Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
wiatq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 156
Rejestracja: 14 maja 2016, 18:53
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: wiatq »

Pełna zgoda z przedmówcą. W ogóle tego typu zapisy są bez sensu. Na allegro, olxie czy innych otomoto nikt nie pisze biorę przebija czy inne takie. Jesteśmy dorośli i to między sprzedającym a kupującym jest to na ile oczekiwania/rezerwowania się godzi zależy od sprzedającego i wszelkie inne szczegóły to kwestia dogadania. Oczywiście w takiej sytuacji zawsze będą się pojawiać sytuacje że ktoś zaklepie sprzęt a sprzedający sprzeda od ręki komuś innemu. Z drugiej strony kupujący zaklepuje na 100% a potem się rozmyśla albo po prostyu urywa kontakt (to mi się już kilkukrotnie zdarzyło) ale tego uniknąć się nie da i jesli sprzedający decyduje się na rezerwacje - musi się z tym liczyć - chyba że jest jasno powiedziane że rezerwuję ale tylko do chwili gdy ktoś się nie zjawi z kasą od razu w ręku. Niezależnie jednak takie ustalenia powinny pozostawać w kwestii dogadania przez PW a nie opisu w ogłoszeniu.
A dlaczego te hasła się pojawiają? Mam wrażenie że to taki chłit matetindowy - jak komuś się coś spodoba i przeczuta że nie ma rezerwacji i biorę zamyka sprawę - może szybciej podejmie decyzję o kupnie bez zbędnego zastanawiania się - coby mu "okazja" nie uciekła.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Cin91 »

Ja bym dodał w regulaminie giełdy zapis o OBOWIĄZKU dodania przynajmniej 1 fotografii oferowanego przedmiotu, bo ogłoszenia typu "zdjęcia na maila" czy inne "zdjęcia na priva" to też dodatkowe ryzyko, że ktoś zostanie nabity w bambuczę.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Ślubek »

Cin91 pisze:...przynajmniej 1 fotografii oferowanego przedmiotu...
:one:
Ja wychodze z założenia, że jeśli ktoś nie umieszcza zdjęcia, to albo jest na tyle niekumaty technicznie, żeby dać sobie z tym radę (mimo wyraźnej instrukcji jak to zrobić) i wtedy mam podejrzenia co do tego, jak się obchodził ze sprzedawanym sprzętem, albo ma ew. kupującego w głębokim niepoważaniu. Niezależnie od tego, jak jest faktycznie, unikam takich ogłoszeń.

Choć czasami mam ochotę pomęczyć sprzedającego, żeby mi jednak wysłał te zdjęcia. :mad:
"W imię zasad..." :621:

A na serio:
Nie zamieszczenie zdjęcia narusza pkt 4 Regulaminu działu Giełda:
"4. Przy sprzedaży obowiązuje wymóg podania ceny, oraz innych istotnych informacji określających charakter czy specyfikę przedmiotu, jak na przykład kaliber."

O ile, powiedzmy, wygląd pudełka śrutu nie jest (moim zdaniem) informacją istotną, o tyle wygląd np. karabinka, czy lunety już tak (drobne wgniotki, rysy etc.). I takie ogłoszenia należy zgłaszać moderatorom.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2018, 09:00 przez Ślubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Aligatius »

Ślubek pisze:Nie zamieszczenie zdjęcia narusza pkt 4 Regulaminu działu Giełda:
"4. Przy sprzedaży obowiązuje wymóg podania ceny, oraz innych istotnych informacji określających charakter czy specyfikę przedmiotu, jak na przykład kaliber."
Też jestem za dodawaniem zdjęć do ogłoszenia - jak najbardziej!
Natomiast brak zdjęcia nie narusza powołanego przez Ciebie punktu regulaminu, który NIE ustanawia takiego obowiązku wprost (jak np. w przypadku ceny). "Inne istotne informacje (...)" wcale nie muszą oznaczać obowiązku zamieszczenia zdjęcia.
Najprościej wprowadzić odpowiednią zmianę w regulaminie ale trzeba doprecyzować jakich przedmiotów to dotyczy, bo trudno oczekiwać zdjęć np. pudełek śrutów, kapsuł CO2 itp.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2018, 09:38 przez Aligatius, łącznie zmieniany 2 razy.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Ślubek »

Aligatius pisze:"Inne istotne informacje (...)" wcale nie muszą oznaczać obowiązku zamieszczenia zdjęcia.
[...]trzeba doprecyzować jakich przedmiotów to dotyczy, bo trudno oczekiwać zdjęć np. pudełek śrutów, kapsuł CO2 itp.
O tym właśnie pisałem.

Obawiam się jednak, że nie da się zamieścić pełnego katalogu - czego zdjęcie jest istotną informacją, a czego nie. To każdy kupujący musi rozważyć sam - czy bez zdjęcia jest w stanie podjąć decyzję o zakupie, czy nie. Jeśli nie - takie ogłoszenie powinno być zgłaszane moderatorowi.

Zresztą, sprzedający też sobie z tego zdają sprawę - skoro piszą "zdjęcia na maila", to uznają, że jest to istotna informacja.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Cin91 »

"innych istotnych informacji określających charakter czy specyfikę przedmiotu" - to jest wytrych, bardzo często zresztą stosowany w polskim prawodawstwie, pozwalający administracji interpretowanie dowolne zapisu. Spokojnie można pod to podpiąć zdjęcia.

W mojej ocenie ogłoszenie typu:
"Sprzedam karabinek AA S400 4,5mm. Cena 2000 zł. Zdjęcia na maila"
kwalifikują się do usunięcia, bowiem nie ma w mojej ocenie podstawowych informacji określających przedmiot.

