Zmiany w regulaminie PFTA

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2591
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: tommylee »

Niestety też miałem podobną sytuację w sobotę.
Widziałem jak kora spada z drzewa, zgłaszam zero a koledzy zdziwieni.

To samo w niedzielę ale to już nie ja kropnołem zero.
Teraz zastanówcie się sami ile mieliście takich sytuacji?
A co jak osoba, która strzeliła dzięcioła uparcie twierdzi że nie?
Proszę nie piszcie o swojej stanowczej postawie bo nie na jedynych zawodach byłem i nie jedno widziałem :-D
Są tacy z którymi nie warto się szarpać.
Dla tego wolę AB, tam nie ma niedopowiedzeń - papier nie kłamie.

Dodam na koniec, że zawsze będę za odgórną unifikacją przepisów. Nie chcę też swoim wpisem kogokolwiek podburzać czy do czegoś namawiać.
W mojej ocenie punktacja 0-1 mogłoby rozwiązać niedomówienia i niezręczne sytuacje na torze.

@Gabro
Często po odejściu ze stanowiska pytam współstrzelców jak oceniali odległości. Czy to jest zabronione w regulaminie?
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

gabro pisze: Sytuacja z wczoraj z Kalet. Przy jednym stanowisku zebrały się 3 grupy (jakieś 13 osób), gwar niesamowity. Strzela kolega z mojej grupy, nic nie słysząc stwierdzam ZERO. Na co autorytet strzelectwa Witboj, mówi JEDEN (nie był w naszej grupie), nie miał prawa wpływać na moją ocenę. Reszta osób z moje grupy ucina sobie pogawędki i nie jest w stanie potwierdzić wyniku.
1. Jeśli nie słyszałeś przez gwar rozmów to nie mogłeś stwierdzić zera, w przypadku wątpliwości miałeś obowiązek sędziować na korzyść zawodnika.
2. Jeśli jesteś pewny że było zero a pod wpływem sugestii kogoś z innej grupy wpisałeś inaczej to Właśnie Ty złamałeś regulamin.

Przykład z chrono to nie żadne nagięcie regulaminu jeśli wynik, jak sam napisałeś, łapał się w granicach błędu maszyny.
gabro pisze:Nie nauczymy nowych strzelców przestrzegania regulaminu jeśli sami tego nie robimy.
Zgadzam się w 100%, to podstawa.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: gabro »

tommylee pisze: @Gabro
Często po odejściu ze stanowiska pytam współstrzelców jak oceniali odległości. Czy to jest zabronione w regulaminie?
Według mnie nie wolno, na tej podstawie możesz ocenić odległość do celu na następnym stanowisku jeśli jest niedaleko.

Kwestia jak interpretować regulamin. Ja interpretuję tak, że nie wolno.
gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: gabro »

Artkor pisze: 2. Jeśli jesteś pewny że było zero a pod wpływem sugestii kogoś z innej grupy wpisałeś inaczej to Właśnie Ty złamałeś regulamin.
wpisałem ZERO
Artkor pisze: Przykład z chrono to nie żadne nagięcie regulaminu jeśli wynik, jak sam napisałeś, łapał się w granicach błędu maszyny.
Regulamin nie mówi o granicach błędu maszyny. Regulamin mówi 16.3J. Na chrono nie było podanego błędu dopuszczalnego przy pomiarze, jak mamy być już tacy dokładni.
Awatar użytkownika
Artkor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1612
Rejestracja: 27 lutego 2007, 10:47
Tematy: 25
Lokalizacja: Ostrowite
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Artkor »

To naprawdę wielki szacun, dobrze wiem jak ciężko w takiej sytuacji zrobić coś takiego.
.177 .22LR .32S&W .38Spec .357Mag 12/76 .45ACP 9x19 7.62x39 .223REM
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

tommylee pisze:A co jak osoba, która strzeliła dzięcioła uparcie twierdzi że nie?
Jak to co ? cyt: Przecież trafiłam! Widziałam! Słyszałam! - skąd ja to tak dobrze znam :)
Po czym na koniec okazywało się, że została zapisana....dwójka ;laughing:
Dlatego masz 1000% racji z tym AB, i bardzo się cieszę że jeszcze w tym roku Was odwiedzę i razem postrzelamy benchrest przez duże B :one:
Mamutowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 października 2011, 15:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Anston FTC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Mamutowicz »

...
Ostatnio zmieniony 20 marca 2023, 00:32 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2591
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: tommylee »

Gabro masz rację.
Zatem muszę przyznać uczciwe, że łamię regulamin nieświadomie od zawsze.
Przepraszam.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: mrpgxx »

http://pfta.pl/index.php/zawody/regulaminy/zawodnik/314-rzhft pisze:12.3. W czasie trwania wszystkich zawodów z cyklu Pucharu PFTA bezwzględnie zabronione jest podpowiadanie innym zawodnikom poprawek celowniczych dotyczących celów, do których wszyscy zainteresowani nie oddali jeszcze ocenianych strzałów. (...)
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2591
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: tommylee »

Czyli po zakończeniu strzelania można omówić dystanse? :-D
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: Josef »

"Wszyscy "zainteresowani" w danej grupie czy może w innych grupach również, np. sąsiednich, którzy także strzelali już na danym stanowisku?
Po zakończeniu strzelania na danym stanowisku czy po zakończeniu całych zawodów?

