HFT - utrudnienia w zajmowaniu pozycji strzeleckiej

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

HFT - utrudnienia w zajmowaniu pozycji strzeleckiej

Post autor: Januszpelle »

Tylko celem przypomnienia:
"6, Jeśli w jakikolwiek sposób chcesz figurkę „ukryć lub utrudnić oddanie strzału”, nie pisz postawa „DOWOLNA” bo spowodujesz zator. Każdy zacznie próby od postawy leżącej, potem klęczącej aż do stojącej, a i tak położy się ponownie, bo nie da się strzelać stojaka lub klęczaka na stoku, lub stojąc na prawej nodze z lewym kolanem pod brodą. Gwarantowany zator."

Zawodnik podchodzi do stanowiska i czyta - np. "Postawa stojąca" nie kombinując oddaje strzał i odchodzi. Proste?

W przeciwnym razie, jeśli widzę, że ktoś przede mną strzela ze stojaka, a jest piktogram "postawa dowolna" to jego sprawa. Ja zacznę od leżącej bo mam takie prawo i wykorzystam swój cas maksymalnie. tak zrobią prawie wszyscy bo mają również do tego prawo. Tylko czy o to chodzi Organizatorowi byśmy wrócili w środku nocy do domu?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Maniek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 22 sierpnia 2009, 21:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Maniek »

Witam.
Tor myślę że nie będzie znacząco odbiegał od tych które już stali bywalcy mieli okazję strzelać .
Z tego co pamiętam to jakichś strasznych niedogodności dla FT nie zaobserwowałem (słyszałem) i myślę że i teraz postaramy się by takich nie było choć trzeba zaznaczyć, że tor będziemy ustawiać głównie pod HFT ,co nie oznacza że strzelców FT również serdecznie zapraszamy.
Jeśli chodzi o postawy wymuszone to zostawiamy to w gestii strzelca ,niech sam zdecyduje z jakiej postawy jest w stanie trafić cel.

Pozdrawiam i serdecznie zapraszamy.
Ostatnio zmieniony 13 sierpnia 2018, 20:51 przez Maniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther+DOT
Diana 27
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Łysy »

Januszpelle pisze:Tylko celem przypomnienia:
"6, Jeśli w jakikolwiek sposób chcesz figurkę „ukryć lub utrudnić oddanie strzału”, nie pisz postawa „DOWOLNA” bo spowodujesz zator. Każdy zacznie próby od postawy leżącej, potem klęczącej aż do stojącej, a i tak położy się ponownie, bo nie da się strzelać stojaka lub klęczaka na stoku, lub stojąc na prawej nodze z lewym kolanem pod brodą. Gwarantowany zator."

Zawodnik podchodzi do stanowiska i czyta - np. "Postawa stojąca" nie kombinując oddaje strzał i odchodzi. Proste?

W przeciwnym razie, jeśli widzę, że ktoś przede mną strzela ze stojaka, a jest piktogram "postawa dowolna" to jego sprawa. Ja zacznę od leżącej bo mam takie prawo i wykorzystam swój cas maksymalnie. tak zrobią prawie wszyscy bo mają również do tego prawo. Tylko czy o to chodzi Organizatorowi byśmy wrócili w środku nocy do domu?
Czas na stanowisku jest określony regulaminem - wystarczy go pilnować i wrócimy na póżny obiad spokojnie.
Co do stojaków warto pamiętać , że to namiastka Hunter więc króliki nie zawsze wystawiają swój metalowy łepek czy brzuszek na idealnie płaskiej i wypoziomowanej łące a na tej miejscówce duże kąty to czysta rozkosz.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: mrpgxx »

Januszpelle pisze:Ja zacznę od leżącej bo mam takie prawo i wykorzystam swój cas maksymalnie. tak zrobią prawie wszyscy bo mają również do tego prawo. Tylko czy o to chodzi Organizatorowi byśmy wrócili w środku nocy do domu?
Janusz, Twój czas to maksymalnie 2 min dla stanowiska z jednym celem i 3 minuty dla stanowiska z 2 celami ;)
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Zagorek »