Ofkors opisy chętnie zamienię na zdjęcia. Wtedy byłoby ok. W ogóle idealnie byłoby, gdyby na zdjęciach widniała np. jakaś gazeta codzienna z widoczną aktualną datą - to znacząco utrudni życie ewentualnym oszustom (o ile jeszcze jacyś się tutaj czają).
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Aligatius »

Z drugiej strony można przyjąć założenie "niech zweryfikuje to rynek".
Poprawianie w tym temacie Regulaminu może przynieść więcej szkody niż pożytku z uwagi na bardzo złożoną problematykę (można przy okazji wylać dziecko z kąpielą) Czasami ktoś chce sprzedać dowolny przedmiot "standardowy" np. nakrętkę do spuszczania powietrza z kartusza, albo np. nowy pistolet taki a taki - to po co ma zamieszczać zdjęcia? Ktoś inny chce np. sprzedać "hak" do czegoś tam i kolejka ludzi prosi się o zdjęcia...
Jeśli sprzedający chce mieć w wątku 10 wpisów typu "wrzuć zdjęcia" i bawić się ze sprzedażą w nieskończoność - jego sprawa. Podobnie kupujący czytając takie ogłoszenie może sobie zadać pytanie, co jest nie tak.

Ja też zdecydowanie wolę ogłoszenia ze zdjęciem i ich umieszczanie należy w mojej ocenie do "dobrej praktyki" ale w sumie raczej byłbym wstrzemięźliwy z grzebaniem w tej sprawie w Regulaminie.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Cin91 »

Ja wręcz przeciwnie. Zdjęcie obowiązkowo. Nakrętka do spuszczania powietrza z kartusza - chcę ją widzieć. Bo może się okazać, że ma inny gwint niż mój kartusz. I tak dalej.W XXI wieku, gdy każdy telefon ma aparat foto i internet, wstawianie zdjęć naprawdę nie stanowi problemu.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 03 lipca 2009, 09:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Hiszpan63 »

Obrazek ... tylko mam problem z przesyłaniem ... ;laughing:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
HWunderGnom70 .
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Michaus »

Aligatius pisze:Ktoś inny chce np. sprzedać "hak" do czegoś tam i kolejka ludzi prosi się o zdjęcia...
Jeśli sprzedający chce mieć w wątku 10 wpisów typu "wrzuć zdjęcia" i bawić się ze sprzedażą w nieskończoność - jego sprawa.
Widzę, że zirytowały Was dokładnie te same ogłoszenia, które niedawno miałem chęć usunąć ze względu na przytoczony fragment regulaminu.
Cin91 pisze:"IV. 4. (...)innych istotnych informacji określających charakter czy specyfikę przedmiotu" - to jest wytrych, bardzo często zresztą stosowany w polskim prawodawstwie, pozwalający administracji interpretowanie dowolne zapisu.
Powstrzymałem rękę nad "guzikami" i stwierdziłem, że poczekam na "głos ludu".
Nie zawiodłem się.


Hiszpan, jakoś udało Ci wkleić zdjęcie Twojego zestawu foto, więc jak widać - chcieć, to móc. :one:
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2018, 11:52 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: rokasa58 »

Jak się nie dać? To proste-kupuję za pobraniem i sprawdzeniem przesyłki w obecności kuriera.Sprzedający jak jest oszustem, nie zaryzykuje.
Ostatnio sprzedawałem BSA na tym forum w taki właśnie sposób.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 615
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Łysy »

Dokładnie jak pisze rokasa , zdjęcia sa ok ale łatwo je ukraść przerobić lub "pożyczyć". Przesyłka pobraniowa z możliwością otwarcia i sprawdzenia przy kurierze w prosty i szybki sposób zdemaskuje wszystkich oszustów . A tak na prawdę każdą przesyłkę pobraniowa Pocztą Polską można przy pracowniku poczty otworzyć i sprawdzić i nie można powiedzieć nie odbieram bo mi się nie podoba ale można powiedzieć - "sprzęt jest uszkodzony" i nie odbieram i nie płacę. Pracownik poczty ma obowiązek sporządzić protokół i paczka jest odsyłana na koszt wysyłającego. Tylko, że pracownicy poczty zawsze mówią, że nie wolno bo ciągle im się spieszy i nie chcą tracić 20 minut na jednego gościa. Przerabiałem to osobiście i otrzymałem odpowiedż reklamacyjną od poczty , że można sprawdzić i nie zapłacić .
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: rokasa58 »

Są inne firmy kurierskie,trzeba się zabezpieczyć.Sprzedający ma kupującego na talerzu: adres z przelewu itd.kupujący tak naprawdę nie ma nic.
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Cin91 »

Adres do numeru konta można dopisać dowolny, a przelew i tak przejdzie, więc to żadne zabezpieczenie.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 615
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Funkcjonowanie działu K/S Wiatrówki

Post autor: Łysy »

Namierzyć można każdego po samym numerze konta czy numerze telefonu pod warunkiem, że dane nie są założona na jakiegoś bezdomnego za pół litra. A jeśli nie to znajda go zawsze tylko jak będą chcieć, tylko czy teraz nam się chce zakładać sprawę cywilną, jeździć na drugi koniec polski na sprawy i jeszcze sąd zasądzi zadość uczynienie od gościa i będzie ci spłacał po 20 zł przez dwadzieścia lat bo nie ma dochodów stałych.
Paczka pobraniowa z możliwością sprawdzenia przy odbiorze i sprawa jest jasna, rozpakowujesz sprawdzasz - jest OK zabierasz płacisz, nie jest OK protokół i do gościa na jego koszt. Zresztą przeważnie handlujemy w zamkniętym gronie to chyba mamy jakieś zaufanie do swoich znajomych. A nieznajomych taka jak wyżej.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”