Dlaczego figurka się nie położyła?

Tematy dotyczące wiatrówek

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

gabro
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 11:02
Tematy: 10
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: RIP

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: gabro »

Potwierdzam, mgr można zrobić. Chciałem tylko po prostemu zwrócić uwagę "problemu" i nie wyszło.
Żeby nie doszło do wiecznego pimpongowania postów nie kontynuuje tematu, niech się mechanicy teoretycy wypowiadają. Mechanikę miałem ostatnio 25 lat temu co nieco pamiętam ale nie wszystko, a doktoraty mam w innych dziedzinach.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Januszpelle »

Celem dzisiejszej testu było sprawdzenie skuteczności działania TESTERA do figurek, a co za tym idzie, sprawdzenie z jaką siłą śrut uderza w figurkę na dystansie 40m i 50m.
Aby nie zniszczyć sobie chrono zbudowałem osłonę z blachy i wspawałem mały tunel z profilu, uniemożliwiający rykoszetowanie śrutów.
Strzelałem z karabinka HW 100 i śrutu Exackt Express. Prędkość przy lufie wynosiła 250m /s, co dało 15,9 J.
Prędkość śrutu ( 3 strzały ) przy figurce oddalonej o 40m wyniosła 192m/s = 9,4 J
Prędkość śrutu ( 3 strzały ) przy figurce oddalonej o 50m wyniosła 182m/s = 8,4 J

Wykorzystałem ponadto figurkę bobra wykonaną przez Janusz Spinnera, ze skręconymi śrubami ponad normę, imitując zaciętą figurkę. Figurka została specjalnie pochylona do przodu, powodując dodatkowy opór potrzebny do jej przewrócenia. Wykorzystałem również pistolet Łucznik wystrzeliwujący śrut z prędkością 118m/s = 3,5 J.
Strzały z pistoletu padały w dolną część lizaka i tester „strzelał” również w dolną część lizaka.

Tester na kilka prób nie przewrócił raz figurki, co dowodzi, że jego moc oscylowała pomiędzy mocą Łucznika 3,5 J, a 4 J?

Zatem na dystansie 50m dysponujemy mocą 8,4 J tj. dwukrotnie większą od minimalnej mocy potrzebnej do przewrócenia figurki ze skręconymi śrubami ponad normę i dodatkowo pochyloną sylwetką do przodu.
Tester należy naciągnąć i przybliżyć jego zbijak na odległość ok. 2 cm od lizaka. Nie wolno dotykać do figurki! Należy zwrócić uwagę, by suwadło zbijaka testera nie zawadziło o nasz np. palec w momencie strzału. Dzięki temu urządzeniu nawet dziecko czy niedoświadczony sędzia zadziała zawsze z jednakową siłą na figurkę.

Doświadczony sędzia zanim dojdzie do figurki będzie obserwował po drodze sznurek, mocowanie figurki i położenie lizaka, dopiero na końcu strzela testerem.
Filmik z testerem:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: TZ »

Janusz,
Ja nie w temacie figurki, ale V40 i V50. Czy Ty miałbyś jedną/kilka sprężyn z Vo w okolicy 240 i mógłbyś sprawdzić je na dolocie, tak jak sprawsziłeś HW setkę ???
Jak nie, to się do Ciebie wproszę, przywiozę kilka sztuk i trzeba będzie przewód doktorski otworzyć :wink:
Bardzo mnie to nurtuje i najlepiej nie na jednym, ale na kilku systemach sprężynowych.
Pozdr,
TZ
Ostatnio zmieniony 21 maja 2018, 04:38 przez TZ, łącznie zmieniany 1 raz.
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Cin91 »

Super test, Janusz. Wszystko jest jasne i potwierdzone prsktyką bez "gdybologii" :piwo:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Aligatius »

@TZ Chyba Witboj (ale nie dam głowy) pisał kiedyś, że sprawdzali na dolocie EK śrutu wystrzelonego z taką samą Vo ze sprężyny i PCP. Wychodziła im za każdym razem większa energia dolotowa śrutu wystrzelonego ze sprężyny. Sam jestem bardzo ciekaw, czy Wasze próby to potwierdzą.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Mamutowicz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 października 2011, 15:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Anston FTC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Mamutowicz »

...
Ostatnio zmieniony 20 marca 2023, 00:24 przez Mamutowicz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 585
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Tematy: 12
Lokalizacja: Zalesie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Januszpelle »

Cieszę się, że moja praca niedzielna spodobała się. :-D
Do kolejnych testów Obiecany mam karabinek HW 97, którym to pod koniec tygodnia spróbuję postrzelać przez chrono na różne dystanse, np 20m, 30m, 40m i 50m. Też jestem ciekaw, jakie prędkości się ujawnią.
Było dobre HW 100, teraz będzie FTP 900.
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: TZ »

