Zmiany w punktacji HFT?

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Krauser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1507
Rejestracja: 28 marca 2008, 16:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: Krauser »

Kiedy zaczynałem moją przygodę z HFT na torze było 50 celów i punktacja 3-1-0. Takie punktowanie było dla mnie oczywiste, bo za położenie celu i wpisane do karty 3 punkty to była nagroda za celny strzał. Ten jeden punkt to właściwie kara, walnąłeś "blachę" ale coś dostaniesz. Całkowite chybienie celu i należy się zero. Jasne i przejrzyste zasady.
Kiedy nastała zmiana na 2-1-0 nadal było to zgodne z pierwotnymi założeniami - strzelasz dobrze to masz dużo punktów, jak idzie ci średnio to te punkty są na tym średnim poziomie, kiedy zaś pudłujesz i zaliczasz tzw. korniki czy puste przeloty to niestety punktacja jest mizerna.
Przy obu powyższych punktacjach widać umiejętności strzelca, bo one nagradzają swoją wartością talent, umiejętności zdobyte podczas treningów i wydane pieniądze.

Przy systemie 1-0 to wszytko zniknie a i tak pozostaną różnice między najlepszymi a słabymi. Bo ci średni znikną. I to oni stracą motywację, bo będą równani to słabych, zaś słabi (uczący się) stracą możliwości porównania się do tych średniaków. Co za tym idzie nie będą wiedzieli ile im naprawdę brakuje.
Przykład:
Jak wszystkim strzelcom przytrafia mi się spudłować za zero. Nie jest to częste ale bywa. Przyjmijmy zatem, że na hipotetycznych zawodach na 40 celów miałem 8 blach i jedno zero czyli zdobyłem 70 punktów przy obecnej "taryfie". Przy 1-0 jest to 31 pkt.Kolega w grupie miał 6 blach i 3 zera czyli zdobył 68 punktów. Przy 1-0 ma ich 31. Przyjmijmy, że wiało. Ja trafiłem za jeden dwie 25-ki prawie bez "mięsa" na maksach , kolega je wyzerował. Obaj mieliśmy zero na stojaku. I taka sytuacja może się powtarzać przez cały sezon. Chyba widać różnicę taką prawdziwą w punktacji i taką trochę subiektywną w odczuciach strzelca.

Zatem zagłosowałem za pozostawieniem 2-1-0. Chętnie wróciłbym do 3-1-0. :-D
Obowiązkiem kolegów w grupie jest obserwowanie celu, który jest w danej chwili ostrzeliwany i całego przedpola dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom i osobom postronnym. I to jest najważniejsze.
Obrazek
They always come around.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: zbisz41 »

Nie miałem okazji strzelać 3-1-0 i nie wiem jak to sie przekłada na wyniki ale czy nie warto zastanowić sie nad powrotem do 50 celów?
Mozna więcej "trudnych" figurek ostawić , wydaje sie ze będą większe różnice punktowe nie będzie tak gęsto i ciasno w tabeli .
Dodatkowo można robic grupy 4 osobowe i ustawiać co drugi cel żeby nie robiły sie zatory i tłok
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Taleniekow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 15 maja 2010, 14:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: Taleniekow »

Zasada 2-1-0 jest duzo lepsza i ciekawsza wlasnie przez to ze mozna wylapac 0 co powoduje przyspieszony puls na niektorych stanowiskach :one:
a odnosnie oszustow to na 99% zawodow sa ci sami ludzie, to przeciez widac kto strzela dobrze a kto kombinuje wyjdzie predzej czy pozniej. Zmiana punktacji nie spowoduje ze oszusci zostana w domu. Swoja droga to zabawne jest ze ktos wogole próbuje oszukiwac w takiej hobbistycznej dyscyplinie albo raczej dyscyplince, pozdrawiam
Hw 97kt/Burris Timberline :502:
Awatar użytkownika
slawol75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 316
Rejestracja: 19 lipca 2009, 10:49
Tematy: 6
Lokalizacja: WSST Strzelec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: slawol75 »