Rozważając punktację 0-1 czy 0-1-2 proponuję przeanalizować, który system będzie "sprawiedliwszy" pod kątem sportowym. Oba mają plusy i minusy. Mankamentem systemu 0-1-2 są niekiedy wątpliwości i różnice zdań, czy była "blacha", czy było "O". Jak niektórzy zauważyli, jest to lub może być źródłem "naciągania" punktów, by nie używać bardziej dosadnego stwierdzenia, oraz konfliktu wewnątrz grupy. Nie ma tych wątpliwości przy 0-1. Z kolei w przypadku systemu 0-1 na równi oceniani są ci, którzy jednak trafili w "blachę", często tuż przy krawędzi HZ, oraz ci, którzy strzelili kilka centymetrów obok figurki. W obu tych przypadkach będą mieli zapisane "0", choć ten pierwszy jednak bardziej precyzyjnie strzelił.
Osobiście opowiadam się za systemem 0-1. Tylko do strzelającego niech należy jego wewnętrzna ocena jego strzału, czy spartolił kompletnie (tzw. dzięcioł), czy jednak trafił chociaż w "blachę", ale bez skutków w postaci zapisu wyniku strzału na karcie punktowej.
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2019, 15:15 przez Josef, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: mrpgxx »

Rozmowa po zawodach to jest z cyklu "świat marzeń". U mnie przytoczony zapis regulaminu nie budzi wątpliwości interpretacyjnych: "bezwzględnie zabronione jest podpowiadanie innym zawodnikom poprawek celowniczych dotyczących celów, do których wszyscy zainteresowani nie oddali jeszcze ocenianych strzałów". Innymi słowy można wymieniać uwagi o danym celu z zawodnikami, którzy strzał do tego celu mają już za sobą i należy to robić w taki sposób, aby nie przeszkadzać tym, którzy jeszcze swojego strzału do tego celu nie oddali. Na pytanie o to czy można to robić z grupami sąsiadującymi odpowiem tak - zawodnik w swojej grupie gdy nie strzela pełni rolę sędziego i powinien być skupiony na swoim grupowym koledze, który oddaje strzał. Ale to też jest z cyklu "świata marzeń" z tym, że do kwadratu - sam często się do tego nie stosuję. Zresztą na ostatnich zawodach u Hunterów gdzie był dość duży gwar, szczególnie w niektórych miejscach toru, to czasami tylko sam zawodnik mógł wiedzieć gdzie poleciał śrut... Już nie mówiąc o tym, że przeszkadza to samym strzelającym.

EDIT - od razu dodam, że formułując lata temu ten punkt regulaminu wspólnie z witbojem o ile mnie pamięć nie myli, z góry założyliśmy, że pozostanie on totalnie martwy jeśli napiszemy o całkowitym zakazie rozmowy nt. poprawek - dlatego ograniczyliśmy go tylko do celów jeszcze nie strzelanych przez wszystkich zainteresowanych. Dlaczego jest zakaz podpowiadania to chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba...
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2019, 15:48 przez mrpgxx, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
tommylee
Administrator
Administrator
Reactions:
Posty: 2591
Rejestracja: 13 maja 2007, 10:24
Tematy: 159
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Grupa: Administratorzy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: tommylee »

Czyli jednak regulaminu nie łamię :piwo:

Teraz druga sprawa.
Czy w pozycji leżącej pod palmrestem wystarczy jeden palec, dwa, trzy czy cała dłoń?
Wiem jaki jest przepis ale jak ktoś wciśnie jeden palec a resztę wbije w glebę to jak to interpretować???
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2019, 15:51 przez tommylee, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Tomek :-)
LG300 XT + LCS 35*45 / Leupold 3-9*33 EFR
http://forum-bron.pl/app.php/rules
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: zbisz41 »

Off Topic
4.2. W zawodach HFT dopuszczalne są trzy zasadnicze postawy strzeleckie:
....Jedyną częścią karabinka, która może podczas strzału dotykać bezpośrednio do ziemi jest dolna krawędź stopki.
....
Z moich obserwacji i dyskusji na torach i logiki wynika ze żadna inna część karabinka a więc i palmrest nie może dotykać czy opierać sie o ziemię .
Czy jeden palec czy cała dłoń "izoluje" palmrest od ziemi to juz chyba nie ma znaczenia .
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w regulaminie PFTA

Post autor: ArturR »

Josef pisze:Osobiście opowiadam się za systemem 0-1. Tylko do strzelającego niech należy jego wewnętrzna ocena jego strzału, czy spartolił kompletnie (tzw. dzięcioł), czy jednak trafił chociaż w "blachę", ale bez skutków w postaci zapisu wyniku strzału na karcie punktowej.
Nic dodać nic ująć.
Jak już wyżej wspomniałem, w sobotę u Hunterów zapisałem koledze w kartę startową wynik, co do którego nie miałem nawet promila pewności.
Można więc powiedzieć że złamałem Regulamin, ale czy aktualny Regulamin pomaga mi w ocenie strzałów zawodników ?
Wczoraj jeszcze telefonicznie rozmawiałem o tej sytuacji z Robertem. On także nadal twierdzi, że nie jest pewien jaki był wynik jego strzału, więc pewnie honorowo wziął na klatę zero.
Następnym razem w identycznym przypadku nie będę dumał i blokował stanowiska kolejnym grupom. Poprostu wpiszę w kartę gwiazdkę *, a na dole karty komentarz do niej: z takiego i takiego powodu brak możliwości oceny strzału zawodnika.
Najwyżej mnie zdyskwalifikują. Skoro już na 30-stym metrze zdarzają się problemy z oceną strzałów, to co dopiero np. w FT na 50-tym.
Dlatego w FT ktoś kiedyś mądrze pomyślał, i ta konkurencja ma punktację taką jaką ma.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”