stoją już nad plecami zawodnicy z kolejnej grupy już, gdy ten się tylko położy.
Żeby podgonić oddaje strzał w ciągu 15sek. by tamci znowu mogli sobie polegiwać i czekać na bezwietrzny moment. Tu jest problem, ale do omówienia w grupie.

Ps. Jestem za przywróceniem możliwości stosowania wiatrowskazów, byśmy nie nadużywali ludzkiej uczynności: - Słuchaj kolego, mógłbyś mi rzucić liśćmi przed nosem? Za 30sek. Ponownie - poproszę Cię o rzucenie jeszcze raz. Jest to oczywiście dozwolone. Ale - ...
Ktoś pewnie znowu zabroni jakiejkolwiek pomocy drugiemu - Nie lepiej pozwolić na stosowanie piórek, niż na zabranianie?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Cin91 »

W 100% zgadzam się z Januszem. Zabranie prostych wiatrowskazów jak piórka to była totalna głupota. Od tamtej pory zdarzyło mi się raz sypnąć syfem koledze na stanowisku obok w twarz, bo nie spodziewałem się, że aż tak mocno zwieje ściółkę. Inny kolega ciągał tak sznurki, że poderwał mi sznurek w górę, przez co oddałem strzał bardziej z zaskoczenia i niechcący niż świadomie. Byłem też świadkiem, jak ludzie machali załadowanymi karabinkami, bo usiłowali z postawy leżącej sięgnąć sznurka, aby zobaczyć wiatr, czy też sypnąć ściółką, która nota bene i tak wylądowała mu na głowie. Serio, zabranie tych durnych piórek było tego warte?
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

TOMEK K pisze:
Januszpelle pisze:A ja zapytam o możliwość powrotu używania "piórek / wiatrowskazów" w HFT
Czy musimy nadal sobie wzajemnie sypać po głowie czy karabinku, liśćmi lub trawą, nie lepiej spojrzeć na piórko?
Może warto zgłosić taki fakt?
Rozmawiałem z Kubajzem na ten temat.
Uważa, że niedoświadczeni zawodnicy machają piórkiem na wszystkie strony szukając wiatru.
A żeby pomachać piórkiem trzeba pomachać przymocowanym do niego karabinkiem i to stwarza potencjalne zagrożenie.
Kilka stron temu była o tym rozmowa. Ja osobiście jestem nie tylko za piórkami ale nawet za używaniem całych zestawów piórek, czyli pióropuszy. :)
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Januszpelle »

"TOMEK K pisze:
Rozmawiałem z Kubajzem na ten temat.
Uważa, że niedoświadczeni zawodnicy machają piórkiem na wszystkie strony szukając wiatru. "

Proszę przesłać do Kubajza:
Nie lepiej przypilnować dwóch nowych niż stu ludzi ma sobie ręce i oczy paćkać g...nem?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
TOMEK K
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1317
Rejestracja: 13 sierpnia 2008, 19:39
Tematy: 110
Lokalizacja: KRAKÓW
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: TOMEK K »

Janusz,
Używając Twojej nomenklatury wolę mieć g..no w oku niż śrut :one:

Ogólna moja uwaga do dyskusji na temat zmian regulaminu PFTA jest taka, że nie wszystkie zapisy regulaminu WHFTO muszą nam się podobać ale jako organizacja należąca do WHFTO powinniśmy zapewnić spójność naszego krajowego regulaminu z przepisami międzynarodowym. Jakieś drobne zmiany możemy sobie wprowadzać ale raczej na zasadzie doprecyzowania pewnych kwestii a nie zmian zasad konkurencji.
Awatar użytkownika
Adik.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 18 maja 2009, 18:33
Tematy: 5
Lokalizacja: Jeżowe,Podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Adik. »

TOMEK K pisze:...jako organizacja należąca do WHFTO powinniśmy zapewnić spójność naszego krajowego regulaminu z przepisami międzynarodowym.
W pełni popieram.
Zatem proponuję niech nasza dyskusja toczy się w kierunku propozycji zmian regulaminu, które nasza reprezentacja w organizacji WHFTO przedłoży do dyskusji/głosowania.
Walther LG210 Plus + BE4200
TX200 MK3 + DOT6-24x42
FWB P70 FT + Weaver RV9
http://www.e-tawerna.pl
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Zagorek »

Jestem całkowicie za stosowaniem przepisów WHFTO na zawodach i jak organizator (poza PFTA) ogłasza, że robi je zgodnie z zasadami to tylko tymi.
Mam kilka uwag co do stosowania przepisów WHFTO na krajowych zawodach:

2.8. Jedynie inny członek grupy jest uprawniony do wpisywania wyników do karty strzeleckiej danego zawodnika. W żadnym wypadku wyniku do swojej karty nie może wpisywać sam zawodnik. Jeżeli pojawi się błąd we wpisie do karty należy wezwać sędziego, który poprawi pomyłkę, zaparafuje oraz dokona stosownej adnotacji na tyle karty startowej - Praktycznie na każdych zawodach są przypadki poprawek na kartach i nigdy nie widziałem aby robił to wezwany sędzia.
2.10. Dogrywkę należy przeprowadzić zawsze w wypadku stwierdzenia remisu na pierwszym miejscu w kategorii Open jak i w pozostałych klasach. Do dogrywki należy wykorzystać cele z następującymi strefami trafienia: 1x15-20mm, 1x25-30mm i 1x35-40mm rozmieszczone zgodnie z regulaminowymi, dopuszczalnymi dystansami dla tych stref trafienia. - tu widywałem cele niezgodne z tymi zasadami i warto tego dopilnować.
4.2. W normalnych okolicznościach czas nie jest mierzony, jednak jeśli któraś z grup wstrzymuje przebieg zawodów lub zawody trwają zbyt długo, Organizator zastrzega sobie możliwość mierzenia czasu poszczególnym strzelcom lub grupom - to powinno zakończyć dyskusję nad mierzeniem czasu, wszystko jasno i klarownie opisane.
5.6. Jakikolwiek typ wskaźnika wiatru jest zabroniony. Zawodnicy do pomiaru wiatru mogą używać jedynie naturalnych obiektów znalezionych na torze jak suche liście, trawa, drobny pył itp. Inne sposoby pomiaru wiatru jak biały proszek, wszelkiego rodzaju taśmy itp. są na torze zabronione. Osobiście mam to całkowicie "w powarzaniu" czy ktoś używa czy nie ale przepis mówi jednoznacznie a podkreśliłem "biały proszek" (aż strach pomyśleć co autor miał na myśli) ponieważ widziałem takie praktyki i nie wiedziałem, że są zabronione. Widziałem również używanie przyniesionych ze sobą jakichś wiórów itp.
5.14. Podczas zawodów zabronione jest używanie telefonów komórkowych oraz krótkofalówek. - to ciekawostka i nie widzę sposobu do jej respektowania. Oddać telefony przy zapisach i odebrać po zawodach?
6.4. Przebywanie na torze strzeleckim przed rozpoczęciem zawodów jest zabronione zarówno dla uczestników zawodów jak i dla gości. - tu jest pies i to wielokrotnie pogrzebany. Według tego zapisu nikt kto brał udział w ustawianiu toru choćby tylko z sekatorem wycinał gałązki czy woził taczką figurki oraz jego towarzyszka/towarzysz nie mają prawa brania udziału w zawodach.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

Artkor pisze: 9. Rek - Dopuszczenie stosowania stałych przesłon na obiektywie lunety.
Chciałbym jeszcze wrócić do propozycji Kolegi Rek.

Regulamin mówi:
3.9. Średnica obiektywu musi pozostać w stanie fabrycznym i w żaden sposób nie może być zmniejszana w celu zwiększenia głębi ostrości. Podczas strzału zakrywki mają być otwarte/zdjęte, a znajdujące się w nich otwory muszą być zaklejone.
Zmierzyłem dziś standardowego butlerka i okazało się że zmniejsza on mój obiektyw o 1.5 milimetra, jest więc niezgodny z regulaminem.... czy nie jest?
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 609
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Łysy »

Artur jesteś facetem, co ci da te 1,5 mm , takie zwężenie niczego nie zmienia , redukcja średnicy o 50 % daje różnicę.
A te 3-4 % to jak pożyciu nawet strzelec w grupie nie zauważy. HAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAHA
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2020, 15:07 przez Łysy, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Spinner »

Długość ma znaczenie. Objętość również ma znaczenie. A różnica jest znacznie większa niż 2 %. Wystarczy policzyć. Ja policzyłem :)

Ale żeby rozluźnić atmosferę to napiszę, że jestem po poważnej rozmowie z Artkorem i doszliśmy do wniosku, że niepotrzebnie się gorączkuję :) Jest wszystko OK.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 609
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Łysy »

Napisałem 3-4 % , jeśli przyjmiemy że standardowy celownik do HFT ma średnicę soczewki wejściowej (tej od strony oka) ok 30 -35 mm to zwężenie o 1,5 mm daje 1/20 do 1/25 czyli od 4 do 5 % . A to znaczy, że nadal niewiele. Chociaż sam osobiście nie pogniewał bym się nawet o te 5 % długości. W końcu 7 mm więcej to zawsze lepiej niż 7 mm mniej. ;laughing: ;laughing: ;laughing:
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”