,,Dobra zmiana" zawitała w PFTA :-/ Po co psuć coś, co funkcjonuje całkiem dobrze. Nowy system może działać de motywująco, a argument o oszustwie? Pójdzie w świat, że Polacy zmienili sobie regulamin, bo to oszuści są. Brawo :one: Mam nadzieję, że grupy lokalne na to nie pójdą. A PFTA niech sobie strzela jak chce...
zawsze środkiem krzyża :-D
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: zbisz41 »

slawol75 pisze:, Mam nadzieję, że grupy lokalne na to nie pójdą. A PFTA niech sobie strzela jak chce...
:piwo:
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 586
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: Januszpelle »

Skoro mam taką możliwość napiszę i tu:

W pierwszym momencie byłem zadowolony z możliwości zmiany punktacji na 1,0, by wyeliminować pewne niedomówienia, ale po przemyśleniu pewnych faktów, jestem przeciwny.
Fakty:
1.Z braku możliwości wyostrzenia obrazu i używania pomocy w domierzaniu odległości do celu, musimy mieć możliwość czasami chociaż trafienia w blachę.
Powinniśmy się jednak wystrzegać figurek o "ażurowym wyglądzie" Obrazek (przepraszam,ta fotka jest tylko jako przykład)
Trafienie 13mm od krawędzi KZ skutkuje = 0, a trafienie 13cm od KZ skutkuje = 1. Wypacza to sens zawodów "myśliwskich / sportowych" bo premie są najbliżej środka.
Wyobrażam sobie konsternację z ZERA na tak wielkiej figurce. To my sobie zgotowaliśmy ten los.

2.Sędziowie - zawodnicy nie mogą "podglądać" przez lupki figurki ostrzeliwanej i z tego powodu nie są w stanie w 100% stwierdzić o trafieniu blachy czy chybieniu.
Opisywałem to wcześniej na przykładzie trafienia w ogon Żyrafy, ogon to też Żyrafa? Obrazek
W innym przypadku trafienie w rant figurki / obcierka, to tylko strzelający może zaobserwować bujnięcie się figurki. Ten przykład też opisywałem wcześniej z odpowiednimi fotkami po tamtych zawodach.
Jeśli jest inaczej proszę udowodnić, że rant figurki czy ogon nie jest figurką?
To zawodnik będzie musiał z tym żyć jeśli skłamał.

3.Być może z powyższych przykładów niepotrzebnie wywiązała się burza w szklance wody, domniemanie niewinności jest priorytetem.
Jeśli sędzia będzie złośliwy może bardzo szybko popsuć zabawę i podnieść ciśnienie innemu, mówiąc o "dzięciole / zerze"bez powodu. Ja po prostu czekam na odpowiedź samego zawodnika, to on ma odpowiedzieć jako pierwszy (obserwuję jego zachowanie na wariografie :-) i potwierdzam blachę, lub jeśli jesteśmy z innymi pewni mówimy, że niestety ZERO.
Zawsze zawodnik u mnie w grupie ma odpowiedzieć jako pierwszy!

4. Wymyślanie maleńkich, bezmięsnych figurek niestety wymknęło nam się z pod kontroli, by śmiać się z początkujących łapiących zera. Innego wytłumaczenia na to nie mam. To my sobie zgotowaliśmy ten los i w wymyślaniu utrudnień jesteśmy MISTRZAMI.
(przy okazji wspomnę) - Ustawianie maleńkich figurek na stanowiskach "Stojak" jest również tylko złośliwością, bo nie widzę ustawiaczy tychże na zawodach "Sylwetkowych" w których mogli by się wykazać swoimi umiejętnościami.
Zmieńmy na "normalne zwierzaczki" bez dziur w "klatce piersiowej", ustawiajmy małe figurki blisko, a duże daleko i będzie dobrze!

5. U siebie na podwórku nikt mi nie zabroni ustawiać figurki: kratownicy, szubienicy, otwornicy czy ladacznicy :-D :-D :-D
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
GC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 503
Rejestracja: 12 września 2007, 15:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: GC »

Moim zdaniem jasne i przejrzyste zasady to prosta i minimalizm zasada punktacji jak w FT jest ok. Sędzia w grupie po oddanym strzale zawodnika wpisuje odpowiednio 1 pkt za położoną figurkę lub 0 pkt za stojącą figurkę (czarne jest czarne/ białe jest białe) Pomijając to co Koledzy w tym temacie już napisali
jest jeszcze coś o czym nie napisali a mianowicie zmieniające się warunki na torze wiejący wiatr na zawodach może być też powodem 0 :cry: w karcie startowej zawodnika który ma takie a nie inne warunki podczas punktowanego strzału. Ujednolicona punktacja HFT /FT (wyniki drużynowe) też przemawia za :-D
Awatar użytkownika
Olecki75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 373
Rejestracja: 16 września 2006, 21:00
Tematy: 14
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: Olecki75 »