Cin91 pisze:Byłem na dwóch Stalingradach i raz na Geo-System rok temu. Nie zaobserwowałem jakichś turbulencji związanych z "niedogodnościami stanowiskowymi" ;)
Do zobaczyska na miejscu! Mam nadzieję, że w tym roku pogoda będzie łaskawsza, bo rok temu mieliśmy deszcz i słońce na przemian :052:
Radziu to tak jak ja i dlatego lubię te klimaty - "troszkę" inne strzelanie. A co do pogody to była wspaniała :-D
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Januszpelle »

hilary22 pisze:
Januszpelle pisze:Tylko celem przypomnienia:
"6, Jeśli w jakikolwiek sposób chcesz figurkę „ukryć lub utrudnić oddanie strzału”, nie pisz postawa „DOWOLNA” bo spowodujesz zator. Każdy zacznie próby od postawy leżącej, potem klęczącej aż do stojącej, a i tak położy się ponownie, bo nie da się strzelać stojaka lub klęczaka na stoku, lub stojąc na prawej nodze z lewym kolanem pod brodą. Gwarantowany zator[/b]."
Zawodnik podchodzi do stanowiska i czyta - np. "Postawa stojąca" nie kombinując oddaje strzał i odchodzi. Proste?

W przeciwnym razie, jeśli widzę, że ktoś przede mną strzela ze stojaka, a jest piktogram "postawa dowolna" to jego sprawa. Ja zacznę od leżącej bo mam takie prawo i wykorzystam swój cas maksymalnie. tak zrobią prawie wszyscy bo mają również do tego prawo. Tylko czy o to chodzi Organizatorowi byśmy wrócili w środku nocy do domu?


Czas na stanowisku jest określony regulaminem - wystarczy go pilnować i wrócimy na póżny obiad spokojnie.
Co do stojaków warto pamiętać , że to namiastka Hunter więc króliki nie zawsze wystawiają swój metalowy łepek czy brzuszek na idealnie płaskiej i wypoziomowanej łące a na tej miejscówce duże kąty to czysta rozkosz.


@hilary22 - Potrafisz czytać ze zrozumieniem?
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem! " wykorzystam swój cas maksymalnie". Miejsce do oddania strzału ma być bezpieczne / stabilne. Królika możesz zamontować nawet na czubku sosny, lub na dnie studni, wisi mi to, lecz stanowisko ma być bezpieczne. Nie można tracić równowagi!
Poza tym myśliwi po rozprowadzeniu na swoje stanowiska mają jeszcze czas na "zorganizowanie" sobie stanowiska.
Zgadnij hilary22 dlaczego żaden z myśliwych nie stoi jedną nogą w bruździe, a drugą na drodze?
Obrazek
Bo ma być stabilnie, bezpiecznie i ma trafić zwierzynę, a nie zranić.
Może ten argument komuś wyjaśni pół metra kwadratowego w miarę równego pola, łąki, betonów itp. O poziomicach nie piszcie.

Dzieje się tak np, jeśli "FTciarz" ustawia stojaki i wbija palik z boku drogi wyłożonymi płytami betonowymi np.20cm od betonu. Ani go dotknąć palcem stopy, ani postawić stopę w dziurze o 15cm niżej. Bo FTciarz zapomniał, że HFTciarz musi dotykać palika. Sam za to stoi sobie wygodnie pomiędzy bramką na równiutkim betonie.

Kolejna ciekawostka: Tu pozdrawiam Stwefana :-) który walczył o "wygodę" strzelania z łokci z "placka" i kiedy większość klubów zaczęła stosować "Stefanki" On przeszedł do FT :-))))
Tu mi się przypomina kawał: Narobić na wycieraczkę sąsiada, po czym zadzwonić i poprosić sąsiada o papier :-))) (Lubię strzelać ze Stefanków)

@ Do Ustawiaczy:
Kolejna sytuacja często się zdarzająca:
Obrazek
Po kilkukrotnych przymiarkach zawodnik postanawia wreszcie załadować śrut i ponownie się przymierza i znowu uznaje, że to zła postawa, po czym wtsaje z załadowanym karabinem i kombinuje, to z klęczakiem, to stojakiem i znowu się kładzie na innym boku.

Ludzie układający tor, opamiętajcie się!
Nie mówcie na odprawie o bezpieczeństwie, którego nie możecie zapewnić przez normalne ustawienie figurki. Wieszajcie gdzie wam się podoba, w przeciągu w pociągu na drągu, ale ma być bezpiecznie.
Jak można załadować śrut będąc wygiętym jak paragraf?
Nie chcę być tu złośliwy dla FT, ale dlaczego sami nie korzystają z postawy dowolnej wykorzystując łokci leżąc na brzuszku, tylko muszą mieć wszystko widoczne z siedziska? Możecie strzelać z łokci z takiej postawy jak na foce.