Aligatius pisze:@TZ Chyba Witboj (ale nie dam głowy) pisał kiedyś, że sprawdzali na dolocie EK śrutu wystrzelonego z taką samą Vo ze sprężyny i PCP. Wychodziła im za każdym razem większa energia dolotowa śrutu wystrzelonego ze sprężyny. Sam jestem bardzo ciekaw, czy Wasze próby to potwierdzą.
Wiem, wiem i nie tylko on. Ale zawsze była to jedna wiatrówka i jeden system. O ile w PCP to co zostało wyłapane z różnych PCP przy Vo około 240 wyglądało zawsze podobne do pudełkowego o tyle w różnych sprężynach będzie prawdopodobnie różnie. Przynajmniej jeśli chodzi o długość śruta, jego sprasowanie. Dlatego męczy mnie sprawdzić temat kilku różnych systemów. Po prostu przez ciekawość. Jeżeli Janusz będzie mógł przewentylować 97-kę przez chrono na różnych odległościach to już będzie coś.
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Cin91 »

Mnie też to ciekawi. Chrono posiadam. Testowaliśmy dolot na 50m - chrono zasłonięte trenażerem, żeby nie postrzelić.
Jak ktoś załatwi wiatrówki do testu, tj. sprężynówki różnego rodzaju, PCP, etc. i jeszcze będzie w stanie trafić KZ40 na 50m w polowych warunkach, to ja gwarantuję chrono, a na Siekierkach jestem właściwie co weekend, więc nie ma problemu się umówić na test.

Jak coś to piszcie na PW :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: TZ »

Kolejny weekend ten po dł. weekendzie z Bożym Ciałem chętnie przewentyluję kilka.
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
rokasa58
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 595
Rejestracja: 25 lutego 2016, 10:34
Tematy: 4
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: rokasa58 »

Cin91 pisze:Mnie też to ciekawi. Chrono posiadam. Testowaliśmy dolot na 50m - chrono zasłonięte trenażerem, żeby nie postrzelić.
Jak ktoś załatwi wiatrówki do testu, tj. sprężynówki różnego rodzaju, PCP, etc. i jeszcze będzie w stanie trafić KZ40 na 50m w polowych warunkach, to ja gwarantuję chrono, a na Siekierkach jestem właściwie co weekend, więc nie ma problemu się umówić na test.

Jak coś to piszcie na PW :)
Już to zostało zrobione na LGU i LGV,tylko trzeba przeliczyć z ft LBS na J.
Obrazek
Pełny link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=cyTZGOMSMUk
ONE SHOOT ONE MOMMENT NO MISS
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Cin91 »

No tak, ale różne lufy nadają śrutom różne BC. Dwa systemy, dwie lufy, to nieco za mało.
Kiedyś na Siekierkach testowaliśmy Walthera LGM i Steyra i wyszło, że z lufy LGM przy tej samej V0 śrut miał wyższą prędkość dolotową na 50m. Nieznacznie, bo tam było średnio 5 m/s, ale jednak...
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Aligatius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 552
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 21:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Ruda Śląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Aligatius »

Ciekawe byłoby porównanie sprężyny tradycyjnej i gasramu.
Jak twierdził niegdyś kol. Kucyk, sprężyna tradycyjna na starcie rusza z impetem 135 kg, "zgniata" śrut zmniejszając jego powierzchnię boczną, ale jednocześnie wraz z cyklem pracy owa siła pchająca generowana przez sprężynę maleje, aby w efekcie walnąć w denkiem tłoka w czoło komory z siłą około 15 kg.
W przypadku gasramu wygląda to bardziej liniowo: owa "siła startowa" wynosi około 70 kg (czyli nie skraca tak bardzo śrutu) ale na końcu tłok wali w czoło komory z impetem około 60 kg.
O ile wyciągnąłem poprawne wnioski: energia dolotowa sprężyny tradycyjnej powinna być większa, niż w przypadku gasramu.
AT44 10 LW; Beretta 92FS
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: TZ »

Miłe Panie, Mili Panowie,
No niestety trzeba nie misiać, ale zorganizować chrono specjalnie zabezpieczone i łoić, łoić, loić. Trzeba oczywiście przewentylować jak największą ilość sprzętu, aby zastanowić się nad ewentualnymi wynikami.
What can't speak can't lie, czyli czysta matematyka i zobaczymy. Naprawdę mam ochotę to wszystko na różnych systemach potestować.
Pozdr,
TZ
Ostatnio zmieniony 22 maja 2018, 17:26 przez TZ, łącznie zmieniany 1 raz.
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Dlaczego figurka się nie położyła?

Post autor: Cin91 »

Osłonięte chrono zorganizuję. Teren mamy. Trzeba, Tomku, załatwić szpeje, śruta i operatorów, co raz za razem KZ40 na 50 metrze złoją.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wiatrówki”