Januszpelle pisze:1.Z braku możliwości wyostrzenia obrazu i używania pomocy w domierzaniu odległości do celu, musimy mieć możliwość czasami chociaż trafienia w blachę.
Dokładnie o tym pisałem dwie strony wcześniej. W FT przy lupach czasami większych od karabinków i możliwości kręcenia punktacja 0-1 jest czymś normalnym a jak jest w HFT wiadomo stałe ustawienia, nierzadko skrajne dystanse nie są do końca ostre wiec wymyślono 1 za samą blachę. Jak pisałem coś za coś. Jest to logiczne.
Januszpelle pisze:4. Wymyślanie maleńkich, bezmięsnych figurek niestety wymknęło nam się z pod kontroli, by śmiać się z początkujących łapiących zera. Innego wytłumaczenia na to nie mam. To my sobie zgotowaliśmy ten los i w wymyślaniu utrudnień jesteśmy MISTRZAMI.
(przy okazji wspomnę) - Ustawianie maleńkich figurek na stanowiskach "Stojak" jest również tylko złośliwością, bo nie widzę ustawiaczy tychże na zawodach "Sylwetkowych" w których mogli by się wykazać swoimi umiejętnościami.
Zmieńmy na "normalne zwierzaczki" bez dziur w "klatce piersiowej", ustawiajmy małe figurki blisko, a duże daleko i będzie dobrze!
Tu jestem dokładnie tego samego zdania. Rozumiem też jednak postęp technologiczny. Tor z figurek takich jak 10 lat temu dla doświadczonych strzelców ze sprzętem z górnej półki jaki by nie był robi się nudny i banalny i chyba stąd się wziął pęd ku takim figurkom i 1-0. Idąc dalej ta droga to może spinery o różnych średnicach poustawiajmy zamiast figurek. Mięsa brak i od razu wymusza to punktację 1-0 (zakręcisz - 1, nie zakręcisz 0 - proste). Moim zdaniem punktacje 2-1-0 trzeba zachować. Potrzebny jest kompromis w formie figurek i ustawianiu toru by początkujący i starzy wyjadacze byli zadowoleni. Małe blisko duże daleko to dobry wstęp ku temu. Oczywiście bez egzekwowania regulaminu i odpowiedniego przyłożenia się do sędziowania w grupie nie obejdzie się.
AA S400F Classic + Vortex CrossFire II 4-12x40
Gamo Hunter 440 + Leapers Golden Image 3-9x32
peter224
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 14 października 2018, 20:18
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: peter224 »

Januszpelle, to jest argumentacja :piwo: .
HFT i FT to jednak dwie różne ligi, zwłaszcza sprzętowo.
Z upraszczaniem też nie ma co przesadzać, bo dojdziemy do absurdów tak jak i przy zbytniej komplikacji.
Co do uczciwości to na całym świecie są Ludzie i 'Ludziska'. Niestety to jest już problem do rozwiązania przez samo środowisko.
Co do innych kwestii, to może lepiej dodać do regulaminu punkt, że na zawodach rangi pucharowej czy mistrzowskiej, figurki muszą przedstawiać sylwetki zwierząt. Na innych zawodach, ligach, turniejach stawiajmy co się komu podoba. Strzelanie do różnych wymyślnych celów też ma swój urok i mnie osobiście nie przeszkadza.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 503
Rejestracja: 12 września 2007, 15:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: GC »

GC pisze:Moim zdaniem jasne i przejrzyste zasady to minimalizm i proste zasady punktacji jak w FT. Sędzia w grupie po oddanym strzale zawodnika wpisuje odpowiednio 1 pkt za położoną figurkę lub 0 pkt za stojącą figurkę (czarne jest czarne/ białe jest białe) Pomijając to co Koledzy w tym temacie już napisali
jest jeszcze coś o czym nie napisali a mianowicie zmieniające się warunki na torze wiejący wiatr na zawodach może być też powodem 0 :cry: w karcie startowej zawodnika który ma takie a nie inne warunki podczas punktowanego strzału. Ujednolicona punktacja HFT /FT (wyniki drużynowe) też przemawia za :-D
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: mimut »