Czy tak trudno znaleźć pół metra kwadratowego w miarę równego terenu? Aż taki wielki problem?
Obrazek

@ Paweł - Wiem ile czasu przysługuje i dlatego napisał, że go wykorzystam w całości.
Jednak przez takie udziwnienie robią się zatory.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: TZ »

No to mamy otwarty nowy przewód doktorski.... .
Jak dojdzie do obrony pracy, to coś dopiszę :wink:
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Januszpelle »

Z czym Tomku się zgadzasz, a z czym nie? Bo nie bardzo rozumiem. Coś za mało napisałem może o bezpieczeństwie?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Januszpelle »

Ten przykład dałem dlatego, by przypomnieć, że zapominamy o innych :-)

Edit: Nie rozmydlacie tematu i napiszcie dlaczego wygibusy i stanowiska stojące, klęczące powinny być krzywe / nierówne?
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2018, 20:34 przez Januszpelle, łącznie zmieniany 1 raz.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Januszpelle »

Mowa jest o krzywych stanowiskach i podałem jeden z przykładów dlaczego może do takiej sytuacji dojść, a Ciebie zainteresowało jedynie kto ustawiał tor?
Możesz coś dodać od siebie dlaczego powinno być nierówno / równo?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Josef »

Janusz :one: :piwo:
jur1950
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 147
Rejestracja: 28 lutego 2012, 11:33
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: jur1950 »

Dołączam się do opinii Janusza i Jozefa.Nie każdy jest młody i ma elastyczne ciało,aby poskładać się w wygibasy.Koledzy,a gdzie czerpanie przyjemności z strzelania?
pozdrawiam Jurek.
HW-100+mDOT 4-16x42 Biman P-17 LOW-21 Co2
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Januszpelle »

Jedna ważna sprawa.
Zapewniam, że nie miałem zamiaru nikogo z kolegów FT obciążać winą, czy umniejszać ich pracy włożonej w ustawianie torów. Chciałem tylko pokazać skąd mogą się brać jakieś "niedoróbki" stanowiskowe.
A Stefana znam i zbyt szanuję, by mówić w jakiej konkurencji ma strzelać lub nie... :-) To był taki żarcik sytuacyjny, ale jeśli Stefan, czy ktoś poczuł się urażony tym, to Przepraszam.
Potwierdzam jeszcze raz, Lubię strzelać ze Stefanków. :-)

Nadal proszę o napisanie: 1) Dlaczego stanowiska mają być nierówne i do czego służą "wygibusy"? Zwykłe pytanie = zwykła odpowiedź. 2) Kiedy robią się zatory i jak ich unikać?
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Łysy »

Odpowiadając na twoje pytanie - umiem czytać ze zrozumieniem.
Co do stanowisk - rozumiem, że nie wszyscy są gibcy sam do nich nie należę ale frajdę mam jak trafię trudny cel przy którym muszę się pogimnastykować i pomęczyć i wykombinować jak go położyć. Jak bym chciał strzelać tylko z równych stanowisk trenowałbym KPn a nie HFT.
Janusz szanuję twoje umiejętności i osiągnięcia ale nie odbieraj innym możliwości świetnej zabawy tylko dlatego, że lubisz strzelać stojaki z tarasu - to trochę egoistyczne podejście. Nie wszyscy jadą na zawody po puchar czy medal. Większość z nas po prostu kocha te klimaty, tych ludzi, deszcz, piach i możliwość postrzelania w zaje....ym towarzystwie.
Oczywiście bezpieczeństwo ponad wszystko ale nie rozumiem jaka jest różnica załadować śrut na płaskim terenie lub lekko pochylonym. Najważniejsze, że wszyscy mają równe warunki i szanse.
Dopóki zabawa jest uczciwa i równa dla wszystkich to jest OK. Podkładanie sobie deseczek czy innych podkładek czy to pod łokieć czy pod jedną ze stóp uważam za próbę zrobienia z nas - innych zawodników idiotów. Wielokrotnie byłem świadkiem jak mój kolega z klubu słusznego wzrostu musiał strzelać stojaki lekko zgarbiony bo np: nie mógł się zmieścić pod gałęzią i jakoś nigdy nie narzekał a wręcz przeciwnie gęba mu się śmiała od ucha do ucha jak mu się udało.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozmowy na temat zawodów Mistrzostw Ziemi Łódzkiej 02.09.2018

Post autor: Cin91 »

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz na zawodach strzelałem stojaka czy klęczaka z równego terenu. Zawsze ze spadkiem w którąś ze stron - czyli stojak z kolanem pod brodą i klęczak ze sztuką utrzymania równowagi ;)

Co nie zmienia faktu, że mimo wszystko zawsze dobra zabawa :one:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”