GC pisze:Moim zdaniem jasne i przejrzyste zasady to prosta i minimalizm zasada punktacji jak w FT jest ok. Sędzia w grupie po oddanym strzale zawodnika wpisuje odpowiednio 1 pkt za położoną figurkę lub 0 pkt za stojącą figurkę (czarne jest czarne/ białe jest białe) Pomijając to co Koledzy w tym temacie już napisali
jest jeszcze coś o czym nie napisali a mianowicie zmieniające się warunki na torze wiejący wiatr na zawodach może być też powodem 0 :cry: w karcie startowej zawodnika który ma takie a nie inne warunki podczas punktowanego strzału. Ujednolicona punktacja HFT /FT (wyniki drużynowe) też przemawia za :-D
Gerard, czyli żeby było sprawiedliwie i przejrzyście można zawodnikowi któremu wiał wiatr podczas strzału dodawać 0,5 punktu, jak podczas skoków narciarskich? Ja rozumiem parcie na szkło i metal przy rozdawaniu nagród, ale proszę Cię darujmy sobie szukania winy w warunkach pogodowych. Jak komuś nie pasuje wiatr na zawodach HFT, zawsze można przejść na KPN :wink:
Awatar użytkownika
GC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 503
Rejestracja: 12 września 2007, 15:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: GC »

mimut pisze:
GC pisze:Moim zdaniem jasne i przejrzyste zasady to prosta i minimalizm zasada punktacji jak w FT jest ok. Sędzia w grupie po oddanym strzale zawodnika wpisuje odpowiednio 1 pkt za położoną figurkę lub 0 pkt za stojącą figurkę (czarne jest czarne/ białe jest białe) Pomijając to co Koledzy w tym temacie już napisali
jest jeszcze coś o czym nie napisali a mianowicie zmieniające się warunki na torze wiejący wiatr na zawodach może być też powodem 0 :cry: w karcie startowej zawodnika który ma takie a nie inne warunki podczas punktowanego strzału. Ujednolicona punktacja HFT /FT (wyniki drużynowe) też przemawia za :-D
Gerard, czyli żeby było sprawiedliwie i przejrzyście można zawodnikowi któremu wiał wiatr podczas strzału dodawać 0,5 punktu, jak podczas skoków narciarskich? Ja rozumiem parcie na szkło i metal przy rozdawaniu nagród, ale proszę Cię darujmy sobie szukania winy w warunkach pogodowych. Jak komuś nie pasuje wiatr na zawodach HFT, zawsze można przejść na KPN :wink:[/

Zawsze była jest i będzie różnica zdań ja tylko wyraziłem moją opinię w tym temacie.Jeśli zaś chodzi o parcie,szkło,metal i nagrody to punktacja tu nic nie zmieni za to początkujący strzelcy poczują różnicę
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: mimut »

GC pisze:...Zawsze była jest i będzie różnica zdań ja tylko wyraziłem moją opinię w tym temacie.Jeśli zaś chodzi o parcie,szkło,metal i nagrody to punktacja tu nic nie zmieni za to początkujący strzelcy poczują różnicę
Oczywiście że będzie różnica i dobrze jest poznać Twoje zdanie. Co by nie mówić jesteś w Top tabeli i twoja opinia dla innych jest istotna. I zgadzam się również z tym co wytluszczone. Początkujący po zmianie na pewno poczują różnicę i nie koniecznie będzie to radość :-/
Bosanowa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 15 lutego 2018, 21:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: Bosanowa »

Żadna zmiana punktacji nie zastąpi szacunku dla pozostałych uczestników i uczciwości?
A do dobrej zabawy, nie tylko zawodach, potrzebny jest jeszcze dobry humor i odrobina dystansu do siebie.

Ta dyskusja jest również odpowiedzią na pytanie dlaczego nie ma nowych strzelców. Po przeczytaniu tego wątku sami sobie odpuszczą udział w zawodach.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku :D
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 409
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiany w punktacji HFT?

Post autor: zbisz41 »

GC pisze: Ujednolicona punktacja HFT /FT (wyniki drużynowe) też przemawia za :-D
Być może sie mylę ale tu chyba strzał chybiony ;laughing:
Wyniki pucharowe jak i drużynowe liczy się % -procentowo do najlepszego wyniku w danej kategorii .
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”